No. 458. Vrijdag 6 Juli 1877. Vijlde Jaargang. Kleine Courant voor den Helder, IMieuwediep en Omstreken. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. Een edel hart. Vliegend Blaadje, JULI. Zoadag 8 Opgang der Zon 3 u. 51 m. Ondergang 8 u. 18 m. Maandag 9 Dinsdag 10 Nieuwe Maan. Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 HELDER, 3 Juli 1877. De schouwburgen van de hee- ren Judels Bouwmeester en Pröt en Kistemaker lokken hier veel be zoek. Trouwens, wat zou onze ker mis zonder Judels zijn Judels, die ons reeds zoo een groot aantal jaren bezocht, zou door het Heldersch pu bliek niet gewaardeerd worden? O, neenDit weet ook hij té goed, dat hij steeds op den bijval van Heldersch ingezetenen kan rekenen. Ook de heeren Pröt en Kistemaker, welke voor het eerst onze kermis bezoeken, hebben zich niet over ge brek aan belangstelling van onze in gezetenen te beklagen. Het was dan ook na de eerste voorstelling reeds te voorzien, dat »Een misdaad op den bodem der zee" veel volk zou trekken. Zondag a. s. wordt dit stuk nog ééns opgevoerd. Victor Driessens, gunstig bij ons bekend van vroeger, geeft ook ge durende deze kermis een repertoire van degelijke stukken. Zoolang zijn gezelschap speelt, waarvan Driessens en mej. Beersmans de keur uitmaken, zullen de liefhebbers van degelijk en edel spel, niet wegblijven. De paardenspellen van Sehuite- voerder en J. Blanus, op bet West plein, en H. Blanns op het Molen plein, zijn ook een bezoek overwaardig. Beiden beijveren zich om bet publiek te amuseeren en de toeren daar ver toond, zijn ook wel in staat om den ouden roem van de familie Blanus te handhaven. Spriet zal meer dan tevreden zijn. Eiken avond stroomt bet volk naar binnen, om zijn uitgelezen gezelschap kunstenaars te bewonderen. Vertaling van GERUIT J. 7) II. Ziek en zwak; hoopte ik iederen dag op den dood, en in deze droevige hoop mocht ik toch mijn' broeder niet aanwijzen als den moordenaar. Toen ik gezond was geworden, gevoelde ik van dag tot dag duidelijker, dat de schande van mijn' broeder mijne ouders den dood zou aandoen. In 't ver- hoor, dat men me deed ondergaan, vernam ik eerst de nadere omstandigheden van 't feit. Ik hoorde dat de oude dorpsbode de eerste geweest was, die mij als den moor denaar van Hendrik Kamphagen had aange duid. De oude schurk was mo vijandig, omdat ik, nog een knaap zijnde, had gezien dat hij eenden van uw oom uit de slotgracht had gelokt en gevangen. Ik heb hem niet aangeklaagd, ik heb hem zelfs menig hoen, menige eend, die ik voor hem van mijne moeder had afgebedeld, gegeven en hem honderdmaal weldaden bewezen, omdat hij Het stoomschip Oonrad," kapt. Adriani, van bier naar Batavia, pas seerde 3 Juli des morgens Aden. Het stoomschip vMadura," kapt. Berkelbacb v. d. Sprenkel, van Bata via naar hier, is 3 Juli des avonds te Port Said aangekomen en den volgenden ochtend van daar vertrok ken. Het stoomschip Celebes", kapt. Bakker, van bier naar Batavia, ver trok 3 Juli namiddags van Southa mp- ton. Het stoomschip Koning der Ne derlanden" arriveerde Woensdagmor gen jl. alhier, van Batavia. Het stoomschip »Stad Amsterdam," van Hankow naar Londen, is 3 Juli te Aden aangekomen, en vertrokken naar Seuz. -Den 21 dezer zal van bet kolo niaal werfdepot te Harderwijk per spoortrein over Utrecht en 's Gra- venhage naar hier vertreken een de tachement suppletietroepen, sterk 150 man benevens 18 onderofficieren, om dien dag te embarkeeren aan boord van het via Snez naar Java vertrek kende stoomschip Prins Hendrik." De vice-admiraal J. Enslie, oud minister van marine is op 81jarigen leeftijd in den Haag overleden. Den 26 Dec. 1795 te Dordrecht geboren, trad de heer Enslie den 10 Jan. 1816 als adelborst le kl. in dienst, werd den 25 Maart 1817 luit. t. z. 2de kl. en 1 Jan. 1822 luit. t. z. le kl. In 1833 werd hij kapt.