Oorlogsberichten. INGEZONDEN. Advertentiën. De sluiting der mail naar Oost-Mie Burgerlijke Stand Helder. Voor de Leden der flerv. Kerk. S. H. J. DE WOLFF, Waarschuwing. Het bericht van den plotselingen dood van Thiers heeft zich bevestigd. De tachtigjarige grijsaard is Maandag avond omstreeks zes ure, na jeen ongesteldheid van slechts weinige uren, overleden. Geen wonder is het zeker, dat Parijs en geheel Frankrijk treurt, want groot zijn de diensten die Thiers aan zijn vaderland heeft bewezen zijne vij anden zelfs, die zijne gebreken zoo breed plegen uit te meten, zullen 't moeten erkennen. Thiers zal op kosten van den Staat begraven worden. Die eer, welke tot dusver uitsluitend ten deel viel aan militairen, is gerechtvaardigd door de uitstekende diensten, welke Thiers aan het land bewezen heeft. Op de kade de la Tournelle te Parijs is dezer dagen een afgrijselijk onheil gebeurd. Zekere leidekker, Cé- lestin Poirier genaamd, gleed op den nok van een huis uit en viel zittende op een ijzeren piek, welke hem letter lijk doorboorde. De ongelukkige gaf een gil en was onmiddelijk dood. Het ijzer was ongeveer twee decimeters diep ingedrongen. Te New-York heeft den 3den dezer weder een geweldige en nood lottige brand gewoed. Hij ontstond ten negen uur 's morgens in Hale's piano-fabriek, in de Thirtyfifth-street. Het hooge gebouw, waarin 200 per sonen arbeidden, stond binnen wei nige minuten geheel in lichte laaie vlam. Vele personen sprongen uit de bovenramen 20 of 30 werden op die wijze gekwetsten volgens som mige schattingen (zoo seinde de cor respondent van den Times te Phila- delphia) kwamen er een honderd in de vlammen om of door den val om 't leven. Het vuur breidde zich snel uit bij een sterken winden daar de toevoer van water om te blusschen gering was, zoo moest men toezien hoe 38 gebouwen werden in de asch gelegd, alvorens de vlam vermeesterd was. De schade wordt begroot op 1.500.000 dollars. Een stoombrand- spuit moest uit hoofde van de hitte verlaten en zelf aan den gloed prijs gegeven worden. Omtrent den oorlog kunnen we het volgende meldenDe laatste slag bij Plewna is, volgens den correspondent van Daily News," voor de Turken hoogst bloedig geweest, (ze zouden 2-500 man verloren hebben) en de Turken zouden van hun voornemen, om den Shipka-pas te forceeren, hebben afgezien. Die pas is, volgens des - Hemels, hier loutert overvloed en een weldadige warmte het aanzijn, van een verachte verstootelingedaar zingen Engelen en Koningen den lof van den ver heerlijkten menschenzoon, hier duwt een onverlaat zijn bloed in handen van onvoor bereide vreemdelingen, toen was er feest op aarde en in den Hemel, over de geboorte van een zegen der menschheidnu vormt de vloek der wereld reeds het voor hoofd van den verloochenden zuigeling, heden viert een millioental van mensehen de zei-enrijkste gebeurtenis der wereld, en heden laten een ontaarde moeder en een niet minder ontaarde vader de onschuldige vrucht hunner overtreding met verzaking van het heiligste aller gevoelens, aan de barmhartigheid of wreedheid van vreemden over. Een valsche eerzucht, of liever een strafbare vrees voor het verlies van de achting der wereld, heeft gezegenvierd over die innige liefde, die ongeveinsde gehecht heid, die van ouders tot hunne kinderen pleegt af te dalen. Laat echter ons oordeel niet voorbarig zijn. Er kunnen omstandig- de »Politische Oorrespondenz," thans zoo versterkt, dat hp zoo goed als onneembaar is. Aan de Daily News" wordt ge meld, dat Suleiman Paeha, na den mislukten aanval van verleden Vrijdag, op den Shipka-pas, afgetrokken is, na slechts eenige battaillons Egypti sche troepen tegenover de Russen op de hoogten en eenige gemengde bat taillons te Shipka gelaten te hebben. Een deel der Russische