Oorlogsberichten. TROONREDE. AFLOOP Burgerlijke Stand Helder. Advertentiën. een algemeen gelach herkende men in de vermeende dame den vroeger veroordeelden Wichmanndie sinds eenigen tijd uit de gevangenis op Plötzensee was ontsnapt. Onmiddelijk werd hij' in zijne dames-kleeding daarheen teruggebracht. Voor eenige dagen had te Pitts- burg een vreeselijk ongeluk plaats. Aan een der ijzerfabrieken aldaar was men bezig met het repareeren vari een hoogoven. Daarbinnen had men een steiger opgericht, waarop de lieden stonden te werken. Daar de oven nog niet afgekoeld was, la gen er nog een massa gloeiende bak- steenen en stukken heet ijzer onder op den bodem. Negen man stonden boven op den steiger, toen deze met een geweldig gekraak inzakte en zeven man van eeu hoogte van 50 voet nederstortten. De andere twee hielden zich aan den rand van den oven vast en riepen de overige werklieden der fabriek te hulp. Redding was op geen andere wijze mogelijk, dan dooi de ongelukkigen door de bovenste opening van den oven op te trekken. Schrikkelijk moesten zij lijdeneer men hulp kon brengen. Eenigen had den door den val de beenen gebroken allen waren zwaar gekwetst. Het meest hadden zij echter van de on dragelijke hitte te verdnren. Schoeisel en kleederen brandden hun van het lichaam: hartverscheurend waren hun ne jammerkreten. On hun toestand nog ontzettender te maken begonnen de planken van den steiger te bran den. Zoodra men een touw bij de hand had, werd het nedergelaten en op deze wijze werden vijf van de zeven opgeheschen. De zesde greep eveneens het touw hij hield zich daaraan vast tot hij omtrent den rand bereikt hadtoen begaven hem zijne krachten, hij liet los en plofte neer om er niet meer levend uit te komen. De zevende had"reeds den geest gegeven, eer men hem ter hulp komen. Den 30n Aug. jl. stierf te Mo bile, in den Amerikaanschen staat Alabama, de geduchtste kaperkapitein der nieuwere tijden, kapitein Rafael Semmes. Hij was in den Amerikaan schen burgeroorlog op de hand der Zuidelijken, en velen zullen zich nog wel herrineren welke stoute daden door de schepen Sumter en Alabama, welke achtereenvolgens onder zijne bevelen stonden, verricht zijn. De'Sumter werd door de Turcarora der Noordelijken zoodanig te Cadix ingesloten houden, dat kapitein Sem mes geen kans zag zijn schip in zee te brengen. Hij verkocht het en begaf zich naar Engeland, waar hij de Alabama ter kaapvaart uitrustte, Op een der fraaiste paarden zat ook de schoonste vronw van het gezelschap. Zij was zelfs schoon bij den dag, en behoefde alle die kunstmiddelen van licht en ver wen niet, om ieders goedkeuring en bewon dering weg te dragen. Geen wonder dusdat Madeinoiselle Latoni zoo heette de schoone rijderes - weldra het mikpunt werd van de ver liefde mimiek der dandys, van de jalouzie der oude vrijsters en van de zoenhandjes der bedaagde heereu. Nu, zij verdiende het ook opgemerkt en gevleid te worden; want men moest wel van steen geweest zijn, indien men koel voor hare schoonheid ge bleven was, toen zij daar, in een fluweelen rijkleed, dat de schoonste aller vormen liet uitkomen, met wit gevederde barret op, waaronder de blonde lokken 'uitkrulden, om op dc lelieblanken hals neder te golven, sierlijk en los heenreed, en met hare groote blauwe oogen iederen groet zoo vriendelijk, maar tevens zoo intogen beantwoordde, dat een daad waarvoor Engeland later heeft moeten bloeden, zooals men weet. Zoolang de Alabama kruistewas voor de Noordelijken de zeehandel letterlijk onmogelijk. In twee en twintig maanden werden 65 sche pen door dit schip genomen en ver brand, waarmede een waarde van omstreeks 25 millioen gulden te loor ging. Lang kon het vlugge vaartuig aan alle lagen der Noordelijke sche pen ontkomen, maar eindelijk liep het te Cherbourg in den valhet ge pantserde schip Kearsage, der Noor delijken, wachtte het buiten de haven op, eu toen het er mede slaags raak te, boorde het de Alabama in den grond. Dat was ook het einde van Semmes loopbaan. Thans is hij in 68jarigen ouderdom overleden. Hij laat o. a. een paar werken na, waarin hij zijne tochten met de Sumter en de Alabama beschreven heeft. Volgens de jongste berichten is bij Plewna de krijgskans beginnen te keeren en zijn de Turken van verde digers aanvallers