Oorlogsberichten. idverieiitiën. Dr. A. W. Bronsvel honderd drie jaar oud is: de drie master Petrus van Tonsherg. Dit sehip heeft meer dan 350 reizen van Noorwegen naar Frankrijk en Enge land gedaan. Het koffiehuis de Vlashandel, op de Vlasmarkt te Rotterdam, stond sedert geruimen tijd onder verden king van hazardspel toe te laten. Het was van vrij algemeene bekendheid, dat het potspel op het biljart er tot dobbelen aanleiding gaf. Het potspel was slechts een voorwendsel om dik werf aanzienlijke inleggelden toe te kennen aan den trekker van een der nummers, waarnaar de volgbeurt van de verschillende spelers zicli regelt. Dat ook de justitie kennis van de zaak kreeg, zal niemand verwonderen; maar het is in vele gevallen, naar het schijnt, voor haar gemakkelijker een vaste overtuiging dan het wettig bewijs van schuld te bezitten. Vruch teloos is onder leiding van den officier van justitie Patijn door den commis saris van politie Ebbeler een instructie geopend. Ook latere pogingen om de feiten wettig te constateeren bleven vruchteloos. De belanghebben den waren uitermate op huune hoede en de geplukte slachtoffers gaven er de voorkeur aan maar het stilzwijgen te bewaren. Het ging te moeielijker om de schuldigen op heeter daad te betrappen, omdat de habitués het per soneel van de Rotterdamsche politie kenden en zich zelfs door geen ver momming om den tuin lieten leiden. De heer van Hamel, substituut-officier van justitie, is toen op het denkbeeld gekomen zich in dat geval van de rijksveldwaeht te bedienen, waarmede het personeel minder of in het geheel niet in het bedoelde koffiehuis be kend kon zijn. De uoodige bevelen werden aan den majoor der rijksveld waeht Goudriaan gegeven. Hij ver momde zich, begaf zich in het koffie huis, maar wekte zonder zijn schuld argwaan. Men hield zich stil. Gou driaan liet toen uit aangrenzende steden een paar veldwachters over komen, die zich, flink vermomd, naar het koffiehuis begaven. Die twefe wekten geen wantrouwen en schijnen getuige van strafwaardige handelingen geweest te zijn. De justitie besloot althans dé zaak alsnu door te zetten. Dinsdag van de kermis bezóchten twee andere vermomde veldwachters het koffiehuis. Daarna werd besloten heden, Dinsdag, den grooten slag te slaan. De twee eerstbedoelde veld1- wachters betraden het huis andermaal, ditmaal vergezeld van een meisje, dochter van een der veldwachters. De afspraak was dat Houdriaan, die met andere veldwachters, allen op ver schillende wijze vermomd, buiten op den uitkijk stondmet dezen in allerijl het koffiehuis zoude binnen snellen, wanneer het meisje op de stoep verscheen. Daarbinnen ver moedde men niets kwaads en nam het hazardspel weldra eep aanvang. Op het oogenblik toen er f 16 op het biljart lag, gaven onze twee veld wachters, die tot dusver rustige toe schouwers gebleven waren, aan het meisje het signaal om naar buiten te gaan. Gelijktijdig verklaarden zij dat zij veldwachters waren. Goudriaan met de zijnen snelden toe en kort daarna ook, volgens de afspraak de commissaris van politie Ebbeler met inspecteurs en agenten, die de Vlas markt voor het koffiehuis omringden. De heer Ebbeler legde als hulp-officier van justitie definitief beslag op het geld en op het meubilair van de koffiekamer, dat ter griffie van de rechtbank werd overgebracht, terwijl door hem tegen A. Leenheer, houder van het koffiehuis, procesverbaal werd opgemaakt. De aanwezige spelers, tien of twaalf inj getal, liet men ongemoeid vertrekken. Den 5 Aug. 1876 zeilde 't ijzeren driemastschip Great Queensland uit ■dén Thames naar Oost-Indië, met 33 passagiers en '36 koppen beman ning aau boord. Van dit schip is sedert niets meer vernomendoch een naambord en een gemerkte red dingsboei werden vier maanden na 't vertrek op Engelands zuidkust aan wal gespoeld. Deze zwervelingen van de Great Queensland afkomstig, moesten, naar de plaats van aanspoe ling en de richting der stroomingen te oordeelen, nabij kaap Finisterre zijn te water geraakt. Daar moest dus 't schip een ongeluk zijn over komen. En welk ongeluk? 