KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 440. Vrijdag 4 Mei 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIEN Kalender der Week. Vertrekdagen der Mails. NIEU WSTIJDIN GEN FEUILLETON. DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. MEI. Zondag 6 Opgang der Zon 4 u. 19 m. Ondergang 7 u. 33 m. Maandag 7 Dinsdag 8 Woensdag 9 Donderdag 10 Hemelvaartsdag. Vrijdag 11 Zaterdag 12 N aar Oost- Indië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER, 4 Mei 1877. Tengevolge der nieuwe rechter lijke indeeling zijn benoemd, tot kan tonrechter alhier de heer Mr: Büeh- ner, thans te Edamtot griffier de heer Mr. D. P. H. Aberson. In het .Nieuwsblad voor den Boekhandel" wordt betoogd van hoe veel gewicht de brochure, pas ver schenen bij Berkhout Co., is om 't bewijs te wederleggen van den heer Beckering Vinckers, dat Corne- lis Over de Linden de schrijver van het Oera Linda Bok zou zijn. De redacteur raadt ieder aan te lezen, wat de heer Gerrit Jansen in dat opzicht schrijft, ten einde zich daar omtrent een juist oordeel te vormen, 't Doet ons genoegen, dat de poging van den heer Gerrit Jansen ten dien opzichte als volkomen geslaagd mag beschouwd worden. In verband met de Zuiderzee- plannen wordt er ernstig aan gedacht 51) XXVI. DE GEVANGENE. Trotsck als een kalkoensche kaan stapte de oude Olinger met zijne pupil aan den arm over de weiden voort, nu en dan zijne schoone vol bewondering aanstarende en zich haastende de artillerie-kazerne te be reiken, die op een geweerschot van de stad lag. Zij gingen langs den vloed en kwamen aan de plaats, waar Otto Recke op dien ge- wichtigen avond van zijn paard gestegen was en het aan Rattenhannes had toevertrouwd. Hier was niemand te zien. Men luidde in het stift en de tonen weerklonken over de uitgestrekte vlakte. 'In liet westen ver toonde zioh de laatste avondschijn; in het Texel met Vlieland te vereenigen. Op laastgenoemd eiland zijn reeds eenige deskundigen aangekomen om de noodige opnemingen te doen. Te Texel is den 1 Mei van Onrust aangebracht het lijk van een visscher, waarschijnlijk van de be manning der schuit vau den Enk- huizer schipper Timen Kok, onlangs verongelukt. Zondagmorgen hebben naar aanleiding der heffing van 10 pCt. op de gevangen vi9ch, hevige on lusten plaats gehad in de gemeente Woudrichem.Een maréchaussee kreeg een messteek in de borst. Van nit Gorinchem en 's Bosch zijn dadelijk infanteristen uitgerukt om verdere onlusten te voorkomen. In de nabijheid van Vuren kwa men twee inwoners van Herwijnen, die zand gebaggerd en waarschijnlijk hun vaartuigje te vol geladen hadden, over de Waal, toen een sleepboot hen voorbij stoomde; het vaartuigje schepte water en zonk oogenblikkelijk op een nog al vrij diepe plaats. Een der opva renden klemde zich aan den top van den mast en werd door eenige per sonen gered. De ander poogde de stoomboot te bereiken, doch vrach teloos; hij zonk en kwam om. Hij laat eene weduwe met drie zeer jeug dige kinderen na. Door den Engelsehen consul te Amsterdam, den heer Newnham, is van een onbekende ontvangen een bankbiljet van f 25, als bijdrage tot het fonds, dat in Engeland bij een- noorden pakten de nachtwolken zich reeds hijeen. „Ik geloof, heer Kanunnik, dat daar ginds iemand aan den oever staat, juist op onzen weg," zeide Carola. „Zonden wij niet liever een omweg maken door de weiden?" „O, dat is de een of andere kreeften- of aalvisscher en die zijn te dom, om nieuws gierig te wezen. Altijd wakker er op los Toen zij nader kwamen, zag Carola, dat het een artillerie-officier was, die met een hengelroede onder den arm, aan den vloed langzaam heen- en weder wandelde en, in plaats van visch te vangen, de gebouwen van het stift nauwkeurig scheen gade te slaan. De officier scheen de naderenden met verbazing te beschouwen. „Ei mijnheer Kanunnik?" zeide de offi cier, de hand aan de muts brengende en zich voor de dame eerbiedig buigende, „Wilt gij ook beproeven, of de visschen hier in be schaving zijn vooruitgegaan en zich gemak kelijk laten vangen?" „Goeden avond, luitenantWat loopt gij gebracht wordt, tot belooning van het achttal kloeke