KLEINE COURANT EllER. OMSTREKEN. Ao. 519. Dinsdag 5 Februari 1878. Zesde laargang. I abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag* Uitgevers BERKHOUT Co., te HELDER. ADVERTENTIËN NI]gU WSTIJD1N GEN FEUILLETON VERSTOOTEN. laadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gepieente 35 Ctt 3 4 franpo per post 60 Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure -Au.,', - - - bij de Uitgevers bezorgd zijn. van vertentiën worden op- merkzaam gemaakt dat op den dag der uitgave (Dinsdags of Vrijdags), ïl£l ÏO VUT© 's morgens, geen Advertentiën voor dien dag meer kunnen worden aan- genomen. HELDER, 5 Febr. 1878, Zondagavond jl. gaf de ver- eeniging «Ontwaakt bij Tijds," in Tivoli hare aangekondigde voorstel ling. De zaal was stampvol; wel een bewijs, dat de uitvoeringen van dit gezelschap steeds op prijs worden gesteld. Wij kunnen dan ook niets anders zeggen, dan dat de opvoering van de beïdb töoneélstukken op flinke wijze geschiedde en vooral de rol van »Kraus Sr.," op meesterlijke wijze werd uitgevoerd. Blijkens achterstaande annonce zal de vereeniging a s. Zondag, ten voor- deele van een behoeftige weduwe, beide stukken nogmaals opvoeren, Wij wenschen-van ganscher harte, dat ook dien avond de zaal even vol moge zijn als jl. Zondag en geven de verzekering, dat niemand zich de geringe entree zal beklagen. Het st. «Prinses Amalia, van hier naar Batavia, passeerde Kaap Roca den 2den Februari des ochtends. Scn. Poolsehe geschiedenis. 8). H, Het huis van Baruch Levi was, hoezeer slechts éene verdieping hoog, toch het dei', tigste van geheel het dorpwant het was geheel van bak- en hardsteen gebouwd. Maar toch op vele plaatsen was het pleister afge brokkeld en de zoo bloot liggende bak- en hardsteen had, een donkergrijze of bruine kleur. De vensters waren voorzien van dikke ijzeren spijlen en buitendien nog van eiken houten linken. Het stof en de brandende zonnestralen hadden het houtwerk zwart ge verfd. Bet dak van het huis liep ongeveer een el over den voorgevel heen, ter be scherming van een houten balkon voor de vensters der eerste verdieping. Maar nie- via naar hier, is 3 Februari te Co- runna aangekomen, op sleeptouw hebbende het Fransche stoomschip Henri Quatre, van Platarivier naar Havre en zou den volgenden dag des ochtends vertrekken. -Bij Alkmaar is Zaterdag jl. een persoon uit deze gemeente van de stoomboot gesprongen en verdronken, die als koloniaal had dienst genomen en zijn handgeld had verteerd. Zijn moeder bevond zich op de boot om hem tot Amsterdam te brengen. Het te Delfshaven te huis he- hoorend schip Franfoise-Désirée heeft in den storm van 24 Jan. bij het licht van Yersey schipbreuk geleden van de opvarenden bleef slechts een matroos (een Deen) inhouden, die, na twee uren op een stuk hout te hebben gedreven, tegen middernacht op de Fransche kust werd geworpen. Te Garijp zakten vijf meisjes door het ijs. Twee flinke jongens snelden ter hulpe toe. Yier werden door hen gered. Bij de verdere po gingen schoten de jongelingen naar de diepte en verdronken. De omstan ders redden nog het vijfde meisje. Er moet plan bestaan een ge deelte van het Alkmaardermeer droog te maken. In den loop van het vorige jaar is langs Ymuiden, zonder uit- klaring, naar zee gezeild het Engelsche mand in het dorp kon zich herinneren een bewoner van het huis op het balkon te heb ben gezien, ook scheen de eerste verdié- ping door hen slechts zelden gebruikt te worden. Het scheen als leefde de jood hier geheel teruggetrokken en afgezonderd van de wereld. Zulks was cehter niét zoo. Hij was wijd en zijd bekend, voornamelijk bij den jongen adel in de omstreken. Vooreen Pool of Rus, het was hem onverschillig, opende zich zijn geldbuidel dadelijk, die tegen goeden waarborg geld van hem ver langde. Op die wijze, had Baruch Levi reeds rechterlijke aanspraak op de goederen van vele edelen verkregen; toch bleef hij in zijn handelwijze steeds dezelfde, zelfs zijn ge stalte scheen niét te veranderensinds lang was hij in het dorp onder den naam van dé oude Baruch bekend; hij was eenige jaren boven de zestig. Door een donkeren gang van het huis kwam men in een kleine kamer, wier stevig getraliede vensters op de binnenplaats uit kwamen. Deze kamer is het heiligdom van zagvoerder werd voor dit feit bij ver stek veroordeeld tot een