Oorlogsberichten. 294ste Staats-Lolerij. Advertentiën. Dat in Pruisen de militairen niet altijd oppermachtig zijn, bewees dezer dagen een uitspraak van het gerechtshof te Mainz. Bij de schiet oefeningen had men een onvoorzich tigheid begaan, tengevolge waarvan een meisje aan het hoofd werd ge troffen. Hoewel genezen, was zij aan het eene oor geheel doof. De rechter legde den militairen fiscus op een schadeloosstelling te betalen van 10,000 Mark, met interest sedert Nov. 1875 en het dragen van alle kosten in de verschillende instantiën geval- len. Bovendien werd haar een sonï toegekend voor de gemaakte kosten tot hare genezing. Bij Nordhausen is een arbeider die een in de nabijheid van de spoor baan gelegen boomgaard bewaakte, op gruwelijke wijze om het leven ge bracht. Tegen half drie had men in de nabijheid hulpgeroep gehoord, »sla mij liever doodhad men hooren kermen. Ongelukkig waren zij die 't hoorden, te bevreesd om te onder zoeken van waar het hulpgeschrei kwam. 's Morgens vond men op den spoorweg het misvormde lijk van den ongelukkige. De beenen en ar men waren nog gebondenzoodat het duidelijk bleek dat men den man op den spoorweg had vastgebonden In Rusland staan ten gevolge van groote droogte en hitte groote wouden in brand. De brand is te uitgestrekt om te blusschen. De schade is onberekenbaar. Voortdurend worden er nieuwe ontdekkingen van petroleum gedaan in de Bullion Run streek in Venango, County-Pennsylvanië, en de verschijn selen van een oliecrisis gelijk aan die, welke de werkstakingen van 1863 deed ontstaan, doen zich weder voor. Ben correspondent van de »New- York-Times," schrijvende uit Brad- ford in Pennsylvaniëzegtdeze plaats is van een knooppunt een stad geworden en tegelijkertijd zijn Tar- port, Limestone, Babcoctis en State Line, dorpen van 10003000 inwo ners, als het ware uit den grond verre zen zijnde elk dier dorpen het mid delpunt van een drukken oliehandel. Over de 500 bronnen, ongeveer 3000 barrels olie (een barrel is 164 liter) per dag opleverende, zijn in exploitatie, en dit getal zal nog door velen ver meerderd worden. Bij sommige bron nen werd eerst op een diepte van 1600 voet olie gevonden. De olie handel heeft de aandacht der bewo ners dezer streken van iedere andere bezigheid afgetrokken. Vroeger wa ren houthak en landbouw de voor naamste industrieën. Uit de Tuna louis werden dadelijk betaald, bet overige over 14 dagen. De bediende was nog bezig met bet inpakken van het gekochte, toen ik eensklaps een luiden, schellen en aan mij bekenden gil hoorde, die uit een der rijtuigen kwam, welke door de eene of andere be lemmering in de straat waren opgehouden. Die gil trof mij in het hart! Ik zag een bitteren glimlach op mijns makkers mijn eigen gelaat zweven. Een man, die uit een der rijtuigen gestegen was, kwam op ons toe. „Ik hoop," mijnheerzoo begon hij, zijnen hoed afnemende, „dat gij het mij, als vreem deling niet kwalijk zult nemen, nu ik zoo vrij ben u aan te spreken, doch een dame die ik de eer heb na de St. Pelagie te be geleiden, wenschte voor zij in mijne cabriolet haar bewustzijn verloor, het ge noegen te hebben u te spreken." De dame was mijne moeder, gearresteerd voor een schuld, welke ik verzuimd had te betalen! Zij sleepte zich langs dc straat, om mij te omhelzen, doch zonk op den grondZonder in het minst door dit tooneel Valley werden jaarlijks groote hoe veelheden hout langs de Alleghany aan de markt gebracht en de produc ten der zuivelbereiding waren even eens belangrijk. Thans echter zijn de boerderijen in de handen van olie speculanten overgegaan, en de hout hakker heeft de wouden verlaten om te beproeven in korten tijd fortuin te maken. De oliekoorts is verscheidene mijlen oost- en westwaarts doorgedrongen en groote opbrengst van olie is te verwachten uit de honderden bronnen, die daar nog worden geboord. Door een pijplijn wordt de olie van Bradford en andere plaatsen in het Tunadal geperst naar den Briespoor weg bij Olean, dertien mijlen van Bradford, verwijderd. De bronnen moeten meestal ge pompt worden, hoewel er ook ver scheidene springende bronnen ge vonden zijn. In Warren County zijn de bronnen uit een oogpunt van opbrengst vooral belangrijk. Er zijn daar wellen, die tot 200 barrels per dag opleveren, en een van 50 