KLEINE COUKANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN a No. 449. Dinsdag 5 Juni 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIËN Een zware slag. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. DE HUWELIJKS-ADVERTENTIE. 't Vliegend Blaadje VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, Afzonderlpke nummers 1 Cent. Van 15 regels85 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Geheel Nederland verkeerde in de laatste dagen in spanning, 't Stond toch te vreezen dat we onze hoogvereerde en welbeminde Koningin, wier gezondheidstoestand zeer zwak was, zouden ver liezen. De drift, waarmede de nieuwsbladen werden ter hand ge nomen, getuigde van de belangstelling, welke rijk en arm, ond en jong, voor Neêrlands geliefde Koningin gevoelde. Zwakker en zwakker werd de beminde lijderes en men begon zich reeds op 't ergste voor te bereiden. Daar klonk op 3 Juni de treurige mare door 't Vaderland „Neêrlands Koningin is niet meer!" Niet ligt zal die dag vergeten worden, zoowel door de leden van 't Koninklijk Huis, die toegesneld waren om de beminde gade, moeder en bloedverwante te zien en haar in de ure des doods door hunne tegenwoordigheid te troosten, als door 't volk, dat Koningin Sophia steeds met warme liefde aanhing, met de meeste innigheid vereerde. Een Koningin, die zoozeer de liefde en de hoogachting van 't volk wist te verwerven, moet beiden hebben weten te verdienen. En ja, zij heeft ze verdiend! Sophia Prederika Mathilda, dochter van Willem Frederik Karei, Koning van Wurtenberg en van Catharina Paulowna, heeft een reeks van jaren met ons lief en leed gedeeld. Geboren in 1818, op den 17 Juni, huwde zij 18 Juni 1839 met den toenmaligen Prins van Oranje, thans Koning Willem III, uit welk huwelijk twee zonen in leven zijn: Prins Willem van Oranje, de tegen woordige Kroonprins en Prins Alexander. Niet alleen in ons Vaderland, maar zelfs aan buitenlandsche hoven was Koningin Sophia der Nederlanden bekend als een vorstin, die zeldzame geestesgaven bezat, door grondige en veelzijdige studie ontwikkeld. Door behoeftigen te ondersteunen en lijdenden te helpen, wist zij de harten der Nederlanders te winnen. Talrijk waren de giften, die door haar werden geschonken aan onderscheidene gestichten van liefdadigheid. Zelfs kinderen vonden in haar een beschermster, die hun 't beste schonk wat er te schenken is, een opvoeding in de prille jeugd. Getuige daarvan de uitmuntend ingerichte be waarschool te Amsterdam, naar haar als beschermvrouw, de So- phia-school genoemd. Heeft onze overledene Koningin zich door openbare weldadigheid een eerzuil in de harten van haar volk opge licht, niet minder deed zij zulks door hulp en bijstand in 't ge heim te doen toekomen, daar, waar zij wist dat zulks noodig was. En nu, de geliefde en hoogvereerde Koninginf is van ons heengegaan. De Koning der Koningen had in zijn ondoorgronde lijk raadsbesluit bepaald, dat zij zou worden weggenomen uit den kriug van haar gezin, uit 't midden van haar volk. De zware slag is gevallen, en al berusten wjj in Gods wijzen wil, vergeten zal de derde Juni niet ligt worden. Die slag heeft het vaderland in diepen rouw gedompeldheeft duizende harten tot treurigheid gestemd. Neen, al is haar stoffelijk overschot aan 't stille graf toevertrouwd, Neêrlands Koningin zal blijven leven in de harten van hen, die haar hebben gekend als een der voortreffelijkste vorstinnen van Europa. Met weemoed staren wij haar na, en is ook hare ziel 't aardsohe hulsel ontvlodenhare werken zullen haar nog lang overleven en van hare voortreffelijkheid getuigenis afleggen. »Hare assche ruste in vrede." HELDER, 5 Juni 1877. Men verzoekt ons te melden, dat Zondag a. s., de dienst in de Herv. kerk te Huisduinen zal worden geleid door ds.Maris Muller, van Zuid- Zijpe. De