KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN Aio. 501. Dinsdag 4 December 1877. Vijfde Jaargang. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN NIEUWSTIJDINGEN RAADSEL: 295ste Staats-Loterij. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden, Afzonderlijke nnmmers 1 Cent. te HELDER. Van 15 regels25 Cönteneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Inzenders van Ad vertentiën worden op merkzaam gemaakt dat op 'den dag der uitgave (Dinsdags of Vrijdags), na io ure 'S morgens, geen Advertentiën 70or dien dag meer kunnen worden'aan genomen. De steeds grooter wordende oplaag van ons blad noodzaakt ons met het afdrukken vroegtijdig te beginnen. HELDER, 4 Dec. 1877. In Musis Sacrum werd Woensdag avond jl. een bijeenkomst gehouden van »De Anti - Dienstvervanging- bond." Na een inleidend woord van een der leden van 't bestuur der afdeeling van genoemden bönd, bier ter plaatse, trad de heer mr. Levy als spreker op. Eerst betoogde de geaebte spreker, dat men niet kon rekenen aan zijne verplicbtingen ten opzichte van den Staat geheel te voldoen, wanneer men den mili tairen dienst door een plaatsver vanger of nummerverwisselaar liet waarnemendaarna béiveërde bij dat de volkslegers geenszins een uitvloeisel der democratie waren. Door cijfers, aan de statistiek ontleend, toonde hij vervolgens aan, dat de plaatsvervangers en öummerverwis- selaars, moreel op een zeer laag standpunt stenden en alzoo mede werkten tot "afkeer van de persoon lijke dienstvervulling. Wensehelijk achtte spreker bet, dat 't cijfer der dienstplichtigen aanmerkelijk werd vergroot, en dat niemand een plaats vervanger zou kunnen stéllen, 't Ge halte van 't 'Nederlandsche leger zou daardoor veel beter worden, en dat leger dan meer worden beschouwd, een deel der natie uit te maken. De wenschelijkheid werd verder be toogd, dat de dienst door huiselijke en gezellige inrichting der kazernes aangenamer mocht worden gemaakt. Wenschte spreker, dat 't cijfer der legers sterk mocht worden vermin derd, bij gaf tevens te kennen, dat zulks, met 't oog op den politieken toestand van Europa, tot de ilhisiën behoorde. Ook werd door hem aangetoond, dat de krijgskunst tot zulk een volkomenheid was gebracht, .at goede wil en dapperheid niet Peer voldoende kon geacht worden, naar dat elk burger verplicht was zich in tijds te oefenen, om in de ure des gevaars bruikbaar, dat wil zeggen weerbaar te zijn. De president van den Bond, de hoog edel' geboren heer Graaf van Limburg Stirum, deelde daarna mede, dat van alle zijden 't mogelijke werd gedaan om den soldaat 't leven in de ka zerne te veraangenamen, en dat per soonlijke dienstvervulling juist 't middel zou zijn om datgene te ver- krjjgen, wat er nu nog aan ontbrak. Na een Woord van dank aan den heer Levyvoor zijne inderdaad vloeiende en boeiende rede, en na de gebruikelijke beleefdheid ten op zichte van de opgekomene belang stellenden werd de vergadering gesloten. Het st. Prins van Oranje,, ver rok van Batavia naar hier 1 Deo. -• Z. M. heeft den heer W. P. van Erp Taalman Kip, afgetreden Minister van Marine, hersteld in het genot van het hem vroeger als eer vol ontslagen ambtenaar in Neder- landsch Indië, bij besluit van den gouverneur-generaal aldaar toegelegd pensioen van f 3795 's jaars en aan hem, als gewezen hoofd van het departement van Marine, toegekend, ten laste van den Staat, een pensioen van f 295 's jaars, een en ander met ingang van 3 Nov. 1877. Naar men aan de N. R. Ct. mededeelt, zal nog een derde officier van de zeemacht, die vroeger veel gevaren heeft, deelnemen aan de voorgenomen Noordpool-expeditie. Vrijdagavond is in het lokaal Eensgezindheid te Amsterdam een vergadering gehouden van aanhangers der heeren Hugenhóïtz. Met 140 tegen 