KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 468. Vrijdag 10 Augustus 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIEN Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. KEN LASTIGE KAMERAAD. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden Afzonderlijke nummers 1 Cent. HELDER. te Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. AUGUSTUS. Zondag 12 Opgang der Zon 4 u. 41 m. Ondergang 7 n. 29 m. Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Eerste Kwartier. Maria Hemelvaart. Donderdag 16 Vrijdag 17 Zaterdag 18 HELDER, 10 Aug. 1877. Op den 17 dezer zullen de Is raëlieten dezer gemeente het 40-jarig feest van de inwijding van hnn kerk gebouw op plechtige wijze berdenkeu. Muziek en kinderkooren zullen de feestelijkheid opluisteren. Door de heeren Gebr. v. Oven, te 's Hage, is een prachtig voorhang vervaardigd, dat bij deze gelegenheid dienst zal doen. Op de scheepstimmerwerf »de Lastdrager" alhier had jl. Woensdag een niet alledaagsche feestelijkheid plaats. Aandeelhouders en Directeuren waren vereenigd, om drie werklieden, die, gedurende bijna 40 jaren met ijver en trouw aan deze werf waren werkzaam geweest, daarvoor met een stoffelijk bewijs hunner te vredenheid te beloonen. De meester knecht, H. de Wit, en de werklieden J. Helder en Jacob Visser, mannen, reeds ver in leeftijd gevorderd, maar nog krachtig en vol ijver om de vaak moeielijke werkzaamheden te verrichten waren de jubilarissen. Een sierlijk gouden horloge, met de naar het Fransch. „De redenen van uwe komst alhier zijn mij maar al te goed bekend. In 't kort, gij moet den schnldeischer mijnheer Durand, geloof ik zeggen, dat ik het geld niet bijeen kan krijgen." „Het spijt mij zeer, dit van u te moeten hooren." „Sta mij toe u een snuifje aan te bieden het is oprechte, geloof mij." „Onze notaris," ging de rampspoedige vrouw voort, „is ongelukkig wegens wan gedrag gevangen gezet. Doch mijn zoon het mooht mij niet gelukken hem te inscriptievoor langdurigen en trou wen dienst" was het loon voor de Wit. Helder en Visser ontvingen beiden een fraai anker Savo net-horloge waarin dezelfde woorden waren ge- graveérd, hetwelk hen door den heer J. T. Tinkelenberg met een toepasse lijk woord werd uitgereikt, 't Be hoeft zeker niet gezegd te worden, dat deze geschenken door de jubila rissen met een innig gevoel van te vredenheid werden ontvangen, en bij de andere werklieden den indruk zal achterlaten, dat langdurige en trouwe diensten steeds op loyale wijze er kend en beloond worden. Z. M. heeft overgeplaatst den 2n luit., plaatselijk adjudant, Cales, van Geertruidenberg naar hier. Het stoomschip Prins Hen drik," van Nieuwediep naar Batavia, is te Port Saïd aangekomen en van daar 7 Augustus, des ochtends ver trokken Men schrijft ons van Texel De nieuw gebouwde R. C. Kerk te De Cocksdorp is jl. Dinsdag op plechtige wijze ingewijd. Van alle zjjden van het eiland stroomden velen toe om van die zoo lang verheide ge beurtenis getuige zijn. Vele geeste lijken van elders verrichtten, met den Deken van Schagen, den Eerw. heer A. G. Schweitzerde plechtigheid. Met dezen dag zien de Catholieken van De Cocksdorp in de voltooiing van hun bedehuis hunnen wensch ver vuld en mogen zich daarbij verplicht vinden zal het geld bezorgen. „Om twaalf uur dezen middag?" „Tegen dien tijd zalmen hem niet kunnen opzoeken. Er zijn reeds vier dagen verloopen sedert ik hem gezien heb ik heb onophoudelijk om hem gestuurd. Hij is zelden te huis." „Inderdaadhoe ongelukkig. Het hof van Assises hief gisterenavond ten 7 uur de zitting op, cn zoo wij niet vóór dezen middag tegen n procedeeren, kunnen wij n voor de volgende zitting niet doen arresteeren. Gij ziet dus mevrouw, dat gij zoo vriendelijk moet zijn, vóór dien tijd in klinkende munt te betalen, of wij zullen geen tijd hebben de noodige papieren ter executie in orde te brengen." „En wat zal het gevolg daarvan zijn riep mevrouw Folarte uit, terwijl zij in tranen uitbarstte. „Kwartier over elven znllen wij de papieren in orde hebben en om twaalf uur zal de schout met zijn handlanger de eer hebben u af te halen. Doch, hoe gelukkig, gevoelen aan hun pastoor, den Eerw. Heer J. A. Scholte, die