- luit. en in 1844 kapt. t. z. den 1 Jan. 1851 sohont-bij-nacht, den 29 Juli 1854 vice admiraal. Van 1 Mei 1851 tot Nov. van dat jaar was hij directeur der marine te Willemsoord; met laatstgemelden datum werd hij Minister van Marine en bleef dat tot 16 December 1854. Bij de expeditie naar Bali, in 1846, onderscheidde hij zich en werd tot ridder der Mi litaire Willemsorde 4 kl. benoemd ook het eereteeken voor die expedi tie sierde zijne borst. Den 30 Juni 1855 werd hij op pen sioen gesteld. Bij breedvoerig gemotiveerd vonnis is P. H. Bruijn, voormalig secretaris der Amsterdamsche Kanaal- 't zoo armoedig had, en hij heeft 't mede lijden van den knaap en de goedheid van den jongeling vergolden, door me als moor denaar aan te klagenIk had hom den morgen van mijne terugkomst bij de park- weide van 't slot ontmoet en 's namiddags had hij me met Hendrik Kamphagen in 't wond gezien. Tijdens 't bruiloftsmaal was hij op de hofstede gekomen en had gevraagd om mijn' broeder te mogen spreken. Deze was echter eerst bij hem gekomen, toen de dans begon. Ze waren met elkander door 't veld gegaan, zoo zc zeiden om me op 't bruiloftsfeest te noodigen. Mogelijk is dat waar, maar al 't andere, wat ze bezworen hebben, is gelogen Andreas hield eenige oogenblikken op en ging daarna voort: Ze hebben verklaart, dat ze om hulp hadden hooren roepen, daarom vooruitgesneld waren en op de plaats, waar de misdaad gepleegd was, de bruid van Hendrik, Else Steinbrock, een arme weverin, hadden aangetroffen, die schreiend op 't lijk des vermoorden lag, tien schreden verder hadden ze mij gevonden. Met een zijden doek was de ongelukkige half geworgd en met een knuppel had men maatschappij, Woensdag door de Ar rondissement-rechtbank te Amster dam veroordeeld tot twee jaar celstraf. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Haarlem een man, die van de kermis naar zijne woning ging, in zeer beschonken toestand te water geraakt en eenigen tijd latei- levenloos uit den Oostersingel, bij den Oudenweg opgehaald. Te Vlissingen is de heer Fret, een verdienstelijk hoofdonderwijzer des morgens nadat zijn echtgeiioote was opgestaan, dood in zijn bed ge vonden. Zij ontdekte dit toen zij haar man wilde wekken. Zij blijft met kinderen achter. - De keizer en keizerin van Bra zilië worden den 12 of 13 dezer met een tarijk gevolg in de residentie verwacht. Waarschijnlijk zullen zij hunnen intrek nemen in het hotel d' Orange, te Scheveningen. Te Nes nabij Akkrum kwam een 6-jarig kind schreiende bij zijn vader. Toen de vader daarop meeging vond hij zijne vrouw niet aanwezig. Na lang zoeken vond hij haar in het water, waarin zij was gesprongen om één ander harer kinderen te redden. Moeder en kind werden levenloos uit het water opgehaald. Dinsdag zijn te 's Gravenhage de Wed. H., wonende in dè Water- sloostraat, hare jonge kinderen en de naaister, na het middagmaal, allen door hevige benauwdheden overvallen ten gevolge van hét gebruik van salade, die ontwillekeurig met een vergifstof zou zijn bereid. Op raad van den inmiddels ter hulp geroepen geneesheer zijn de lijders naar het gasthnis vervoerd. Het gevaar is nog niet geweken. Op het gerucht dat hij geval misdadige bedoeling'eh in het spel zouden zijn, heeft de politie een onderzoek ingesteld, hetwelk geen de minste aanwijzing opleverde. Uit Leeuwarden wordt ons van 1 Juli gemeld: Een niet alledaagsch jubileum werd heden hier gevierd. Hendrik Landsheer herdacht heden den dag, waarop hij 50 jaren geleden als tamboer hij de dienstdoende schut terij te Leeuwarden in dienst trad. In 1830 trok hij als vrijwillig tam boer uit in den strijd tegen België; vier jaren lang bleef hij bij het leger te velde. Hij mocht in dien tijd het voorrecht