KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP Ei OMSTREKEN. \o. 479. Dinsdag 18 September 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. De stem des bloeds. Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p, post 50 Ct. p.3 maanden Afzonderlijke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., HELDER. te ADVERTENTIËN Van 15 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 18 Sept. 1877. Bij ministeriëele beschikking van 13 Sept. is aan de firma Kuijper, van Dam en Smeer, te Rotterdam, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusscben Rot terdam en bier. Den 13en der volgende maand zal van bet koloniaal Werfdepot te Harderwijk over Utrecht en 's Gra- venbage naar bier vertrekken een detachement suppletietroepcn, sterk 100 man benevens 6 onderofficieren, om dien/elfden dag aldaar te embar- keeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkende stoomschip Voorwaarts." De kapitein-luit. t. z., G. Bijl de Vroe, 1ste officier en de luit. t. z. der 1ste kl. E. J. Hoos, beiden van Zr. Ms. wachtschip te Willems oord, Worden respectievelijk met den 15 Oct. aanstaande en laatsten dezer, op non activiteit gebracht, en eerst genoemde met den 16 Oct. a. s. ver vangen door den kapt. luit. t. z. N. Mae Leod. Zr. Ms. st. Atjeh wordt den 1 Oct. a. s. te Amsterdam en Zr. Ms. st. Anna Paulowna den 1 Nov. te Rotterdam in dienst gesteld. Bij de Tweede Kamer zijn in gekomen een ontwerp van wet tot wijziging der wet van 19 Aug. 1861, Staatsblad no. 72betrekkelijk de nationale militie, en een ontwerp van FEUILLETON. 5), III. Er was wederom feest binnen de muren, waarin wij het tooneel hebben opgesloten; -maar nu een geheel ander feest, dan waarmede onze geschiedenis begonnen is. Voor de zwarte en witte kleuren, waarmede de inwoners zich toen versierd hadden, om ernst en eenvoudigheid aan den dag te leggen, waren nu rood en groen, blauw en geel, oranje en paarsch in de plaats getreden; terwijl de warme winterkleeding vervangen werd door een luehtige en dunne zomerstof, om des te beter weerstand aan een schier afmattende warmte te kunnen bieden. De berijpte boomen van toen stonden thans in wet tot regeling van de sterkte en inrichting der schutterijen. Uit Amsterdam wordt bericht, dat de Zaterdagavond buitengewoon rustig is afgeloopen. Omtrent de werken aan het Noordzeekauaal leest men in het N. v. d. D. van heden De hh. P. A. Bos Co. vorderen met de uitdieping buiten de hoofden zeer weinig. Dit is echter niet aan hen te wijten; het onstuimig weder is daarvan de oorzaak. Zoolang zij met het uitbaggeren thans bezig zijn, kan worden aangenomen, dat geen drie volle dagen in de week gere geld is kunnen worden doorgewerkt. Er zal dus, vóór men op de bepaalde diepte is gekomen nog geruimen tijd verloopen. Daar bij den gasprijs van 7 ets. door de Groninger gasfabriek nog f28.000 winst is gemaakt, is aan den raad voorgesteld, dien prijs op 6 ets. te verlagen, hetgeen f 15,000 's jaars zou kosten. Gelukkige Groningers! Te Helder kost het slechts 15 cent. Omtrent den te Njjmegen ge- pleegden moord meldt men nader van daar Een zekere J. vertoefde Zater dagmorgen ten 8 uur in de Vleeseh- houwerstraat ten huize eener vrouw, die van haren man gescheiden leeft. Haar zoon, «en oppassend jongeling, pas van een ziekte herstellend, kwam zijne moeder vragen, of hij niet eenige dagen huisvesting bij haar kon krij gen. J.hem wegstootende, moet het frissehe kleed van groen, waarin nu meer pracht en majesteit was ten toon ge spreid, dan in de blinkende versierselen, die ooit uit het doode natuurrijk konden voort gebracht worden. De stille eerbied en de vrome blijdschap, die destijds op de aange zichten te lezen stonden, waren verkeerd in dartelen lach en luide opgewondenheid, en eenparig scheen men het nn cr op toegelegd te hebben, om iedere smart, iedere sombere gedachte te vergeten en zich alleen aan vreugde en uiterlijk levensgenot te wijden. Vrienden en vriendinnen drukten elkander thans, met een buitengewone warmte, de hand; zij, die elkander anders maar zeldzaam zagen, schenen heden een nauwere kennis aan te knoopen, en een ongekende gemeen zaamheid kenmerkte de toenadering tusscben alle rangen en standen, en bracht een wildheid, een vrijgevigheid, een gulheid voort, die zelfs den stugsten moest medeslepen, om deel aan de algemeene geestdrift te nemen. Het was toen kersmis nu kermis. Bonte kramen met galanteriën en manufac- gezegd hebben; Jij hoort hier niet" waarop de zoon hem met duw ant woordde: Jij nog minder." Toen zou J. hem