jongeheeren F. van der Ben en H. Grimberg zijn, na voldoend examen, benoemd tot machinist-leer ling 2e klasse bjj de marine. De eerw. heer B. H. Brinkman, pastoor alhier, heeft de eer genoten jl. Donderdag door den H. Yader in particuliere audiëntie te worden toe gelaten. Na het voorlezen van een adres, uit naam der Broederschap der H. Familie in Nederland, overhandigde de heer Brinkman Z. H. den Paus, een bedrag van 25,000 franken, be nevens een album met de namen der congregatiën. Voor het aanstaande examen voor adelborst 3 kl. aan het konink lijk instituut voor de Marine te Wil lemsoord, waarvoor 26 plaatsen voor den zeedienst en 4 voor het korps mariniers zijn opengesteld, hebben zich 153 adspiranten aaugemeld, waarvan 140 voor den zeedienst en 13 voor de mariniers. De stoomkanonneerbooten Dogen Gier worden naar hier overgevoerd, ten einde dienst te doen voor de opleiding der zeemiliciens aan boord van het fregat Evertsen. i) Novelle van GERILIT J. IV. (Slot.) Jolian zag er kranig uit, toen hij des Zaterdagsavonds naar den schouwburg wan delde. De deur was nauwelijks geopend, of de jongeling zat alreeds op zijne plaats. Geen wonderHij zou de opvoering van „Figaro's Hochzeit" bijwonen, zat in een loge (want de heer Schlitter had zich roijaal willen voordoen om in de oogen der dame een goed figuur te maken) en brandde van begeerte om de dame te zien. Een geheele reeks van begeerten kwamen den opgetogen jongeling voor den geest. Nog kwam ze niet! De ouverture was reeds begonnen. Daar neemt een jeugdig meisje de onbezette plaats aan zijne rechterzijde in. Verwonderd ziet Johan haar aan. Recht lief en netjes zag ze er uit, maar toch was 't wel te Gisterenavond werd het stoffe lijk overschot van H. M. de Koningin na gebalsemd te zijn, gekist en in de rouwkamer geplaatst. De vervaardiging van de lijkkist is opgedragen aan de firma P. Mouton en Zoon. Het is een looden kist, omsloten door een van zwaar eiken hout, welke beiden in de mahonie houten met lijstwerk en zilvergarni tuur omgeven kist rusten. Het dek sel bevat een zilveren plaat. Volgens geruchten zou de plechtige begrafenis van wijlen H. M. de Koningin plaats hebben Maandag 25 dezer. Volgens telegram van den Mini ster van Binnenlandsche Zaken moet gezorgd worden voor het sluiten der tooneelen en 't luiden der klokken in alle gemeenten, van 89, 12 1 en 4—5 ure. Gister morgen heeft aan het Station te Schageneen welge steld landbouwer, even voor de aan komst van den trein, zich op de rails geworpen, met het gevolg dat hem het hoofd van de romp werd gescheiden. Misbruik van sterken drank schijnt hier weder de oorzaak. Vrijdag is te Schinnen gearres teerd en vervolgens naar Maastricht overgebracht, zekere D., als verdacht van. den brand, die dezer dagen te Puth vijf huizen in de asch heeft gelegd, te hebben aangestoken. merken, dat ze tot den dienstbaren stand behoorde, 't Kon dus de bewuste dame niet zijn. Johan keek, keek nog eens, en beiden bloosden tot achter de ooren, want ook 't meisje keek hem oplettend aan. Ein delijk dacht Johan, ik moet tpch weten hoe die zaak in elkander zit, en daarom zeide hij beleefd. Mejuffrouw, zijt ge wel zeker, dat deze plaats de uwe is? 't Is mijne plaats, mijnheer, ziehier mijn plaatsbriefje. Dan heb ik een boodschap aan u. Ik aan u insgelijks, mijnheer. Maar, hoe is dat mogelijk, ik heb niet 't genoegen u te kennen. Ik ken u evenmin, mijnheer. En toch hebt ge een boodschap aan mij. Gij aan mij immers ook! 't Is vreemd. Maar, enfin. Namens mijn' patroon moet ik zijn excuus maken. Hij is door een plotselinge ongesteldheid verhinderd te komen, en nu laat hij u beleefd vragen, wanneer 't u zou schikken hem opnieuw een bijeenkomst toe te staan. 't Meisje begon hartelijk te lachen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1