versterkingen onder generaal Nopoboitschitsky had den pas verlaten. Aan hetzelfde blad wordt over Syra, 2 Sept. uit Konstantinopel gemeld, dat het ver lies der Turken aan dooden en ge wonden niet veel minder dan 10,000 zou zijn. Vier duizend gewonden lagen in de straten vau Shipka. Londen, Donderdag. Aan de Standard wordt uit Buka- rest getelegrafeerd, dat de slag vanLo- watz (Loftscha) door de Turken ver woed voor de stad werd aangevangen. De Russen sloegen negen aanvallen af en drongen in de stad. Na een verschrikkelijken strijd in de straten, werden de Turken gedwongen, de stad aan den tegenovergestel den kant te verlaten. Zij trokken in groote wanorde af, vervolgd door de Rus sische kavallerie. De Times spoort Engeland aan, met goedvinden der onzijdige mo gendheden tusschenbeiden te komen. Aan de bemiddeling zou de conf eren- tie van Konstantinopel ten grond slag kunnen worden gelegd. Uit Klein-Azië melden de Russen, dat ze Suchum-Kaleh hebben her- wonuen en den opstand der Abcha- ziëra voor goed bedwongen. Volgens Turksche berichten echter zou Su chum-Kaleh niet heroverd zijn. In een rapport van den hr. Layard wordt een zeer treurig tafereel op gehangen van den toestand der Turk sche bevolking in de streken waai de oorlog woedt. Buiten verantwoording der Redactie. Met genoegen zal een ieder, die voor stander is van orde en wet, gelezen hebben dat de militaire autoriteit te Amsterdam, aan de manschappen van het garnizoen heeft gelast, om aan de politie de behulpzame hand te bieden in omstandigheden waarin hare macht te kort mocht schieten. Het prestige van onze politie is gelukkig te goed gevestigd, dan dat een dergelijke maatregel vooralsnog hier noodzakelijk zou zijn. Toch zou dat prestige, juist van de zijde vanwaar het den grootsten steun moest ondervinden, in gevaar kunnen worden gebracht. Een voorbeeld Eergistermorgen werd een matroos van heden plaats hebbendat het kind de moedermelk moet missen, dat de moeder de zoete koestering haars zuigeling aan vreemden moet overlaten, dat de vader het pand zijner liefde niet aan het hart durft drukkenimmers wanneer men het niet. wil minachten, om verbonden te breken, maatschappelijke instellingen te vernietigen, ramp en wee in de vreedzaamste huisge zinnen te werpen, en dan een talrijke familie een zedelijken schok toe te brengen, waaronder zij óf bezwijkt, óf voor immer lijdende blijft. Offeren dus een misleide moeder en een zich vergeten hebbend vader de zoete bezigheid op, om zelve het kind hunner overijling op te voeden, en vergoeden zij door een bedekte zorg de weldaden, die zij het in 't openbaar niet durven bewijzen, dan mag het oordeel niet te streng zijn, dat er over de ongelukkige slachtoffers van zoodanige raistap wordt uit sproken; want vaak dringt de doorn des berouws hen dieper in het vleesch, dan de boete, die gij hen zoudt willen opleggen. (Wordt vervolgd het instructie vaartuig het Loo, op „sig nalement" door de politie aan boord ge bracht. Tengevolge minder goede surveil lance wist hij te ontsnappen en kreeg de politie andermaal zijn signalement. Spoedig was hij weer opgespoord en op weg naar boord. Hij wist echter aan de buitenhaven te ontvluchten en spoedde zich naar het stoomschip Evertsen, meenende alzoo vrij te zijn van de fooi van f 3.die de matrozen gewoon zijn te geven, wanneer zij door een paar politie-agenten naar boord worden geleid. Maar dc wakkere politiemannen waren hem te vlug en even vóór de looppank van de Evertsen werd hij op nieuw gegrepen. Een en ander had vrij wat volk van de beide „beurzen" aan de Nieuwcbrug en het Hoofd op de been gebracht, om dit hoogst belangwekkende standje te zien. Zoodra de vluchteling aan den wachthebbenden officier werd gepresen teerd, stak deze de borst omhoog en bul derde