KLEINE COURANT HELDER EN OMSTREKEN JVo_576. Vrijdag 7 September 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT <fc Co., ADVERTENTIEN Kalender der Week. W S-TIIDÏ'N GEN jDER/7 Sëpt. 1877. NÏEU FEUILLETON. De stem des bloeds. 1 Vliegend Blaadje, VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. SEPTEMBER. Zomdag 9 Opgang der Zon 5 u. Oadergang 6 i. Israël. Nieuwjaar. Maandag 10 Diasdag 11 Woensdag 12 Donderdag 1J3 Vrijdag 14 Zaterdag 15 Eerste kwartier. HELDER, De door B. ,en W. aan den Raad dezer gemeente aangeboden be grooting voor 1878, bedraagt in ont vangst en uitgaaf f 190,253.74. Gisteren morgen is een knaap van omstreeks 14 jaren, buiten nood zaak op den toren van 's rijks werf, waaraan men met bet herstellen bezig was, willendeklimmen, daar afgevallen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Dinsdagavond werd door het gezelschap Vaderland en Oranje," in 't lokaal Tivóli een soiree gehouden, bij gelegenheid van den verjaardag van den Prins van Oranje. Zoo als gewoonlijk, was die bijeenkomst recht amusant, 't Tooneelstükje werd flink afgespeeld en de voordrachten werden met de meeste aandacht aangehoord. Door de Directie der marine alhier is Woensdag in het openbaar aanbesteedhet bon wen van een aan legsteiger, een kruithuis, een labora torium een wachterswoningeen „Mag ik weten," antwoordde Poluk, na de mand eenigszins huiverig te hebben aan genomen, „wie... wat..." Deze woorden troffen het oor van den boodschapper niet meer; want, zoo snel als mogelijk was verwijderde deze zich door het donker van den avond. Door deze vreemde wijze van handelen uit het veld ge slagen, stond Poluk als aan den grond genageld, niet wetende wat te doen of den geheimzinnigen vreemdeling na te zetten, 6! met het geschenk naar binnen te gaan, en zoo groot was 's mans Ijiesluitelpos- heid en zoo zeer hinkte hij op een reeks van gedachten, dat Maria hem de mand reeds nit de handen genomen en onder projectielen-magazijn, een werkplaats tot het vullen van projectielen en een spoorweg. Een en ander op de quarantaineplaats teWieringen. Laag ste inschrijvers waren Gebrs. Moor man, aannemers alhier, voor de som van f 89,800, Het stoomschip Prinses Amalia, kapt. Fabritius, van Nieuwediep naar Batavia, is 4 September, des avonds, van Southampton vertrokken. Het st. Voorwaarts," van Batavia naar hier, kwam heden morgen de haven alhier binnen. Het schroef8toomschip Macassar, luit. ter zee le kl. J. C. Commijs, is in den ochtend van den 5 dezer te Malta aangekomen. Een der Arnhemsehe oproer makers, die zich aan rebellie tegen een politieagent hadden schuldig ge maakt, werd Dinsdag door de recht bank te Arnhem tot twee jaren ge vangenisstraf veroordeeld. Tegen an dere oproermakers wordt thans ten crimineele geïnstrueerd. Ter gelegenheid van den ver jaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, op Dingsdag jl., werden na af loop der parade te 's Hage aan elk der 6 Adjudant-Onderofficieren van het regement grenadiers en jagers een gouden rementoir horloge met dito ketting, en aan de 22 sergeant-ma joors elk een zilveren horloge door Z. M. den Koning geschonken. het bereik der van nieuwsgierigheid bran dende moeder gebracht had, toen zijn plan nog onbekookt door de hersenen warde. Eindelijk echter volgde hij de herhaalde uitnoodiging van moeder en dochter, om, alsvorens verder te gaan, van den inhoud der mand kennis te nemen, terwijl zij den onthutsten vader de moeite bespaarde van een verslag van het gebeurde, zijnde zij, dank zij de vrouwelijke nieuwsgierigheid, reeds genoegzaam van de gehouden samenspraak ingelicht. Met een van verlangen bevende hand lichtte men het kleed der mand af, en toen er daardoor nieuwe lucht in hare ruimte drong, toonde een flauw geschrei reeds aan, dat een levend wezen de inhoud was. En toen men de overige beklegdselen wegnam, ontdekte men een eerstgeboren kind, dat naakt en hulpeloos maar onder kostbare bedekselen, in de mand verborgen lag en aan welks eenen arm een papier bevestigd was, waarop niets anders dan de naam „Martha" geschreven stond. Toorn, schrik, ontsteltenis, verrassing, medelijden, verontwaardiging en besluite- De le prijs, zijnde de Konings- prjjz, een gouden zweep, in de jongst gehouden harddraverij met paard en chais, op 4 Sept. te Leeuwarden, is gewonnen door het zwarte ruinpaard Wilhelm," berijder W. de Boer, eigenaar