KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN EEN SPOORWEGREiS \o. 465. Dinsdag 31 Juli 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIEN NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. BIJ NACHT, Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Eren van vertrek en aankomst der Spoortreinen te Helder. L ZOMERDIENST. VERTREK '8 morgens 6.00. 9 35. *11.47. namidd. 1.15. 6.30. •Alleen Vrijd. en Zaterd. AANKOMST 's morgens 9.27. 12-56. namidd. *3.47. 7.39. 10.58.- Alleen Vrijd. en Zaterd HELDER, 81 Juli 1877. Morgen voormiddag, direct na afloop der stemopneming, zal aan ons Bureau, (Spoorstraat) voor belangstel lenden gratis verkrijgbaar zijn, den uitslag van de heden plaats hebbenden herstemming voor 5' leden van den gemeenteraad. Gisterenmorgen ten 11 ure werd op de reede alhier, in bijzijn van Z. Exc. den Minister van Marine, den schout-bij-nacht P. A. van Rees en andere officieren, in drie stoom- barkassen gezeten, waarbij ook eenige dames, een kleine torpedo afgestoken. Een ontzaggelijke watermassa werd met ontzettende kracht door deze ont ploffing in de hoogte geslingerd. Door den Minister werd kort te voren ook een bezoek gebracht aan het ramtorenschip Koning der Neder landen." Ter voorziening in den loods- dienst te Ymuiden, zijn heden een elftal zeeloodspn van hier, gedeeltelijk naar Amsterdam, gedeeltelijk naar Ymuiden metterwoon vertrokken. 69. Jk. naar het Engelsch. 5). Was bet nu werkelijk bloot toeval dat mij zoo herhaaldelijk met dezen hatelijken vreemdeling te zamen bracht 't Was mogelijk, maar toch kon ik de gedachte niet van mij afwerpen, dat het rijtuig met dén grijzen schimmel, 't welk in de nabijheid van mijn club wachtte en in de nanwe straat weder aan mijne zijde was, met de plotse linge verschijning van den Rus aan het stationsgebouw in verband stond. Zoude hij mij nn den geheelen namiddag en avond, Tot oefening der zeemiliciens worden met ingang van 16 Augustus a. s. eenige bodems, behoorende tot het gepantserd materiëelliggende te Amsterdam, Willemsoord en Helle- voetsluis, in dienst gesteld. Het st. Voorwaarts, vertrok van Batavia naar Nieuwediep den 28n Juli. Het st. »Stad Haarlem" kwam denzelfden dag te Batavia. Het st. Prins Hendrik," van hier naar Batavia, passeerde 28 Juli Kaap St. Vincent. De min. van financiën maakt bekend, dat ter benoeming van hoog- tens 25 adspirant-landmeters van het kadaster, in de maand September e.k., te 's Gravenhage een examen zal .j worden gehouden. Bij de leden van het kiescollege te Amsterdam moet het voornemen bestaan, ter voorziening in de be staande vacature, Dr. A. Kuyper emeritus predikant en oud-lid der Tweede Kamer, te beroepen. Twee personen zijn door de poli tie der hoofstad gevangen genomen, verdacht van het schrijven van een brandbrief aan een bewoner van de Heerengraeht. Een hunner is spoedig tot bekentenis gekomen, de ander ontkent nog. Een landbouwer te Oosterland heeft den hoogsten prijs in de Haar- lemsche paarden-loterij, een landauer met twee paarden, getrokken. met volharding eens speurhonds van den juwelierswinkel af tot in den spoorwagen zijn nageslopen? Hoe onwaarschijnlijk mij dit ook voorkwam, want wat kon hij daaraan hebben drong zich deze gedachte toch telkens weer aan mij op. „Zon misschien maar wacht eens, de kostbare sieraden die ik bij mij droeg en van welke deze mensch wellicht de praat zieke oniïe heer Miles had hooren gewagen De Rus had echter volstrekt niet het voor komen van een zakkenroller. Zijn blik had iets trotsch en aanmatigends en, ongeacht zijne afgesletene kleederen, was toch in zijne manieren wel een vroegeren omgang met beschaafde en fatsoenlijke lieden op te merken. Men zoude hem eerder hebben aangezegd, dat hij in staat was om geweld te plegen dan om in 't geheim iets weg te roovendoch, wat had ik te vreezen, ik, een krachtig jong mensch, wat zou ik van een enkel man te duchten hebben En buiten dien was ik immers niet met hem alleen. Men schrjjft van Texel aan de Amst. Ct.Onze eenige haven, de haven van Texel, wordt al meer eu meer onbruikbaar, teu gevolge van de steeds toenemende verzanding voor haren ingang. Bij oostelijke winden, wanneer de waterstand laag is, moet de poststoomboot »Ada" de haven verlaten en er voor ten