den mannen der wet, het volgende tegemoet „as jullie g..v..domme weer zoo'n lawaai bij het schip maakt, dan zei ik jelui door me mariniers op je v..d..menis laten slaan." Commentaren zijn, gelooven we, hier geheel onnoodig. De politiemannen weten nu wat ze bij hunne getrouwe plichtsvervulling van dien officier der Marine te wachten hebben. Helder, 6 September. Een toeschouwer. Latere Berichten. Er loopen geruchten dat onzen geëerbiedigden Koning, Z. M. Willem III, bij gelegenheid van de komst van het eskader, deze gemeente met een bezoek zal vereeren. Mocht dat gerucht werkelijk waar zijn, zeker zou ieder blijk geven, dat ook j hier de liefde voor ons Vorstelijk Huis groot is. De schoenersloep »Rhea,"voor rekening der Visscherpmaatschappij »Neptunus," liep gisteren met goed gevolg te Vlaardingen van stapel. Dit is het derde vaartuig van het zelfde model en tuig dat deze maat schappij liet bouwen. De ondervinding heeft doen zien, dat deze schepen in alle opzichten aan het gewenschte doel voldoen. Zij zijn zoowel uitmuntend op zee, als ook zeer snelzeilend. „Wat een mooi stuk vleesch heb je daar.... Wie is uw slager? „Van der Reb, in de Hal, maar ik bestel altijd vleesch van het achterdeel van den os; dat is het beste." „Juffrouw Snok knoopte dat in haar oor, en den volgenden dag bestelt zij aan hare dienstmaagd„Ga naar van der Reb, in de Hal en haal me 4 pond runderborst, maar zeg hem dat hij het vooral geeft van het achterdeel van het beest. te verzenden per stooms. »Madura," geschiedt voor drukwerken den 14 Sept., na aankomst van trein III (N.-Holl. Spoorweg) ten 10.58 des avonds, voor brieven den 15 Sept., na aankomst van trein I ten 9.47 des morgens. Er heeft geene verzending via Napels plaats. Van 4—7 Sept. 1877. ONDERTROUWDJ. Verhage, schoen mater en H. Kamp. J. Boon, werkman en J. C. Hogeboom. GEHUWD: C. Vos en H. Reinderman. A. E. Boon en A. Bommel. H. v. d. Kieboom en A. Eindhoven. W. Dupont en M. Piller. BEVALLENM. K. de Jong geb. de Boer, Z. A. v. d. Ploeg geb. v. Twist. Z. A. Stoll geb. de Lange, Z. T. Dekker geb. Kamp, Z. J. Vos geb. Kissing, D. K. Krijgsman geb. Breeman, Z, OVERLEDEN: J. Nas, 66 j. D. Waiboer, 50 j. 35-.Jarige Eehtvereeniging van onze geliefde Ouders KLAAS PRONK en JOHANNA BROUWER. Heldee, 8 Sept. 1877. Hunne dankbare kinderen, be huwd- en klein-kin deren. A. PRONK. W. F. PRONK, geb. Kerkhoff. J. van der BROEK. M. van der BROEK,] geb. Pronk. A. PRONK. A. KRAAK. A. KRAAK, geb. Pronk. F. PRONK. Door Gods zegen vieren wij beden de 25-Jarige Eehtvereeniging van j onze geliefde Ouders ANDRIES van der W AL en HENDRIKA BRUIN. Cocksdorp, Texel, 8 Sept. 1877. J Uit naam van hunne dankbare kinderen, behuwd- en klein kinderen, en verdere familie. JSBSQBDSQe Ondertrouwd J. BOON en J. C. HOGEBOOM. Namens broeders en zusters. Helder, 6 September 1877. Getrouwd: ARIE FLORIS BOON en ADRIAANTJE BOMMEL. Helder, 6 Sept. 1877. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon, P. SMIT, geliefde Echtgenoot van L. LANGE. Nieuwediep, 7 September 1877. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon, A. GOMES, geb. Konino. Helder, 5 September 1877. Eenige kennisgeving. In het Lokaal voor Evangelisatie, Palmstraatzal ZONDAG den 9n SEPT., D. V., 's morgens om 10 uur, als Spreker optreden Predikant te Leiden. De Kapitein ter Zee, Kommandant van bet Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, waar schuwt alle neringdoenden aan den Helder en bet Nieuwediep GEEN CREDIET te verleenen aan de Adelborsten van bovengenoemde Inrichting, zullende hij zijn in vloed bij Ouders en Voogden ge bruiken, om de rekeningen niet te doen betalen. Nieuwediep, 5 September 1877. De Kapitein ter Zee Kommandant J. W. B I N K E S.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2