KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN DE HUWELIJKS-ADVERTENTIE. Mo. 446. Vrijdag 25 Mei 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. 'i Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, Afzonderlijke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELPER. ADVERTENTIEN Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. MEI. JUNI. Volle Maan. Opgang der Zon 3 u. 50 m. Ondergang 8 u. 7 m. H. Sacramentsdag. Zondag 27 Maandag 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 Vrijdag 1 Zaterdag 2 NIEU WSTIJDIN GEN HELDER, 25 Mei 1877. Den 9 Juni a. s. moet alhier aan boord van het stoomschip Con- rad overgaan een detachement sup pletietroepen, sterk 125 militairen, benevens 8 onderofficieren, ten einde met dien bodem over Snez naar Ba tavia te worden overgebracht. Uit een bij 't dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouv.- gen. van Ned. Indië blijkt, dat on langs uitvoering is gegeven aan het sinds lang door de Indische regee ring opgevatte plan, om een bezet ting te leggen te Malaboe, op de westkust van Atjeb. Die bezetting, zegt bet telegram, is tweemaal aan gevallen door lieden uit het nabij ge legen Merbouw, met het gevolg, dat 5 man gedood en 16 gewond wer den. Merbouw is daarop getuchtigd. Een zee-officier, een machinist, een matroos en een fuselier werden ge wond en twee matrozen en twee ma- FEUILLETON. 1) Novelle van GERRIT J. I. De eerzame kleedermaker Schlitter was veertig jaren oud, had magere spillebeenen, grijsachtig haar, dat reeds vrij dun was, en had nooit ten volle honderd pond op de schaal kunnen wegen. Volgens de gewoonte van zijn vaderland, had hij een paar jaar als handwerksgezel door 't land gezworven, en zich eindelijk in de stad Miincken neder gezet. Daar had hij, na veel sukkelen in 't begin, eindelijk 3t zoover gebracht, dat hij zijn brood verdiende en werk bad voor twee knechts eu drie leerlingen. De man was nog ongehuwd. Of hij tot dien tijd onverschillig voor het schoone geslacht was geweest, dan wel of gezegd geslacht hem niet knap genoeg had gevonden om liefde te kunnen inboezemen, dat wil ik hier niet beslissen, 't Gaat den lezer dan ook eigen lijk minder aan. riniers sneuvelden, maar ons succes was volkomen en de hoofden van Mer bouw zonden naar Kotta Radja gaan. Het éenige landschap ter oostkust van Atsjin, dat het Nederl. opperge zag niet had erkend, nl. Langsar, is thans tot onderwerping gebracht. Nadat een derwaarts gezonden troe penmacht twee versterkingen had ge nomen, waarbij vier minderen gewond werden, is de Radja persoonlek zijne onderwerping komen aanbieden. Hem zijn dezelfde voorwaarden gesteld als vroeger van Simpang-Olim waren bedongen, dns ook de betaling aan het gouvernement van het aandeel in de peper (een kwart dollar per uitgevoerde picol), dat eertijds aan den Sultan van Atsjin werd opge bracht. Die voorwaarden zijn door den Radja aangenomen en beëedigd. De blokkade is opgeheven. In de zitting van den Raad van Dinsdag jl., is benoemd tot hulp onderwijzer alhier de heer H. Ron- kens, thans te Ooster-Blokker. Aan den hoofdonderwijzer te Huisduinen, den heer K. A. Heeroma, is verleend eene jaarlijksche toelage van f 100, voor bet houden van avondschool ten dienste van jongelieden, die de school reeds hebben verlaten. Maandagavond is bij Haarlem een werkman, die, ondanks de waar schuwing van den aanwezigen baan- Wij stellen hem n voor op zekeren maan dagmorgen. De man was wat laat opgestaan en zat vrij droomerig, in zijne kamerjapon gehuld, voor de ontbijttafel, 't Brood scheen hem niet te smaken, maar de thee zooveel te beter. Nadat de trekpot geledigd was, stond onze kleedermaker op, liet de tafel door Lotje, zijne oude meid, opruimen en begon onder de volgende alleenspraak aan zijn toilet. „Wel, dat was gisteravond een vroolijke partij. Mijn vriend Wauderer heeft kosten noch moeite gespaard om de bruiloftsgasten roijaal te ontvangen. De bruid zag er flink en goed uit, en ze brengt hem 4000 thalers mee ten huwelijk. Ik zou toch wel willen dat mij ook zoo iets te beurt viel. En waarom zon 't ook niet? Ik beu nog inde kracht van mijn leven, zie er tamelijk wel uit en kan mijn brood verdienen. Kon ik nu een vrouwtje krijgen, dat er goed uitzag en daarbij nog wat meebracht, dan zou ik ook wel in den echtstaat willen treden. Wie weet hoeveel dames er insgelijks over denken Wist ik er nu maar zoo een, ik geloof, dat ik de courage zon hebben de kans te wagen. Maar, als ze me eens afwees Deze alleenspraak werd gestoord dooreen wachter, de spoorbaan overstak, door den van Rotterdam