KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEOIEP EN OMSTREKEN EEN SPOORWEGREIS Xo. 464. Vrijdag 27 Juli 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. BERKHOUT Co., Uitgevers ADVERTENTIEN Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. BIJ NACHT, Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. HELDER. te Van 1-5 regelsê5 Centeneikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezofgd zijn. JULI.—AUG. Zondag 29 Opgang der Zon 4 u. 17 m. Ondergang 7 u. 55 m. Maandag 30 Dinsdag 31 Woensdag 1 Donderdag 2 Laatste kwartier. Vrijdag 3 Zatèrdag 4 HELDER, 27 Juli 1877. Op Woensdag 1 Augustus a. s., zal er een goedkoope Volkstrein van Rotterdam, Schiedam, den Haag, Lei den en Delft naar hier vertrekken. Door B. en W. dezer gemeente is in de zitting van jl. Dinsdag den Raad aangeboden de rekening der 'gemeente over het dienstjaar 1876, sluitende met deze totaal- cijfers Ontvangsten f 195545,47 uitgaven f 173019.65; batig saldo f22525.82. Tevens werden aangeboden de reke ningen vau het burgerlijk ambestuur, het algemeen weesbuis en de dd. artillerie schutterij, allen over bet jaar 1876. De rekening van bet armbestuur sluit aldus: Ontvangsten f 9914.325 uitgaven f 8155.49 vooraeelig saldo f 1758.83° die van bet weesbuis: Ontvangsten f 50036.45 uitgaven f47525.545, voord, saldo f2510.905; eindelijk die van de schutterijOnt vangsten f1995.52s uitgavenf 1647.35 voordeelig saldo f 348.175. Zaterdagnacht verliet een kor poraal der infanterie heimelijk de kazerne in bet fort Erfprins en wilde naar het Engelscli. Toen ik den derden wagon links van de boekenkraam bereikt badzag ik Jones aankomen met den condncteur, die den wagon opende, bet portier openhield en die na de ontvangst van den tusschen ons reeds gewoon geworden, zilveren handdruk, mij opsloot met de woorden, dat ik de coupé aileen kon behouden, ingeval dat ik wenschte te rookenJ ones vroeg mij nog, of ik niets meer aan den „meester," te zeggen bad, greep toen naar zijn hoed en verdween. Ik was nu alleen en wijdde mijne opmerkzaam- langs bet nieuw aangelegde werk bet fort verlaten. Door de duister nis misleid, is bij waarschijnlijk in de gracht terecht gekomen, althans Dinsdag jl. vond men zijn lijk. Het st. Prinses Amalia" is jl. Woensdagavond ten 8 uur alhier in de haven binnenkomen. Het st. Celebes," is 25 Juli te Aden aangekomen. Het st. Prins van Oranje," van Batavia naar bier, is 24 Juli Aden gepasseerd. Het st. Holland," is 25 Juli van Batavia naar Marseille en Nederland vertrokken. Men meldt uit Texel, dd. 23 Juli: De reddingbaak op Onrust is voltooid. Vier meter boven vólzee staat op een paal, die door acht zware eikénbalken gesteund wordt, een vierkant buisje, dat als toevluchtsoord door den schip breukeling kan betrokken worden, als bij levend de zandbank heeft bereikt. Een stevige trap leidt naar boven. Om 't huisje is een plankier, door een ijzeren bekje omgeven, aangebracht, terwijl een vlaggestok boog boven 't dak uitsteekt, waaraan de geredde een bol kan hijschen, als sein naar den wal om hem van de zandbank te komen afhalen. Het initiatief tot bet zenden van een daartoe strek kend adres door de vereeniging »Nep- tunus," ging voornamelijk uit van den beer W. Metz Tz., die in een gedicht, door hem zelf vervaardigd, op roerende wijze het lot schetste van beid aan het gewoel, dat op het helder ver lichte plankier langs het stations-gebouw heerschte. Sjouwers, die zwaar met koffers beladene wagens met haast voortduwden, daar het eerste teeken van vertrek reeds gegeven was; postboden, met geweldig groote brieventasschen, die ongeduldig wer den afgewacht, door de personen die ze in den postwagen moesten sorteeren; cou rantenjongens die de aan de vensters zit- zittende passagiers met hunne nieuwsbladen in het gelaat stoottenreizigers, die zich nog met angstige bezorgdheid ophielden, om naai' de inzekerlieidstelling hunner koffers om te zien en zich maar volstrekt niet lieten geruststellen door de verzekering van den beambte die met het in de wagons pakken der goederen belast was, dat alles goed bezorgd zou wordenfamilie-vaders die zich beijverden om hunne verstrooide schaapjes rondom zich heen te verzamelen, of die zich tegen den stations-ehef beklaagden over het ongemeen hooge transport. „Sluit mij deze deur eens open Hé, con- een Italiaanscb jongeling, die op ge noemde zandplaat was omgekomen. Na de voordracht van dit gedicht op een