mijnwerkers, die met groote doodsverachting en vol hardenden moed hun kameraden gered hebben, die tien dagen lang, in duisternis door water ingesloten, hebben gevangen gezeten in een over stroomden mijngang te Pontypridd. De berichten van het oorlogs- tooneel zijn tot heden niet van veel gewicht. Eugeland's onzijdigheidsverklaring heeft natuurlijk niet weinig indruk gemaakt, maar toch schijnt men, althans te Parijs, niet overmatig veel daaraan te hechten en het besluit van het Britsch Kabinet slechts als voorloopig te beschouwen, waartoe zeker het bericht dat in Engeland de oorlogstoebereidselen met kracht worden voortgezet en de toon van sommige conservatieve Britsche bladen niet weinig bijdragen. De Russen rukken in westelijke en zuidelijke richting naar Kars voort; langs de laatste schijnen zij tnsschen Kars en Erzeroem te zullen aankomen. Tusschen Batoem, Erzeroem en Kars staat onder achmet Moekhtar pacha een Turksch leger van 80.000 man. Keurtroepen zijn het niet, maar zij hebben de natuurlijke sterkte des lands en de ondersteuning der moha- medaansche bevolking in hun voor deel, terwijl den Russen alle toevoer van zee is afgesneden. Uit Rumenië verneemt men, dat de Russen toebereidselen maken om bij Galatz over den Donau te gaan. te philosopheeren op de onphilosophische der stiftsheeren „Het is toch een aangename uitspan ning" zeide de luitenant en wierp zijne hengelroede in het water. „Zeg eens, mijn heer kanunnik, gaat nw horloge goed?" „Op de minuut af! Hebt gij nog dienst „Ja, doctor. Ik heb toevallig mijn horloge in mijne kamer gelaten „Het is vijf minuten vóór achten zeide Olinger. „Dan ga ik met u, heer kanunnikMag ik u verzoeken mij aan de dame voor te stellen." „Zeer gaarneMijnheer de eerste luite nant von Issenberg verschoon mij echter, wanneer de dame het incognito bewaart," De luitenant boog. Hij was blijkbaar onbevredigd. „Op bet eerste gezicht, mijnheer de kanunnik, dacht ik dat gij u met destifts- vrouw verzoend had." „Ik?" „Die overeenkomst der dames in toilet en Zij hebben daar hun over land ver voerde kanonneerbooten te water ge bracht. De twee oorlogsvaartuigen van Ru menië zijn door de Turken genomen. In Engeland gaat men voort maat regelen voor een oorlog te nemen. Men is daar op alle eventualiteiten voorbereid. De Weener Presse verneemt uit Moskon, dat een Engelsche stoom boot zonder de noodige voorzorgen de haven van Karsch naderende, op een torpedo stiet en verbrijzeld werd. De bemanning en de lading gingen ten gronde. Volgens een telegram uit Sulina van 30 April, hebben de Russen den Donau beneden de Pruth door middel van torpedo's geblokkeerd. Alle sche pen die stoomopwaarts wilden gaan, hebben last gekregen om onmidde- lijk terug te keeren. De haven van Sulina is vrjj. Pera 30 April. Terwijl Hobart pacha met zijn schip voor Roestsjoek lagkwam daar het bericht aan, dat de Russen bij Galatz torpedo's gelegd hadden. De Turksche autoriteiten raadden Hobart pacha aan, over land naar Konstantinopel terug te keeren. Hij antwoordde, dat hij zijn schip niet verliet. Des nachts liet hij alles voor zijn vertrek gereed maken. De machine liet hij stoken met brand stoffen, die bijna geen rook gaven. Zijn vaartuig, de Rethymo, kan 15 knoopen in het nnr afleggen en de Donau stroomt tegenwoordig 5 knoo- houding is in het oog loopend." Hij zag zeer oplettend naar den zwarten sluier, die Carola's trekken verborg en scheen onrustig te worden. „Mag ik u vragen, waarheen de wande ling leidt?" „Ik moet naar de militaire gevangenis." „Naar den knappen huzaar?" „Ja, heer luitenant." „Dan bied ik de dame, terwijl gij uwe zaken doet, mijne diensten aan." „Zeer vriendelijk! Maar de dame zal met mij in de gevangenis gaan." „Op mijn woordDat is interessant." „Het geldt hier het bewijs van een alibi, misschien dat mijne schoone geleidster in staat is, iets tot redding van den jongeling bij te dragen. De soldaat moet op het tijdstip van den moord hier in Moorstadt geweest zijn." „Dus is de dame toch hier uit de stad prevelde de luitenant. Er volgde eene pauze. „De moord geschiedde immers op Don-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1