1 Een onderzoek doet met weinig minder dan zekerheid vermoeden, dat een ontploffing 't vaartuig met al zijn opvarenden plotselingheeftvernietigd. De Great Queensland had namelijk 34 ton buskruit geladen, en boven dien twee ton van eeu zeker ont plofbaar poeder, tot gebruik in mijn werken. 't I's gebleken dat dii poeder, slecht bereid, onderhevig was aan zelfontbranding. Geen twijfel dus schier, of daar schuilde de oorzaak van deze schrikkelijke zeeramp. Uit de gevangenis te Dartmoor zijn twee vluchteliugen ontsnapt. Een opzichter, die hunne vlucht gewaar werd, schoot op hen, maar trof een zijner collega's. Een van de beide vluchtelingen is weder opgespoord en op een dracht slagen onthaald; de tweede houdt zich nog schuil. Dezer dagen werd te Berlijn een huiszoeking gedaan bij een gezin, van eèn inbraak verdacht. De politie vond niéts verdachts en was óp het i punt van te vertrekken, toen een kanarievogel uit den zak van een der huisgenooten ontsnapte en door de i kamer vloog. De dieven hadden zich i hef genoegen nipt kunnen ontzeggen dezen zanger mede te nemen, die terstond herkend werd. Nu geen ont kennen rpeer hielp, deelde énen der politie mede, dat het gestolen goed bij de schoonouders geborgen was. De kanarie was de oorzaak, dat dien dag 8 personen achter slot en grendel kwamen. Constantinopel, 28 Aug. Éen telegram alhier uit Adrianopel ontvangen meldt, dat de Russen het fort Nicolaas in den Schipka-pas nog bezet houden, De Turken richten hun aanval tegen de hoogstgelegene Russische posities in den pas. Schumla, Dinsdagmiddag. Gisteren ochtend viel Suleiman Pacha de Rus sen in den Schipka-has met kracht aan. Het gevecht begon ten 9 u. 80 's ochtends en duurde tot 6 u. 30 's avonds. Aan beide flanken werd aan gevallen. Suleiman nam alle aarden werken, welke door de Russen aan den mond van het [défilé opgeworpen waren. Adrianopel, Maaandag 8 u. 20 's avonds. De strijd in den Schipka-pas duurt onafgebroken voort en de Tur ken winnen, naar men zegt, langzaam terrein. Mooi weêr! Kanaal! Het onderstaande stukje komt voor in 't Handelsblad van heden: „De Heldersche correspondent van de „N. R. Ct." meldt, op gezag van twee be- eedigde geëmploieerden van het havenkan toor te Helder, als belast met het verifiëeren der scheepspapieren bij binnenkomst der schepen, dat de „Vesta," den 28e aldaar binnengekomen, het vaste plan had IJmuiden binnen te komen. De gezagvoerder ver klaarde echter, dat hij, ter hoogte van Eg- mond gekomen, terugkeerde, wijl hij om de hooge z^eën het git van IJmuiden niet durfde naderen en naar Nieuwediep was gestoomd. Daar gekomen, nam hij 10 ton steenkolen in en ging direct langs het N.-H. kanaal naar Amsterdam; als het goed weer was geweest, zei de kapitein, dan had hij 20 ton kolen ingenomen en Was weer naar IJmuiden gestoomd. Het stoomschip „Mawis," dienzelfdee dag mede te Nieuwe diep binnengevallen, moest ook te IJ muiden binnenkomenmaar de gezagvoerder ge tuigde aan dezelfde geëmploiëerden, dat hij daar, onder die omstandigheden, niet binnen wilde gaan, omdat hij zijn leven nog niet moe was. Eindelijk de „Madeleine," met 57 palm diepgang, was ook voor IJmuiden gecharterd. De kapitein verklaarde, dat hij 4 uren had bijgedraaid gelegen om IJmui den binnen te komen, maar de zee vóór het gat deed hem besluiten naar liet vei lige Nieuwediep te gaan. Als een bewijs dat zij alle drie te IJmuiden binnen móesten, kan wel gelden, dat zij terstond langs'het N.