CECILIA, 293ste Staats-Loterij. Advertentiën. Yeraipi tot Godsdienstige en Zedelijke ontwikkeling. Ernst en Scherts. RÜRGERKRING HARMONIE. Eendragt ons Genoegen. Musis Sacrum. Buitengewone Vergadering NA AFLOOP BAL. de huisheer 't in de woonkamer naast de kachel gezet, en het ten gevolge van de warmte in de dicht- gestopte ton ontwikkelde gas deed plotseling duigen en banden sprin gen en joeg de zuurkool naar alle kanten. Heden, zoo meldt men, zal de Keizer van Rusland een groote wapen schouwing over zijn leger houden en bij die gelegenheid zou de oor logsverklaring worden uitgesproken. Dan zal wel onmiddelyk de over gang over de Pruth volgen, die door de Turken misschien met een aan val op Kalafat zal worden beant woord. Engeland zendt zijn Kanaaleskader naar de Middellandsche Zee. De oorlogschepen van Frankrijk, Italië en Duitschland zijn gereed of wor den gereed gemaakt om naar de Turksche wateren te gaan. De Sultan van Turkije heeft be sloten naar het Donau-leger te gaan, zoodra de oorlog aanvangt. De door den dreigenden oorlog veroorzaakte handels- en industri eels krisis breidt zich in Rusland schrikbarend uit. Te Moskau zijn volgens de »Mosk. Wiedom" 40.000 werklieden broodeloos. Alle groote fabrieken in die stad zijn gesloten en de faillissementen vermeerderen bij den dag. In het koninkrijk Polen heeft de helft der fabrieksarbeiders edaan gekregen en lijdt gebrek. De ongertyphus neemt schrikbarend toe. Een aanzienlijk huis in linge- riën te Parijs heeft een groote be stelling manshemden gekregen, waarin uittreksels uit den Koran in blauwe letters moeten worden gedrukt. De hemden zijn voor Turkije bestemd en worden, naar het schijnt, zeer door de Turksche soldaten gezocht die een talismansche deugd daaraan toekennen. Verlies op de beurs heeft te Parijs een makelaar door ophanging een einde aan zjjn le^en doen maken. Een 71jarig man wierp er zich om van de 3e verdieping van zijn woning, Boulevard Voltaire; hij bezweek eenige oogenblikken later. Het aantal zonderlinge geval len, door den bliksem veroorzaakt, is weder met één vermeerderd. Kapi tein Green verhaalt dat, toen hij zich in de golf St. Laurent bevond, de barometer eensklaps daalde. In af wachting van eeo naderend onweder ging hij naar de kajuit om zijn regenjas aan te trekken. Op eenmaal ontstond er op het dek znlk een leven, alsof een kanon werd afge schoten de kapitein spoedde zich geven en Brook rekent op de getuigenis van zijnen medemakker." „Mevrouw, ik heb het meeste belang bij deze zaak, zeide de baron, „en houd mij overtuigd dat Arthur Brook werkelijk Thedo von Tempelhof is. Hij heeft mij meer gezegd, dan Hannes weten kan. Olinger behoèft slechts de hand uit de steken, en alles is zoo klaar als de dag. En deze zal niet lang op zich laten wachten, daar Brook in Möórstadt reeds als de baron von Tempelhof begroet wordt. Wij zullen ons moeten onderwerpen, zoo niet dan blijft mij niets over, dan een kogel door den kop." „Eerst moeten wij ons verdedigeii, zoo lang als mogelijk is!" zeide barones. „Gij ziet er waarachtig krijgshaftig uit zeide de baron spottend. „Wij hebben niets tè doen dan alle opspraak te vermijden, en te trachten in eèn schikking te treden! Wan neer Wij vrijwillig geven, wat hij gevraagd heeft, dan zal het misschien nog zoo erg niet naar boven en vond de geheele be manning op het dek uitgestrekt lig gen. Verscheidene matrozen waren door den bliksem getroffen een hunner was dood en zijn gelaat was volkomen zwart. De overige manschap bleef uren lang bewusteloos liggen en drie matrozen zullen waarschynlyk lam blijven. Naar hun zeggen was de vuurbol, die hun kameraad getroffen had, wel 25 centimeters in doorsnee en alles, schip, masten, touwwerk enz., scheen in brand te staan. Dezer dagen is te Batavia uit Deli gevankelijk aangebracht een militair, Franschman, oud-commu- nard, die uit wraak over een hem door zijn kapitein opgelegde disci plinaire straf, bij de eerste excercitie na zijn ontslag uit het arrest, zijn geweer, dat hij vooraf geladen had, op den kapitein aanlegde en hem doorschoot. De