KLEINE COURANT KELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN IMo. 515. Dinsdag 22 Januari 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIE* NIEUWST IJ DIN OEN Oorlogsberichten. 'I Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct s 3 franco per post 60 t6 HELDE R. Van 15 regels25 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 22 Jan. 1878. De kunstlievende leden van «Gaudium Inter Nos," die jl. Zondag talrijk in bet lokaal «Tivoli" ver gaderd waren, bebben een genotrijken avond gebad. Een tweetal tóo- neelstukken werd op verdienstelijke wijze door bet werkend personeel opgevoerd; zij toonden over het algemeen hunne rollen zeer goed bestudeerd te hebben. Kunnen wij niet over personen in 't bijzonder, in lof uitweiden, een uitzondering is ongetwijfeld hier ten volle verdiend het jonge Turkscbe meisje «Selirna," in de Kluizenaar op Formentera" en die latér in bet Bedrogen drie tal" als «Geertje" optrad, verwierf door baar goed en bevallig spel van al de bezoekers levendige toejuiching. Een prettig blijven na de voor stelling bewees op nieuw, dat «Ge noegen onder ons te verkrijgen, steeds het streven van het bestuur en de vereeniging blijft. De loodskotter No. 8, welke nabij IJmuiden verongelukte, zal waarschijnlijk niet gelicht kunnen worden. Een eerste poging althans door de krachtige sleepboot Hercules is geheel mislukt. Het schip zit reeds te diep in het zand. In de Nutsvergadering, Vrijdag avond alhier gehouden, is met een parige stemmen besloten, om bij bet Hoofdbestuur aan te vragen de zil veren medaille der Maatschappij, ten behoeve der bemanning van de red dingboot alhier, die op 18 December 11., trots de meest ongunstige omstan digheden, 18 man der equipage redde van bet Deenscbe stoomschip Nörd Lyset, dat op de meest gevaarlijke plek van de Noorderbaaks was ge strand, waarbij twee der redders, benevens zeven schipbreukelingen, bun dood in de golven vonden. De alhier te buis beboorende scboonersloep „Saturnus" arriveerde Zondag alhier met de mooie vangst van 860 kabeljauwen en lengen, 3 jjlbotten en 12000 schelvisschen. Er is, in 't geheel genomen, niet veel kabeljauw te vangen, en de visschers klagen over de steeds aanhoudende stormen, afgewisseld door stilte. Het st. Madura, van Batavia naar Kopenhagen, is 20 dezer kaap Sint Vincent gepasseerd. Het st. Conrad, van Batavia naar hier, vertrok van Penang den 17 Januari. Het st. Koning der Nederlanden, van bier naar Batavia, arriveerde te Port-Saïd en vertrok van daar den 21 Januari 's namiddags. Te Vlieland is een reddingboot aangespoeld met de woordenAlbert Edward Londoh», waarin zich zes lijken bevonden, waarschijnlijk van kort te voren overleden personen. De omgekomenen schenen van een stoomboot afkomstig te zijn. Te Haarlem kwamen Vrijdag avond twee mariniers bij den horlo gemaker H. in de Gierstraat en vroe gen horloges te zien. Nadat zij eeni- gen tjjd over die voorwerpen hadden onderhandeld, verwijderde zich een van hen met een horloge, doch werd dadelijk achtervolgd. De tweede wilde zich ook van een horloge meester maken, doch werd door den knecht gegrepen, terwijl ook de eerste bin nen weinige oogenblikken in handen der politie was. Een wissel wachter, door wiens schuld op 2 Januari jl. een trein te Amersfoort op een verkeerd spoor was geloopen en tegen wien daarom proces-verbaal was opgemaakt, heeft voor eenige dagen getratht met een pennemes zich den hals af te snijden. Ofschoon de wond zeer diep is, be staat er nog hoop op zijn herstel. De gezagvoerder van de Aurora, de heer J. Zoutman, uit Veendam, is op reis van Middlesbro naar Brake, overboord geslagen en verdronken een weduwe met 1 kind achterlatende. In de Imparcial wordt het ver ongelukken gemeld van de boot Frise de ramp had plaats op de klippen van Corrubedo. Er is geen twijfel, of de Friesland is bedoeld. De Impar cial ontleent zijn bericht aan een blad uit Galicië. «Daar geen der op varenden gered werd (luidt het be richt), zijn geen bijzonderheden bekend geworden. De stranding had plaats in den nacht en men denkt dus, dat allen sliepen." Door de politie zijn te Amster dam weder vijf jongens gearresteerd, die zich aan onderscheidene diefstallen van brood, spek, kleine manufacturen, snoeperijen enz. hebben schuldig ge maakt. Te Bremen is tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld de kapi tein van de N.