wordende, er in ge slaagd de stelling te heroveren, welke de Russen hen den llden 11. hadden ontwrongen. Of de Grivica-redoute hieronder ook begrepen is, blijkt nog niet recht duidelijk. De Russen er- kenuen hun verlies. Vijf aanvallen der Turken werden door hen afge slagen, maar bij den zesden aanval i moesten ze uitgeput wijken en hunne S stellingen prijs geven, 't Moet weer i een geweldige slachting zijn geweest. Eindelijk wordt nog gemeld, dat J het leger van deu Kroonprins zich j achter de Jantra heeft teruggetrokken en uit Klein-Azië, dat Ardahan door de Russen zou zijn ontruimd, i In een nota aau de Mogendheden beklaagt de Porte zich er over, dat de Russen prijsgemaakte Turksche koorvaardijschepen verbranden in plaats van ze behoorlijk op te brengen. Aan het Neue Wiener Tageblatt wordt den 12 uit Sistowa nog het volgende over de bestorming van de redoute van Grivitza gemeld: Ten koste van vreeselijke verliezen is het den Russen gelukt, eenige verster kingen der Turken, waaronder ook de redoute van Grivitza, te nemen. Vijf of zesmaal werd de storm afge slagen. De redoute braakte dood en verderf in de gelederen der stormenden en zonder de reserven, die de Russen achter zich hadden, zou ook ditmaal de aanval mislukt zijn. De Russische generaals wilden den verjaardag van den czaar niet door een nederlaag kenmerken en zonden regement na men onwillekeurig een zeker soort van respect voor haar kreeg, al was het dan maar alleen voor de benijdenswaardige hoe danigheden, die haar uiterlijk eigen waren. Rijkdom, macht, aanzien, geboorte zij dringen eerbied af en ontzag, maar schoon heid, zij moge wonen iu hutten of paleizen, telt ook hare onderdanen, ook hare aan bidders. Dewijl nu de beginselen van deugd, welke die klasse van kunstenaars bezit, doorgaans voor zeer middelmatig gehouden wordt, en er sommigen waren die hunne hoffelijkheid tegen haar te ver dreven, dan met het gevoel van eigenwaarde overeen was te brengen, zoo verzocht zij eerst beleefd, dat men dergelijke galanteriën staken zoude, terwijl zij naderhand haar wel gedresseerd paard op' de hardhoorende aanbidders in liet springen, ten spijt van hunne net gepoetste laarzen, maar uog meer van hunne ge kneusde voeten en scheenen. Wordt vrroolgd.) regement vooruit. De dag van gister was de bloedigste van den geheelen veldtocht. Het regement Archangel is bijna geheel vernietigd. Des avonds trokken de Turken in goede orde uit de voorste redouten terug; zij ver loren noch gevangenen, noch kanon nen, behalve een batterij, die gede monteerd en geheel onbruikbaar was geworden. Hun moed schijnt onge broken Vele Russische officieren ge- looven, dat het moeielijkste werk nog gedaan moet wordenandere meenen, dat de Grivica-redoute de sletel der positie van Osman pacha is. Beslist is de strijd nog volstrekt niet. Constantinopel, Zondag. Osman pacha telegrafeert, dat acht Russische kolounen Plewna hadden aangevallen, maar in groote wanorde teruggeslagen zijn. Zij verloren 15000 man, 3 kanonnen en veel amunitie. De Russen hadden 3 redouten geno men en weder verloren. De grootvizier heeft den heer Layard medegedeeld, dat Osman pacha Zondag de Russen heeft geslagen zij hadden 8000 dooden en gewonden, en verloren verscheidene kauonnen en veel ammunitie. De strijd duurde voort. Constantinopel, 17 Sept. Een offi cieel telegram van heden meldtSulei- man Pacha heeft de Russische ver sterkte positie, het zoogenaamde fort St. Nieolaasin den Sehipka-pas genomen. De Kamers der Stateu Generaal ziju gis teren door Z. M. den Koning geopend, met bet uitspreken der voigeude Mijne Heeren Het verheugt mij, de vertegenwoordigers van het Nederlandsehe volk weder vergaderd te zien. l)e algemeene deelneming in den rouw, die Mij en Mijn huis trof door het overlijden van Hare Majesteit de Koningin, bewees op nieuw, hoe nauw mijne onderdanen met het Koninklijk Huis zijn verbonden. Mijne betrekkingen met de vreemde mo gendheden laten niets te wenschen over, geene stoornis werd daarin gebracht door den oorlog in het Oosten. De oogst der veldvruchten en de opbrengst der visscherij is voldoendede veestapel vereisckt nog voorzorg. De handel is over het algemeen de krisis, die sedert eenige jaren heerscht, nog niet te boven. Yan het ten vorigen jare geopende