J. Wassenaar, te St. Jacobi- Parochie. De 2e prijs, een breed gouden oor-ijzer, is behaald door de zwarte ruin »Cavré," berijder S. Hettenga, eigenaar K. K. Wassenaar, te St. Ja- cobi Parochie. Voor eenige weken werd on der de gemeente Loon-op-Zand een schandelijke aanslag gepleegd op een boerendochter, die zich naar haar vee op het veld begaf. Na de mis daad werd het slachtoffer in bewus- teloozen toestand op den grond te ruggevonden. Ten einde het onder zoek van politie en justitie niet te belemmeren, heeft men aan deze zaak zoo weinig mogelijk ruchtbaarheid ge geven thans echter verneemt men, dat alle nasporingen omtrent den onbekenden dader vruchteloos geble ven zjjn. Te Hengeveld onder Wijhe is een welgestelde boer gearresteerd, om dat hij schoven haver van 't land van zijn buurman ontvreemdde. De heer F., een geacht inge zeten te 's Hertogenbosch, was ge woon tegen pijn in de maag een pijnstillend middel te gebruiken, dat hij in een kist bewaarde met andere fleschjes. Zondag uit de kerk ko mende, waar zijne kwaal zich weder loosheid waren de aandoeningen, die het gemoed van het drietal beurtelings binnen drongen, tranen, zuchten, klachten en verwonderingsgebaren, de waarnemende tee kenen van de diepe ontroering, waaraan de ziel ter prooi was. Wat zou men doen? Met het kind naar den burgemeester loopen Hedenavond nog het geheele stadje in opschudding brengen Het onschuldig wichtje in handen van meedoogelooze huur lingen geven Het leunde reeds tejen de borst van moeder Poluk, het had reeds water met melk door het kleine mondje, naar binnengeslurpt; Maria verbeeldde zich, dat het haar reeds hunkerend aangekeken had. Moeders en dochters! wat zegt gij? Ja, gij weet het reeds dat besluit, dat ieder uwer zou nemen. Mannen en vadersuwe voornemens zijn reeds bezweken voor die goddelijke teederheid, die er in het hart van uwe vrouwen huisvest, Het kind was reeds een lid des huizes, reed» lang voor dat er nog een besluit genomen was, en de angstige zorgvuldigheid, waarmede het kind gekleed, gekoesterd en verzorgd werd, had doen gevoelenzette hij dén drank aan den mond en nam een teug. Plotseling echter ontdekte hjj, dat hij een verkeerde flesch genomen had en wel een met vitriool. Ondanks spoedig aangewende hulp is hij den zelfden dag bezweken. Te Zierikzee is van elders ont vangen een valsch bankbiljet, groot honderd gulden, zoo goed nagemaakt, dat bijna niemand bij den eersten op slag de onechtheid kón opmerken. De vóórnaamste teekenen dier onecht heid 'zijnhet papier is iets steviger de grond der vier hoeken, waarin de cijfers 100, staan te donkerdie cjjfers zelfs glimmend in plaats van dofhet beeld der maagd niet zuiver afge werkt, de neus scheefwatermerk en strafbepaling op de keerzijde flauw gedrukt, enz. De justitie doet onderzoek. Een veld-artillerist, die voor 4 weken uit zijn garnizoen te 's Hage deserteerde en wiens verblijf men nergens wist nit te vindenwerd Maandagavond op den Buitenkant te Amsterdam, voor de ouderlijke wo ning, door zijnen vader gevat en aan de politie overgeleverd. Hij was thans werkzaam aan een der gasfabrieken. Op zijne wandeling wérd hij door een jongeren broeder herkend, die van de ontmoeting kennis gaf aan zijn vader, en deze, waarschijnlijk een militair in merg en been, leverde den zoon over, om hem de gerechte straf te doen ondergaan, getuigden maar zeker, in welk een gast vrije haven de kleinen vcrstooteling was aangeland. „Ware ik niet van de onmogelijkheid over tuigd, lieve Maria!" dus begon de vader te spreken, „dat gij van deze vreemde ge beurtenis eenige voorwetenschap kondt hebben, dan zou ik geneigd zijn, om uwe woorden van straks te verdenken, die, als fret ware, een voorbereiding waren van hetgeen zich thans verwezenlijkt. Het mogen nu een beproeving des Hemels zijn of een laaghartig beroep op ons welbekend medelijden, wij nemen het kind aan en znlien het opkweeken naar onze kennis en ons best vermogen en het oordeel geduldig afwachten, dat de wereld over onze handeling vellen mocht „Wat levert toch die wereld een heir van tegenstrijdigheden op In Bethlehein rust een goddelijke telg in den voederbak van het redeloos gedierte, hier koestert zich de vrucht van ontucht aan de borst eener mede lijdende vreemde, ginds dringen koude en ontbering om de harde wieg van het. kind

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1