vergadering van »Neptunus," werd tot bet zenden van bet adres besloten. Na de jongste watersnood in ons land, verscheen dat vers, ten voordeele der slachtoffers daarvan onder den titel van sPiëtro," bij de uitgevers Berkbout Co. Uit Vlissiugen meldt meu aan de Arnb. Ct., dat Woensdag ochtend ten negen ure aldaar een Russisch fregat was aangekomen en er nog iheer schepen verwacht worden. Het doel van dit bezoek was onbekend. De Utrecbtscbe politie beeft proces-verbaal opgemaakt tegen een kroeghouder, die vier jongens van omstreeks 11 jarigen leeftijd sterken drank bad getapt en wel in die mate, dat zij, als beschonken, naar hun woning moesten worden vervoerd. -Maandaguamiddag gingen een vijftal kameraden, allen werklieden, van Haarlem door bet Noorder Spa ren uitzeilen. Bij Spaarndam is een hunner, zekere J. S. oud 22 jaar die op den rand der boot zat en al les behalve nucbteren was, over boord gevallen en in de diepte verdwenen. De pogingen tot redding waren vruchteloos en Dinsdag was bet lijk nog niet gevonden. Uit bet noorden des lands ont vangen wij zeer goede berichten nopens den stand van de aardappelen. Over het geheel belooft dit jaar ducteur, de deur van dezen wagon moet ge mij open doen! Nu, komt ge haast!" Deze woorden wekten mij uit mijne droo- merijen op. Een vreemde reiziger, met een plaid over den arm, klopte ongeduldig aan de deur der coupé in welke ik zat. De conducteur maakte niet veel haast om te komen. Door de vele lieden die hen in hunne betrekking dagelijks voorkomen, ver krijgen deze menschen de gaaf om spoedig op te merken met wien ze te doen hebben en de heesche stem en ongepolijste manieren van den nieuw aangekomene, waren niet geschikt om hem veel eerbied voor dezen in te boezemen. „Eerste klasse vroeg de condncteur en was, toen de vreemdeling hem met een vloek zijn biljet voorhield, toch eerlijk ge noeg, ten minste een poging aan te wenden, om mij de stilzwijgend bedongen onge stoordheid te verzekeren. „Naar C? dezen kant op, als ik u ver zoeken mag." Hij wilde den indringer naar eenen anderen wagon geleiden, die pas veel. Van de bekende ziekte wordt weinig of niets bespeurd, ofschoon anders om dezen tijd des jaars hier of daar de ziekte zich pleegt te openbaren. De politie is Maandag onver wacht een zoogenaamd wijnhuis op het Rembrandtsplein, te Amsterdam, eigenaar zekere E, binnengedrongen, juist op een oogenblik dat aldaar door een vrij groot gezelschap op grove wijze werd gedobbeld. Daartoe bezigde men de potballen van bet biljart, allen van een nummer voor zien. Het trekken van den bal, die den winner zou aanwijzenge schiedde op een zeer aardige wijze door den bediende van 't koffiehuis. Bij de komst van de politie onstond in de betrekkelijk kleine ruimte nog al ontsteltenisde gasten wilden hoe eerder boe liever vertrekken, vreezen- de voor de gevolgen, doch te vergeefsj; men hield, wat men vond. Den eige naar meende men al dadelijk tijdelijk in verzekerde bewaring te moeten nemen, misschien wel om hem het leed te besparen, dat het afbreken van zijn biljart hem zou veroorzaken, welk biljart met de ballen verbeurd verklaard werd. Tegen ongeveer 20 personen is proces-verbaal opge maakt. Het waren meest jongelui, kantoorbedienden, die wellicht van een klein salaris moeten rondkomen, en in een dergelijk buis, onder leiding van den kastelein, betrekkelijk groote sommen op bet spel zetten. Moge de politie het oog streng gevestigd blijven half vol was, doch deze list baatte hem niets. „Ik wil hier in, deze wagon is hijna geheel ledig, geen getalm langer, of gij zult het n beklagen!" riep de koppige passagier en bereikte nu ook zijn doei daar hij met een Engelsch beambte te doen had, die wel weet dat de overtreding der reglementen streng wordt gestraft. „Wat kan ik anders doen?" zeide dc conducteur, zich op deze wijze jegens mij verontschuldigende. „Het hindert niet," antwoordde ik lachend en bekeek nu den nieuw aangekomene eens, die niet tegenover mij, maar in de middeïstc afdeeling der coupé, in 't volle licht der lamp plaats nam. Mijne beschouwing was spoedig afgeloopen. Hij was een jong mensch, wellicht één jaar ouder dan ik, bezat een fraai maar afgeleefd gelaat, dat de onmiskenbare teekenen droeg vau een losbandig leven. Hij droeg een soort van jachtrok, een blauwgespikkelden halsdoek, met een als een hoefijzer gevormde spelder in en

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1