geldboete van f 300 en de kosten van het ge ding. Door de ambtenaren der be lastingen werd bedoeld schip te Maassluis, uitgaande ter reede naar Londen, aangehouden en boete met kosten ingevorderd. Vrijdagmiddag omstreeks half 4 is in de schapensteeg bij het Haar lemmerplein te Amsterdam, bij het afhijschen van een linnenkast het touw gebroken, zoodat de kast viel en een man nagenoeg verpletterde. Met zeer gevaarlijke verwondingen werd do ongelukkige per raderbaar naar hét gasthuis vervoerd. Vrijdag zagen eenige personen in de Warmoesstraat te Amsterdam door een venster van een gedeeltelijk onbewoond huis in een kamer een man tegen den wand hangen. De politie werd geroepenzij verschafte zich toegang tot het huis, trad de kamer binnen, wilde den man afsnij den en vondeen jas, die aan een kapstok hing. Uit; Nienw-York wordt getele grafeerd, dat het stoomschip Metro polis, van Philadelphia naar Pera be stemd met 250 ingenieurs en werk lieden en het noodige materiaal aan boord ter voltooing van de Madeira en Mamora spoorweg in Brazilië, met stormweder te Currituck (N.- Corolina gestrand en geheel wrak is. Levi, en slechts aan weinig uitverkorenen is het vergund daar binnen te treden. In het midden beviudt zich een ronde, kunstig bewerkte mozaïktafcl, die nu echten met een bont geborduurd kleed bedekt is. Zij rust op een massieve zuil, die zich op den vloer in vier voeten verdeelt, van welken ieder een leeuwenkop voorstelt. Verschei dene schrijfboeken, naar hun voorkomen reeds zeer oud, want zij zijn smerig en. be rookt, liggen op de tafel, waar naast een met ijzer beslagen kist staat, De wanden der kamer zijn met tapijten bekleed, die, nog weinig versleten, toch naar de figuren er op te oordeeleu, een hoogen ouderdom verraden. Eenige schilderyen in fraaie ver gulde lijsten versieren het vertrek; zy stel len meest tafereelen uit het oude testa ment voor, maar coloriet en compositie ge ven blijk, dat zij uit de handen van meesters zijn gekomen. Jammer maar, dat zware zijden gordijnen een groot deel van het daglicht beletten binnen te dringen en een nauw keurige beschouwing verhinderen. In een grooten met snijwerk versierden armstoel en men vreest, dat de overigen ver dronken zijn. Een nader bericht meldt dat er 158 personen zijn gered. De schipbreuk wordt toegeschreven aan de onzeewaardigheid van het schip en overlading. Nauwelijks was men in zee, of het schip sprong lek. Een gedeelte der lading werd over boord geworpen en onophoudelijk ge pompt; maar toen een storm kwam opzetten, was het schip schip spoedig reddeloos en werd op de kust aange stuurd. Aan het bureau van de New- York Herald te Londen wordt uit Nieuw-York het volgende getele grafeerd Het middelpunt van een storm, die over den Atlant. Oceaan zijn rich ting neemt naar de Britsche en Noor- sche kusten, zal waarschijnlijk den 3den Feb. aldaar aankomen met zware Z.W. winden, vergezeld van regen en sneeuw, en zware buien benoor den 45oNB. gedurende de volgende week. Sinds eenigen tijd wordt het groothertogdom Mecklenburg-Schwe- rin overstroomd door landloopers. Diefstal en aanranding zijn er aan de orde van den dag. Het is reeds zoover gekomendat, blijkens een bekendmaking van den Minister van binnenlandsche zaken, het werkhuis te Güstrow overbevolkt is en het zit Baruch Levi. Een lange rok vau donkergroene zijde omhult zijne gestalte, een fluweelen kapje bedekt zijn hoofd. Voor hem op de tafel licht een groot register opengeslagen, waarin hij ijverig studeert. Zijn lange dichte baard is reeds sterk met grijs vermengdzijn ge bogen adelaarsneus bewijst de zuivere type van zijn stam, tot welken hij behoort, en diepe rimpels in het edel gevormd gelaat getuigen dat zijn leven niet zonder moeite en strijd is geweest. Voorzichtig en zacht trad even een jong meisje binnen, zijne dochter Sara; het vloer tapijt smoorde haar luchtigen tred. Mot ge bogen hoofd bleef zij naast haar vader staan. Haar edel gelaat droeg den oosterschen stempel, haar lang zwart haar hing met zware vlechten langs haar fraaien hals. Haar sprekende oogen hadden in ditoogen- blik iets peinzends. Zacht legde, zij haar fijue hand op den schouder haars vaders en met bevende stem bracht zij hem haar mor gengroet. In hetzelfde oogenblik klonk de klopper

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1