KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 444. Vrijdag 18 Mei 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN Vertrekdagen der Mails. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. DE ERFENIS. 't Vliegend Blaadje. ft. UA' WJ. Y i VOOR DEN iuiO .M .1. iliJlO .7 tlo91 Abonnement francop, post 50 Ct. p.3maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlgk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 nre bg de Uitgevers bezorgd zgn. N aar Oost-Indiê Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. De sluiting der mail naar Batavia en Padang, te verzenden per Stoom schip VOORWAARTS, geschiedt voor drukwerken den 18n Mei, na aankomst van trein III (Noord- Hollandsche Spoorweg) ten 10.58 des avonds, voor brieven den 19n Mei, na aankomst van trein I ten 9.27 des morgens. HELDER, 18 Mei 1877. Naar wij vernemen zgn door het bestuur der Hervormde gemeente alhier maatregelen genomen om iu 't ongerief, door 't verbranden der Westerkerk veroorzaakt, zoowel mo gelijk te voorzien. Ten behoeve der gemeenteledendie gewoonlijk de godsdienstoefeningen in de Westerkerk bezochten, zal 's Zondags ochtends ten 8 ure in de Nieuwe Kerk ge predikt worden. Op den 2n Pink sterdag zal tot ditzelfde doel het kerkgebouw der Doopsgezinde ge meente gebezigd worden. De schade, door den brand aan de kerk veroorzaakt, is, zoo wij ver nemen, reeds heden door den agent, den heer P. Groen, naar genoegen van beide partijen geregeld, en afge maakt tot een bedrag van f 31,300 er zal bijgevolg zeer spoedig met den wederopbouw der kerk begonnen worden. (H. en N. Ct.) 55) XXVII. MAATREGELEN VAN GEWELD. „Hij zal alles doen wat hij kan, als hij de papieren in handen heeft." „Wil hij n tot vrouw nemen zal hij u uwe eer teruggeven?" Meta scheen zich te moeten bedenken. „Ik geloof, dat hij zeide, dat het geheel van zijn vader afhing; maar hij zal zijn woord houden, en „Hii zal u dus trouwen „Ja „Hij is een leugensachtige schurk 1" zeide de houtvester binnen 's monds. „Verderf over hem en de zijnen, en eindelijk ook over mijIk zal niet dulden, dat hij met zijne schandelijke huichelarij ongedeerd blijft en met de lichtgeloovigheid van anderen spot. U huwt hij niet! Let wel!" Omtrent de werken ter voltooi ing van het Noordzee-kanaal ver neemt men, dat na de zand-afschui- ving in Januari jl., de directie er ernstig op bedacht is om afdoende maatregelen te nemen, ten einde het Kanaal voortaan op bepaalde diepte te houden. Daartoe zouden aan de Regeering twee voorstellen zgn ge daan het eene om het Kanaal tot op eeu zekere lengte, aan weerszijden ongeveer 12 M. te verbroeden, en het andere om de thans bestaande oevers met rijswerk te beleggen. Aan het eerste plan, zoo verneemt men verder, zou waarschijnlijk de voor keur worden gegeven, omdat daar door tevens veel grond voor de werken te Amsterdam zon gewonnen worden. Blijkens een bij het depart. van marine ontvangen telegram, is het stoomschip Batavia, luit. ter zee 1 kl. W. van Oirschot, in den namiddag van den 14 dezer te Malta aange komen. Aan boord alles wel. Bij de marine kunnen geplaatst worden eenige tweede schrijvers. Aan die betrekking is, boven het genot der gewone scheepsvoeding, een maandelijksche soldij van f32 ver bonden, en bg het tot stand komen der verbintenis voor vijf jaren, ge nieten de belanghebbenden een voor schot van drie maanden soldij. Aan melding bij den directeur en kom- mandant der Marine te Willemsoord. Maandag voormiddag meldde zich bg den kommandant der maré- „Als hij de papieren heeft begon Meta bedeesd. „Welke papieren!" riep de houtvester uit. „Ik weet hiet, waar gij van spreekt." „O, vader, Bruno heeft het mij duidelijk gemaakt, dat gij onmogelijk weten kondet, wat gij mij gelast hadt, hem te zeggen, zoo gij die papieren niet in uw bezit hadt „He vos heeft een fijnen reuk; die van den jager is echter nog fijner," mompelde Söller. „Bruno meent het eerlijk met mij weende het meisje. „Noem mij dien naam niet meer!" „Hij zeide, dat hij u niet kon bescher men, zoo zijn vader hetzelfde vermoeden tegen u opvatte, zoo als hij „Dat ik de.papieren bezitO, die trotsch- aards moesten u liever zeggen, dat niemand hen tegen me beschutten kan. Ik heb wa penen tegen de Tempelhofs, tegen welke