L KLEINE COURANT BELOER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN S initpj o.s 514. Vrijdag 18 Januari 1878. Zesde Jaargang. 3q- abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. advertentiën Kalender der Week. VERST00TEN. 1). I fmuziekl rOH' wonend en met met d. f157? 11 r. lo 1 Vliegend Blaadje. VOOR DEN 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct 3 franco per post 60 Uitgevers BERKHOUT Co., HELDER. te Van 15 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGS.UORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. Ijz JANUARI. 20 Opgang der Zon 7 u. 57 m. Ondergang 4 u. 23 m. 21 steeg riJK.1ANDAG nsdag oensdag 23 inderdag 24 Laatste Kwartier. iijdaö- 2 5 .terdag 26 Wf £rt4ïIE UW St'i:.tDIN(-i EN en HELDER, 18 Jan. 1878. Bij de commissie tot inzame- YIj 1 ri1 li' van gelden, ten behoeve van de Strekkingen der omgekomenen en a^blesseerden bij de ramp met de hebbeéddingboot alhier, is aan giften in- ekomen een bedrag van f 7074.38Y2, an dtrelk bedrag waarschijnlijk nog iets al verhoogd worden, daar nog na iet opmaken der lijst eenige giften ijn ingekomen. Het st. Voorwaarts, van Bata- 'ia naar bier, kwam te Port-Saïd iri vertrok van daar den 16en Januari s morgens. Het st. Koning der Nederlanden, ikend hier naar Batavia, is Woensdag jJa.6 Januari des namiddags te Napels aangekomen en heeft in den afge- j loopen nacht de reis voortgezet. De "oefeningsdivisie onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep zal den 1 Februari a. s. naar Madeira vertrekken, om daarna een paar maanden tusschen genoemd eiland en St.-Vincent officieren en dijk feuilleton. Q Een Poalsche geschiedenis, hen een te 'IS. 1T. nz. 'g- lik bii L; De intendant werd purperrood en herin nerde zich zijne woorden„De jonge graaf leidt te Warschau een vroolijk levend „Edele heer, ik zal alles aanwenden opdat het u aan niets ontbreke," zeide hij ver volgens en voerde hera naar bovep." Een kwartieruur later zat de graaf in een tamelijk goed onderhouden zaal van zijn kasteel; vroolijk kikkerden de vlammen in de haardstede en deden een weldadige uit werking op zijne door de nachtvorst verstijfde leden. Het huisraad van het vertrek bestond uit tamelijk lompe eikenhouten tafels en stoelen met kussens. De behangsels stelden gezichten van kale bergstreken, Poolsche manschappen in het manoeuvreeren te oefenen, om van hen bekwame, dege lijke zeelieden te maken. Daarna worden de West-Indiën bezocht, en Suriname, Barbados en Curacjao aau- gedaan. Ongeveer tegen het laatst van Juli wordt het escader in Neder land terug verwacht. In afwachting dat eenmaal het centraal-station te Amsterdam gereed zal komen, zal een hulpstation bij het Westerdok worden ingericht voor de lijn ZaandamAmsterdam. De Nouvelles de Yersailles wil weten dat de Prins van Oranje met een dochter van koningin Victoria huwen zal. Dit bericht zou ontleend zijn aan een brief van hét huis Hope. Koningin Victoria heeft van hare 9 kinderen, waarvan 6 dochters, nog slechts een dochter ongehuwd, nam. Beatrix, die den 14 April 1857 ge boren werd. Te Heer, nabij Maastricht, is Dinsdagnacht een moord gepleegd op een GOjarig persoon en wel door twee personen, waarvan de een met de doehter van den verslagene wilde huwen, wat hem door den vader werd geweigerd. De beide daders zijn in handen der justitie. Te Hengelo is aangehouden zekere Heinrich Glanemann, tegen wien door 't Kreisgericht te Munster een bevel tot aanhouding was uit gevaardigd, wegens vermoedelijke me deplichtigheid aan een moord. -- In de gemeente Kesteren vond kastcelen, jachten en groepen van boeren voor. De venstergordijnen van geruit katoen waren niet zeer nieuwmodisch en staken zonderling af bij de smalle en hooge spie gels, die er tusschen stonden en tot aan den vloer reikten. Terwijl de graaf de hem vreemde omgeving in oogenschouw nam, bracht de intendant wijn en koud vleesch, en vroeg diep buigend, of het mijnheer de graaf behaagde hem zijne dienaren voor te stellen. De graaf staarde den intendant met open mond aan. „Ja, maar ge hebt immers zelf gezegd, dat buiten u zich hier slechts een oude doove dienstmeid en een knecht be vinden.'3 „Ja, heer graaf, maar juist beiden willen zich, zoo als de eerbied het beveelt, aan u voorstellen." „Nu dan, in Gods naam, laat hen komen," zei de graaf glimlachend. De intendant verwijderde zich en ver