kogel drong door den bovenarm en de borst heende wond is doodelijk. De dader zal van den militairen stand vervallen ver klaard en na overtuiging van schuld met de strop moeten worden gestraft. De Spaansche schoener »Ro- mancito" is op de hoogte van Dun- geness verongelukt, zonder dat men iemand van de bemanning heeft kunnen redden. In een Duitsch blad wordt de opmerking gemaakt, dat voor de oogen der kinderen schier niets zoo schadelijk is als de witte kleedjes, die vaak in de zomerwagentjes wor den uitgespreid en op hoogst nadee- lige wijze de zonnestralen in de oogen terugkaatsen. In Engeland is dezer dagen een helden daad begaan, waarvan terecht wordt gezegd, dat zij meer dan eenig feit, op 't slagveld door ridderorden gehuldigd, verdient alge meen te worden geroemd, 't' Gold geen daad van opoffering in de warmte van den strijd, onder opwekkenden kruidkamp, bij 't geschet ter der trompetten en 't gewuif der banie ren, 't was een worsteling van enkele man nen, in duistere onderaardsche gangen, met de onzettendste natuurkrachten, ten einde bij 't wagen van eigen leven, enkele ande re levens te redden. Woensdag 11 April werd, op 't oogenblik dat de werklieden de mijn bij Pontypridd in Wales verlieten, een loeiend geluid vernomen; het opgehoopte water uit een oude mijn was door een gang gedrongen en overstroomde met geweld de gangen en galerijen. De meeste mijnwerkers bereikten de schacht, maar 14 mannen en jongens ontbraken. Men vreesde dat deze verdronken waren. Eenige vrijwilligers daal den toch omlaag en vernamen aan de steèü- kolénwanden een zwak geluid van kloppen. Dit waren waarschijnlijk de in de onderaard sche gangen levend opgesloten arbeiders. Men ging aan 't arbeiden en spoedig was men zoover, dat men kon spreken met de levend begravenen. „Haast u", riepen deze, „want het water nadert.". Men haaste zich, toen plotseling een donderslag, neen, hon- zijn." „Wat mij aangaat, ik geef niets toezeide de barones. „Mijn apanage „Uwe apanage, mevrouw, zal zeer eenvou dig zijn. Een afgeschilde boomtak tot wan delstaf door de wijde wereld. Gij hadt geen vermogen en als zóódanig hebt gij niets te vorderen. Ik zal Arthur Brook bij ons noo- digen. Hij moet hier in het kasteel wonen Misschien doet er zich een gunstige kans voor ons op! Het hangt geheel van Kuni- gunde af! „Van mij, papa?" „Ja, zoo de nieuwe baron u par exemple zou willen huwen, dan was onze zaak nog niét zoo geheel hopeloos „Ik moet mij dus, naar het schijnt, voor de familie ten offer brengenzeide Ereule Kunigunde, zich tot hare moeder wendende. Wordt v&riolgd.) derd donderslagen zich deden hooren. Door een houweelslag was in een gang, waarin eenige arbeiders als begraven waren, aan de door 't water saamgeperste lucht een uitgang verschaft; als een kanonschot vloog deze lucht door 't gemaakte gat, eu sloeg den houwer te pletter. De arbeiders waren in een ruimte, die alleen doordien zij ge vuld was met saamgeperste lucht, het wa ter als een muur had tegengehouden. Door dien de lucht nu ontsnapte, vloog ook het water omlaag, allen werden doornat, maar 4 man waren gered, waarvoor een 't leven liet. Maar in de verte hoorde men nog ge klop, Men begreep, dat de overige werklie den nu ook op gelijke wijze opgesloten konden zijn. Dag en nacht werd er gewerkt, en tegelijk zooveel mogelijk water uitge- pompt. Duikers waagden zich 8 minuten ver in de onderaardsche met water gevulde gangen. Na vijf dagen arbeid was men zoo ver, dat nog 120 voet steenkool moest doorboord worden. Een nieuwe overstroo ming, een gasontploffing was ieder oogen blik mogelijk; steeds voortkruipende moest er met het houweel gewerkt worden. Na 9 dagen arbeid, kon men met de begravenen spreken. 