KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN 311, Aio. 490. Vrijda g 26 October 1877. Vijfde Jaargang. N&EN Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag, Uitgevers BERKHOUT Co.. ADVERTENTIEN Kalender der Week. 'aks' NIEUWSTIJDINGEN N. 'I Vliegend Blaadje. k s, jod'1 1 Lbonnemenfc franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, .OM Afzonderlijke nummers 1 Cent. VOOR DEN te HELDE R. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn -- Et Sosdag bij (daandag IV [Jinadag 9 JToensdag •straatjwderdas irfidag literdag OCTOBER—NOVEMBER. 28 Opgang der Zon 6 u. i Ondergang 4 u. 29 Laatste Kwartier. Aller Heiligen. HELDER, 26 Oct. 1877. 42gJl. Dinsdag heeft alhier de rerkiezing plaats gehad voor 12 leden pan het kiescollegie. Uitgebracht Di04 stemmen, van onwaarde 3; vol- I itrekte meerderheid 201. Hiervan w„ t bekwamen de heeren K. Vermeulen n '368 stemmen, H. de Wit 367, P. Dekker Tz. 365, P. Griek 363, J. Rinner 365, S. H. van der Steen 357, A. Metzelaar 368, A. van Ben- i. i, jegom 354, N. J. Leijer 361, Chr. j£jeeepan Veen 366, D. de Vries 359 en J. C. Mann 361 stemmen. Genoemde jj^beeren zijn alzoo gekozen. 1 Volgens achterstaande annonce mllen we hier ter plaatse Zaterdag wond 't kunstgenot kunnen smaken, 411e Agar in «Britannicus," de rol ran Agrippine te zien vervullen. Zij lie ten vorigen jaren deze begaafde ,ragédienne zagen spelen, zullen voor- Eeker deze gelegenheid om iets voor treffelijks te zien en te hooren niet verzuimen. Blijkens achterstaande adver- sentie houdt de Burgerkring Har- oaonie" Zondag a. s. een buitengewone pergadering, waarbij ook gelegenheid lot introductie bestaat. Een paar degelijke tooneelstukken en de zekerheid van een goede opvoe ring, zullen zeker velen verlokken zich in tijds bij een der leden van een introductie-biljet te voorzien. ein. 18. *aat, e md, 3r. T. Te. Zoo als reeds werd aangekon- ligd, zal de Sociëteit «Mars," binnen kort voor een in nood verkeerend ïjezin een Soiree Litteraire et Musi- cale houden. Zouden wij hierover iets ter aanbeveling willen zeggen, het zou alleen dit kunnen zijnGij allen die daartoe in staat zijt, helpt deze edele daad met een goed succès be kronen. Wij zijn verzekerd dat u een genotrijke avond zal worden aan geboden. Daarvoor staan de vroegere Soirees van «Mars" ons borg. Blijkens een bij het dep. van Marine ontgangen telegram is het sehroefstoomschip Macasser luit. t. z. 1 kl. i J. C. Commijs, in den voor middag van den 21 dezer van Point de Galle vertrokken, ter voortzetting zijner bestemming naar Oost-Indië. Het st. «Voorwaarts," van hier naar Batavia, is 24 Oct. te Napels aangekomen en den 25sten vertrokken Het st. «Prins Hendrik,"vanBatavia naar hier, is te Port-Said aangekomen, en vertrok van daar, 25 October. Het st. «Koning der Nederlanden," van Batavia naar hier, vertrok van daar 20 October. Maandagavond omstreeks 91/, uur werd brand ontdekt op den hooi zolder van den achtersten vleugel der kavaleriekazerne te Amsterdam. Reeds dadelijk, bericht 't Hbl., steeg de rook over de geheele lengte van den achtervleugel (85 M.) uit het dak, hetgeen het eerst deed vreezan voor 't mede op de bovenverdiepin gen liggende materieel van het nacht legermagazijn enz. Door de brand weer werd terstond z/3 der beschikbare macht naar de plaats des onheils gezonden. Met 6 hand- en 2 stoomspuiten der brandweer en eenige artillerie-spuiten, regelmatig verdeeld over de geheele lengte van den gevel werd de brand aangetast en was men zoo gelukkig de vlammen, die nu en dan, vooral aan den N.O. hoek, uit het dak sloegen, in bedwang te houden, totdat men te 11 uur bet vuur geheel meester was. Terstond na het bekend worden van den brand, waren de kavaleristen begonnen de paarden naar buiten te brengen en de kazerneeringsgoederen te redden. Later toen het naehtleger- magazijn was ontslotenkon men daarvan nog een en ander redden. Van de nabijgelegen kazerne Oranje Nassau waren sterke detachementen infanterie en artillerie tot hulp ont boden, die met de kavalerie tot laat in den nacht werkzaam bleven, tot zooveel mogelijk herstel der orde in stallen en chambrée. Te 2 uur waren alle bruikbare stal len weder bezet, (de paarden intus- schen hadden op de Veemarkt ge staan) en waren de bezittingen der manschappen en de buiten geborgen goederen weder onder dak. Reeds hadden enkele paarden het op een loopen