zij niets vermogen „Dat zijn de papieren, vader Söller zweeg. chaussées in Tilburg een vreeselgk bloedende vrouw aan uit de gemeente Loonopzand, met de klacht, dat haar man, die ruim 30 jaren met' haar is gehuwd en 17 kinderen bij haar heeft verwekt, haar de hand had afgekapt. Dadelijk werd haar geneeskundige hulp verleend; wegens het vele bloed verlies bestaat er vrees voor het be houd van haar leven. De maréchausées hebben den man onmiddelijk aange houden wat de oorzaak is van de misdaad, wordt niet gemeld. In sommige steden van Friesland is men reeds begonnen met het veen branden, zoodat de geheele omtrek in een rookwolk is gehuld. Dui zenden omgehakte hectaren land wachten bovendien nog op het vuur. 't Is te wenschen dat we dan voor eerst geen oostewind krijgen. Blijkens eeu van den konsul- generaal te Odessa bij het deprt. van buitenl. zaken ontvangen bericht van 10 dezer, zou de tijd, gedurende welken schepen van onzijdige mo gendheden de Russische havens in de Zwarte Zee zullen mogen verlaten, tot den 17 dezer zgn verlengd. Het wordt bevestigd, dat de Rus sen bij Batoem met groot verlies zijn teruggeslagen. Het plan der Turken, ook aanval lend in den Kaukasus te werk te gaan, heeft een begin van uitvoering gekregen. Te Soechoem Kale zijn, onder bescherming van Turksche oor logschepen, Cirkassiërs aan wal gezet, die hun vaderland hadden verlaten Er werd aan de luiken geklopt en de oude Waldmann sloeg zacht aan. Een be- bediende van het slot verscheen en bracht de boodschap van het kasteeldat de ba ron den houtvester wenschtc te spreken. Söller sidderde. Hij beloofde te zullen komen, bracht ijlings zijne kleeding in orde en zette zijne muts op. „Dat gaat zeer snel", sprak hij in zich zeiven." „Zij zullen hem niet weder naar huis laten terugkeeren;" dacht Meta. „De ge vangenis wacht hem." Söller vertrok en kwam in het slot. Hij werd iu het schrijfvertrek van den baron gelaten, waar deze, beneveus zijn zoon, zich bevond. Tempelhof was sedert den tijd, dat Söl ler hem niet gezien had, zeer veranderd. Hij had een lijkkleur. Hij trachtte zijn ge laat een anderen plooi te geven, toen de houtvester binnentrad. Söller," zeide Tempelhof, „ik heb heden avond van iets mijn zoon vernomen - het is om zich aan het Russische juk ite onttrekken en die, als zij eenmaal te midden van hun stamverwanten v as- sten voeten hebben gezet, voor de Russen lastige vijanden knnnen zgn. Konstantinopel, 15 Mei. Een Russisch korps, voetvolk, ruiterij en artillerie is, na den Donau bg Pot- bachi te zijn overgetrokken, in de Dobrudscha doordrongen. Het gevecht is begonnen. Maandag hebben 5 Turksche pant- serschepeu Soekoem kale beschoten de stad heeft veel geleden. Een po ging tot landiDg is verijldeld door 5 kompagniën met 2 stukken geschut. De aanvallers hebben een groot aan tal dooden aan den oever der rivier achtergelaten. Uit Port-Said wordt heden gemeld, dat het EDgelsche gepantserde eskader daar van Kandia is aange komen. In geheel Klein-Azië komen de half-wilde stammen in beweging. Zij zijn, hoe ongedisciplineerd en roof ziek zij mogen zijn, voor de Turk sche armee niet te verrachten bond- genooteu, Van den kant van Montenegro luiden de berichten voor de Turken niet gunstig. Men verneemt, dat de Turksche monitor, die verleden Vrijdag in de lucht vloog, is vernield door een torpedo, en niet door een kogel uit de Russische batterijen, Te St. Stephen, New-Brunswick, heeft een brand gewoed, waardoor voor mij zeer smartelijk. Ik kan mij zeer goed een denkbeeld vormen van hetgeen gij, als vader, ondervindt. Ik heb u laten roepen om te zamen te beraadslagen, wat er te doen is „Mijnheer baron, mag ik u vragen, wat gij zeggen wilt?" „Van uwe dochter Söller zag somber en zwijgend voor zich. „Ga zitten, Söller Het was de eerste maal, dat deze eer hem te beurt viel. „Ik zal openhartig met u spreken. Van twee kwaden moet men het geringste kie zen. Het is voor ons altijd eene pijnlijke zaak, als Bruno een burgermeisje huwen moet." Söller werd doodsbleek. „Ik wenschte te spreken van het huwe lijk uwer dochter met Bruno," voegde de baron er met nadruk bij. „Genadige heer, gij wilt toch niet zeg gen „Ik wil zeggen, dat het slechts aan u

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1