barrels is volstrekt geen zeldzaamheid. Een der grootste oliespeculanten in het land heeft zich dan ook de exploitatie dezer streek aangetrokken en nooit werd in korter tijd een zoo volkomen gedaanteverwisseling gezien als daar. Men heeft reeds plannen beraamd om de pijpenleiding tot de stadBuf- falo door te trekken. De Amerikaansche stoomboot Crown Prince, vertrokken van Pabel- lon-de-Pica (Peru), zette koers naar Falmouth (Engelend) met een beman ning van een en twintig matrozen. Onderweg liet de kapitein een ton gezouten varkensvleesch openen. Veer tien matrozen, die er van aten, wer den weinige uren later zoo ziek, dat zij niet meer konden werken. Acht dagen lang, vertelt een der manschappen, leden zjj de hevigste pijnenmen zag hen ijlende over dek loopen of kruipeneindelijk stierven zes hunner. De verschrikte kapitein richtte zich aanstonds naar de naast- bijgelegen haven op de Falklandeilan- den, alwaar hij 't anker liet vallen. De geneesheer van het gasthuis van Syd- ney verklaarde dat de ongelukkigen door trichinen waren vergiftigd. Konstantinopel, 9 Ang. Volgens ojöficieele depêches van Osman Pacha, gedagteekend Plewna 8 Aug., deplooi- eerden 8 Russische bataillons infan terie en 8 escadrons cavalerie langs geroerd te zijn, zeide mijn altijd gereed zijnd evenbeeld tot den kleinen man „Neem haar weg!" en de ambtenaar deed wat hem bevolen werd. Een oogenblik te voren stak de juweliers-bediende zijne hand vooruit, om het kleinood over te reiken, doch trok haar dadelijk terug, zoodra hij bemerkte, wat er buiten de deur voorviel. Het was hem gemakkelijk aan te zien, dat zijne gedachten hoofdzakelijk hierop neer kwamen. „Een man die niet in staat is $ijne moeder van de gevangenis vrij te koopen, zal hei zeer moeielijk vallen een rekening voor geleverde juweelen te betalen." ,Hoe, mijnheer! durft gij mij op mijne eer niet vertrouwen zeide naar ik meen mijn evenbeeld met een zeer ver- verontwaardigd gelaat." Een oogenblik daarna hoorde men 25 louis op de toonbank vallen en de bediende toe. Het cadeau voor Estella was binnen. Ondertusschen slingerde de armoede hare scherpste doornen om twee andere slacht offers mijner dwalingen. In een ellendige de wegen naar Sistova en Selvi en vielen Lowtcha aan. Het garnizoen benevens 5 bataillons met cavalerie, deswege uit Plewna gedetacheerd versloeg de Russen, die 300 dooden en het dubbele aantal gewonden op het slagveld achterlieten. Londen, 9 Aug. Een depêche aan de Daily Telegraph bevestigt de over winning der Turken bij Lowtcha. Aan de monden van den Donau zijn zeven Russische kanonneerboo- ten met Turksche pantserschepen slaags geweest; de Turken behaalden de overwinning, men zegt dat vier Russische kanonneerbooten verloren gingen. De komst der Russen in Rumelie is het sein geweest voor de daar wonende Bulgaren, om in opstand te komen. De terugtocht der Russen stelt hen aan de wraak der Turken bloot. Naderen de Russen, dan zijn de Mahomedanen de slachtoffers keeren de Turksche troepen terug, dan moeten christenen het ongelden; Het is nagenoeg onmogelijkdie gruwelen tegen te gaan, daar overal de door den godsdienst gescheiden bevolking, door ellende tot het uiterste gebracht, moord en plundering te wreken heeft. HELDERSCHE MOPPEN. De Prinses Karolina van Brunswijk naderhand Koningin van Engelandwas reeds als kind, het vermaak en den lust harer ouders en leermeesters. Zij ontving onderwijs in de muziek van den toonkun stenaar Eleischer. Bij herhaling had hij der Prinses onderricht, hoedanig zij een noot slechts met een bepaalden vinger moest aanslaan. Nauwelijks was dit onderricht geschied, of andermaal moest hij haar daaraan herinneren, vermits zij dadelijk weder den verkeerden vinger gebruikte. Eindelijk verloor hij zijn geduld, en zeide driftig: „Blijf toch met dien vervloekten" doch zich spoedig bezinnende, voegde hij er bij „doorluchtigen vinger achterwege.." Twee Parijzenaars stonden voor eenigen tijd gereed om eenen niets beduidenden twist piet een paar pistolen op leven en dood te schieten. Alles was gereed. De secondanten hadden te vergeefs beproefd de twistenden te verzoenen zij hadden zich genoodzaakt gevonden de wapenen na te zien en den afstand te bepalen. Op eens wist een onbe kend man in geringe kleeding er bij te