KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN \o. 520. Vrijdag 8 Februari 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., te H E LÏ) E R. ADVERTENTIEN Kalender der Week. nieuw stijdin gen feuilleton. VERST00TEN. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Gt_ >3 franco per post 60 Van 15 regels 25 CentenelkeregeJ meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. FEBRUARI. Zondag 10 Opgang der Zon 7 u. 26 m. Ondergang 5 u. 5 m. Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag y rijd ag Zaterdag 11 12 13 14 15 16 Eerste kwartier Zondag 10 Februari. HELDER, 8 Febr. 1878. Woensdag jl. werd door den Inspecteur van het Loodswezen alhier in bijzijn van vele belangstellenden, de zilveren medaille uitgereikt aan den Stuurman van de sleepboot Noord zee, J. C. Griek, hem door Z. M. den Koning geschonken, wegens de redding van de equipage van het op 31 October 11. op de Noordèrhaaks gestrande Amerikaansche fregatschip »D. W. Chapman". In een treffende toespraak deed Z. HoogEd. Gestr. uitkomen, hoe reeds kort na deze edele poging om te midden der woe dende golven eenige menschenlevens te redden, zijne mederedders Buijs en Meijer zelf door bet vergaan van den Loodskotter No. 8 hun graf in de golven hadden gevonden en bet hem helaas niet gegeven mocht zijn ook aan ben de koninklijke onderschei ding uit te reiken. Een Poolsche geschiedenis. 9). II. Terwijl Seniawitsch het htiis verliet werd Dewbinsky in de reeds beschreven kamer gevoerd, waarin de heer des huizes zich bevond. „Vergeving dat ik u gisteren een arme vrouw met haar kind te huis gezonden en in uw bescherming aanbevolen heb; maar ik meende dat zij bij hare geioofsgenooten het best gehuisvest zou zijn." „Mijnheer de graaf, ik dank u voor de weldadigheid, welke uw edel hart een doch ter van mijn stam liet wedervaren," ant woordde Baruch Levi buigend en den graaf noodigend plaats te nemen. „Zoo ik gehoord heb," voer Levi daarop voort, „is mijnheer de graaf tegen zijn wil Met verlangen namen we inzage van een artikel in »de Gids" door Dr. Gallee, over 't reeds zoo vaak besproken Oera Linda Bok. We hoop ten door dat schrijven eenig licht te vinden in die steeds duistere zaak, maar kwamen spoedig zuchtend tot de conclusiedat gehoopte licht heeft veel weg van een nachtpitje. Z. M. heeft aan den griffier bij de directie der marine te Willems oord, J. Graat, op zijn verzoek, met den laatsteu Maart a. s., wegens meer dan 65jarigen ouderdom, eervol ont slag uit die betrekking verleend, onder dankbetuiging voor de vele en lang durige diensten aan den lande bewezen en met toekenning van zoodanig pen- sioen, als waarop bij bevonden zal worden aanspraak te hebben. Ds. Kindermann, pred. bij de i Ev. Luth. gemeente alhier, komt voor J op het zestal bij die gemeente, te Alkmaar. De heer J. G. L. Florjjn is ge steld ter beschikking van den gouv.- gen. v. Ned.-lndie, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Atjeli" zal den 15n dezer van Am sterdam naar bier vertrekken, ten einde langs de gemeten mijl proef te stoomen. Het schip zal, naar men verneemt, den ln Maart zee kiezen tot het doen van een proeftocht in den Atlantischen Oceaan. hier op zijn landgoed gebannenRechtvaar dige God, hoe streng regeeren thans de Rus sen in het arme Polenrijk Terwijl Baruch Levi nog sprak werd de deur geopend en de bedelares, nu iu een eenvoudig kleed, zindelijk gekamd en schier niet meer herkenbaar, stormde de kamer binnen, wierp zich aan de voeten van den graaf en dankte hem voor de haar bewezene goedheid, terwijl zij zijne hand nam en ze kuste. Met liefderijke woorden sprak de graaf haar moed in en beloofde ook verder voor haar en haar kind te zullen zorgen. „Moge de rechtvaardige God u met dui- zendvoudigen 'zegen beloonen voor hetgeen gij aan een ongelukkige vrouw gedaan hebt 1" riep de arme. „En moge mijnheer de graaf mij vergun nen dat ook ik iets bijdrage tot het edele werk, dat hij zoo edelmoedig begonnen heeft," viel Levie haar in de rede. „Maar veroor loof mij u uit mijn kantoor in mijne huis kamer te brengen." Met deze woorden geleidde hij Dewbinsky in een aangrenzend vertrek, dat zeer ele- Het st. Voorwaarts kwam heden alhier binnen. Het st. Conrad, van Batavia naar bier, arriveerde te Suez en ver trok van daar den 6 Febr. des och