Noord zeekanaal wordt een druk gebruik gemaakt; ook de verbeterde haven te Harlingen en de krachtige voortzetting der werken aan den nieuwen Maasmond, komen der scheepvaart ten goede. De toestand der geldmiddelen mag be vredigend heeten; verbeteringen in het be lastingwezen zullen aan Uw oordeel worden onderworpen. Ik waardeer de belangstelling in kunst en nijverheid, bij onderscheidene tentoonstellin gen hier te lande gebleken. De zee- en landmacht kwijten zich voort durend met toewijding van hare belangrijke plichten. De diensten, door beide wapenen in het noorden van Sumatra bewezen, verdienen dank en lof. Nu, sedert maanden, in Groot- Atchin geene militaire operatiën noodig zijn geweest, koester ik de hoop, dat na de onder werping van nog enkele onderhoorigheden, onze krijgsmacht aldaar aanmerkelijk zal kunnen worden verminderd. Yoor het overige is de toestand van Neder- landsch Indië voldoendevoorstellen betref fende den aanleg van werken, die tot ver meerdering der volkswelvaart op Java moeten leiden, zullen u bereiken. Een wetsontwerp tot vermeerdering der arbeidskrachten in Suriname komt weldra tot uwe kennis. Ter voldoening aan de grondwet zal een nader voorstel worden ingediend tot verhoo ging van het getal leden der Tweede Kame Ik reken op uwe bereidwilligheid, om nn tige en noodige verbeteringen in verschi lende deelen der wetgeving te helpen tc stand brengen. Moge op onze eendrachtige pogingen, oj 's lands welzijn te bevorderen, Gods onmii bare zegen rusten. Ik verklaar de vergadering der Staten Generaal te zijn geopend. HELDERSCHE MOPPEN. Yoor eenige weken heeft te Karabuna! een zonderlinge strafoefening plaats gehad' Een geheel bataillon soldaten was oii welke reden is niet bekend strafschull dig. Het bataillon werd in het gelid gekom- mandeerd. De kommandant ging de gele deren langs en diende eiken officier eer duchtige oorvijg toe; hierop verwijderde hij zich. De officieren lieten nu de onderoffi' eieren voor het front treden, gaven dezer een fermen slag met de blanke sabel ei] gingen eveneens henen. Nu kwam debeurl aan de soldatendeze werden op den grond gelegd, met gebonden handen en voeten, eu kregen 20 krachtige stokslagen. Twee heeren zaten onlangs te prater in het stationsgebouw te Boxel. Het gespreï liep over de Noord-Brabant-Duitsclie spoor wegmaatschappij, lijn Boxtel-Goch. Wijzent op de biljetten, zegt een der sprekers„N B. D. S, Nooit Betalen, Die Schurken.' „Wat blieft vraagt een derde, zich onver wachts mengend in het gesprek, waarop d< ander onmiddelijk antwoordt: „Niets be roerder dan schulden." d( 01 P' 51 m te der openbare verkooping, gehouden ten over staan van den Notaris J. W. HATTINGA RA YEN, op Maandag 17 Sept. 11., in het lokaal Tivoli, te Helder. 1. Een WINKELHUIS met een daar- he achter gelegen Pakhuis, staande aan de mi Binnenhaven te Helder, kadaster sectie: v0 t 6 Nos. 3211 en 4341, kooper den heeij -i J. B. Esselaar, qq, voor f 2400, 2. Een Dubbel HUIS, Erf en Tuin,! di< staande en gelegen aan de Dijkstraat te Helder, kadaster sectie A No. 1928| bil kooper den heer W. C. M. van Bruggen, ne qq, voor f 2600. 3. Een HUIS en Erf, in de Spoorstraal te Helder, kadaster sectie A No. 6289, opgehouden. te sp de ja] let Van 1418 Sept. 1877. ONDERTROUWD: W. Nijkoff, bank- werker, en J. C. Smit. GEHUWDN. Holstijn en A. de Porto. BEYALLEN: P. Maas geb. v. Wijk D. M. G. Henning geb. de Graaff D. A. Dekker geb. Boon Z. M. C. Paulus geb. Stelleman D. T. v. Nieuwenhuijse geb. Metzelaar Z. T. Ie Eebvre geb. v. d. Wiele D. C. Kooger geb. Overingj Z1( D. N. Meskes geb. Smit D. N. Dijk geb. Tak D. OYERLEDEN A. Ruijs geb. Koops 51 j. G. Buikema geb. Zwart 75 j. C. Harder 3 m. -J. Moorman 53 j. H. IJ. Elug- ger 3 w. Ambtshalve ingeschreven 1. De sluiting der mail naar Batavia en Padang, te verzenden per stoom schip Prins van Oranje," geschiedt voor drukwerken den 21 Sept., na aankomst van trein III, (Noord-Hol- landschen Spoorweg) ten 10.58 des avonds, en voor brieven 22 Sept., na aankomst vaa trein 1, ten 9.27 morgens. VIJFTIG-JARIGE ECHTVEREENIGING VAN JACOBUS MEEUWENOORT HELENA JANSEN. w i Uit naam hunner dankbare kinde- e ren en behuwdkinderen. M Helder, 20 September 1877. en eei da;

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2