scheen onmiddellijk daarop weder in het der twee aangekondigden. Hen een moeder, die zeer jeugdige kinde ren bü 't verlaten harer woning alleen achterliet, haar oudste, vau 4 jareu, bijna geheel verbrand. Woensdagochtend tegen twaalf ure zag men van Zautvoort zuid waarts een schip zonder masten op anderhalve mijl in zee drijven. Ten einde te onderzoeken, of zich ook mensehen op het wrak, bevonden, werd de reddingboot uitgezonden. Deze naderde het wrak. roeide er omheen en keerde vervolgens terug met de tijding, dat het een gedeelte van een schip was, geheel verlaten. In den namiddag is het wrak, twee palen noord, aangedreven; het schijnt een gedeelte van een stoomboot te zijn; naam en herkomst onbekend. Opmerkelijk is het toevallige feit, dat koning Victor Emanuel is gestorven op deu verjaardag van het overlijden van Naopleon III, den me destichter van het vereenigd Italië. - Een solaat van 't 6C reg. inf. te Breda heeft zich Woensdag in de kazerne door een geweerschot van het leven beroofd. De N. R. Ct. maakt melding van de verdwijning van zekeren Raadsveld, directeur eener Vereeui- ging vau onderlinge goederenver- deeling", te Rotterdam. De directeur heeft de geheële kas medegenomen, en al de lichtgeloovigen, ze zijn vele die wekelijks hun 5 of 10 cents stortten, komen bedrogen nit. dfik Orlanoff, de jager, was een inderdaad interessante figuur. Zijne groote van wolfs- vel vervaardigde pelsmuts in de hand hou dende, stond hij stijf als een beeldzuil; zijn door weer en wind gebruind gelaat ken- teekende goedhartigheid, maar uit zijn kleine grijze oogen schitterde listigheid. Hij droeg een groenen jaehtrok met witte knoopen, een lederen broek en hooge laarzen. „Hoe lang dient ge hier als jager vroeg de landheer. „Mijnheer de graaf," antwoorde Orlanoff, „mijn vader was reeds als boschwachter hier in dienst en streed aan de zijde van mijnheer uw vader tijdens de laatste Pool- schë revolutie. Toen mijn vader stierf trad ik in zijn plaats." De jager beviel den graaf ongemeen goed. „Hoeveel loon hebt ge? Zijt gij gehuwd." „Ik heb den kost hier in het Kasteel en vijftig roebels jaarlijks; ik ben ongehuwd." „Goed," zei de graaf, „ge zult mij op de jacht vergezellen, en eiken morgen mijne Uit New-York wordt naar Lon den het volgende geseindStormweder van het ZW. zal op den Atlantischen oceaan de geheele week heerschen waarschuwt uitgaande schepen. Op de Eugelsche en vermoedelijk ook op de Fransche kust en baai van Bis- cacy zullen op of na den 16en Janu ari, gevolgd door een andere in dezelfde streken, een dag of twee later, hevige stormen woeden uit het NO. af ZW. met regen. Lage barometerstanden zullen aan de Noord-Britsche kusten bemerkt worden omstreeks den 20sten, gevolgd door hevige ZW. tot NW. winden met sneeuw. Het arsenium-schip »Rhijn en Schelde" is dezer dagen ta Duisberg binnengesleept om te worden gere pareerd. In de slik, die binnen den romp gedrongen was, vond men, niettegenstaande de gevaarlijke lading, levende paling. Onder meer andere biografische bijzonderheden aangaande wijlen ko ning Victor Emanuel wordt vermeld, dat hij zich altijd zeer bezorgt maakte over zijne zwaarlijvigheid, en allerlei middelen te baat nam, om haar te verminderen, door geweldige lichaams beweging niet alleen, maar dat hij daarom eens per dag af. Hij hield den maaltijd geheel alleen. Nimmer heeft men hem in bijzijn van ande ren zien eten. Bij de officiëele diners, zat hij aan tafel, met beide handen op den knop van zijn sabel, die hij dan tusschen de beenen plaatste, rus tende. Hij roerde geeu enkel gerecht bevelen komen vernemen. Tan heden af ont vangt ge jaarlijks honderd roebels." Verheugd kuste de jager de hand van den graaf en spoedde zich de kamer nit. Nu maakte de oude dienstmeid een nei- g!ng- „Hoe heet ge?" vroeg de graaf. Ik ben nooit gehuwd geweest," antwoordde zij verlegen. De graaf vroeg haar nu met sterkere stem „Hoe lang dient ge bij onze familie?" Kalfsvieesch en hoenders kan mijnheer de graaf beden hebben.." De graaf lachte luid en wendde zich tot zijn intendant. „Is zij dan geheel doof?" „Als een blok, mijnheer de graaf, maar trouw als goud De graaf nam zijn portefeuille, gaf de oude vrouw een banknoot en ziende dat zij klompen droeg, schreeuwde hij zoo hard hij kon: „Koop er een paar lederen schoenen voor."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1