genieten eervol te worden vermeld. De trom, die hij voor 50 jaren ten gebruike kreeg, is onafge broken zijn trouwe medgezel gebleven. Twee zonen van den jubelaris (hij had 12 kinderen) traden mede reeds beueden 15 jareu in landsdienst, nl. op de vloot. beiden werden gede coreerd met de medailles voor ge trouwen dienst en deelneming aan veldtochten. De oudste is thans wachtmeester bij de marechaussee in W. Indië, de jongste overleed aan de gevolgen van een zware wond, in den oorlog tegen Atehin hekomen. De vader van. den jubelaris werd door Prins Willem V in Engeland gepensioneerd; zijn vader nam aan den tocht naar Rusland deel, werd gevangen genomen doch wist op de reis naar Siberië te ontsnappen in het vaderland teruggekeerd, nam hij weder dienst bij de veldartillerie. Nog eenige andere leden zijner familie onderscheidden zich vóór en na in den krijgsdienst. In de jaren 1830 en i 1831 waren zij ten getale van 7 vrijwillig in dienst. Dezer dagen ontving de echt genoot van den postmeester-generaal Stephan te Berlijn een brief waarin een andere brief zich bevond, gericht aan den luit. Stephan zeiven. De afzender der heide brieven had zich van het aangewende middel bediend, teü einde zeker te zijn, dat de inlig- gende aan zijn adres kwam. Deze brief bleek afkomstig te zijn van een beambte hij de posterijen; de schrij ver verklaarde uit n&arn van een zeer groot aantal medebeambten te spre ken, die een geheim genootschap, over gansch Duitschland verspreid hebben gevormd, met het doel om hun toestand te verbeteren. Er werden eenige voorwaarden gesteld, binnen een bepaalden tijd te verwezenlijken. Indien daaraan niet werd voldaan, zou kern de hersenpan verbrijzeld. Die doek, die stok beiden behoorden niij. Op den doek vond men de voorletters van mijn naam en op den knop van den stok mijn naam voluit. Zooals ik me later herinnerde had ik den doek des namiddags van den hals gedaan en bij mijn' stok neergelegd. Al die dingen getuigden tegen me. Een ongelukkig toeval heeft ze zeker in de handen van mijn' broeder gevoerd, toen hij, een weinig opgewonden, met Hendrik aan 't vechten was geraakt, omdat deze hem 't onrecht verweet, dat hij me had aangedaan. Tegen mij heeft mijn broeder niet getuigd, maar hij heeft gezwegen. Alleen de arme weverin heeft ten mijnen gunste gesproken en zoolang mijne onschuld betuigd tot ze, mis schien wel uit verdriet,waanzinnig is geworden. Kent gij den loop van 't proces, dan weet ge ook welke wending de zaak nam, toen Else Steinbrock krankzinnig werd verklaard en hare getuigenis derhalve niet geldig was. Ik werd dat gewaar op den dag, toen mijn vader den cipier vertelde, dat hem een kleinzoon geboren was, „Dat alles wist ge?" riep de priester vol ontzetting. „Ja heerik weet nog meer Ik weet alles, ook dat dit kind drie weken geleden een zusje heeft gekregen, en, dat niettegenstaande 't ongeluk en de schande, die ik over een eerlijke brave familie heb gebracht, de Heer hen niet geheel en al verlaten heeft en Gods zegen zichtbaar op den braven zoon rust Andreas zweeg en ook de priester kon geen woord uitbrengen. Beiden dachten geruimen tijd na, hoe weinig men op 't oordeel der wereld kan staat maken. De gevangene hield zijn biechtvader vast om armd en deze streek werktuigelijk met de hand over 't door zweet bevochtigde haar en de ijskoude handen van dit ongelukkig slachtoffer van aardsche gerechtigheid en menschelijke valsohheid. Ten laatste scheen het offer, dat de eene broeder den anderen bracht toch te groot en hij vroeg dringend: „"Wil je dan werkelijk nog langer deze ellende, deze smaad dragen? zal niet eenmaal de wensch bij je opkomen in de oogen der menschen gerechtvaardigd te worden en je onschuld te doen blijken!" (Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1