KLEINE COURANT NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 493. Dinsdag 6 November 1877. Vijfde Jaargang. U Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ADVERTENTIEN eb- E. R. 'I Vliegend Blaadje VOOR DEN Abonnement fi*ancop. post 50 Ct. p.3 maanden Afzonderlijke nummers 1. Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., HELDER. te Van 16 regels 25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. t a- ler Advertentiën moeten uiterlgk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Ml'EU WSTIJ.BïNUEK SR- HELDER, 6 Nov. 1877. iste 't Jongelings-Collegie Nut en ut».genoegen" vierde Zondagavond jl. in fA-Je nette zaal van Tivoli zijn 5-jarig teest in opgewekte stemming. Een !reU[eer afwisselend programma van ïA-jyerkzaamheden hield de talrijk op- 'ekomene leden tot in den vroegen lorgen bijeen. Blijkens ommestaande advertentie :al gemeld Collegie eerstdaags voor le Wed. T. Kramer en hare 3jeug- lige kinderen, wier man en vader kortelings ontvieleen voor- ;elling geven, om te trachten het it van deze ongelukkigen bij den aderenden winter eenigszins te hel- n lenigen. Hopen wij dat het hierin laar wensch moge slagen. Het st. Celebes, van Batavia IQ laar hier, vertrok na volbrachte repa- IQ.jatie den 2den Nov. 's avonds van ibraltar. De kapt. ter zee jhr. H. O. Vichers zal in 't bevel over het stoom- ïhip Atjeh worden opgevolgd door en kapitein ter zee' A. S. van [ansveld. !LS,| EN. LO- Het voor rekening van het epartement van koloniën aan de 'oninkl. Ned. fabriek van stoom- en ttdere werktuigen te Amsterdam ge- ouwde raderstoomschip Paramaribo, estemd voor den passagiersdienst te iriuame, is Zaterdag van de werf ezer fabriek met goed gevolg te water Blaten. De gemeente Alkmaar is een gpieruimen tijd lang in beweging ge least over een voorstel tot aankoop wegruiming van een blok huizen p het Waagplein, ter vergrooting in de veemarkt. Adressen voor en tegen getuigen ui de belangstelling der burgerij, meer dan een raadszitting was podig om tot een beslissing te komen, te. Éindelijk kwam het voorstel behouden por de vuurproef, doch dezer dagen erd een beslissing van Ged. State» otvangen, waarbg het besluit niet ktedgekeurd werd. Mfl Aan de stemming over het voor spel had de voorsteller deelgenomen, imand die gevolmachtigde was van 6 eigenaars der huizen. Of dit inleiding gegeven heeft tot de wei gering der goedkeuring, wordt niet gemeld. In den, nacht van Vrijdag sloeg een sloep van het Nederl. loodswezen, die een schip op de reede van Vlis- singen had aangedaandoor het overslaan van het zeil, geheel op zijde. De opvarenden, een loods en twee roeiers, vielen in den feilen stroom en zouden zeker in den dou- keren nacht hun graf in de golven gevonden hebben zonder de besluit vaardigheid van geest van een vier tal sloeproeiers van het Belgische loodswezen, die de drenkelingen, welke zich aan de omgeslagen boot vast geklampt hadden, uit hun gevaarlijken toestand redden. Te zwakke beman ning der sloepen van het Ned. loods wezen wordt als reden van dit onge val aangegeven. Eenige weken geleden werd te Amsterdam in het plantsoen bij de Willemspoort een kind gevonden weinige weken oud. Het werd in het Stads-Bestedelingenhuis opgenomen. Voor enkele dagen vervoegde zich aan het bevolkingsregister daar ter stede een vrouw, die informatiën nam of men daar zou kunnen vernemen, of een zeker kind, dat ze echter niet duidelijk beschreef, nog leefde. De ambtenaar, tot wien de vrouw zich vervoegde, raakte met haar in gesprek en het gevolg was, dat deze ongehuwde moeder, die het boven bedoelde kind te vondeling had ge legd, op een oogenblik dat zij niet in staat was het te onderhouden, thans pogingen aanwendde om haar kind tërug te erlangen, nu zij in het levensonderhoud der kleine kon voorzien. De moeder kreeg haar kind terug; maar tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. Het is te hopen dat men de ongelukkige niet te hard valle. Te Enkhuizen heerseht sinds eenigen tijd een hevige mazelenepi demie. In meer dan 500 gezinnen openbaarde zich deze ziekte reeds, die in den beginne een geregeld ver loop had, maar later vergezeld ging van gevallen van kroep, die dikwgls een doodelijke afloop hadden. De Haagsehe politie legde Zater dag de hand op niemand anders dan den Graaf