KLEINE COÜRAF HELDER EDIEP EN !\o. 506. Vrijdag 21 December 1877. Oplaag 4000 Exemplaren. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Aan onzeGeabonneerden. Was haar naam bevlekt? 't Vliegend Blaa VO.QR DEN Abonnement franco p. post 50 Ct. p.3 maanden. Afzonderlijke nummers 1 Cent. Uitgevers BERKHOUT Co., i-.': iff u ;t© HELDER. V mee} naar Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de U Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 20 DECEMBER. Opgang der Zon 8 Oudergang 3 Kerstfeest. Laatste Kwartier. 11 m. 47 m. BERICHT. Uithoofde vqn het Kerstfeest, dat op Dinsdag a. s. invalt, verschijnt het volgende nommer van dit blad Maandag 34 December en het nommer van Dinsdag 1 Januari op Maandag 31 December. Inzenders van Advertentiën maken wij hierop vooral opmerkzaam. Met 1 Januari 1878, wanneer de 6e jaargang van ons Courantje aanvangt, wordt de abonnementsprijs «enigszins gewijzigd. De herhaalde veranderingen, welke ons blaadje ge durende die 5 jaren heeft ondergaan, heeft steeds tot vergrooting er van geleid, zonder de kosten iets te ver- hoogen. Die veranderingen evenwel hebben sedert lang groote uitgaven en opofferingen gevorderd, die het voor ons noodzakelijk maken, om tot een kleine verhooging van den abonne mentsprijs over te gaan. De prijs per 3 maanden voor geabonneerden binnen deze gemeente wordt alsdan in plaats 10) YI. Twee jaren later stond op een namiddag in de Hoogstraat der stad Maaswijk een ,oud lieer, de eene hand in zijn zak, in de andère hand een pijp, over de gladgeploojde ;gordijnen der voorkamer op de straat te turen. Het was duidelijk zichtbaar, dat ihij maar werktuigelijk er over keek en jeigentlijk niets zag, van wat er op straat gebeurde daarop keerde hij zich om, stapte de kamér door, lette niet op den dikken fanny, die zich kwispelstaartend tegen zijn Ibeen drong, maar bleef bedrukt nu en dan staan en zuchtte. Een oude juffrouw, die zat te breien alsof ze aangenomen had het geheele on« courantje per post ontvangen, in plaats van 50 nu 60 Gent. Helder, 21 December 1877. DÉ HIT,GEVERS. H IE IJ W8TI.J D SNGEN HELDER, 31 Dec. 1877. Omtrent het noodlottig onge luk met de reddingboot op de Noor- derhaaks, op Dinsdag jl., vernemen wjj nog, dat geen mogelijkheid be stond om twee tochten te doende branding was zoo hevig, dat de ge heele equipage in de boot, die mei zooveel moeite het schip bereikte, werd opgenomen. In dien toestand gebeurde, zooals ieder bekend is, het ongeluk. Treurig is de gedachte, dat zij, die uitgingen tot redden, daarvan voor een deal slachtoffers werden. Stein en Bethlehem waren brave mannenvol moed, steeds daar waar gevaar op het zoo bekende element heerschte. Hun ne makkers, waarvan vele vader van talrijke gezinnen, hebben door hen moed de hulde van ieder edel hart verworven hunne namen dienen daarom vermeld te wordente zijn D. Stein, C. de Roover, C. Bot, G, Spil, J. Grimijzer, E. Brederode, D. Bethlehem, H. van der Zee, H. Wessel, H. Kuiper, J. de Wolf. Maar dit is het niet genoeg. Gelukkig dat een aantal edele menschenvrienden uit deze gemeente zich vereenigden, om pogingen tót le niging aan te wendenhet verlies ver- menschdom vnn wollen kousen te voorzien, keek nu en dan eens onrustig op en schudde meewarig 't hoofd.. „Hoe ouder ik word, hoe. meer 't me hindert, juffrouw Poelzak, die overgefelijke stap, je weet wel. Hoe een menich toch zijn leven vergallen kan met zoo'n zondig onbarmhartig gedrag. Mijn zoon is dood, helaas! maar van de weduwe en de beide kindereu heb ik nooit meer iets gehoord. Wie weet of zij nog niet allen in leven zijn en of ze geen gebrek lijden. En die heb ik zoo wreed van mij verstootep! Was ik toep blind, krankzinnig?", „Ja, mijnheer," zuchtte de huishoudster, ik mocht daarin toen niet spreken, maar vond het wel te streng, 't Is waar, uw zoon handelde tegen 't vaderlijk gezag, maar.... enfin.... weet u't was toch hard voor hem. „Zie je, juffrouw Peters, ik hen nu oud, maar die duivelsche geldduivel heeft me altijd geregeerd. Ik wenschte toen een rijke partij voor hem, omdat ik door onder vinding de ontberingen en 't tobben van te worden; kinderen verloren hierbij hunnen vader en vrouwen hare ver- zorgers. Behoeft daarom de poging! van deze mannen nog verdere aan beveling Omtrent de Wolf en nog een ander roeier vernemen wij, dat hun toe stand beterschap belooft; in langen tijd echter zal het werken door hen wel niet kunnen geschieden. 