KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. a No. 453. Dinsdag 19 Juni 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIEN Vertrekdagen der Mails. NIEUWSTIJDINGEN. F3UILLETON. Een edel hart. Wiegend Blaadje VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van X5 regels35 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Uren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. ZOMERDIENST. VERTREK 's morgens 6.00. u H 9.35. ff *11.47. namidd. 1.15. 6.30. *AUeen Vrijd. en Zaterd. AANKOMST 's morgens 9.27. 12.56. namidd. *3.47. 7.39. 10.58. ♦Alleen Vrijd. en Zaterd Naar Oost-lndië Eiken Donderdag, 's avonds 6.30. HELDER, 19 Juni 1877. Jl. Zondag had in Tivoli een feestelijke bijeenkomst plaats van de Vereeniging «Ontwaakt bij Tijds." Deze herdacht op een genoegelijke wijze baar derde jaarfeest. Eènige voor die gelegenheid vervaardigde verzen en een paar aardige blijspe len werden flink ten uitvoer ge bracht. Door een allegorische optocht van Cambrinns te paard in den ver lichten tuin wefd deze voor allen aangenamen avond geëindigd. Uit bet geldelijk verslag, door den secretaris dien avond uitgebracht bleek, dat er in bet afgeloopen jaar ontvangen was f974.36; hiervan werd, benevens eenige andere uitga- i, aan zieken uitbetaald f803.56, zoodat er eet goed saldo bleef van f 170.90hérvan werd op renten geplaatst f 10.00. Dit gevoegd bij het reeds ütgezette kapitaal, groot f523.73, naakt, dat bet totaal bezit Afertaling van GERUIT J. 3) II. Daar .omt hij aan. Je kunt't pu meteen zelf kijlen, zei Martin, zonder schijnbaar acht te geven op de betraands oogen van 't meisj en zonder te letten, pp de vrien delijke flikken, waarmee ze hem apnzag. Hij dei alsof hij alleen opgen had vpor den boe,die hem met grijnzende vriende lijkheid terwijl hij tevens een lieteekeuis- vollen jlik op Anna wierp, een doosje overreike, onder 't uitspreken van de volf gende 'oorden „De goudsmid verzekerde me, dat hij nog nooit alke scboone barnsteenkoralen aan een bridegom verkocht heeft, en de dochter van de schout mag dus wei in haar schik wezens der vereeniging de belangrijke som bereikt van f 794.63. Aanstaanden Zaterdag zal door het stoomschip «Burgemeester Zijl stra," een pleizierzeetocht van Har- lingen naar hier worden gemaakt. Ondanks herhaalde waarschu wing van den brugwachter, om zich te verwijderen, geraakte Zondag morgen weder een meisje van 12 a 13 jaar met de voeten tusschen de brug bij de Nieuwe kerk bekneld, toen deze werd dichtgedraaid, met het gevolg dat haar een paar teenen werden verbrijzeld. De Eerw. Heer B. H. Brink man, pastoor alhier, die eenigen tjjd in Rome heeft doorgebracht, is 11. Zondagavond van daar in deze ge meente teruggekeerd. De ontvangst, door de Katholieken hem bereid, was feestelgk. Van het spoor afgehaald, werd Z.Eerw. door een deputatie de fraai versierde kerk binnengeleid waarop door de talrijk daarin ver gaderde menigte een welkomstgroet werd aangeheven, gevolgd door de lofzang: „Te Deum laudamus". Die ontvangst was voor den héér Brink man een verrassing, en, ofschoon nog vermoeid van de reisscheen het Z.Eerw. een behoefte, om in weinige maar harteljjke woorden zijn dank daarvoor aan allen te brengenvoorts verzekerdehjj de bijzonderheden zijner reis en het onderhoud met Z. H. Pius IX later uitvoerig te zullen mededeelen, iets, dat voorzeker door Martin wendde zich om, de bode ging verder, en Anna bleef met hevig jagenden boezem staan. „Ben je verloofd, Martin?" riepzeonver- wafihts._ Martin deed alsof hij niets gehoord had, nam een snoer prachtige barnsteenkoralen uit 't doosje en toonde 't haar. Barnsteen koralen zijn in Westphalen een tooisel voor bruiden. Anna be|seek de prachtige koralen en moest toen wel vooronderstellen, Jat Martin verloofd was. Ze had wel willen schreien van ergernis en spijt, want ze be minde den bedachtzamen jongeling sinds eenige maanden mpt veel meer hevigheid, dan ze ooit Andreas had bemind. De kloeke, berekenende erfzoon had zoolang dat zwakke meisjeshart tot zich weten te trekken, dat 't hem met gloeiende liefde aanhing. Trots en schaamte drongen haar, hare gewaarwordingen te verbergen; ze sprak haren gelukwenschhoewel met bevende stem, nog al tamelijk bedaard uit, maar kon toch niet verhinderen, dat tranen hare oogen allen met belangstelling zal worden gehoord. Blijkens een bij het depart. van marine ontvangen telegram is het schroefstoomschip