Oorlogsberichten. Advertentiën. Te Oude-Pekela is bij een geacht ingezeten brand ontdekt in een kleerkast. Spoedig werd de brand gebluschthet bleek, dat opzet in het spel was, daar al de kleederen doortrokken waren met petroleum en in een der zakken vond men zelfs een doosje lucifers. Een der jongste meiden, van omstreeks 13 jaren oud, bleek schuldig. Ook kwam zij latei- tot bekentenis van reeds vroeger in een anderen dienst brand te hebben gesticht, waardoor het huis een prooi der vlammen is geworden. Zij is in verzekerde bewaring genomen en naar Winschoten gebracht. Te Assen is gevankelijk bin nengebracht een persoon uit de ge meente Vries, die met een mes aan zeven personen wonden heeft toege bracht. Te Dieppe heeft een man zijn vrouw gedood, door haar vier uur lang op het hoofd te schoppen De ellendeling is in hechtenis genomeu. Tengevolge der ernstige onge regeldheden op 's Keizers verjaardag tusschen de Pruisische en Hessische troepen te Maintz zijn een aantal militairen aldaar, deels tot tucht huisstraf voor 10, 8 en 5 jaren, deels tot negen- zeven- of tweejarige vestingstraf veroordeeld. In weer wil van alle pogingen, om verzach ting van straf bij den Keizer aange wend, hebben de veroordeelden op nieuwjaarsdag aanzegging ontvangen dat hunne vonnissen onveranderd zijn bekrachtigd, waarna zij den volgenden dag naar Spandau Er- furt, Ehrenbreitstein enz. zijn overge bracht. De stad Essen verkeert in een zeer treurigeu toestand. Tengevolge der mijnwerken in haren bodem heb ben in eenige straten herhaaldelijk verzakkingen plaats gehad, die aan de huizen geen geringe beschadiging toebrachten. Met veel moeite is er toen tusschen de directie der mijnen en de eigenaars der panden eeD overeenkomst tot stand gebracht waarbij aan laatstgenoemden een vergoeding werd toegekend. Tevens werden verscheidene wankelende hui zen gestut door middel van een paar ijzeren gordels, die er om heen wer den gesmeed, en zoo meende men, deels hierdoordeels door andere maatregelen, tegen gevaar behoed te zijn. Thans echter doet zich ditfgeval in andere buurten voor, zoodat eens klaps in verscheidene huizen de ramen en deuren scheef staan, de bruiken der Russische regeering „Wat viel hem de van zijn armstoel zich oprichtende Murawieff in de rede, „ge waagt het mij dit te zeggen en u te verdedigen? Gij behoort tot een natie, die de con stitutie van haar eigen land zoo lang ver beterd en veranderd heeft, tot het verbrok keld en verdeeld werd, en nu trekken de lieve Polen in alle landen met hunne weeklachten rond, zaaieu overal onrust en nemen deel aan iedere omwenteling, aan alle opstanden, zoo als de raven, die aller- wege, waar aas is, bijeenkomen." Dewbinskv stond hoog opgericht met von kelende oogen, het en rood des toorns op het gelaat, voor den spreker. „Houd op, heer generaal!" riep hij, „gij beleedigt niet mij, maar mijn arm vader land!" „Uw vaderland is thans Rusland, van hetwelk Polen slechts een klein deel vormt," viel de generaal hem in de rede. „O, men kent u, heer graaf, men kent uw bespraakte gladde tong, men kent uwe scherpe, bijtende pen in uwe dagbladartikelen! Maar ge bedriegt u zoo ge mij poogt te bedriegen! Ik weet alles wat hier gebeurt, en zal vloeren schuin liggen en zelfs de gevel van een hoekhuis, dat eerst twee jaar geleden was gebouwd, door middel van boomstammen geschoord staat, terwijl zoowel daar als op andere punten de passage zeer ge vaarlijk wordt. Bovendien ontstaan er in het plaveisel plotselinge ver zakkingen, soms ter diepte van twee of drie meters. Kortom, er moeten dadelijk krachtige maatregelen wor den genomen, zoo men de stad nieq grootendeels in