-Duitsche Lloydstoom- boot Falke, genaamd Küster, wegens het op 29 Maart des vorigen jaars door zorgeloosheid en gebrek aan die oplettendheid, tot welke zijn beroep vooral hem verplichtte, in aanvaring komen met het Hollandsche visschers- vaartuig «Vrede en Welvaart," bij welk ongeval dat schip onmiddelijk zonk en de bemanning, op één ma troos na, door de «Falke" werd ge red. Tijdens het ongeval had de visscher al het mogelijke gedaan, om de aan varing te voorkomen. De stoomboot was te midden van den mist een 91/2 mijls vaart blijven houden. Aan de westkust van Zweden moeten de haringen thans zoo talrijk wezen, dat ze den visschers haast de baas zijn. De netten scheuren nu en dan door de vracht. Bij 't huwelijk van den koning van Spanje, zal het onvermijdelijk stieren-gevecht niet ontbreken, waar voor een circus voor 16 000 toeschou wers wordt gemaakt. De bruidschat der dochter van den hertog van Mont- pensier wordt op een millioen fr. berekend. Aan de Parijzer politie is 't ge lukt eenige leden van een zeer ge vaarlijke dieven- en rooverbende iu hechtenis te nemen, die, ten getale van 54 die tot heden werden gearres teerd, kenbaar waren aan een zwarten fluweelen muts. Deze bende heeft in drie jaren tijds meer dan 200 dief stallen en moordaanslagen metvoor- beeldelooze vermetelheid gepleegd. De ontdekking heeft als volgt plaats ge had: Een politieagent, die zich toe vallig in een beruchte kroeg iu de Rue St. Marguérite bevond, werd aldaar een verdacht gezelschap gewaar, dat over een aanzienlijk bedrag aan goudgeld scheen te kunnen beschik ken. Hij deelde dit aan den naasten politiepost mede, en de aldaar fun- geerende commissaris begreep dadelijk, dat deze personen deel moesten heb ben genomen aan een inbraak, die den vorigen avond had plaats gehad. Onmiddelijk ging hierop een sterke patrouille op weg en begaf zich naar de aangeduide herberg; de vogels waren echter gevlogen. Later op den avond mocht 't der politie evenwel gelukken zekeren Lechenal en diens uitverkorene in hechtenis te nemen. Uit het verhoor, dat men hun deed ondergaan, bleek dat de beruchte misdadiger Petit-Louis, die eertijds behoord had tot de rooverbende van Maillard en Buignault, en op dit oogenblik nog zijne straf in de gevan genis onderging, het hoofd is van een bendedie wijd en zijd hare vertakkingen heeft. Lechenal werd met Petit-Louis geconfronteerd, en dadelijk slaagde men er ook in den laatsten tot bekentenis te brengen. Petit-Louis deelde mede dat de bende uit 160 personen bestaat, die voor het meerendeel reeds onder Maillard en Buignault hun afschuwelijk hand werk hebben gedreven; hij weigerde evenwel namen te noemen. De politie stelt thans alle pogingen in het werk ook de overige leden der bende in handen te krijgen. De kattententoonstelling in het museum te Nieuw-York wordt druk bezocht. Onder de smiauwers" bevindt zich Barnum's Queen Mah's kat, die overal met hem rondgereisd heeft eene kat van 26 jaren oud, die drie maal een reisje over den Oceaan ge daan heefteen achtpootige kat uit Massachusettseen tweehoofdige kat uit Chicago, een kat uit Virginië, die kuikens uitgebroed heefteen Australische kat, die tabak kauwt, een kat, die de moeder is van 173 afstammelingen, een kat, die nimmer een tand gehad heeft en als een aap eet, een kat met horens als eene geit en een kat met een visschenkop enz. Constantinopel, 19 Jan. Men meldt heden uit AdrianopelDaar de Tur ken van de verdediging van Adria nopel hebben afgezien, zijn alle ka nonnen en alle troepen verwijderd. De gouverneur heeft heden ochtend de stad verlaten; er zijn slechts 72 gerdarmen gebleven om de orde tot de komst der Russen te handhaven. De Russen waren gister te Mustapha- pacha, slechts enkele mijlen van Adri anopel. Er zijn maatregelen genomen, dat de gendarmen ongehinderd kun nen vertrekken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1