Batavia, onder be vel van den luit. ter zee 1. kl. W. van Oorschot, in den nacht van 12 op 13 dezer te Aden aangekomen. De torpedoboot, die ten vori- gen jare door de marine bij de firma John Thorny Groft Co., te Londen besteld werd en volgens een bericht in de «Times" nu is afgeloopen, is vervaardigd van staal, 75 voet lang en 10 voet diep. Het vaartuig word bewogen door een enkele schroef met machines van 240 indukateur paar denkracht, het aantal omwentelingen moet ongeveer 400, en de stoomdruk 210 pond. per vierk. duim bedragen. De machines kunnen bewerkt wor den door één machinist en één sto ker. Het vaartuig moet 20 uren lang een vaart van 10 mijl loopen, maximumspoed 18 mijl. De torpedo's die door een koker uit den voorste ven worden uitgebracht, kan men doen ontploffen zoowel door een stoot van bniten als door ontsteking van binnen. Het vaartuig moet 25 pond dynamiet aan boord hebben. Ook is, blijkens de memorie van toelichting op de marine-begrooting, bij Yarrow Co.Londoneen dergelijk vaartuig besteld, ten einde door vergelijkende proeven te kunnen nagaan, welke dier firma's in het vervaardigen van dergelijke booten de voorkeur verdient. Drie torpedo-vaar ontsprongen. Anna keerde zich om. Daar gevoelde ze, hoe 't snoer kralen plotseling om haren hals werd geslingerd, terwijl een paar sterke armen haar omvatten en een zachte stem vroeg; „Maar bemin je me dan werkelijk?" 't Schreien bedaarde en Anna gaf weldra hare blijdschap in een stroom van woorden lucht, 't Jonge paar stond daar, vast el kander omvattende, en de eerste kus brandde op Anna's lippen. Plotseling trad er iemand te voorschijn, slingerde 't meisje ter zijde, met de woorden„trouwelooze, verraderes!" pakte daarua Martin hij de borst en voegde hem met verstikte stem toe: „Ellendige knaap 't Was de vriend en speelgenoot van An dreas, Hendrik Kamphagen, in 't dorp kort weg Hein genoemd. Hij was de zoon van een vroeger goed bemiddelden boer en thans knecht bij den schout. Eeu brand had zijn vader beroofd van 't grootste deel zijner be zittingen en, daar de man zich later aan den drank te buiten ging, verdween ook tuigen staan uitgetrokken voor f150,000. Aan het Amsterdamsche post kantoor worden geregeld eiken dag tusschen 20 en 30 briefkaarten ont vangen, die onbestelbaar zijn, omdat de afzenders verzuimden er het adres op te stellen. Briefkaarten met adres maar zonder inhoud, worden echter ook ontvangen. Op den 20 Juni e.k. zal de trekking van de 2e klasse der 294ste staatsloterij niet plaats hebben; de trekking van het getal nommers, dat op den 20 Juni e.k. zou worden ge trokken zal plaats hebben 18 en 19 Juni. e.k. boven en behalve het ge tal nommers hetwelk op die dagen moet getrokken worden. Uit alle provinciën ontvangt men bericht van de adressen van rouwbeklag, door verschillende ge meenteraden aan Z. M. den koning toegezonden; alle gemeenteraden zon der onderscheid dóen van hunne deelneming blijken. Naar de Standaard verneemt, heb ben de predikanten der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam besloten, gedurende 18 weken den róuw aan te nemen wegens het overigden van H. M. de Koningin. De groote rijksweg van het Huis ten Bosch door 's Gravenhage tot Delft mag den 20en dezer, van half tien des voormiddags tot twee uren des namiddags, niet worden bereden dan door hen, die aan de begrafenisplechtigheid deelnemen. weldra 't laatste overschot van vroegere welvaart. Toen Hendrik volwassen geworden was, stierf zijn vader, diens bezittingen vielen in de handen der schnldeischers en de knaap had weldra niets meer dan een goed hart, een goeden wil en een krachtig lichaam overgehouden. De sohout van 't dorp nam hem in dienst, en door zijne vlijt, zijne trouw en toewijding werd er weldra met lof over hem gesproken. Onder alle levens omstandigheden was Andreas zijn vriend gebleven, en terwijl menigeen den arm ge worden knaap den rug toekeerde, waartoe ook Martin behoorde, had Andreas zich nauwer bij den jongeling aangesloten, die met zooveel kraoht en onderwerping zijn ongelukkig lpt droeg. Hendrik had die vriendschap niet vergeten en 't zich tot plicht gerekend een wakend oog te houden op de geliefde zijns afwezenden vriends, daar een toeval hem had geopenbaard, dat ze elkander trouw hadden beloofd, Met vlammende oogen en trotsche hou ding hield de arme knecht den rijken boeren-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1