KLEINE COURANT HELDER EDIEP EN OMSTREKEN JMo. 442. Vrijdag 11 Mei 1877. Vijfde Jaargang. Z. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje* VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. MEI. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 13 14 15 16 17 18 19 Nieuwe Maan. Opgang der Zon 4 u. 7 m. Ondergang 7 u. 44 m. Israël Pinksterfeest, id. HELDER, 11 Mei 1877. De kanonneerboot no. 13 is naar het vaarwater genaamd «Heisdeur" (een toegang tot de reede alhier) ver trokken, ter bewaking van een ver sperring, die alhier gelegd zal worden om met ramschepen of monitors proe ven te nemen. De Minister van Oorlog heeft bevelen gegeven tot het onder de wapenen roepen van miliciens-verlof gangers, te weten4 Augustus tot 7 September, bij het le, 2e, 4e, 5e, 7e en 8e regement infanterie, de regementen huzaren en kompagniën hospitaalsoldaten, die der lichtingen van 1874 en bij het regement grena diers en jagers, het 3e en 6e rege ment infanterie, die der lichtingen van 1874 en 1875; van 4 Augustus tot 12 September, bij de regementen veldartillerie en het regement rijdende artillerie die der lichting van 1874 van 16 Juli tot 24 Augustus, bij het korps pontonniers die der lichting van 1874; bij het battaillon mineurs en sappeurs die der lichting van 1874, van 12 Juli tot 20 Augustus, 53) XXVI. DE GEVANGENE. „Neen, ik was het eenige, vreemde kind." „Kent gij Arthur Brook, ik zeg Arthur?" „Ja, ik heb hem zelfs op den avond van den moord gezien hij sliep in den grafkelder en werd gearresteerd." „Herkende hij u niet „Neen. Hij heeft mij zeer zelden ge- zien. Arthur Brook was bij zijne groot ouders te Breinen opgevoed. Hij is in den tijd van drie jaren eens te huis ge weest en heeft mij later ik was toen ongeveer dertien jaar niet meer ont moet. Toen hij zijn naam noemde, kende ik hem dadelijk." en die der lichting van 1875, van 21 Augustus tot 26 September. Men schrijft ons van Schagen 8 Mei 1877. «Heden vierde de heer Jacob Denijs Wz., president der Schager harmonie-kapel, zijn 25jarig huwe lijksfeest. Van bijna alle hnizen der burgers wapperde de Hollandsche driekleur. Ter dezer gelegen beid bracht genoemdekapel, onder directie van den kapelmeester M. P. Polak, den waar- digen jubilaris een serenade bij fak kellicht, waarna hij den leden der kapel zijn hartelijken dank betuigde voor de eer hem aangedaan en hen daarna onthaalde op een glas wijn. In treffende bewoordingen bracht de heer Hazen, secretaris-penningmeester der kapel, den geachten jubilaris hulde, en wensehte dat God hem nog een reeks van jaren voor zijne nattige werkkring, zjjn huisgezin, en voor zijne talrijke vrienden mocht sparen. De heer Denijs is het oudste lid van den raad van Schagen, en dat die heer de sympathie zijner medeburgers waardig is, bleek daaruit, dat de ge- heele gemeente met het feest instemde. Onder de feestgenooten merkte men o. a. ook op de W.-E. A. heeren burgemeester en secretaris der ge meente. We sluiten dit bericht met den wensch, dat het den heer Denijs gegeven zij, nog vele jaren tot sieraad zijner gemeente werkzaam te zijn. - Dinsdag zijn van Utrecht naar Rome vertrokken de aartsbisschop van Utrecht, met de overige leden der „Wilt gij mij ook zeggen, waarom gij u niet aan mij bekend maaktet Dat vind ik een vreemd gedrag!" Otto Reeke aarzelde eenige oogenblikken. „Ik zal n de volle waarheid zeggen, mijnheer," zeide hij vervolgens. „Ik had van onzen huurman, den smid, die veel met mij ophad, een oud pistool gekregen, en ik wist mij spoedig kruit aan te schaf fen. Ik ging gewoonlijk ver de heide opom mij in het schieten te oefenen. Ik was spoedig mijn schot meester en richtte vrij wat verwoestingen aan onder de vlugtende kievitten en andere vogels. Op zekeren dag bemerkte ik een troep kraan vogels. Ik schoot, en een hunner kon met zijne andere makkers niet opvliegen. Ik vervolgde het arme dier uren ver, tot het eindelijk op een grooten, eenzaam gelegen schaapsstal redding zocht. Ik laadde mijn pistool en schoot hem nedermaar de brandende prop lag boven op het rieten dak en dit begon te branden de brand verspreidde zich zeer snel zoodat de Nederlandsche deputatie, omden Paus, bij de viering van zijn 50jarig bis- schopsfeest, de hulde en de