INDUSTRIESCHOOL. ONDERWIJS. EENDRACHT ONS &EN0E&1. Ernst en Scherts. VERHUISD: WESTSTRAAT, Maar er bestaat reden om er aan te twijfelen of alleen daar gevochten werd. Alle telegrammen, die van 't gevecht melding maken, spreken van een gevecht tusschen Mehemed Ali en den Kroonprins, dat ten 9 ure 's ochtends begon en ten 7 ure 's avonds eindigde. Berichten door het Oostenrijksche Ministerie van Oorlog ontvangen melden eenstemmig, dat de Russen hij Rjela (Chairkoi ligt evenals van Tirnowa ook van Bjela een 20-tal kilometers verwijderd) volkomen ge slagen werden; de Russen schatten hunne verliezen zelf op meer dan 4000 man. Andere telegrammen aan officieele personen melden, dat de verliezen der Russen bij Bjela zeer groot zijn en omstreeks 12,000 man bedragen. De verliezeu der Russen voor Plevna, zegt de correspondent der Times bij hot Russische hoofdkwartier, bedroe gen den 11 en 12 60 pCt. Decor respondent der Daily News /.egt, dat de Russen voor Plevna reeds meer dan 20.000 man verloren hebben. De geneeskundige dienst schiet te kort en vele gewonden liggen let terlijk te rotten of komen om van gebrek. Bij de Rumeniërs is het nog erger gesteld. Gemiddeld moet een gewonde twee dagen wachten op ge neeskundige hulp. INGEZONDEN. Buiten verantwoording der Redactie. Iets over de defensie. Onder bovenstaand opschrift, komt in het „Nieuws van den Dag" van 20 Sept. jl. een opstel voor, dat voor de ingezetenen van den Helder wel waard is om gelezen te worden, ten einde te weten, hoe men in Amsterdam in het meest gelezen blad van ons vaderland, over den Helder en 't Nieu- wediep denkt. Het moet dan ook wel een volbloed Amsterdammer zijn, die zoo iets schrijft, Het tweede gedeelte van zijn opstel, hetgeen hoofdzakelijk op deze gemeente be trekking heeft, luidt aldus: „Door het slagen van het Noordzeekanaal is de stelling Nieuwediep-Helder niet slechts nutteloos, maar bepaald gevaarlijk geworden. Deze groote wapenplaats, door Napoleon I ontworpen voor het groote Frausehe rijk onder zijn bestuur, had voor dit machtige rijk een reden van bestaan. Voor ons tegenwoordig zoo klein land heeft het geen ander nut dan de bescher ming van het Marine-etablissement te Wil lemsoord. Nu Amsterdam door hare nieuwe haven weder Amsterdam is, vervalt de belangrijk heid van Willemsoord geheel. Wij zouden raden de Rijkswerf te Am sterdam te verplaatsen naar de Noordzijde van het IJ, de nieuwe werf drie- of vier maal zoo groot te maken als de bestaande en het etablissement te Willemsoord in te krimpen; de stelling Nieuwediep-Helder te sloopen en zoo noodig het etablissement tegen „een coup de main" te versterken. Wij zeiden boven, dat de stelling Nieu wediep-Helder bepaald gevaarlijk geworden is. Het is om déze reden, dat wanneer een machtige mogendheid zich er meester van maakt, men kans loopt dat de vijand er in blijft. Men denke aan Gibraltar. De groote troepenmacht, noodig tot het bezetten en verdedigen dezer stelling, ver zwakt onze levende weerkracht te veel. Wij hoorden wel eens beweren, dat er 10,000 man voor benoodigd waren. Naar ons bescheiden oordeel, te rade gaande met onze bevolking en hnancicele kracht en onze toekomst als handelsvolk, Tnoeten wij ons bepalen voor onze defensie 'tot de Utrechtsche linie, mits voorzien van krachtige stoomgemalen; zouderdeze is de stelling onzeker; van Amsterdam ons reduit, ons Antwerpen maken, met een geheel op de hoogte van den tijd gebracht Marine-etablissement, zoowel voor aanbouw als uitrusting; de stelling Nieuwediep-Helder, vooral ook met het oog op de droogmaking van de Zuiderzee, verlaten en sloopen, en last not least IJ muiden's havenfront geducht versterken, niet één fort doen bouwen, maar minstens drieniet bewapend met twee kanonnen van 24 en twee van 15 centi meter, maar met een respectabel getal vuur monden van het zwaarste kaliber. Het wordt tijd in militaire zaken niet langer te modderen. Oorlog en Marine ver slinden jaarlijks milioeuen op milioenen, en dan wil men IJ muiden verdedigen met 2 kanonnen en 2 kanonnetjes. Wij moeten èn op de draagkracht der natie letten èn de verdediging organiseeren, èn naar een