7- Van het pp de Haaks gestrande stoomschip, zal weinig of niets terecht komen; het kolossale schip is geheel gebroken en zit gedeeltelijk onder water. Uit het nog onbekende schip, alhier aangedreven, is men druk bezig de lading, uit gezaagd hout bestaande, te lossen. Dinsdagavond gaf de Burger kring Harmonie" een voorstelling tot leniging der ramp te Curapao. Spel en uitvoering lieten niets te wenschen overde rollen waren goed bestudeerd en beide stukken werden in een woord flink afgespeeld. Jam mer dat de zaal niet zoo goed bezet was, als men dit gewoonlijk van een liefdadigheids-voorstelling hier ter plaatse gewend is. Was het, omdat het deze gemeente niet gold? Of was men nog te diep geschokt door het onheil, dien morgen voorgevallen? De netto opbrengst van bovenge noemde voorstelling bedraagt, na af trek der onkosten, f46.15. huwelijken zonder geld kenen daarom dacht ik toen, dat hetvoor den jongen betèr was, wanneer ik mijne toestemming voor zijne verbintenis met dit arme meisje bepaald weigerde. Maar voornamelijk wei gerde ik, omdat dit meisje niet alleen van geene afkomst was, doch een naam droeg die geschandvlekt was.... maar laten we daarover liever zwijgen." O, altijd die wroeging, altijd die folterin gen, die gedachte aan mijne schoondochter en hare kleinen, die ik onmeedoogend van mij stiet neen, ik zal geen rust meer hebben, mijn hardvochtig, bedrijf vindt in zich zelf zijne straf." 's Nachts wordt ik somtijds plotseling wakker dan zie ik mijne schoondochter met hare kinderen langs den weg zwervende, eiken voorbijganger een aalmoes vragen; zij staart mij met holle oogen aan en duistert mij toe, wanneer ik de hand uitsteek om haar iets te geven: neen, weg met uw bloedgeld, ge hebt mijne kinderen vermoord. „En zie je, juffrouw Peters, 't is net of na dien tijd mijne zaken zijn achteruitge- ITT Ef—^Meijer b. van de Gouv.- marineden gezaghebber 3de kl. D. Nollesden lsten stuurman D. van Batenburg, sedert bevorderd tot ge- zagh. 3de kl. en den in commissie gestelden 2den stuurman D. Buchell, sedert definitief benoemd2o. toe te kennen de eeresabel met het gebrui kelijk opschrift aan den luit. t. z. 2de kl. J. H. Beucker Andreae. Het st. Celebes, van hier naar Batavia, is- te Southampton aange komen in den nacht van 16 op 17 December. gaan. Komt het dat ik door mijne jaren geen helder inzicht meer inde zaken heb, of dat mij allés tegenloopt, ik weet h'et niet, maar 't gaat slécht." Gisteren heb ik een brief gekregen vah de heeren Kaaimans en Go., wolfabrikanten, zeer fatsoenlijke menschen, die mij een maand lang uitstel van betaling verleend hadden. Ik had hun'gemeld, dat de omzet op 5t oogenblik zoo gering was, dat ik waarlijk die betaling niet kon honoreeren. Die firma doet mij nn een voorstelzij schrijft mij, dat de vader van een volontair op hun kantoor, zekere mijnheer Macku, een rijk grondeigenaar te Westerhont, hun een kapitaal in handen heeft gegeven om op soliede wijze als hypotheek te plaatsen en vraagt mij of, na de opening mijner zaken, die ik hun als oude vrienden gege ven heb, 't mij zon kunnen helpen, zekere som gelds onder dien waarborg als eerste hypotheek op mijne fabriek, op te nemen; dan was ik voor het oogenblik gered en kreeg ik verder een aardig kapitaal in handen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1877 | | pagina 1