met een mes, dat op de toonbank lag, een diepe wonde heb ben toegebracht tusschen de lendenen van achteren en hem de deur uitge smeten hebben. Het slachtoffer was terstond een lijk. Bij gelegenheid der kermis te Ingen stal een 7-jarig jongentje twee centen uit moeders zak en ging aan een kraam moppen koopen. De koop vrouw zond 't kind echter naar moe der terug, toen zij bemerkte, dat de jongen een handvol mopjes kwam koopen voor twee gouden tientjes. Te Uithuizen heeft een geluk kig huisvader in 22 jaren zijn 20ste kind gekregen. Tien zijn jongens en 10 meisjes. Te Grijpskerk, in de provincie Groningen, is een 39 jarig krachtig man gevangen genomen, omdat hij, pas ontslagen uit Yeenhuizen, vol gens zijn verklaring dadelijk weer te Assen had gestolen an nu verlaagde weer in de gevangenis te komen. Hij had, zeide hij, zich niet te Assen laten oppakken, omdat hij liever te Leeuwarden wenschte te logeeren, waar men het veel beter had, vooral wat den kost betreft, dan te Assen. Een jonge dame te Berlijn schreef onlangs aan een huwelijks bureau te Darmstadt, met verzoek om opgaaf omtrent de beschikbare hu welijks-kandidaten." In antwoord hierop ontving zij mededeeling, dat turen, schilderachtige magazijnen van koek en banket, zindelijke tenten met zuur en coniituren, draagbare huizen met luehtige wafels en blinde broedertjes, ambulante theatres met veelbelovende aanplakbiljetten, balkons met fluweelen damesgevederde heeren een heesche arlequin, eerlijke rijfe- laars met minzieke boeren, tafeltjes met draaiborden of liefelijke koek, en dit alles afgewisseld en vermengd met bandietachtige orgeldraaiers, hondentemmers, kanarie-onder wijzers en menschlievende tandetrekkers gaven oor en oog zooveel, en zulk ver schillend voedsel, dat de ziel schier ging inslapen, om alles aan de zinnen over te laten. Onder de vreemdelingen, of liever onder de kunstenaars, die de belangstelling der vermaakzoekeude stedelingen het meest gaande maakte, was vooral een paardrijder, die met zijn keurige troep alier harten en verlangens in beweging bracht, primo, ter wijl men veel van diens equestrische han digheid gehoord had, secondo, dewijl dit de er beschikbaar waren3 prinsen, 8 graven91 baronnen, 250 groote grondeigenaren, 380 officieren, 800 I ambtenaren, 120 geleerden, 240 fabri kanten, 1400 kooplieden, 800 land bouwkundigen, 1790 industrieelen en 110 renteniers. De voorraad was dus ruim genoeg. Te Berlijn sneed dezer dagen een bruigom zicb op de bruiloft met een wijnglas in den vingertwee uren later zwollen hand en arm op, zoodat 's nachts een deskundige werd ontboden. Deze constateerde phos- phor-vergiftigingontstaan bij bet afstrijken van een lucifer, en ried afzetting van den duim aande pa tiënt weigerde hiertoe over te gaan, in weerwil van het smeeken der bruid, en was 48 uren daarna een lijk. Laastleden Woensdag heeft de Berlijnsche politie een dame aan de justitie uitgeleverd. In een prachtig blauw zijden gewaad en met een hou ding zoo trosch en fier als een echte Spaansche vrouw, verscheen zij in het lokaal,alwaar zij voorde beambten werd gebracht. Nieuwsgierig keken deze op, waarna een hunner tot aller verba zing uitriepZoo, Wichmann, oude jongen, hebben we jou toch eindelijk weer in handen Wat zie je er deftig uit!" »Ik heb niet de eer, mijnheer"stamelde zij bedeesd en keek hem vragend aan. De ander liet zich evenwel niet van zijn stuk brengen, maar rukte haar de fraaie Mozartpruik van het hoofd en onder eerste maal was, dat de stad met een cirque vereerd werd. Ten einde nu de lezers een weinig met het allooi van dit gezelschap bekend te maken, zal ik hen verhalen, dat het gansche personeel wel verre van op zich te laten wachten, wanneer het aangekon digde uur reeds lang geslagen is, op klaar lichten dag, met de geheele cavalcade uit rukte, door de stad patrouilleerde, en, in de brillantste costumes gedoscht, het ver langen der omstanders trachtte te prikkelen, opdat men zichnog vóór dat men de kolossale tent binnen trad, een flauw denk beeld zou kunnen maken van al het schoone, al het wonderbaarlijke, en al het kunstige, dat men daar zou krijgen te aanschouwen. Zwarte mannen op witte paarden, en blanke dames op zwarte rossen, groote kerels op kleine hitjes, kleine kinderen op tering achtige volbloeds, zaten, lagen, stonden of hurkten, op hunne gehoorzame rosinants, en keken het publiek zoo onverschillig en onbe schaamd aan, alsof zij, voor den avond, plan hadden onderdanig en bescheiden te wezen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1