KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN Mo. 484. Vrijdag 5 Ociober 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. I Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ADVERTENTIËN Kalender der Week. "Pi TE U' W'S'TI JfiÏN GËN FEUILLETON. De stem des bloeds. 't Vliegend Blaadje. YOOE DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. UltgCVGIS BERKHOU1 .L Lo., Afzonderlijke nummers 1 Cent. te HELDER. Van 1S regels 35 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Geabonneerden buiten deze gemeente, welke het verschuldigde bedrag over het 3e kwartaal nog niet overgemaakt hebben, worden beleefdelijk verzocht, dit per postwissel of postzegels te doen. Dit den 15n dezer nog niet bij ons ingekomen zijnde, zullen wij zoo vrij zijn, met 5 Cent verhooging, hierover te disponeeren. Di; Uitgevers. Zoadag OGTOBER. 7 Opgang der Zon u. 14 m. Ondergang 5 n. 6 m. Maandag 8 Alkmaar's Ontzet. Dinsdag 9 Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 Zaterdag 13 HELDER, 5 Oot. 1877. Jl. Dinsdag liep van werf der heeren Geb. v. d. Wetering, te Delfs- haven, met goed gevolg te water de sehpeuersloep »Saturnus", gebouwd voor rekening der Visscherij-Maat- schappij »Neptunus" alhier. Blijkens een bjj het dep. van Marine ontvangen telegram is bet schroefstoomscbip zMacassar," luit. t. z. Ie kl. J. C. Commijs, in den avond van den 1 dezer te Aden aan gekomen De Zangvereeniging »Cecilia" zal op Zondag a. s. een concert ge ven in Musis Sacrum. De leden van 9). V, Daar lag nu de sterke man. Terwijl hij jaren achter zich zag, die hem aan een aaneenschakeling ran overtredingen konden herinneren, en, in al dien tijd, koelbloedig genoeg was, om zich in den schijn van deugd te verlustigen, van deugd, die zijne argelooze echtgenoote hem zoo ondubbel zinnig toekende, terwijl hij het waagde van liefde ,en genegenheid te spreken, toen het oor nog hooren, eu het oog nog zien kon van de vrouw, die hem zooveel zou kunueu verwijten, zinkt hij nu weg in de sidderende vrees van den bloodaard, in den verschrikkelijken angst van het zwakke kind; nu, terwijl zijne aanklaagsters van de wereld geene wraak meer kunnen inroepen. het Art.-Vrijkorps, en allen, dis aan den Zondag te houden schietwedstrijd deelnemen, hebben op deze uitvoering introductie, tegen de helft van de ge stelde entree. (Zie advertentie.) Het st. >Madura," ie te Port- Said aangekomen en van daar 2 Oct. des morgeus vertrokken. Het st. »Stad Haarlem," ie den 2e Oct. te Marseille aangekomen. Dr. A. Kuyper heeft voor zijne benoeming tot pred. hij de Ned. Herv. gem. te Amsterdam nog niet bedankt, maar eenig uitstel van de door hem te nemen beslissing ver zocht. Door den Kerkeraad der Her vormde Gemeente te Amsterdam is besloten tot het stichten eener nieuwe kerk in een der nieuwe buitenwijken van de stad. Eeu gedeelte vau het benoodigd kapitaal is aanwezig. In de koper eu metaalgieterij vau de firma Oleff, te Leiden, is door het springen van een ketel de zoon van den eigenaar gedood en een knecht gevaarlijk gewond. Gisterennacht is de groote rij- tuigfabriek vau den heer Hermans te 's Hage, door brand vernield.. Alleen de schilderswerkplaats is behouden. Eenige rijtuigen zijn verbrand. Ge lukkig hebben geen persoonlijke onheilen plaats gehad. Woensdag voormiddag zijn zes sjouwers te Rotterdam, van een stel ling op een koopvaardijschip, in het Kan dan de dood meer macht uitoefenen op het hart eens zondaars, dan het leven? Ja; want diens macht uit zich niet in ver wijtende klanken, of snijdende woorden, maar zij rijt met den ijskouden dolk der verschrikking de binnenkamers van het schuldige geweten open, en strooit er onver gankelijke prikkels in, om die in eene voortdurende knaging te houden. Van de lippen eens levenden kunnen woorden vloeien van vergiifenis, maar de mond eens dooden spreekt niet meer, en dit zwijgen is het onverwinbaar verwijt, dat niet terugkomt op deszelfs beschuldigingen, maar ze mee neemt in, misschien over het graf. Brie- werf, wee, den ongelukkige, die in de plooi des vredes, welke om de verstijfde lippen speelt, den rimpel ziet der wraakZijne oogen zijn slechts schijnbeelden, opstijgende niet uit de grimmige trekken, die nog een wijle vormen geven aan het levenlooze stof, maar nit zijne eigene voorstelling, zoo geschokt als zij is, door de hevige kloppingen van het schuldige hart. Hoeveel duizenden worden er niet gevonden, die alles water gevallen, door het breken van die stelling. Vijf personen zijn met een schuit gered, de zesde hesft den dood in de golven gevonden. Het lijk is