zoo onver moeid werkzaam was om dat doel te bereiken. Het zangkoor van den Burg assis teerde bij de plechtigheid, die met den lofzang »Te Deum Laudamus" be sloten werd. -Door de politie te Amsterdam zijn in de afgeloopen week zeer veel personen naar jde gevangenis over gebracht. Indien wij ons niet ver gissen, zegt de »Amst. Ct.," dan bedraagt het getal gearresteerden van 29 Juli tot en met 4 Aug. ongeveer vijftig. De cellulaire gevangenis is dan ook geheel vol. In den nacht van Maandag op Dinsdag zou een visseher met een roeiboot zijn visch naar Woudrichem brengen, toen hij op de Maas ter hoogte van Rijswijk, door de Ven- losche stoomboot Bertha" overvaren werd. De visseher is verdronken. Hij laat een vrouw met 4 kinderen na. De matroos v. V., van Pernis, is door onstuimig weder over boord geslagen en verdronken. Hij laat een jeugdige vrouw met 5 jonge kinderen achter. Een kind van S. te Vlissingen van ongeveer 5-jarigen leeftijd, had bij gelegenheid van de kermis een verfdoosje ten geschenke gekregen. Vrijdag heeft het een stukje van die verf ingeslikt en Zaterdagmorgen is het tengevolge daarvan overleden. De verf moet dus vaneen vergiftige stof zijn geweest. ik heb eene bijeenkomst met een cliënt, die in St. Pelagie iswilt gij mij het ge noegen toestaan u een plaats in mijne cabriolet aan te bieden? De schout kan dan achteraan rijden." Mevrouw Folarte, geheel verbijsterd door het schrikkelijk lot, dat haar maar al te zeer wachtte, kon geen enkel woord uit brengen. „Waarlijk, mevrouw, ik zal er mij zeer gelukkig door rekenen," ging de onwrikbare notaris voort. „Omstreeks twaalf uur -- misschien vijf minuten later znllen wij bij u komen; veroorloof mij te hopen, dat gij, in geval het geld voor dien tijd niet betaald is, met uw toilet gereed zult zijn. En nu, mevrouw! schiet mij niets meer over, dan de eer u voor dezen dag het beste toe te wenschen." En dat model van gerechtelijke beleefd heid verliet de kamer met het smachtende De gevangenis voor schuldeischers te Parijs. Een verpleegde uit Veenhuizen is gevangen genomen, onder beschuldi ging van moedwillige brandstichting. Te Maastricht had jl. Dinsdag voormiddag buiten de voormalige Boschpoort tusschen twee arbeiders aan de nieuwe haven, een hevige woordenwisseling plaats, die er mede eindigde, dat de een den ander met een spade de hersenen verbrijzelde. In de avonden en nachten van 9 tot 12 Aug., vooral echter den lOen, zullen wij, bij helderen hemel, weder het schoone schouwspel zien van een aantal elkander snel opvolgende schitterende meteoren, vallende ster ren, afgewisseld door vuurkogels, die in lange banen door het luchtgewelf vliegen. Volgens vroegere waarnemingen heeft het den schijn alsof de meeste dezer meteoren uit het sterrebeeld Perseus ontspringen, daarom heeft men dit Augustus-luchtverschijnsel de Perse- ïden genoemd. Ofschoon te middernacht het lucht verschijnsel het fraaist is, zijn toch van 9 tot 12 uur ook reeds eens aan tal dier vuurbollen zichtbaar. Onder Bonn voerden twee in woners een proces over den eigendom van een pereboom, die op de schei ding hunner erven stond. Bij een onweer trof een bliksemstraal het sedert jaren betwiste voorwerp en spleet dit van boven tot heneden, aan beide partijen ongeveer de helft gevende. gelaat eens dansersdie zijne schoone vaarwel zegt. Terwijl deze zaak aan kant gemaakt werd voerde mijn tweede ik mij naar den winkel des juweliers, bij wien ik de tiara, door mij aan Estella beloofd, besteld had. De eerste bediende boog zich over de rij planken, die de toonbank omgaf, en zeide: „De door u bestelde tiara is gereed, mijnheer. Gij zult zoo spoedig mogelijk geholpen worden." Hij dacht contant geld te ontvangen, want er werd dadelijk een stoel gebracht. Wij verkozen echter liever in de deur te blijven staan. „Hier zijn de juweelen, mijnheer," zeide de man,, nader tredende; „zij zijn van het fijnste water en smaakvol gezet. De prijs is slechts 2000 frs." Het was nu voor het eerst, dat het (mijn evenbeeld namelijk) begon te spreken en ik hoorde mijn stem als van een anders lippen. Ik huiverde. De koop werd gesloten. Vijf en twintig

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1