-H. kanaal naar Amsterdam zijn opgegaan. HELDERSCHE MOPPEN. De bereidvaardige schuldenaar. Een slimme Ier had te'Loiiden hét on geluk- ini een' winkel een glasruit ita stuk ken, te stooten. Terstond zette hij het op een loopen; maar de-eigenaar, ook niet traag, ging hem achterna en had hem spoedig bij de kladden. „Hó, ho, wat, snaak! zei de koopman, „zie je niet, dat je mijn glasruit gebroken hebt; kan je dat nog koeten liegen." „Het is zoo," hernam de Ier, „ik ont ken niet de ruit gebroken te hebbenmaar ziet ge dan ook niet, dat ik zoo hard naar huis loop om geld té halen, tót vergoeding van de schade?" De Ier wordt nog. terug verwacht. .pe teleurstelling Een jong dorpmeisje liep naast hare eze lin een edelman haar ontmoetende vond haar zeer lief en bevallig, en vroeg haar Waar zij woonde, Te Nieuwstad ant woordde zij. Dan kent gij zeker de dochter van Nicoleas Quillot wel; doe mij de vriendschap haar van'mijnentwege een zoentje te geven en tegelijkertijd trachtte hij haar te omhelzen. Maar het jonge meisje zich d^ar teg.en verzettende, zeide tot hemMijn lieer, indien gij daarmede haast hebt, geeft dan het zoentje aan mijne ezellih mede; zij zal er eerder zijn dan ik; en op het zelfde oogenblik ontsnapte zij. Burg-erlijke Stand Helder. Van 27 31 Aug. 1877. ONDERTROUWDP. J. Lemkes, eerste bottelier, en A. Buijs. J. v. d. Graaff, zeilmaker, en C. Trap.N. C. Smit, scheeps timmerman, en M. Duinkér. N. Holstijn, boekdrukker, en A. du Porto. J. Lig- tenberg, broodbakker, en M. E.' den Hartigh. GEHUWDJ. R. de Mildt en E. de Bui- sonjé. A. Kikkert en H. Moleman. A. Witvliet en E. ICossen. G. van Dijk en J. Gutter. A. C. de Langen Wendels en E. M. Ligtenberg. BEVALLEN: E. A. Woldringh geb. Kramp Z. N. ICohn geb. Edelenbosch Z. K. Akkerman geb. Krijgsman Z. OVERLEDENJ. Oosterbaan geb. Hou- bein 53 j. iëöT" 25-Jarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders PIETERVOS EN AKKE SPAN DAUW. Helder, 2 Sept. 1877. Op ZATERDAG 1 SEPTEMBER! mogen wij liet voorrecht genieten, j de 25-Jarige Echtvereeniging te| vieren van onze geliefde Onders ADRIAAN DEN BAAS en PIETERNELLA ADRIANA POTVLIET. Vlissingen. Hunne dankbare Kinderen. Ondertrouwd Jn. LIGTENBERG en M. E. den HARTIGH. Helder, 30 Augustus 1877. Ondertrouwd P. J. LEMKES én A. BUIJS. Helder, 29 Augustus 1877. Geen Receptie. Ondertrouwd NANNE CORNELIS SMIT en M ARRETJE DUINKER. Helder, 30 Aug. 1877. Geen Receptie. Algemeene kennisgeving. Ondertrouwd JAN van de GRAAFF en CATHARINA TRAP. Helder, 30 Augustus 1877. Getrouwd JOHANNES REINIER DE MILD! van Nijmegen en ELISABETH DE BUISONJÉ, welke liij dezen aan fainillie, vrier den en bekenden, ook namens wedei zijdsche familie, hunnen dank bi tuigen voor de hartelijke bewijzf van deelneming. Helder, 29 Augustus 1877. Algemeene kennisgevig. Doop, deze bejuig ik, qol^ name mijne kinderen en behuwdkindere mijn innigèn dank voor de deeln ming, ons betoond bij bet overlijd van mijn echtgenoot-, en in 't bijzond aan de besturen en leden der ve ecnigingen Het Metalen Kruis «Kruis voor Krijgsverrichtingen" hét «Kleedérsmakersfonds," voor werkdadige deelneming, bij de h aardebestelling des overledenen. Helder, 31 Augustus 1877. Wed. M. KOORN, geb. Spanjer Voor de Leien der flerv. Kerk In het Lokaal voor Evangelisal Palmstraatzal ZONDAG den SEPT., D. V., 's morgens om 10 u als Spreker optreden Predikant te Haarlem. VEREENIGING „Kruis voor KiïsverriÉtinpi Dinsdag 4 September VERGADERI in bet lokaal KONINGSKROi. De leden worden verzocht i vergadering vooral bij te wonen. Aanvang 8 uur. Personen, gerechtigd tot dragen van eeremetaal, hel)! tot deze vergadering toeganj Namens bet bestuu R, TIENSTRA, Presidenl

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2