19 stemmen is besloten tot vestiging eener nieuwe gemeente »De Vrije Gemeente" genaamd. De 19 waren voor aansluiting bij de Remonstrantsche Broederschap. Uit IJmaiden wordt 1 Dec. aan de H. Ct. geschreven: Ofschoon in de laatste weken de storm als het ware niet van de lucht waa, is aan de Kanaalwerken, zoowel huiten als binnen de sluizen, geene schade toe gebracht. De hoofden hebben de kracht der woedende golven goed doorgestaan, en in de haven is geene noemenswaardige verandering waarge nomen. De vrees, die vroeger bestond, -dat telkens bij storm weder te veel zand in de haven zou worden ge worpen, schijnt dus niet verwe zenlijkt te zullen worden; het wordt dan ook over het algemeen erkend, dat niettegenstaande de aan houdende westen- en noordwesten winden, de haven, wat den diepgang aangaateer beter dan slechter wordt. Uit Amsterdam zijn gedurende Nov. 169 vreemdelingen als zonder middel van bestaan over de grenzen gebracht, 29 lieden werden wegens landlooperij en bedelarij opgezonden naar het huis van arrast. De rijkssleepdienst tót het slepen van schepen door de spoorwegbrug over het Noordzee-kanaal tnsschen Nauerna en Amsterdam wordt opge heven met 15 Januari e. k. Door de jongste stormen zijn veel schepen op de Engelsche kunst gestrand en vergaan en vele schip breukelingen om het leven gekomen. Een met den kotter alhier terugge keerd loods verhaalt dat in een -enkele -nacht veertig lijken op de kust waren aangespoeld. Men leest in de Penang Gazette van 29 Sept: »De berichten uit Atcbin zijn bijzonder gunstig voor de Hollanders. De rajab's van Samalan- gan en Merdoe hebben zich onder werpen, en thans hebben alle staten van eenïg gewicht op de noord-, west- en oostkust het Nederl. gezag erkend. Het is waar, dat Gighen weder geblokkeerd wordt, tengevolge van de dubbelzinnige houding van den radjah, die een der eersten ge weest is om Zich te onderwerpen. Algemeen is men van gevoelen, dat de voornaamste taak der mil. macht thans voleindigd is en dat nu nog aan het burg. gezag de taak blijft opgelegd, om de betrekkingen met de Atchineezen te bevestigen." Alweer een nieuwe manier van adverteeren. Twee ondernemende heeren hebben hij gebr. Koch twee prachtige spiegels laten maken. De lijsten hebben ze voor adverteerders beschikbaar gesteld. Een spiegellijst is door den schilder Plaat al sierlijk getooid met twintig advertenties; de andere is haast ge reed. Wat nu met de spiegels te doen De heeren hébben ze, onder voor waarde dat ze een bepaalden tijd zullen blijven hangen, ten geschenke aangeboden aan gebr. Róetemeijer. Wie kan zulk een geschenk weige ren? Eerstdaags zullen ze in het lo kaal in de Amstelstraat prijken. De bijbel," aldus zegt een Duitsch feuilletonnistwaarin het eerst van de sohoone instelling van het huwelijk gerept wordt, zegt vol strekt niet dat het huwelijk zoo als maar al te veel geschiedt een handelszaak moet zijn. De bijbel toch geeft alleen de meening van God te kennen dat het niet goed is dat de mensch alleen zijvan geld wordt daarin niet gesproken, van passende huwelijken evenmin, nationaliteit komt niet in aanmerking. In den loop der tijden is de mensch evenwel verstan dig geworden en heft hij zijn Hoog lied aan, dan is 't niet zoo zeer om de bekoorlijkheid zijner geliefde te bezingen dan wel om hare voor treffelijkheden op ander gebied te bewierooken. »Uwe brandkast," zoo zoo zal hij aanheffen, »vloeit over van effecten, gelijk een meer door een plasregen huiten zijne oevers treedt; uw juweelkistje is even heer lijk te aanschouwen als een nachte lijke sterrenhemel; gij rnst op een bed van vervallen coupons, en liefe lijk is het vooruitzicht dat gij nog eenige erfenissen in het verschiet hebt." In het dep. der Jura (in Frank rijk) yertoonen zich