I. KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN 10 ure na No. 495. Dinsdag 13 November 1877 Vijfde .Jaargang. Omlaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Vliegend Blaadje VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., HELDER. te ADVERTENTIEN Van 15 regels35 Centen, elke regel meer 5 Centengrootere letters 'worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Inzenders van Ad vertentiën worden op merkzaam gemaakt dat der uitgave (Dinsdags Is morgens, gepn Advertentiën voor Sien dag meer kunnen worden aan- genomen. De steeds grooter wordende oplaag rflClvan ons blad noodzaakt ons met het afdrukken vroegtijdig te beginnen. in. Dp den dag ■jJf Vrijdags),: Al oo ME U WST ïJDI'NGrEN HELDER, 13 Nov. 1877. Het ?t. «Qelpbes" kwam Zaterdag, en het st. Prins Hendrik" Zondag jl. alhier binnen. Laatstgenoemd stoomschip vertrekt reeds weder op 24 Nov. a. s. Het st. Holland," van hier raar Batavia, arriveerde te Port-Said 'li vertrok van daar den lOden Nov. 's namiddags. Het st. «Prinses Amalia" vertrok Van Batavia den lOn Nov. naar Nieuwediep. Het st. «Conrad," van Nieuwediep l(le naar Batavia, passeerde Örtavas, deu Wln Nov-' Zondagmorgen jl. werd aan boord van Zr. Ms. Wachtschip al ler de gouden medaille Voor 3Qja- '-*• Irigen onafgebroken en trouwen dienst uitgereikt aan den Kapelmeester van I Pi het Stafmuziekkorps der Marine, den jQorheer L. W. Weckesser. Den lsten December a. s. zul len van het opleidingschip Admiraal Wassenaar, te Amsterdam 300 jonge lingen, in Rotterdam en omstreken te huis behoorende, worden afgenomen en overgebracht op het opleidingschip Anna Paülowna, dat thans onder toezicht van zijn aanstaanden com- ÜCI mandant, J. B. Josseling de Jong, St te Feyenoord voor dat doel wordt ingericht. Er zullen op de Wassenaar dan ook nog ongeveer 300 jongens overblijven. agej Ben persoon liet deze week in hnis te Amsterdam, waar hij renjeemge handelszaken gedaan had, Zo eene portefeuille liggen die f 1090 t inhield. Toen hij verschrikt terug kwam om haar te halen, was zij ver dwenen en ze is nog niet terecht. Zaterdagavond stonden een aan tal werklieden van de koninklijke fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, op de brug aan de Wittenburgergracbtwachtende op de uitbetaling van hun loon. Een dertigtal stond tegen de leuning, die bezweek, zoodat ze allen in de gracht terecht kwamen. Zij werden allen gered, ten minste tot nog toe is geen vermissing bekend geworden. Onder toezicht der politie, werd op de plaats gevisebt en gedregd, waarbij alleen een pet en een koffieketeltje te voor schijn werden gebracht. Vrijdagnamiddag maakte de veelal beschonken vrachtrijder B. fe Gouda ongenoegen met een buurvrouw en schold haar uit. De mau dier vrouw kwam daarop naar buiten en vroeg hem waarom hij zijn vrouw sekold. Hij greep .den dronkaard bij den arm. B. pakte hem daarop bffl de keel en wierp hem met 't hoofd op de straat- steenen, waar de man bewusteloos met een paar kleine bloedende hoofd wonden, bleef liggen. Door eenige buren in zijn woning gedragen, werd hij door een arts, dien B. gehaald had, onderzocht; de wonden waren onbeduidend, maar de man had een hersenschudding bekomen en was stervende. Drie uren later was hij een lijk. De verslagene was 70 jaren oud. Dezer dagen is te Zaamdam proces-verbaal opgemaakt tegen den eigenaar eener zakjesplakkerij, bij wien knapen beneden 12 jaren werk zaam waren bevonden. De vorige week Donderdag vond men den heer Kets, onder-directeur der rijks telegraaf, wonende op de Brouwersgracht, te Amsterdam, mst afgesneden hals, en aan voeten en handen gebonden op zijne kamer liggen. Hoewel in den beginne aan een gepleegde misdaad werd gedacht, meent men ook dat hier aan zelf moord gedacht moet worden. Omtrent deze zaak deelt het Hbl. bet volgende mede: De heer Kets verliet Woensdag avond tegen 10 uur h'et telegraaf kantoor in zijne gewone opgeruimde Btemming. Hij begaf zich huiswaarts en hield zich tot kwart voor twaalven op in de huiskamer zijner boven woning, het bovenhuis van perceel no. 103 op de Brouwersgracht, waar van hij eigenaar was en dat uit drie verdiepingen bestaat. Op