KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN. Ml. Dinsdag 11 September 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. De stem des bloeds. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN H. Abonnement francop. post 50 Ct. p.3maanden! Uitgevers BERRHOLT JO Afzonderlijke nummers 1 Cent. Q te HELDER. ADVERTENTIES Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJBAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. FLORA VIA. Zondag werd alhier een feest ge vierd, zooals we er nog geen hadden gezien, 't Was 't feest van Floralia. In de ruime zaal van Tivoli stonden de kinderen der lente" smaakvol ge rangschikt. Met verwondering zagen de talrijke aanwezigen welke flinke, sierlijke en soms krachtvolle planten in een tijdsverloop van enkele maan den uit kleine en onaanzienlijke stekjes waren gekweekt. De tentoon gestelde plantien leverden 't bewijs, dat ons bar noordelijk klimaat geen beletsel is in het aankweeken van bloemen en ookdat er nog wel liefhebberij onder de menschen ge vonden wordt. De Floralia-commissie mag roem dragen op den uitslag, waarmede hare bemoeiingen bekroond zijn geworden. We' gelooven, dat zij 't moeielijkste in de zaak, 't begin, is te boven gekomenen zouden durven verzekerendat hare pogin gen in 't volgend jaar meer bijval zullen vinden en zij dus in staat zal gesteld worden op ruimer schaal te handelen. Een woord van hulde en dank ver- diehen de mannen, die tijd en moeite hebben ten beste gegeven ter berei king van 't edele doel, schoonheids zin aan te kweeken en belangstelling op te wekken in de »lieve kinderen der Natuur." Des avonds had, onder opluistering van de muziek der schutterij, de uit- FEUILLETON. 3). De draagkoets, waarin de nieuwe huis genoot was aangekomenwerdals een voorwerp dat slechts aanstoot gaf, onver schillig naar den zolder getransporteerd terwijl het eenvoudig wiegje, waarin eens Maria geslapen hadnaar beneden werd gehaald, om er de kleine Martha in te schommelen, die, zelfs aan de borst der teedere moeder, niet beter bewaakt kon worden dan onder, de hoede harer twee pleegmoeders. In een kleine plaats valt doorgaans weinig belangrijks voor; geen wonder dus, dat de mare dezer zonderlinge gebeurtenisdes anderen daags reeds door alle woningen weerklonk, en hij de geheele wereld, ik wil reiking der prijzen plaats. Tivoli was stampvol. Niettegenstaande de drukkende atmosfeer bleef men, het geen wel van groote belangstelling getuigde. Aan de 58 inzenders, die met el kander 360 planten hadden geëxpo seerd, werden vijf prijzen en achttien eervolle vermeldingen uitgereikt. De bekroonden waren de volgenden: le pr. een fraaie lamp J. Koenen. 2e bloemstandaard C. M. v. d. (Ordel. 3e schilderij Jb. Gorter, 4e compot Gez. Flens. 5e stel vazen A.J. v. Eeken. Een eervolle vermeldiug ontvingen C. J. Stelleman. Mej. y- d. Woude. W. J. Aggenbach. J. Breebaart. A. C. Senderman. P. Huisman. Gr. Burkunk. A. E. Seheurleer. J. Klees. J. F. Bischoff. A. Korf. P. de Jong. M. Meerens Jr. C. Weiduer. C. J. Rijkers. A. Munnik. Wed. P. Bruin. N. Pool. Met een passend woord van dank en opwekking sloot de voorzitter der commissie de bijeenkomst. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 11 Sept. 1877. Het stoomschip sMacasser," onder bevel van den luit. t. z. l.kl. J. C. Commijs, is in den ochtend van den 8 dezer van Malta naar Smyrna vertrokken. zeggen bij het geheele stadje, bekend was. Niemand der hnisgenooten meende nog pnblieiteit aan de zaak te hebben gegeven, en toch wist een ieder 't reeds. Zoo snel is het gerucht en zoo onbegrijpelijk deszelfs verbreiding Poluk, wiens besluit vaststond en die er geen oogenblik aan twijfelde om het kind onder zijne bescherming te honden, had, aangaande zijn gedrag ten dezen, aan nie mand raad gevraagd en toch werd hem die gegeven, hoe vrijwillig ook en tevens uit eenloopend. De burgemeester was er voor dat men de vondelinge onder de bescher ming der diaconie zon stellen, de her ders der gemeente, dat men haar ten laste der gemeente zon brengen, een ander, :dat men, per advertentie den vader of moeder zou oproepen; en alle deze verschil- lende raadgevingen, geenszins uit mensch- ilievendheid, geenszins uit meewarigheid met het lot van het hulpelooze wicht, geenszins uit een gevoel van medelijden met den belasten timmerman ontsproten, maar uit het eigenbelang der respective consulenten, Het st. Holland," van Batavia naar hier, is 7 Sept. des avonds van Marseille vertrokken. Het st. Celebes," vertrok den 8 Sept. van Batavia naar hier. Bij den