gezet, toen de majoor bjj wjjze van krijgslist «haver" liet blazen, waarop de vluchtenden onmid- delijk naar hun vanen terugkeerden. Uit den Haag wordt gemeld Na afloop van den brand, die Dins dagavond de westzijde van het Kerk- straatje vernielde, moet, zonder dat het dadelijk werd bespeurd, een bin nenbrand zijn ontstaan in een achter kamer van een, vier huizen verder gelegen woning, die het verlies van een menschenleven heeft ten gevolge gehad. Men vermoedt, dat de bejaarde juffromw, die dit vertrek bewoonde, in de eerste oogenblikken van schrik na het uitbarsten van den grooten brand, haar inboedel in veiligheid willende brengen, een licht heeft om ver geworpen, waardoor hare kleederen vuur vatten men vond Woensdag ochtend haar lijk in het vertrek, dat veel door het vuur heeft geleden. Een opmerkelijk voorbeeld van den onbegrijpelijken loop van den bliksem deed zich te Eextra voor bij het ongeluk, dat den pelmolenaar Mulder onder het vreeselijk onweer heeft getroffen. Op de zoldering bin nen de molen staande, wilde hij een stuk ijzer wegnemen, aan de buiten zijde gelegen. Daar trof hem de bliksem, die bij de mouw van den rechterarm schijnt te zijn ingegaan en zijne onderkleederen over het ge heele lichaam, het eene been ten voe ten uit, nagenoeg geheel verbrandde. De mail viel bewusteloos neer en heeft, zooals zich denken laat, erge brandwonden bekomen, vooral aan het eene been. Hoewel pijn lijdende, staan de wonden goed, zoodat men op goeden grond hopen mag, dat hij spoedig zal genezen. Het mag bijna een wonder heeten, dat de man er 't leven afgebracht heeft, hetwelk ook niet zou gebeurd zijn, indien niet de naast hem staande molenmaker An- tema tijdig het rondom zijn lichaam brapdend kleed had kunnen blusschen. Het zonderlingste is, dat de bliksem aan het eene been den voet uit de .kous heeft verbrand, maar de daarom heen zittende laars ongedeerd heeft gelatep, en dat de broekspijp ter hoogte van de laars niet is verbrand, maar vaneengereten, zoodat de blik sem daar zijn uitgang genomen schijnt hebben. Verder is het bliksemvuur dwars door den molen gegaan, hier en daar eenig spoor achterlatende, gelukkig zonder brand te veroorzaken. DE MIJN-ONTPLOFFING. Het dorp High Blantyre, nabij Glasgow, werd Maandag in rouw ge dompeld door een ontzettende ramp. In de kolenmijn van de firma Dixon en Co. waren op 't gewone uur 233 mannen en knapen afgedaald. Kort daarna werd uit de diepte de dreu nende slag vernomen van een ge weldige ontploffing een dikke zwarte rook steeg uit den mond der mijn omhoog, en daar 't bleek dat al de toestellen om van heneden naar boven ta komen vernield waren, zoo bleef er nauwelijks een zweem van hoop over op 't levensbehoud der werklieden. Als een loopend vuur verspreidde zich 't treurige nieuws door den omtrek, en weldra verdrongen zich rondom den rookenden afgrond hon derden jammerende vrouwen en kin deren, en ook kloeke mannen, die met levensgevaar afdaalden in de met stiklucht gevulde diepte. Het eerste wat zij boven brachten, was een nog levend werkman. Deze man verhaalde dat. hij arbeidende was bij de schacht; toen hij de ontploffing hoorde, was hij naar beneden gegaan en had den bodem bestrooid gevonden met lijken. Nu werden tot zes maal toe, telkens te vergeefs, pogingen aangewend om den bodem der mijn te bereiken; de stikdamp dwong telkens de mannen tot terugkeeren. Eindelijk, nadat men door het ingieten van water een luchtstroom had doen ontstaan, die de atmosfeer in de schacht een weinig had ververscht, slaagde men er in den bodem der mijn te bereiken. Men bracht keer op keer slechts lijken naar boven, die voor 't meerendeel onkenbaar waren, zóó had 't vuur ze gezengd en de schok ze verminkt. Blijkbaar had een geweldige doch oogenblikkelijke dood al deze onge- lukkigen overvallen, 't Was ook maar al te duidelijk, dat 't aantal gespaard geblevenen (zoo er waren) slechts luttel zou kunnen zijn. Inderdaad, van de 233 werklieden, die in de mijn waren afgedaald, zijn er slechts een twin tigtal nog levend naar hoven gebracht. Maar hoe dan nog levendHalf verstikt, zwart verzengd, bsdekt met brandwonden, kneuzingen en modder. Een paar bliezen den adem uit in spijt van alle kunstmiddelen. Anderen liggen nog in een toestand van ver- dooving. Slechts enkelen uit de 233, die 't geluk hadden van te arbeiden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1