de tweede verdieping is de huiskamer (een voor kamer), daar achter een slaapkamer, waar de overledene met zijn zoontje, een knaap van 8 jaar, in één ledikant sliep. De huishoudster (K. was weduwnaar) sliep met de drie andere kinderen hoven. Aan het einde van den trap, die van de stoep naar boven leidt, is een deur, die des nachts wordt gesloten. Tegen 12 uur ging de heer K. ter ruste en eeu half uurtje later hoorde de huishoudster hem nog kuchen. Daarna was alles stil tot 5 uur in den ochtend, toen het knaapje wakker werd enzijn vader niet ziende luide riep, waardoor de huisgeuooteu ontwaakten. Men vond toen den heer K. met nagenoeg geheel afgesneden strot liggende op eenigen afstand van het raam in de huiskamer, met gebonden beenen en een touw om de beide polsen, dat echter de beweging der armen niet onmogelijk maakte. Op de ven sterbank vond men een plas bloed, en bij het onderzoek, door den com missaris der vijfde sectie, den heer Steenbergen, ingesteld, werden bloed vlekken ontdekt buiten het venster en eenige bloeddruppels tegen deu buitenmuur. Tevens werd tegen het, binnenkozijn de afdruk van een bloe dige hand waargenomen. Men ver moedde, dat de overledene zich bij het opengeschoven raam den hals had afgesneden met een mes, hetwelk hij naar buiten wierp, en dat hij toen nog kracht genoeg moet hebben ge had om het raam weer dicht te schuiven. De laatste onderstelling is later gebleken niet juist te zijn, want het raam valt zonder eenige druk king hoegenaamd neder, als er niet een steun onder wordt gebracht. Het is hisr ook de plaats om te vermelden, dat het gerucht, volgens hetwelk een melkboer of een dienstbode het bloe dend hoofd huiten rIjet raam zou ge zien hebben, niet is gevestigd, hoewel het mogelijk is, dat pen voorbijganger met eenige bloeddruppel? is bespat; die voorbijganger heeft zich echter niet bekend gemaaktzoodat ook dit een praatje kan zjjn. Het spreekt van zelf, dat de huis- genooten werden gehoord en dat een degelijk onderzoek werd ingesteld. Een knipmes van deu overledene is niet gevonden, evenmin als het mes, waarmede de daad moet zijn verricht, Mogelijk is het, dat dit mes in de Brouwersgracht terecht is gekomen, hoewel het nauwelijks te gqjooven is, dat de heer Kets, ingeval hij zich- J zelf van 't leveu heeft willen be- i rooven, daartoe nog kracht heeft ge had. Tevens werd bevondeu, dat uit de portemounaie van den overledene twintig gulden, die zich volgens de verklaring der huishoudster daarin bevonden toen hij thuis kwam, waren verdwenen, dat zijn horloge echter voorhanden was, maar dat een zak doek, die door geen der huisgenooten herkend wordt als tot den eigendom van den vermoorde te behooren, naast het lijk lag. Die zakdoek zal mis schien nog veel aan den dag moeten brengen, ook omdat men weet, dat de heer K. in kennis was met een persoon, die omtrent dat voorwerp wellicht nadere inlichting zal kunnen geven. "Verder werd een der heide ringen, die K. gewoonlijk droeg, op den grond gevonden, en volgens de verklaring der huishoudster was de deur boven aan de trap, die, zooals gewoonlijk, bij het naar bed gaan gesloten was, bij het aanbreken van den dag geopend. Het water uit de lampetkan was verdwenen. Nog ge heimzinniger wordt de zaak, door dien op bet hoofdkussen van het bed, waarin de overledene blijkbaar had gelegen, dus in de andere kamer eenige bloeddruppels werden gevon den, en onder de tafel in de slaap kamer een sok eveneens met bloed bevlekt. Deze laatste omstandigheden zijn evenzeer raadselachtig. Indien de man, na de daad, zich naar het slaapvertrek heeft begeven, had men daarvan een bloedig spoor moeten zien; er schijnt dus in dat vertrek reeds een begin van uitvoering te hebben plaats gehad, waarbij bloed is gestort. De justitie heeft tot dusver geen aanleiding om aan iets anders te denken dan aan zelfmoord, gepleegd met gebruik van middelen om aan een andere oorzaak te doen gelooven; natuurlijk worden de nadere onder zoekingen niet achterwege gelaten. De beer K. was een welgesteld man. Zijne financiëele omstandig heden zijn volkomen in orde. Zijne

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1