bepaald plan onze militaire uitgaven regelen, waarbij bedachtzame zui nigheid moet voorzitten. Nimmer mag ver geten worden„qu'il faut dépenser son argent a proposdat wil zeggendat men geen goed geld naar kwaad geld moet gooieH." Ik begin met de laatste zin van hetzelve qu'il faut dépenser son argent a propos. De schrijver moét dan wel volkomen zeker zijn, dat het Noordzeekauaal volkomen aan de eischen voldoet en zal voldoen, om te kunnen verklaren, dat de stelling Nicu- wediep niet alleen nutteloos,* maar bepaald gevaarlijk is geworden, tevens dat verdedi ging van den Helder geen ander nut heeft, dan de bescherming van het Marine-Eta blissement Willemsoord, dat men daarom hier maar alles moet sloopen en het Nieu- wediep verlaten moet worden, hetgeen een tweede Gibraltar zoude kunnen worden. Indien die meening de ware was, dan zoude het zeer te bejammeren zijn voor de millioenen die hier voor de dokinrichtingen zoowel als aan de verdedigingswerken in de laatste jaren, ja, heden nog besteed worden. Dokinrichtingen, die in ons geheele land zoo niet gevonden worden en waarvan de grootste stoom- en zeilschepen gebruik ma ken, ja de groote Indische stoombooten van Rotterdam zelfs moeten komen, tenzij zij naar het buitenland willen gaan dokken verder de natuurlijke zeegaten, die de uit- muntendste gelegenheid aanbieden om met zooveel windstreken in- en uit te kunnen zeileu, als geen haven kan aanwijzen, en dat zal nu alles maar zoo gesloopt moeten worden ter wille van Amsterdam, zonder iets beters in de plaats te kunnen stellen, daar het volstrekt nog niet bewezen is dat de monding van het Noordzeekanaal ten alle tijden toegang verleent voor schepen van afmetingen en diepgang als de tegen woordige tijd eischtdaarbij, wie kan met zekerheid bepalen, of de tegenwoordige diepte en breedte zal blijven, of dat er zich geen zandbank buiten- of binnen de pieren zal zetten de geruchten dienaangaande zijn volstrekt niet gunstigwat moet er met stormweder of met ijsgang met die schepen die in IJmuiden moeten binnenvallen ge schieden? Zullen die schepen met een lan- delijken wind, alsdan even als dezen zomer, zicli een half etmaal onder de kust kunnen houden om te wachten, dat het seintoestel water genoeg aangeeft, om binnen te kunnen vallen. Neen, zonder in het militaire ge deelte te willen treden, achten wij het be ter, meerdere stations meer reddingtoestellen aan te leggen voor het „mooi weer kanaal" dan forten. Wat de verdediging van de stelling Helder aanbetreft, zoo hebben krijgskundigen van naam als Napoleon, en in lateren tijd Todleben, steeds een gunstig oordeel daarover geveld. Neen, met recht is er aan het Noordzee kanaal al heel wat goed geld naar kwaad geld zoek geraakt en zullen er nog heel wat millioenen besteed moeten worden om met zekerheid te kunuen bepalen, dat IJ muiden in alle opzichten, voor stoom- en zeilschepen, in den winter zoowel als in den zomer, bij storm zoowel als met ijsgang, een even veilig en zeker binnenkomen op levert, als de natuurhaven en zeegaten van het Nieuwediep, tot zoolang moet het gou vernement wachten met het sloopen en verlaten van het Nieuwediep en die tijd zal, hopen wij, nog verre zijn. O tempora, o mores! Niet minder dan negen millioen driemaal honderd-duizend krachtige mannen en jonge lingen, beweerde onlangs een onzer vrienden, onttrekt Europa aan de nijverheid, ze uit sluitend beschikbaar houdend om, bij voor komende gelegenheden, hen te laten dood slaan of verminken. Yoor die me-nschen zijn een millioen viermaal honderd-duizend paarden in voorraad, om bij den moord op groote schaal dienst te kunnen doen. Zeven en-dertig duizend kanonnen worden alleenlijk vervaardigd om menschen dood te schieten en steden te verwoestenongeveer drie duizend schepen leen en daartoe hun hulp, en voor dit werk der onderlinge vernieling en de gevolgen, die het na zich sleept, be talen de volken zeiven 's jaars zes milliard gulden. Daaronder rekenen wij niet eens de flesschen champagne en andere wijn- merken, die voor de vernieling op de te ver richte daden geledigd zijn. Van al de sta tistieken, die ter overpeinzing worden gegeven is dit wel de meest merkwaardige en het krachtigste getuigenis voor de measchelijke dwaasheid. Burgerlijke Stand Helder. Van 21—25 Sept. 1877. ONDERTROUWD: J. A. Emons, zee man en J. C. Kools. G. Heepke, zee man en M. E. Hagartij. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: J. den Duik geb. v. d. Harst Z. en D. »A. de Boer geb. Bak ker Z. S. Wouters geb. Krijnen D. T. Lak geb. Luken D. M. Steeman geb. de Bel Z. T. v. d. Wiele geb. Dalmeijer Z. D. Bruisschaart geb. Schotvanger D. OVERLEDEN: N. Bak 12 d. A. Thieman 7 w. C. L. A. Hemelrijk 5 w. S. Heijblok 41 j. H. C. J. Hee roma 10 w. J. Lak 1 d. Wegens plaatsgebrek moeten we heden ons Feuilleton achterwege laten. Advertentiën. ^127,-Jarige Echtvereenigingö LJAN AKKERMAN ELISABETH ras BOER. Schagen, 25 Sept. 1877. Uit naam der Familie. H DaoeGsasGsaoosGsasGeascy Bevallen van een Zoon en een J. den DULKvan der HARST. Helder, 22 Sept. 1877. Heden ontving ik de voor mij zoo treurige tijding uit Indië, dat mijn geliefden zoon MARINUS, in den ouderdom van 21 jaren, te Padang is overleden. Nieuwediep, 23 Sept. 1877. Wed. J. KOSMAN en Kinderen. Heden ontving ik de treurige tijding, dat mijn eenige broeder door een noodlottig toeval, in de nabijheid van Terschelling van de loodsbotter overboord gevallen is en verdronken, in den ouderdom van 29 jaren. Hij laat eene hulpbehoevende vrouw en drie nog zeer jeugdige kinderen achter. Nieuwediep, 22 Sept. 1877. Uit naam der Familie, P. BUIL. Na een smartelijk lijden van. zes weken, overleed heden mijn geliefde Echtgenoot SIMON HEIJBLOK, in den ouderdom van 41 jaar en zes maanden. Wed. S. HEIJBLOK, geb. Smits. Helder, 23 Sept. 1877. Strekkende deze tot eenige en alge- meene kennisgeving aan Familie, Vrienden en Bekenden. Bij ons vertrek naar Amsterdam, roepen wij allen vrienden en bekenden, die wij niet persoonlijk hebben kunnen bezoeken, een hartelijk Vaarwel toe. A. J. KWIST en Echtgenoote. Allen die van het onderwijs gebruik wenschen te maken, ook zij, die het reeds in vorige jaren hebben bijge woond, worden uitgenoodigd zich daartoe aau te melden bij het Bestuur der school, op Zaterdag den 39n September a. s. des avonds ten 7 ure, in de school op de Oostslootstraat. Niemand mag worden toegelaten, die niet voorzien is van een bewijs dat hij de kinderziekte gehad heeft, of met goed gevolg gevaccineerd is. Jongelingen, die voor het eerst geplaatst willen worden, moeten 13 jaar oud zijn en vooraf toonen ge noegzaam ervaren te zijn iu het lezenschrijven en rekenen, met gewone en tiendeelige breuken. Ieder leerling betaalt voor school geld 50 Ct. 's maands, bij vooruit betaling, terwijl eenige onvermogenden gratis kunnen geplaatst worden. Om het schoolverzuim zooveel mogelijk tegen te gaan, zal den ouders maandelijks door middel der kwitantie kennis worden gegeven van het aantal malen dat de leerling gedurende de voorgaande maand verzuimd heeft. Het bestuur hoopt op die wijze meer de ondersteuning der ouders te ver krijgen tot het tekeer gaan vau noodeloos schoolverzuim. B. L. VRIES, Secretaris. Een geëxamineerd hoofdonderwijzer heeft 't plan, bij genoegzame deelne ming, een LEER-CUR8US te openen voor 't winter-halfjaar, beginnende lo. October. Blinderen of jongelieden, die de school reeds verlaten hebben, zelfs volwassenen, kunnen op zeer billijke voorwaarden daaraan deel nemen. Informatiën Oostslootstraat P 88b, Laatste Zomervergadering op WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1877. Eerste Wintervergadering op WOENSDAG 3 OCTOBER 1877 en vervolgens eiken Woensdag, de avonds ten 8 urein het lokaa Loodsgracht. h!ET BESTUUR. Burgerkring Harmonie LAATSTE ZOMER-VERGADÏ RING Heden Dinsdagavond, ten 8 uu in het gewone lokaal. REKENING EN VERANTWOORDING EERSTE WINTER-VERGADE RING op Dinsdag 3 October a. s en vervolgens eiken Dinsdag. HET BESTUUR. Gewone Vergadering o| VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1877 en vervolgens eiken Vrijdagde avonds ten 8 ure, in het gewon lokaal. HET BESTUUR. D. GRUNWALD, van de Kuiperstraat naar 2de huis van den Schipperstraat L 21

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 2