aankomenden trein overreden en op de plaats dood gebleven. Door den visscher T. de Boer is in de Zuiderzee, ter hoogte van Kraggenburg, het in vergevorderden staat van, ontbinding verkeerende lijk gevonden van een onbekend mans persoon. Naar wij vernemen, heeft het te Enkhuizen gevestigde comité ter bevordering der uitzending eener expeditie naar Barends IJshaven toe zegging ontvangen, dat het Genoot schap Oeconomia Enchusana, den 2n April 1799 opgericht, f250 voordat doel zal bijdragen, omdat Enkhuizen zulk een belangrijk werkzaam aan deel genomen heeft in de eerste ont dekkingstochten eener nieuwe door vaart door de Noordelijke IJszee naar Indië in 1584; en 1594, 1595 en 1596. De haringvisscherij op de Zuider zee voor de bokkingrookerjjen is voor dit jaar geëindigd. Over het geheel bleef de vangst ongunstig, beneden het middelmatige. In het geheel wer den te Lemmer aan wal gebracht ruim achttien duizendtal, die werden opgekocht voor ruim f 30.000, De hoogste prijs was dit jaar f 8, de laagste f 0.50 per tal of 200 stuks. In zake het ongeluk, den 27 April in de suiker-fabriek van de bh. kloppen aan de kamerdeur. Heinricheen der leerjongens bracht zijn' meester de cou rant en vertrok daarna. Schlitter ging zitten en begon 't dagblad te doorloopen. „Geen nieuws, 't Is of alles den slakkengang gaat. Geen roof of diefstal of andere belangwekkende tooneelen komen tegenwoordig meer voor. De krant is 't geld niet waard, vooral van daag niet. Mis schien is de redacteur ook wel uitgeweest en was hij even landerig als ik nu. Advertentiën. Ha! een huwelijks-aanvraag! „Een heer van middelbaren leeftijd enz. Zoo iets kon ik toch ook wel eens probeeren. Men behoeft zich dan niet zoozeer bloot te geven. Komaan, Sehlittertje, waag daar eens een paar thalers aan, wie weet waar je geluk liSt" Schlitter kreeg de noodige schrijfbehoeften uit een oude secretaire, schikte alles in orde en zette zich toen in zijn' leuningstoel op zijn gemak voor de tafel. Nu kwam de groote zwarigheid van 't stellen der anonce. Reeds had hij een kwartier op 't achtereind van de pen zitten knabbelen met de oogen naar den zolder gericht en gehoopt op een gelukkig idee, dat maar geen lust scheen te hebben zich aan te melden. Eindelijk Beuker en Hulshof te Amsterdam voorgevallen, meldt men, dat de directie der fabriek aan de weduwen, waarvan één met zes en één met twee kinderen, ieder acht gulden, en aan de derde weduwe, zonder kinde ren, zes gnlden 's weeks heeft verze kerd gedurende haar leven, of zoo lang zij niet weder hnwen. De vierde overledene, een jongmensch van 18 a 19 jaar, was niet gehnwd. Aan de nog lijdende werklieden wordt weke lijks het gewone loon uitbetaald. Vier kinderen van den tim merman U. V., te Midwolde, 2 zoons en 2 dochters, waarvan de oudste 37 en de jongste 29 jaren, zijn jl. Woensdag allen te gelijk in het huwelijk getreden. Zeker iets bui tengewoons, in dezen duren tijd. Op de Gron. kermis ontstond gedurende de voorstelling brand in de tent van den heer J. Calp. Ofschoon die brand zeer weinig te beteekenen had en alles zonder veel schade zou afgeloopen zjjn, indien men rustig was blijven zitten, ontstond er een ware paniek. Ieder trachtte zoo goed mogelijk de verschillende uitgangen te bereiken. Men verdrong elkander letterlijk, zoodat velen der aanwezigen vrij onzacht uit de tent zijn ge komen, sommigen met achterlating van hoeden, doekjes, oorbellen enz. Persoonlijke ongelukken van eenig belang zijn niet te betreuren en het wierp bij de pen neder en begon de kamer rond te loopen, terwijl hij binnensmonds mompelde„Zoo gaat 't niet. 't Is toch moeielijker dan ik dacht. Zou ik 't eens aan Johan vragen? Maar neen, die mocht eens niet kunnen zwijgen en 't aan zijne kameraads vertellen. Dat gaat niet. Wacht, ik weet beter raad. Ik zal die advertentie uit de krant wat omwerken, dan ben ik klaar, zonder dat iemand er zijn neus in steekt." De bedoelde advertentie werd gelezen en herlezen, en, nadat er een half dozijn vel letjes postpapier verklad waren, las de heer Schlitter, trotsch op zijne letterkundige en oalligraflsche bekwaamheden, met zelfvol doening de volgende anonce met luider stem. Welgemeende Huwelijksaanvraag. Een heer van middelbaren leeftijd, goed uiterlijk en gezond gestel wenscht langs dezen meer en meer gebruikelijken weg in 't huwelijk te treden. Hij is gewoon in deftige kringen te verkeeren en heeft een ruim bestaan, 't Bezit van een groot vermogen is geen vereischte, maar eenig ver mogen zou tot aanbeveling kunnen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1