tends. Het st. Prins Hendrik is 2 Febr. van Batavia naar Nederland vertrokken. Volgens bericht van het Ne- derlandsch eskader, onder bevel van den kapit. t. z. van Gennep, bevond zich dit 11. Zondag des middags ten 1 ure in goeden staat op de hoogte van Dungeness met N.N.W. wind. De tocht van het Nieuwediep was tot dusver zeer voorspoedig geweest. De uitvoering van de gezel schappen s Bilderdijk en Concordia", te Alkmaar, jl. Maandag gegeven ten voordeele van de nagelaten weezen en weduwen der bemanning van de loodskotter No. 8, heeft netto opge bracht de somma van f334.95. De Gron. Werkliedenvereeni- ging vraagt aan den Raad strenge bepalingen tegen openbare dronken schap zij wil het verkoopen van starken drank aan jongelieden bene den de 16 jaren verboden hebben. Op de Heide te Velsen is een bakkerij, toebeboorende aan A. Vee- nendaal, een prooi der vlammen ge worden. De bewoners hebben slechts een paar varkens en een paard kun nen redden. Overigens is alles ver gunt gemeubeleerd was. De graaf was ver wonderd over deze praeht en niet minder over de vriendelijke ontvangst, maar zijne verbazing steeg nog, toen Levi hem zijne dochter, de bekoorlijke Sara voorstelde, die verrast door dit onverwacht bezoek, iu liefe lijke verlegenheid eenige woorden over ziju edele daad stamelde. „O, mejuffrouw, uw lof maakt mij schier beschaamd," autwoorde Dewbinsky galant, „heeft uw vader niet reeds meermalen aan zienlijke sommen voor de christelijke dorps bewoners beschikbaar gesteld Met verukking aanschouwde hij hetschoouc meisje, wier oogeu hem schier schuw ont weken; maar toen zij ze iu den loop van het gesprek somwijlen tot hem opsloeg, moest hij onwillekeurig de zijne afwenden. Want de jonge dochter met de heerlijke en toch zoo teedere gestalte en de schitterende oogen geleek toch een dier heldinnen van haar stam, die ons het Oude Testament noemt, en welke wij ons slechts vol ver hevene schoonheid, gepaard met een edelen geest voorstellen. Na verloop van een kwartier uur nam brand. Huis en huisraad zijn verze kerd. De oorzaak is onbekend. De Regesring heeft bepaald, dat de Spoorweglijn AmsterdamZaan streekHoornEnkhuizen zal loopen langs de gemeente Zaandam en van daar naar Hoorn. Bij den jongsten sneeuwstorm geraakte omstreeks de Willemstad een tjalk op een plaat, waarbij de schip per met zijne vrouw, kinderen en knecht door een sleepboot werden gered en aan wal gezet, nadat alvo rens de schipper alle luiken had dichtgespijkerd. Nochtans werd er een meisje van 5 jaren vermist, dat in der haast aan boord nergens te vinden was, zoodat men veronder stelde dat het overboord geslagen en verdronken was. Nadat het weder bedaard was, ging de schipper met een hoogaars naar zijn vaartuig, om te zien hoe het er mede gesteld was. Aan boord komende, vernam hij achterin geschreeuw, en hij het ope nen van het luik vond hij zijn kind in welstand op den trap, roepende om hare ouders. Tijdens de stranding en de beweging aan boord was het, uit angst, beneden in een kast ge vlucht zonder daar opgemerkt te worden. De vrouw van een kleeder- makersknecht te Assen is Woensdag bevallen van vierlingen. Aan het bureau van de New- York Herald te Londen wordt uit Dewbinsky afscheid, niet zonder nog een uitnoodiging van Levi tot een spoedige terugkomst ontvangen te hebben. „Ja, Sara is wonderschoon," prevelde de graaf voor zich, toen hij weder in zijn slede zat en op wdg naar zijn kasteel was. Maar terwijl hij zich aan deze gedachten overgaf, verscheen toch een tweede gestalte voor zijn geest de beeltenis der jongen Russin, welke hij gisteren .gered had, eu hij moest bekennen, dat hare oogen wel iets zoo stra lend en gloeiend als die van Sara, mis schien echter daarentegen zielvoller waren. In zijn kasteel aangekomen verblijdde hem een nieuwe verrassing. Op het binnen plein zag hij een vreemd paard en op zijn vraag of er bezoek was, vernam hij, dat een lakei van het slot Wollnaka, welks eigenares met hare dochter hij voor een val in den afgrond behoed had, met een brief voor hem was aangekomen. Hij deed den brenger bij zich komen eu oponde haastig den brief. Deze 'bevatte een uitnoodiging van vorst Felotiskoff, wien de jicht in zijne kamer bande en verhin derde zelf te komen, om zijn dank te be-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1