den letterlijken zin des woords wil zien ten gronden gaan. Te Antwerpen is een moord ontdekt door een steenhouwer, Mest- dagh, die tevens een uitdrager was, op zijn vrouw, met wie hij slechts eenige dagen gehuwd was, gepleegd. Reeds deu 13 Augustus was de vrouw verdwenen, maar de buren vreesden Mestdagh en durfden hem niet be schuldigen, tenzij op goeden grond. Den 12 Aug. was een dochter der vrouw tegenwoordig geweest bij een hevige mishandeling welke deze van haren echtgenoot te verduren had. Tegen .Mestdagh, door den clamor publicus als de moordenaar aange wezen, werd een paar dagen geleden een hevel tot gevangenneming uitge vaardigd. Een huiszoeking leverde geen resultaat, totdat men eindelijk de put voor faecaliën leegmaakte en daar het lijk der vrouw vond in 112 stukken gesneden, zonder even wel eenig spoor van gebeente te ont dekken. Ook de schedel is niet hevonden. Mestdagh was, toen hij gevangen genomen werd, op het punt te verhuizen en uiterst verbaasd bij de komst van een gerechtsdienaar. Voor den aanbouw van huizen zijn reeds Duitschers en Italianen naar Engeland aangevoerd, omdat de arbeiders aldaar te hooge looneu vor deren men wil nu Chineezen voor de mijnen aanvoeren. Zoo bederven de werklieden hun eigen zaak door hun veeleischen. De toestand der ijzerindustrie in Engeland wordt steeds slechter. De hooge eischen der werklieden hebben dezen tak van nijverheid, waarvan Engeland vroe ger het monopolie had, reeds naar elders verplaatst. Vrijdag zijn in South Staffordshire vier groote fabrieken gesloten en het geheele personeel is ontslagen. In Westbomrich, Bilston en Wolverhampton geschiedde het zelfde. Onder de gesloten fabrieken zijner die aan meer dan 2000 arbeiders werk gaven. Ongeveer duizend werk lieden van een fabriek in Sheffield hebben Zaterdag het werk gestaakt, omdat de patroons aandrongen op loonsvermindering. Tegenwoordig worden in Sheffield Duitsche scharen ingevoerd, die daar 30 pet. minder worden verkocht en van deugdzame kwaliteit zijn. Dit schuilt alleen in de te hooge werkloonen. Toch zijn die op vele plaatsen in ander half jaar reeds met 50 pet. vermin derd. Honderden werklieden loopen in Sheffield ledig en vele fabrieken werken slechts twee of drie dagen per week. New-York 3 Jan. Een hevige storm heeft op de Amerikaansche kust gewoed. Verscheidene schepen zijn verongelukt en vele menschenlevens daarbij verloren gegaan. Te Petersburgis een officieelbericht van generaal Koeropatkine, gouver neur van Semipalatinsky, ontvangen, dat de Chineesche troepen te Manas, een stad van Kashager meer dan 15000 mannen, vrouwen en kinderen omgebracht hebben. De slachting ging met onbeschrijfelijk gruwelen gepaard. Een telegram uit Tiflis aan de Weener Presse meldt van den 3den Januari, dat Erzerum volkomen in gesloten is. Daar de meeste inwoners Christenen zijn, zulleu de Russen de stad niet bombardeeren maar ze door honger bedwingen. Men ver wacht, dat ze slechts ongeveer vier weken op deze wijze weerstand zullen kunnen bieden. Generaal Goerko telegrafeerde den 2n 's morgens uit Tashtiseue, dat terwijl de Russen de door de Turken verlaten positie bezetten, een deel der Russische troepen den vijand nazette. Bij Bugarou kwam het tot een hevig gevecht met het detachement van generaal Weliaminoff. Dit detachement was opgesteld in de richting van Sofia en werd door de Turken, die uit Sofia kwamen van drie kanten ingesloten. Het hefstigst werd een brigade der 31e divisie aangevallen, die den vijand tot op 50 passen liet naderen en toen vuur gaf. Na een bloedig gevecht met de bajonet werden de Turken teruggedreven. Zij lieten meer dan 1000 lijken achter en vluchtten, door de Russen vervolgd. Het verlies der Russen bedraagt ongeveer 200 dooden en gewonden. Sofia is thans in handen der Russen. vodr alles zorgen voor de rust en veiligheid der stad. Ware uw oom niet in aanzien bij het hof van den Czaar, ik zou u zonder eenige omstandigheden laten fusilleerennu ben ik echter tot mijn leedwezen gedwon gen, tegen mijn wil en mijne overtuiging, zachtmoedig te zijn (Wordt vervolgd.) Burgerlijke Stand Helder. Tan 4 8 Jan. 1877. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD J. Boon, machinist en H. Nagelhout. BEVALLENA. v. Zwijndrecht geb. v. Wingaarden Z. J. Zwart geb. Waag- meester Z. C. J- Teuwisse geb. Til Z. C. A. Leistikow geb. Metzei D. A. Waterdrinker geb. Binnenwijzen D. E. Jansen geb. Rijkers Z. J. J. Bouwman geb. Kuntz Z. C. Duinker geb. Bakker D. OVERLEDEND. v. Hoogland 28 j. A. v. Wingaarden 47 j. A. Burgers 51 j. G. Schol 2 j. J. D.,Buijs4j. Levenloos aangegeven 1. j€3SJSOeö3GSGSOS©a©!SöeOSGS£è 40-Jarige Echtvereeniging van onze geliefde Ouders LOURENS DORLIJN sn ALIDA SUSANNA HERMAN. Nieuwediep, 10 Jan. 1878. flUit naam hunner dankbare kinderen^ A. DORLIJN. J. DORLIJN, geb. ter Beek. J. DORLIJN. J. S. DORLIJN. Flok Zoo AmiceHoe gaat het tegen woordig? Flik Och, wat zal ik je zeggen Flokkie, alles bij 't oude, 'k word oud en ga niet veel uit, daarbij een slechte tijd. Flok: Maar, wat zie ik, ge schijnt ge blesseerd Flik Ja Flok, je weet ik kan 's avonds niet te best zien en Zaterdagavond pas seerde ik de Koningstraat, en even was ik daar in, of pof, daar ligt Flik tegen den grond, met zijn neus in de goot. Ik voel en tast, en jawel, groote hoopen steenkoolasch geloof ik, lagen daar aan weerszijden van de straat, vastgepakt als steen. Flok Sapristie, Flik, dat is bar, maar daar zal ik je wat anders van ver tellen; dienzelfden avond is een rijtuig met twee dames en eeu heer in die straat omgeslagen, met paard en al Flik; gelukkig zijn ze met den schrik vrij gekomen, maar 't had toch leelijk kunnen afloopen en we hebben hier toch al rampen genoeg gehad, FJik. Flik Jongen, jongen Flok, dat is erg, daar moest je den gemeente-bouw meester eens over spreken en hem vragen of 't in 't vervolg niet beter zou wezen, bij 't opruimen dadelijk die hoopen weg te brengen. Flok Hat zal ik doen, oudje, daar kan je op aan. Dat zal wel helpen. Nu, tot ziens. 25-Jarige Echtvereeniging van J. F. SALVESEN en C. F. WALGREEN. Helder, 9 Jan. 1878. Hunne dankbare kinderen, be- j huwd-kiuderen en zuster. Algemeene kennisgeving. Bevallen van eeu welgeschapen Zoon ELISABETH RIJKERS, ge liefde eebtgenoote van M1JNDERT JANSEN. Nieuwediep, 6 Januari 1878. Heden overleed onze Broeder G E R RI T, in den ouderdom van bijna 23 jaren. Schagen, Uit aller naam, 5 Januari 1878. D. KRUIT. Heden overleed plotseling mijn geliefde Echtgenoot A. BURGERS. Helder, 6 Jan. 1878. Wed. A. BURGERS- de GROOT. Heden trof ons een zware slag, door het afsterven van ons geliefd oudste Zoontje JAN DIRK, in den aanvalligeu leeftijd van 4 jaareen kortstondig doch smartelijk lijden maakte een einde aan zijn jeugdig leven. Helder, 7 Jan. 1878. J. R. BUIJS. A. BUIJS-BAKKER. Eenige en algemeene kennisgeving. Op den 3n Januari overleed te Amsterdam, onze geliefde Moeder en Behuwd - Moeder .JACOBA ENGE- LINA TIELEMAN, Echtgenoote van L. ASSENBROEK, in den gezegen- den ouderdom van circa 82 jaar. Helder, 8 Jan. 1878. W. BURGER. A. BURGER— ASSENBROEK. Heden overleedtot onze diepe droefheid, onze eenige zoon HEN- DRIKUS PHILIBERTUS JOHAN- NES, in den ouderdom vau 20 jaren en 4 maanden. Helder, 7 Januari 1878. J. REIS en Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2