KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 431. Dinsdag 3 April 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Vertrekdagen der Mails. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. DE ERFENIS. ge- 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. WINTERDIENST. AANKOMST: *s morgens 9.47. 12.31. namidd. *3. VERTREK 's morgens 6.20. 8.40. y *11.52. namidd. 1.55. 6.30. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd. 7.39. 10.58. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd. N aar Ooit- Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER3 April 1877. In Tivoli hield de Burgerkring Harmonie" gisterenavond hare laatste buitengewone Wintervergadering. Er werd ten tooneele gevoerd het drama »de Onechte Zoon of de familie Du- versy." Over de opvoering kunnen we ditmaal kort zijn. 't Stuk werd op onberispelijke wijze afgespeeld daar alle werkende leden zch bejjver- den deze laatste uitvoering tot een der best geslaagden in dezen winter te maken. Een koddig nastukje, dat de leden eens recht hartelijk deed lachen eenige toepasselijke coupletten en een vrooljjk bal, alles werkte mede tot een harmonisch geheel. Te Huisduinen is Maandagnacht een huis, bewoond door twee gezin nen, afgebrand. De bewoners hebben zich in tijds gered. 45) XXI. VERSTOOTEN. „Hoe kan ik op onzin antwoorden, Meta zeide Bruno, wiens toon veel lager gestemd was. „Wat er te doen is, zal ik doen. U waar- sclmw ik echterGij laat n door uw vader, die zich in het verderf storten zal, opstoken! Beden k dat de papieren van Meijer gestolen zijn „Gestolen vraagde Meta, den jonker ontsteld aanziende. „Ja, gestolen! De diefstal is bij het ge recht aangegeven." Deze tijding scheen Meta als een bliksemstraal te treffen. Zij was ge heel van haar stuk gebracht. Bruno zweeg en zag haar strak en bedaard in het gelaat. Met zekerheid kunnen wij mede- deelen, dat door den pachter van de gemeente - reinigin gonder nadere goedkeuring, is aangenomen bij het Maritieme etablissement alhier het tonnen-stelsel toe te passen. Wenschelijk ware het, zulks ook bij scholen, weeshuizen, etc., in te voeren Volgens opgaaf van het burean »Veritas" zijn in de maand Februari verongelukt 192 zeilschepen, waarvan 4 Nederlandsche. Onder de 11 veron gelukte stoomschepen kwam 1 Neder- landsch schip voor. Dr. J. G. Ottema houdt in de Friesche Crt. vol dat Cornelis Over de Linden het Oera Linda Bók niet heeft geschreven en niet heeft kunnen schrijven. Zelfs meent hjj te kunnen bewijzen dat Over de Linden het handschrift niet heeft kannen lezen. Het Gerechtshof te Leeuwar den heeft Donderdag een boeredienst- meid uit Bellingwolde schuldig ver klaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, en haar veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf. Te Nienwland is bij het afzagen van een olmboom op ongeveer 6 meter lengte boven den grond, midden in den stam een hoefijzer ontdekt. Hoe het daar is gekomen en over- gegroeid, is moeielijk te verklaren. Voor het Hof te Arnhem is de zaak behandeld van J. van Elk, nit Hees, beschuldigd van poging tot moord op zijne huisvrouw, waarmede hij eerst anderhalf jaar geleden gehuwd was. Verregaande, maar ongegronde jaloezie schijnt hem tot die daad gedreven te hebben. Tegen hem is 3 jaren gevangenisstraf geëischt. De vrouw had een wonde aan den hals bekomen, welke zeer gevaarljjk had kunnen zjjn. Ze was en bleef echter goedgezind jegens haar ijverzuchtigen manbood hem nu ook bij het verlaten der rechtszaal de hand en gaf hem brood en kaas. Naar aanleiding van een ano- niemen brief bij de politie te 's Bosch ingekomen, dat een kindje, rnim één jaar ond, van zekeren K., vóór een paar dagen onverwacht was over leden, terwijl de moeder met hare twee oudere kinderen haren man, met achterlating van dat jongste kind, buitenslands was gevolgd en men vermoeden had van een onnatuurlijken dood, deed de politie een onderzoek, waardoor dat vermoeden van onnatuur lijk overlijden, door verschillende omstandigheden nader bevestigd werd, zoodat door den rechter-commissaris een gerechtelijke lijkschouwing werd bevolen, waarvan het resultaat nog niet bekend is. De manzekere sigarenmaker