geluk- wensehen der Nederlandsche Katho lieken aan te bieden. De politie te Nijmegen heeft een Duitsche vrouw gearresteerd terwijl zij een valsch muntbiljet van f 10 in een winkel trachtte uit te geven. Te Biervliet heeft een geacht en zeer weldadig landbouwer, W. van der Hooft, zich verdronken in een put, bij zijn woning. Hij heeft zich daar voorover geworpen; hij is ge vonden door zijn eigen kind, een twaalf-jarig meisje. Volgens een schrijven uit Leeu warden aan de Prov. Gron. Crt.. welke zegt hare bron volkomen te vertrouwen moet Jnt aan den heer A. F. Beukman, vroeger Commissaris van Politie in den Haag en tot voor eenigen tijd adjunct-commandant in hettnchthuis te Leeuwarden, verklaard en later voor den commandant her haald hebben, dat de Jong, Behagel en Verlint, dezelfde drie personen die reeds eenmaal op vermoedea gearres teerd werden, zijne medeplichtigen in de zaak van den dubbelen moord waren. Naar aanleiding van die be kentenis zou thans een nieuw onder zoek ingesteld zijn. Aangezien de vissehers te Wou- drichem na de bekende ongeregeldhe den steeds blijven doorvisschen en halstarrig blijven weigeren de ge vangen visch ingevolge verordening meesten der vier a vijfhonderd schapen verbrandden. De herinnering aan dit on heil heeft mijn gansche jeugd verbit terd." „Zijt gij kunstrijder geweest?" „Ja!" Carola zat gedurende dit gesprak on bewegelijk, bleek, en had hare handen krampachtig gevouwen, haar schoon hoofd eenigszins gebogen, terwijl haar oog van den huzaar niet was afgewend. „Waart gij ook te Milaan?" „Ja!" „Waarheen begaaft gij u, toen gij Brook ontloopen zijt." „Ik bedelde overal rond, toen ik een gezelschap kunstrijders ontmoette, aan het welk ik mij aansloot, en met hetwelk ik bijna alle lauden van Europa bezocht." „Hebt gij, sedert gij de familie Brook verlaten hebt, altijd Otto Reeke geheeten „Neen, toen ik ter school ging, noemde men mij Arthur. Miller. Toen ik later bij de kunstrijders kwam, zeide ik Robin- tegen korting van tien percent aan den afslag te brengen, is gisteren een stoombarkas aangekomen en wordt heden een aanmerkelijke versterking der militaire macht verwachtook verwacht men den Commissaris des Konings binnen een of twee dagen zal den onwilligen vissehers het vis- schen met geweld belet worden. Meer dan tweeduizend arbeiders in de veenderijen onder Terwispel en Beets weigeren nog steeds den arbeid te hervatten. Een der veenbazen had de gevraagde loonsverhooging van f 0,90 tot f 1,00 per are toegestaan. Maar toen zijn arbeiders jl. Maandag aan het werk wilden gaan, werden zij door de overigen gedwongen het werk weer te staken. De politie van Scho- terland en Opsterland is wel tegen woordig, maar,vermag tegen de over macht niets. Reeds heeft Turkije van zijn scheepsmacht op den Donau gebruik gemaakt. Te Braïla, waar de Russen, weldra over de rivier denken te gaan, beschieten de Turksche kanonneer- booten de Russische werken. Ook nemen of vernielen de Tur ken, zooveel zij kunnen, alle vaar tuigen op den Donan, om te verhin deren, dat die door de Russen bij den overgang over de rivier gebruikt worden. Waarschijnlijk zal in Klein-Azië de eerste veldslag tusschen Kars en Erzeroem plaats hebben, waarMoekh- tar pacha niet ver van Olti een sterke positie heeft gekozen om de Russen af te wachten. son te heeten. Dien naam heb ik ver scheidene jaren gedragen, tot 't den direc teur goeddacht, mij St. Croix te noemen. Eindelijk, dit leven moede, besloot ik naar het noorden van Duitschland te gaan en soldaat te worden. Onze Bajazzo, Pieon genaamd, bezat een pas, die vrij goed met mij overeenkwam. Deze stond op den naam van Otto Reeke. Ik kocht die pas van hem en trad onder dien naam in dienst van het regement." Er volgde een diepe stiltemen kon het potlood van Olinger op het papier hooren. „Waaruit ontstond uw twist met Rat- tenhannes „Wij herkenden elkander. "Voor hij mij herkend had, wilde hij mij opdragen, dat ik voor hem bij den baron von Tempelhof zoude gaan en zeggenDe man, die weet, wat er van Tette geworden is, heeft hulp noodig. Diezelfde man kent ook het ge heim van de kapel." „Wat dunkt n, freule, van deze ontdek kingen vraagde Olinger, zich met de I

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1