komen. „Een oogenblik heeren," riep hij uit, „ik ben een doodarm man, vader van negen kinderen." „Pak u voort, 't is hier geen tijd van bedelen, is het norsche antwoord. „Ik kom niet bedelen, lieve goede heeren,1 zegt de vreemdeling klagend, „maar de gunst verzoeken. Ik ben een arme tim merman." „Wat moet dat grauwt een der par tijen. „Ik wilde verzoeken om de gunst van de kist te mogen maken voor den heer die valt," zeide de arme man. De beide duellisten staan een oogenblik versuft, en begonnen te schateren van lachen. Zij werpen de pistolen weg, reiken elkander de hand en gaan den twist in het naaste wijnhuis afdrinken. De arme timmerman kreeg van elk een goede fooi. kamer, in een der armzaligste wijken van Parijs, was een jongman bezig met het veranderen en corrigeeren van een door hem zelf vervaardigde romance. Zijn lichaam was vermagerd, zijn gelaat bleekhij had zich zoolang met zijn werk bezig gehouden als zijne bijua bezwijkende krachten het slechts wilde gedoogeneindelijk kon hij niet meer, hij bedekte zijn aangezicht met zijne dunne, uitgeteerde vingers en onder steunde er zoo zijn hoofd meê, dat met inwendige angst en lichamelijke zwakheid te worstelen had. Het scheen alsof de ar moede, die vijandin, wier smartelijke invloed hij zoo zwaar bestrijden moest, hem als het ware een gelukkig oogenblik gelaten had; hij scheen alles om zich heen vergeten te hebben. Driewerf rampzalig de toestand, waarin de vergetelheid een zegen is! Doch ook dit was weldra ten eindeeen zwakke stem, die uit een bed kwam, dat in een hoek der kamer stondwekte hem uit zijne mijmering, om hem op nieuw aan al de afgrijselijkheid van zijn lot prijs te geven. „Lieve broeder!" zoo liet zij zic^ Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. 5e Lijst. No. 17084 f 15.000. Nos. 3450 en 14310 elk f 1000. Nos. 2402 11975 12970 en 13303 elk f 400. Nos. 8059 9985 en 18224 elk f 200. Nos, 95 465 2936 8399 11503 13890 18507 19208 en 20099 elk f 100. 6e Lijst. Nos. 4208 8078 en 13259 elk f 1000. Nos. 3025 5145 9591 11682 16390 18621 18677 en 18946 elk f400. Nos. 3103 5641 8197 11649 11831 16758 20069 en 20091 elk f 200. Nos. 1282 1987 2036 8074 9289 9630 11457111697 15454 16092 18662 en 20537 elk fj 100. 7e Lijst. Nos. 2746 2875 11807 en 13958 elk f 1000. Nos. 4336 4354 12667 14765 16510 en 16789 elk f 400. Nos. 8004 10390 en 12742 elk f 200. Nos 954 2202 9177 9274 11932 15991 16508en 20981 elk f 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 7 10 Ang. 1877. ONDERTROUWDA. P. Boelsums, koopman en E. W. Schuitenmaker. J. P. v. Reijn, ambtenaar bij de Marine en C. Driessen. J. R. de Mildt, hoofdon derwijzer en E. de Buisonjé. GEHUWD B. J. Mooij en G. Gijsberts. J. de Waard en J. v. d. Wiele. H. H. Harms en A. C. v. Waardenburg. L. Buter en A. de Haan. BEVALLENN. Thijssen geb. Abbenes D. E. Kouseband geb. Lastdrager D. E. Plue geb. Goed D. J. v. Niel geb. Hoogendorp D. C. M. Petrus geb. Schor- teldoek Z. G. Ottenvanger geb. v. d. Hoeven D. OVERLEDEN: J. G. Wakker 5 w. J. Kwant 16 d. 25-Jarige Ecktvereeniging van CORNELIS ALBERTUS SCHAGEN en ENGELTJE GORLEE. Helder, 12 Aug. 1877. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkind. A. C. SCHAGEN. T. SCHAGEN. geb. Taman. W. C. SCHAGEN. C. A. SCHAGEN. hooren, „gij ook zijt ziek?!" Neen, neen, niet ziekhaastte de jongeling zich te antwoorden, terwijl hij het bed na derde, „niet ziek, lieve Lisette!" maar „Zwaar, uitgeput, niet waar Eranpois!" riep zij uit, terwijl zij weer tot zich zelve kwam. „Helaas! in geen twee dagen hebt gij voedsel over uwe lippen gehad!" Met deze woorden zonk zij in haar hoofdkussen, dat door hare tranen besproeid werd. „Lisette, Lisette, stel u gerust!" riep Eranpois uit. „Waarlijk, ten opzichte daarvan heb ik niet het minste te verduren! Weldra zal onze ellende geëindigd zijn. Ja! ja! ging hij 'voort, terwijl hij zijnen blik met een straal van hoop over zijn manuscript liet gaan; Ja! mijnheer Débit, dc uitgever, heeft mij beloofd, ja, stellig zijn woord verpand, dat hij mijne romance, zoodra zij af was, zoo koopen. En wat meer is, de prijs is bepaald op twee duizend frs. Morgen avond zullen wij in liet bezit zijn van twee duizend frs. Onthoudt dat, zuster Wordt vervolgd.)

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2