K., nam indertijd dienst voor Indië, scheen berouw te hebben gekregen en gebruikte middelen om niet derwaarts te behoeven te gaan, „Het schijnt, dat gij u begint te bedenken. Gij bebt n tegenover mij zeer onvoorzichtig uitgelaten, en het zou mij leed doen, zoo gij uwe woorden met de gevangenis moest boeten." Een rilling overviel Meta. „Ik weet niet, of ik mijn vader verzwijgen mag, wat gij gezegd hebt. Uw vader geraakt er door in een moeielijken toestand. Uw vader beeft de papieren gestolen, of bij kent den dief." Bruno keerde zich om en zag fluitende naar buiten. Na eenige oogeublikken begon hij „Hoor eens Meta gij weet dat ik u liefheb „Ja, eertijds, maar thans niet meer" Zoo waar als ik leef. Ik kan n niet zonder medelijden aanzien. Zoo de verdenking van den diefstal op uw vader valt, wordt zijn buis doorzocht, de papieren gevonden en hij schan delijk gevangen genomen en veroordeeld, zoodat ik mij genoodzaakt zou zien geheel en al mijn hart van u af te trekken." Meta staarde strak voor zich op den grond. „Verschrikkelijkzeide Bruno. Uw vader in de gevangenis en gij O, hadden wij elkander nooit gekend. Doch gedane zaken waardoor hij in de gevangenis terecht kwam. In de echtelijke woning na zijn ontslag terngkomende, was be doeld kind geboren buiten weten van K., die na eenige dagen verblijf zich buitenslands begaf met zijn ondsten zoon; het kind in kwestie was aan vankelijk en zelfs drie dagen vóór het vertrek der moeder gezond en is kort daarna bezweken. De New-Yorker Handels-Zei- tung deelt mede, dat sedert eenigen tijd petroleum rechtstreeks nit ge noemde haven naar Batavia wordt uitgevoerd. Het eerste stoomschip, hetwelk uit New-York via het kanaal van Suez naar Oost-Indië is vertrokken had een lading petroleum in. Het is het Engelsche stoomschip Spartan. De landverhuizing naar Noord- Amerika, die in 1875 reeds, bjj vorige jaren vergeleken, verminderd was, is in het afgeloopen jaar nog geringer geweest. Over het algemeen is dit het geval. De statistiek der haven van Bremen, het voornaamste punt van uitreis, is de maatstaf voor het geheel. In 1875 was het getal land verhuizers uit het Duitsehe Rijk, van daar vertrokken, nog 24,503in 1876 niet meer dan 21,665. De meesten, 16,302 begaven zich naar New-York 4443 naar Baltimore, 836 naar New- Orleansde 48 overige hadden andere bestemmingen. De West Post, een te St. Lonis verschijnend dagblad, waar schuwt in een lang artikel de Euro- hebben geen heer. Gij hebt plichten te vervullen, Meta! Gij kunt niet geheel hul peloos blijven." De tronwlooze taal van haren verleider trof doel. Zij was geheel in de macht van den jonker. „Er is een middel om uw vader en u te redden. De papieren moeten weder op zijne plaats gebracht worden. Zorg dat uw vader ze niet verbrandt; breng ze mij, of gij zult zelve de wrange vruchten van uwe weigering plukken. Hebt gij nog iets te vragen?" „Neen „O, ik zie het reedswacht een oogen- blik!" Hij ging naar een kast, nam een brieven- tasch en telde vijf en twintig thaler. „Hier; ik heb zelf op het oogenblik niet veel dit is alles wat ik thans kan missen. Steek dat bij u." „Neen, neenstamelde Meta. „Yolstrekt niet „Gij hebt plichten, MetaLeg het geld weg het zou later te pas kunnen komen. Hier hebt gij nog een biljet van twintig thaler. En nu, doe met de papieren wat ik u gezegd heb Verzwijg uw vader niets." „Ik durf met mijn vader niet spreken." „Nu, neem ze dan weg en geef ze mij Gij toeft nog?" „Ik heb gehoord, dat gij Freule Carola von Iteitzenfels zult huwen „Ja, dat zegt men. Zij is echter tot over de ooren toe verliefd op den huzaar „Die bij Meijer met verlof? O, dat dacht ik wel, als ik ze samen bij ons zag voorbij rijden „De ouders hebben somtijds zonderlinge idéen. Neen, dat verdriet zal ik u niet aan doenVan dat huwelijk komt niets. Gij gaat? Geef mij een kus Of kent gij onze oude kunst niet meer?" Meta hing aan zijnen hals, blind doortranen en toch gelukkig, omdat zij nog eens den droom der liefde van vroegere dagen mocht droomen. XXII. BEDELAAR EN EDELMAN. De baron zat des avonds laat in zijn schrijf vertrek. Hij had een pen in de hand en schreef.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1