v. Keudel, gewezen minister van den Koning van Hanover ten minste zoo noemde de avontu rier zich. Hij kocht veel op erediet en maakte onderscheidene verteeringen zonder te betalen. Bij zijne aan houding had de man geen cent op zak. Volgens opgave van het bureau Veritas zijn gedurende de maand Sept. verongelukt 90 zeilschepen waaronder 3 Nederlandsche en 3 onbekendehieronder zijn begrepen 10 schepen, die vermoedelijk verloren ziju. In dezelfde maand verongelukten 5 stoomschepen, allen vreemde. Omtrent het gebeurde met de Nederlandsche visschers op 28 Oct. bii het eiland Norderney wordt aau een der Berlijnsche bladen nader het volgende gemeld: De vischhandelaar Oterendorp aldaar had, wegens de overdreven eischen der Norderneysche visschers, negen Hollandsche visschers geëngageerd die voor zijne rekening met hunne eigene vaartuigen op de sehelvisch- vangst waren uitgegaan. De Norder- neyers, dientengevolge niet meer zulke hooge prijzen kunnende maken als vroeger, hadden reeds sinds eenigen tijd heftige bedreigingen tegen Oteren dorp doen hooren, doch zonder dat men daarin gevaar zag. Op genoemden avond echter, terwijl drie Holland sche vaartuigen nevens de Norder neysche ter reede lagen, kwam het tegen 8 ure eensklaps tot ernstige ongeregeldheden. Ongeveer twee honderd visschers deden ouder een hevig geschreeuw een aanval op de Hollanders, enterden hunne schepen, sloegen met bijlen en hamers alles in stukken, sneden de zeilen en netten aan flarden en gingen ook overigens zoodanig te werk, dat de Hollanders genoodzaakt waren in zee te springen en naar de nabijliggende Hamburger sehepen te zwemmen. Daarop trokken de aanvallers, door overmatig gebruik van sterken drank nog meer opge wonden, naar het dorp, alwaar hunne aanvoerders iederen visscher, die niet dadelijk met hen wilde medegaan om verder tumult te maken, met ver nieling van zgn vaartuig bedreigden. Zoo trok de woeste hoop naar het huis van den heer Oterendorp, alwaar op commando de glasruiten door het inwerpen van steenen, stukken steen kool; enz., werden verbrijzeld. De heer Oterendorp bracht haastig zijne vrouw en vier kinderen naar boven en maakte vervolgens een barricade tegen de deur, terwijl iu het beneden huis de vernieling werd voortgezet. Geene enkele ruit bleef heelzijne kostbare meubelen, zijne verzameling antiquiteiten, kortom alles werd ver woest. Er was op het oogenblik geen hulp te verkrijgen; de burge meester en de zoogenaamde voogd" waren afwezig; gendarmes waren er niet. Eerst op aanvraag bij het bestuur te Norden kwamen er den volgenden morgen vijf gendarmes, die, daar het oproer nog in vollen gang was onmiddellijk de aanvallers te keer gingen. Op last der openbare auto riteit zijn er terstond veertien per sonen gearresteerd en aan de justitie te Aurreh uitgeleverd. Dit bericht is gedagteekend 30 Oct. Aan het slot wordt nog mede gedeeld, dat er toen nog meerdere arrestatiën werden te gemoet gezien, alsook dat alle herbergen gesloten waren en er geen visscher mocht afvaren. Aan de jongste Engelsche expeditie naar de Noordpool zou ook een Oostenrgksch officier deelnemen. Zijn kameraden en kennissen hielden ter zijner eer afscheidsfeesten en hij was de held van den dag, totdat hg naar Engeland vertrok. In Londen aangekomen, bleek men met de toebereidselen nog niet gereed. Hij maakte zich dien tijd ten nutte om uitstapjes, zoowel te land als te water, te doen. Op een dezer tochten werd het scheepje waarop hg zich bevond door een storm overvallen en men was blijde de haven van Dublin te bereiken, waar de eerste familiën zich haastten den halven schipbreu keling in hare kringen op te nemen. Het duurde niet lang of onze officier was tot over de ooren verliefd op een rijke erfgename, en deze gene genheid bleef niet onbeantwoord. De vader van het meisje was er echter minder mede ingenomen, zoodat de officier ten slotte met zijn meisje overeenkwam, samen naar Londen te vertrekken. Deze schaking gelukte doch er ontbreekt nog altijd iets aan de ontknooping: de vertoornde vader wil het paar nog niet in genade aannemen. Intussche is de expeditie vertrok ken zonder den Oostenrgkschen officier, die zooals uit 't bovenstaande blijkt, een expeditie op eigen hand heeft ondernomen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1