veel wolven. De oorlog van 1870 heeft een aan tal dezer roofdieren uit de hosschen der Yoogezen naar het Zuiden van Frankrijk doen uitwijken. houden zal kunnen worden. De be woners vluchten naar Erzingbjan en Baiburt en ook de zetel van het burgerlijk bestuur van het Yilavet werd naar deze laatste plaats over gebracht. Dat de Russen niet voor nemens zijn ten gevolge van den ingevallen winter af te trekken, blijkt hieruit, dat zjj niet slechts voortgaan met het opwerpen van schansen maar ook winter-barakken voor het belegeringskorps bouwen. HELDERSOHE MOPPEN. Iemand, die gewoon was telkens de woorden „bij leven en welzijn te bezigen, koeht onlangs voor zich en zijne familie een grafkelder. Kort daarna kwam hem een oud vriend bezoeken, en ih gezelschap van dezen bezocht hij de begraafplaats. Hij'toonde zijn vriend den door hem aangekochte» grafkelder, en, toen deze hem daarbij vragend aanzag, antwoordde hij met diep bewogen stem: „Ja, vriend! daar hoop ik, „bij leven en welzijn," met mijne vróuw nog eens gebruik van te maken. Ongelukkig voorbeeld voor een kind. Dat het gevóel der natuur zelve door de gewoonte der ondeugd verbastert, be wijst bet volgende antwoord van eeqVjnd Een knaap van omtrent twaalf jaren was dagelijks Ooggetuige van dé mishandelingen, welke zijne moeder fan zijnen tader leed. Op zékeren avond zèide deze, eer hij naar bed ging: Zie zoo, nu is alles,,afgedaan, wat ik dezen dag te verrichten had Ach neen, vader! zeide hierop de jongen, moeder heeft nog geen sfageBv gehad. Oorlogabcriclitwi. Het schijnt dat Turkije, ondank» den hopeloozen toestand, den moed niet laat zinken. Een telegram uit Konstantinopel aan de Times meldt, dat de Porte tegenover Griekenland en Servië een kras3en toon beeft aangeslagen en ook dezen vijand niet ducht. Aan 'Servië móet de Porte boven- dien te kennen gegeven hebben, dat indien het zich niet rustig hield 10,000 Baschi - bezonks tegen dit staatje zouden worden losgelaten, en dat het haar ernst is met deze be dreiging, blijkt uit het feit, dat de geheele Mohamedaansche bevolking van Bosnië door den gouverneur van Kossovotot verdediging van het vaderland, onder de wapenen ge roepen is. Ondanks de sneeuw en de koude schijnt er toch vrees te bestaan, dat Erzerum niet voor de Turken be Voor het Sint NicolUas'féëst'willen we onze jéfigdige Iézers weder eens verrassen met een Prijs-Raadselwij zullen voor de góede oplossing geven als cadeau, een prachtig prêtttóriboek, getiteld: Flik en Flok, een, tochtje door Aarde, Yuur, Licht en IVater," waarvan de prijs is f 1.50, die bij loting wordt toegewezen. Bovendien zullen nog 10 exemplaren van de boeiende Texelsche novelle »De Deuvekaters," van onzen plaats genoot de heer D. Dekker, bij loting aan de overige oplossers worden toe gekend. Ik sta vooraan in het korenveld En midden .in den beker, Gij vindt me bij 'den' bakker* hièer Dan bij den apbtheker; Gij kunt me Wél in donker zien, Maar nooit bij maneschijn; Was ik er niet, gij zoudt nooit ziek, g li..1L-j Geen kloppertij, Of 'k ben er bij, Geen k'eriüis is er zonder niij. In de kamer, in dén kelder Ben ik altijd de eerste mau; Is er iemand in den Helder Die mij nog niet raden kan Oplossingen in gesloten couvert, onder het. motto Raadsel,worden uiterlijk tot Donderdagavond aange- Prijzen van f 100 en daarbóven. 5e Klasse. 2e Lijst. No. 13168 f 1'SÖÖO. Nos. 805 12111 en 18433 elk f 1000. Nbs. 3855 8594 12553 en 17993 elk f400. 16837 f200. Nos. 3576 6685 7193 8265 9580 10675 10945 12250 17496 en 17673 elk f 100. 3e Lijst. No. 4223 f 5000. No. 17030 f2000. No. 82031 f Ï5Ö0. Nos. 129? 3449 en 15797 elk f 400. Nos. 10989'20063 elk f 200. Nos. 122 1566 2975 3056 7657 en 20774 elk f 100.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1