nog niet opgevischt. De onbekende weldoener van de Maatschappij van Weldadigheid heeft door tusschenkomst van Jkr. Quarles vau Ufford, te 's Gravenhage, weder f8000 geschonken. Een bittere teleurstelling viel Woensdag morgen eeu jonge bruid te 's Hage ten deel. Zij wachtte haar bruidegom, om haar naar het stad huis te leiden, waar hun huwelijk zou worden gesloten, doch hij bleef lang weg. Eindeljjk ontving zij op het laatste oogenblik het bericht, dat de heer bruidegom een reis per spoor boven die in hst huwelijksbootje had verkozen en zich naar het buiten land had begeven. Een 100-jarige grijsaard, de hser N. van Leeuwen, te Delft, legde dezer dagen te Abtswoude den eersten steen van de woning van een zijner kleinkinderen. Door het Hof van Assises in het Fransche departement der Be neden-Alpen zijn dezer dagen twee dieven, Rivas en Bellier, de eerste een schoenmaker van 22, de tweede een wever van 26 jaren, tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. In Mei 11. verwekten deze twee stoutmoedige booswichten in het Departement werwaarts zij uit Marseille waren overgekomen, door allerlei gewapen- veil zouden hebben, wanneer de voor altijd geslpteue mond nog maar een enkele klank wilde doorlatenBie eentoonige, maar plechtige stilte echter, welke er over het ontzielde wezen verspreid licht, en door geene natuurkracht, hoe vermogend ook, is op te heffen, zegt meer, dan de érnstige stem der vermaning, dan de doffe toon der beschnldiging, ja, dan de schetterende klank der vervloeking. Zij is doof voor berouw, doof voor smeekingen en traneD, en laat de hoop der vergiffenis ronddwalen in den nacht van angst en onzekerheid. Be heer Q., wiens bedaardheid eu zelf standigheid schier bezweken waren onder den last van het folterende oogenblik, werd door zijne bedienden en vrienden niet minder getroost en beklaagd, dan of heilige droefheid de oorzaak van zijn lijden was, en toen deze treurige toestand nog aanhield, nadat de tijd reeds gras had doen groeien op het graf van Helena, stapelde de menigte, die de wonden zijns harten niet kende, de eene verstrooiing op de andere, om den bedroefden man weder voor zijne betrekking, voor de derhand bedreven aanrandingen op den openbaren weg en inbraak in kerken en woningen een algemëenen schrik. Zij werden eindelijk gevat en bekenden ook dat zij hunuen buit in het zilverhöl, eeu alleen aan Ri vas bekende en bijna ontoegankelijke grot, te midden van steile, alleen door roofvogels bewoonde rotsen, in veilig heid hadden gebracht. Na ongeloof lijke inspanning werd de grot door de politie bereikt, waar men allerlei buit aantrof: uurwerken, kleederen, huisdieren, sterke dranken, eetwaren, regenschermen, pistolen, geweren en een menigte sleutels. Sedert is het hol door geleerden Onderzochtdie er Romeinsche penningen uit de derde esuw, steenen bijlen en overblijfsels van reusachtige herkauwende dieren vonden. Riva's advocaat beval de beide vpionniers der wetenschap" in de welwillendheid der gezworenen aan, die echter geweigerd hebben hieraan het oor te leenen. Een merkwaardigheid is te Brugge aan te stippen. Een echtpaar in de Lanestraat had elf kinderen, het waren alle meisjes een twaalfde werd verwacht, en wat geluk voor den man, dit laatste waseen zoonOnmiddelijk staken al de buren vaandels en vlaggen uit en het was oprecht feest in de straat, die des avonds verlicht werd. In het blad »de Vrijmoedige," van 28 Augustus jl. treft men de navolgendeeven zomderliuge als treurige advertentie aanHeden wereld te winnen. En, nadat de aandacht van den weduwnaar wederom in staat was, om zich van het verledene naar de toekomst te wenden, beroerde een nieuwe strijd den boezem van den verdwaalden raadsheer. Groot was de misdaad, waaraan hij zich schuldig kende, doch de getuigen er vau waren niet meer op aarde, of boetteden voor zijne schuld. Be namen van Helena en Latoni werden door niemand meer uitge sproken die van Albert en Martha konden hem nimmer tot verwijt verstrekken; want een onverbreekbaar geheim had hun den naams huns vaders verzwegen. Rijk en aanzienlijk, geacht en bemind, lag daar de wereld weder voor hem open, met alle hare verlokkingen en bekoorlijk heden. Wel werd hij door eene zekere aandrift bebecrscht, om de kinderen, die hem tot vader hadden, in het openbaar zijne liefde te bewijzen, eu te erkennendoch dan opende hij zich vrijwillig den afgrond, waarin zijne eer en zijn aanzien weldra ver zinken zouden. Aan den eeneu kant lachte de wereld, aan den anderen weenden twee

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1