Zaterdag te Utrecht gehouden wedstrijd door militaire muziekkorpsen, waaraan ook door het stafmuziekkorps alhier werd deelge nomen, werd de eerste prijs, een zil veren medaille en f 400.behaald door het Muziekkorps van het 8e re- gement infanterie, en de tweede prijs een zilveren medaille, door het mu ziekkorps van het 7e reg. infanterie. Hoewel 't stafmuziekkorps der ma rine geen prijs mocht ten deel vallen, is toch 't oordeel over dit jrorps zeer gunstig en laten we hier volgen, het geen de Utrechtsche Courant" in zijn verslag over den wedstrijd zegt »Het marinekorps bleek een deug delijk en goed geoefend korps te zijn. Al liet o. i. de eenheid in het en semble bij het concoursnommer wel een weinig te wenschen over, het werd toch op lofwaardige wijze af gespeeld en evenzoo het vrije nom- mer: »fantaisie sur 1'Opéra les Hu- guenots", arr. van W. L. Weckesser, dat, enkel minder gelukkige oogen- blikken uitgezonderd, over 't geheel een zeer goeden indruk maakte en veel bijval verwierf." Beschouwt men beide laatstge noemde korpsen Stafmuziekkoips van het 4e reg. infanterie en 't staf muziekkorps der Marine) op zich zelf, dan mogen beiden, doch vooral het waren overbodig en stuitten af op het ver klaarde voornemen der familie Poluk, die zich geheel en al de zorg voor de kleine Martba toeeigende en reeds op hare opvoe ding en verpleging zooveel prijs stelde, als de genoemde personen er vrees voor hadden. Ja, de liefdadigheid is een wonderlijke zaak! Haar karakter is het uitoefenen van liefde, vrijwillig én uit het hart, haar mom dé niet tte ontvluchten noodzakelijkheid of wettel ij ken plicht, en hare beoefening vaak een streven naar glorié of goeden naam. Kon zij niet bestaan, dan met het kenmerk van zuivere deugd en stille plichtsbetrach ting, en onttrok zij zich nederig aan het prijzend oog der wereld, arme liefdadig heid gij waggeldet vast' het graf uwer ruste te gemoet. n In het stille stadje, dat meer inwoners telde, dan er het eerste levenslicht gezien hadden, woonde ook een heer Lancettarius, aan wier de bevoegdheid was toegekend, om zijne medemenschen van ziekten en kwalen te bevrijden. Uit onbemiddelde ouders ge- laatste, met grooteu lof vermeld wor den. De directie van het laatste door den heer Weckessereen duchtig klarinettist en violist, moet geprezfen worden. De tempos waren zeel: ge lukkig." »Het korps der Kon. Marine zou, naar men ons mededeelt, zeker voor den 2den prijs in aanmerking zijn gekomen, indien het klankgehalte van het korps beter ware geweest." Op *s Rijks werf te Amsterdam is men bezig de fondamenten te ma ken voor een Siemen's gasoven tot het bewerken van staal, welk mate riaal in het vervolg voor den bouw van onze kruisers zal worden ge bruikt. Voor zoover ons bekend is, bestaat er tot dusver in ons land nog geen wertuig van dien aard. In de Jonkerstraat te Amster dam kregen in de afgeloopen week twee vrouwen twist over 21/3 cent. Een jongmenschdie hieraan, een einde wilde wilde maken, trof een der vrouwen met een droogstok zoo hevig aan het hoofd, dat zij, niet buiten levensgevaar, in het gast huis moest worden opgenomen. In den avond van 3 Sept. is bij Ameland gestrand het Engelsche schoenerschip Mary Lloyd, kapt. H. Thomas, geladen met haver, komende van Groningen, bestemd naar Londen. De drie schepelingen werden den volgenden ochtend door de visch- schuit, die het schip had voorgezeild, uit het want gered en te Hollum aan land gezet, van waar ze daags boren, die geen enkelen cent over hadden, om de neiging van den schranderen zoon voor de geneeskunst op te offeren, moest hij, wilde hij. zijne roeping niet laten varen, naar eigene middelen omzien, om zich de wetenschap, waarvoor hij blaakte, eigen te maken. Wat nu te doen? „Eerst eenige jaren, als scheepsheelmeester, ter zee varen en dan van de overgehoudene pen ningen studeereu, dm, ook op het land, te mogen heelen cn genezen," luidde de raad van meer ervaren, rijke menschen. En deze raad was goed. Wél verwonderde het deujqugen Lancet tarius, dat de zeevarenden het met een ge neesheer kunnen doen, wiens kennis schier nog in de wieg ligt; wèl had hij er geen hoogte van, dat de gezondheid der zee varenden aan zulke vaak onbekwame handen wordt toevertrouwd; doch de wet had nu éénmaal déze grievende bepaling vastgesteld, en hij mocht, zoo goed als ieder ander van deze milde bepaling profiteeren. Met de niets- beduidende keunis, die hij bij. eencn chirur gijn had opgedaan, verwierf hij zijne admissie

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1