4 jongens waren van ontbeering gestorven; vijf mannen hadden zich in 't leven weten te houden met smeerkaarsen. „Rept u toch" werd er geroepen. Maar men moest langzaam werken, om groote onheilen te voorkomen. Eene gasontploffing deed de veiligheidslampen uitdoovenzoodat allen moesten vluchten. Zoodra de lucht wederom te ademen was werd het werk hervat. Men sloot nu den nieuwen gang af, om de lucht er ook samen te persen en een ongeluk te voorkomen als bij de eerste geredden was gebeurd. Zoo kwam men in de holte, waarin de 9 man begraven waren. Die laatste hou weelslag, terwijl de vrijwilliger in een donkeren gang lagen, van 3 voet hoogte en 35 voét lengte, en bij de kans, dat die slag allen 't leven kon kosten, welk een moed, om dien te wagen! De lucht kwam wel met geweld, maar de vijf mannen, die 10 dagen begraven waren, kon men uit het hol bren gen. Drie geneesheeren waren steeds in de gevaarlijkste galerijen en gangen gebleven, om dadelijk, als 5t noodig was, hulp te kun nen brengen. Op Jt laatste oogenblik hadden zij in den nauwen gang naast de werklieden gelegen, om te trachten lauwe melk door een lijne buis in 't hol te brengen, doch te vergeefs. Twee der begravenen waren bijna niet meer in levenmén hoopt ze toch nog te behouden. Men begrijpt hoe de red ders en de geredden door allen, die in de pijnlijkste onzekerheid dag en nacht bij de mijnschacht hadden staan te wachten, werden ontvangen. Zulke daden van opoffering verzoent met de mensckheid. HELDERSCHE MOPPEN. Professor Si werd in zijn ouderdom nog vader van een kind, hetwelk hij Adam noemde, waarop professor T. tegen hem zeide: Collega, gij zijt wel met A begonnen, maar ik vrees dat gij het niet tot de Z zult brengen. Een der overheidspersonen van L., zijne vrouw verloren hebbende, wenschte, dat zij op kosten der gemeente zou worden be graven. Een der raadsleden zeide„Dat men hierin niet kon treden. Wat hem zeiven betrof, hem zou men mét genoegen ten koste der gemeente ter aarde bestellen, maar zijne vrouw, hiertoe hadden zij geene vrijheid. Prijzen van 100 en daarboven. 5e Klasse. 11e Lqtt. Nos. 17844 f 100.000. No. 9194 f 1500. Nos. 790 10977 11643 13233 13667 14810 en 20822 elk f 1000. Nos. 1813 7782 12267 16128 en 19963 elk f 400. Nos. 5234 9794 11896 en 14372 elk f 200. Nos. 668 2812 8115 4765 6034 7769 8875 121001219713368 14109 16953 17428 en 19119 elk f 100. 12e Lijst. Nos. 10229 11427 16150 en 19654 elk f 1000. J-u Nos. 7155 9682 13321 en 13924 elk f 400. Nos. 6962 17779 en 20132 elk f 200. Nos. 1382 4513 4693 5081 5949 7680 9872 9906 10468 12998 14367 17820 19751 en 19989 elk f 100. Burgerlijke Stand Helder. van 2024 April. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene. BEVALLEN: T. Mandemaker geb. Horst man D. C. Bakker geb. Keijsering Z.— M. P. Man geb. de Vries. Z. M. C. M. Placke geb. Lange. Z. M. Staalman geb. Kuijpers. D. T. Groen geb. Geervliet. Z. L. M. T. Larsen geb. Keijzer. Z. G. Goedhart geb. Kolles. D. A. J. Mulder geb. Tegel. D. M. W. H. Rosenwald geb. Bijvanck. D. G. Wessel geb, Span- jerdt. D. A. E. Valkenburg geb. Hen- kes. D. OVERLEDEN: M. G. Janssen 28 j. H. P. de Ruijter 18 m. J. G. Broek hoven 2 m. C. J. Bruijn 3 m. P. J. de Ruijter 18 m. Aan de houders van aandeelen in bovengenoemde Vereeniging wordt bekend gemaakt, dat in de Verga dering van 21 April 11. zijn uitgeloot de aandeelen 45, 50, 64, 83 en 101. Tegen overlegging en intrekking dezer aandeelen zullen zij aan de houders worden nitbetaald ten kan tore van den Heer P. J. DUINKER aan de Binnenhaven alhier. Namens het Bestunr. D. DE LANGE, Voorz. J. P. VAN VARIK, Secret. Eerste ZOMER-VERGADERING op Vrijdag 27 April a. s.des avonds ten 8 uur, in het gewone lokaal. HET BESTUÜR. Heden Dinsdagavond ten 8 nnr eerste ZOMER-VERGADERING in het gewone lokaal. HET BESTUUR. Eerste ZOMER-VERGADERING op Woensdag 25 April a. s., des avonds ten 8 uur, in het gewone lokaal. HET BESTUUR. der Zangvereeniging op Zondag 29 April 1877, des avonds ten 8 nnr. INTRODUCTIE: voor een Heer met of zonder Dame f 0.49. Meerdere Dames f 0.25. Bevallen van een Meisje, A. J. MULDER-TEGEL. Helder, 20 April 1877. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter, G. SPANJERDT, geliefde Echtgenoote van H. WESSEL. Hbldér, 21 April 1877. Voorspoedig bevallen van een Dochter, J. M. WALLART, geb. WAGENAAR. Helder, 23 April 1877. Algemeene kennisgeving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2