anker gaan, wil zij op haren tijd vertrekken. Passagiers en brieven worden dan met een vletje aan boord gebracht. Veeltijds gebeurt het, dat de stoom boot eu andere beladen vaartuigen voor de monding bij het binnenvallen blijven vastzittengevaar en averijen zijn dan dikwijls het gevolg. De nieuwe stoombootdieust »Flevo," die ons in verbinding zal brengen met Friesland en Noord-Holland Leeu wardenZaandam, met aandoen van Texel zal ook daarvan de treurige gevolgeu ondervinden. Een geregelde communicatie is inderdaad ondoenlijk, alleen wegens die steeds toenemende belemmering. Het algemeen belang qn speciaal het belang van Texel vordert dan ook verbetering. Waarom met die verbetering zoo lang ge draald? Wacht men op een groot ongelukwaarmede menscbenlevens gemoeid zullen zijn? Zien wij links en rechts bij onzen burenVlieland, Terschelling, Harlingen, Nieuwediep, overal wordt veel, zeer veel ge daan voor een goede haven, maar belaas, bij ons ontwaren wij niets tot verbetering. Dat zij, wier plicht bet is in de colleges van provincie en Staat voor die verbetering zorg te Zoo verre was ik met mijne gedachten ge komen. Terwijl ik uit het venster de laatste lichten der voorstad en de hekken en weiden die nu op de fabrieken en huizen volgden, mij voorbij zag vliegen, deed ik, bij het terugblikken in den wagen een waarneming waardoor mij het bloed in de aderen stolde. Mijne reisgezellen onderhielden elkander namelijk zeer drnk in vinger spraak. Het was niet mogelijk dat ik mij daarin vergiste. Die kerels, van welke ieder in zijne soort er uitzag als een bandiet, waren het dus te zamen eens. Tot op dit oogenblik had ik nog geene verstandhouding tusschen hen vermoed. Zij waren van ver schillende zijden aangekomen, de een was een Engelschman en de andere een vreem deling en tusschen den schraal gekleeden letterkundige en den slaaf der kleine speel huizen met zijn uitgeteerd gelaat en zijn verdachten opschikscheen een vroegere bekendschap niet wel dankbaar te zijn. En toch onderhielden zij zich nu door middel dragen, weldra voorstellen doen of interpellatiën richten, opdat zij zich geen eventueele rampen behoeven te verwijten Dezer dagen bad te Lonneker een vreeselijk ongeluk plaats. Een roggemaaier trof bij ongeluk een bindster zoodanig met den zicht aan het hoofd, dat zij op de plaats dood bleef. Uit Utrecht wordt ons gemeld, dat aldaar in den Zondagnacht een moord heeft plaats gehad. In een café öhantant van zeer gering allooi moet namelijk zekere M.... door een zijner makkers, eCn te Utrecht zeer berucht personage, zijn om bet leven gebracht. Vertrouwbare bijzonderheden ontbre ken. De moordenaar is in arrest. Een nieuwen vijand van den aardappel heeft men in het Groning- sche opgemerkt, nl. een nauwelijks zichtbaar, wit wormpje, dat dè sten gels der aardappelplanten doorknaagt, waardoor deze sterven en de knol Als een bijzonderheidde Delftsche kaasmarkt betreffende deelen wij mede, dat door den bouw man L. van Paassen te Hof van Delft, een stapel kaas (28 stuks) ter markt werd gebracht, die niet minder dan 836 kilogrammen woog of dooreen bijna 30 kilogram per stuk. Zoolang de Delftsche kaasmarkt bestaat is nog nimmer een stapel kaas (in veer tien dagen tijds op één boerderij ge maakt) van zoodanig gewicht aange- van vingerspraak met elkander, terwijl zij er klaarblijkelijk niet over dachten, dat ik zulks kon opmerken. Uit hunne gebaren meende ik te kunnen opmaken, dat de vreemdeling den anderen tot iets aanspoorde, waar deze niet erg toe geneigd scheen te zijn. Ik geloof te kunnen zeggen, dat ik, ook niet in het geringste deoï meer tot vrees achtigheid geneigd ben dan een mijner iand- genooten, maar toch moet ik bekennen, dat mijn hart bijna ophield te slaan, toen mij zoo plotseling dit schrikwekkende licht op ging. Ik kon niet anders, dan mij zelf als het offer beschouwen van eenen sluwen en wel beraamden aanslag. Dat rijtuig met den schimmel, het plotseling verschijnen van den Rus aan het station, het hardnekkig aandringen van zijnen Engelschen makker, om een plaats te bekomen in de wagon- afdeeling waarin ik alleen zat, alles werd mij nn duidelijk. De twee menschen, met wie ik mij in een gesloten wagon bevond,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1