KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 522. Vrijdag 15 Februari 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIËN Kalender der Week. NI EU W8Tf .1 DIN OEN FEUILLETON. VERSTÜOTEN. 1 Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct ,3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten liiteflijk dés DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. FEBRUARI. Zondag 17 Opgang der Zon 7 u. 13 m. Ondergang 5 u. 16 m. Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 Volle Maan Zondag 17 Februari. HELDER, 15 Febr. 1878. De eerwaarde beer H. A. J. Damen viert beden den dag waarop hij vóór l2'/2 jaar tc)t priester ge wijd en in deze gemeente geplaatst werd. Gedurende dien tijd heeft de heer Damen zich vele vrienden ver worven door zijnen ijver voor de belangen der Katholieken. Zijn werk zaamheid herinneren zij zich vooral in de stichting van de school (het St. Louise gesticht). Door zijn onver moeid pogen daartoe, heeft hij zich een blijvend gedenkstuk gevormd. De deelneming, in dien voor den heer Damen zoo gewichtigen dag, is al gemeen; talrijke geschenken, waar onder zeer fraaie, bewijzen dit; o. a. een zilveren tafelgarnituur voor 12 personen, vervaardigd in de koninkl. fabriek te Voorschoten, is waarlijk schoon. Die deelneming aan dat feest zal bij den jubilaris voorzeker een blijvende herinnering aan deze ge meente achterlaten. Ecu Poolsche geschiedenis. 11). III. De jonge Seniawitsch had reeds lang naar de band van Anka gedongen, en hare ouders waren volstrekt niet ongenegen ze hem te geven, zoo het hem gelukte de liefde der jonge vorstin te winnen. Zij wisten niets anders van hem, dan dat hij aanzienlijke goederen bezat en tot een oud voornaam geslacht behoorde. Van zijne vele schulden en het losbandig leven dat hij in de steden leidde, was den vorst, die reeds verschei dene jaren zijn kasteel bewoonde en slechts eenige keeren voor korten tijd te Warschau of Petersburg was overgekomen, volstrekt niets bekend. Hij had zelfs gedacht, dat men Anka in het geheel niet behoefde te niging «Eendracht ons Genoegen" voor hare leden en talrijke géïntro- duceerden ten tooneele het drama: Jeanne, de vrouw van den Diamant slijper." Het stuk voldeed uitmun tend, en den werkenden leden komt een woord van lof toe voor de juiste opvatting hunner rollen. Een vroolijk nastukje en een prettig bal, dat tot in den vroegen morgen voort duurde, besloot dezen avond op ge- noegelijke wijze. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, zal de onderofficiersver- eeniging «Vaderland en Oranje," Dinsdagavond in Tivoli een soiree- amusante houden. Een blik op het uitgebreide programma belooft den leden dezer vereeniging, een genot vollen avond. Met genoegen hebben wij giste renavond de voorstelling van Wery in Tivoli bijgewoond. Met recht kunnen wij dan ook de verzekering geven, dat ieder voldaan huiswaarts is gekeerd. Moeielijker valt het te zeggen, wat het meest de aandacht boeide het geheel werkte onder de leiding van den directeur zoo uit muntend, dat aan de daverende ap plaus soms geen einde scheen te ko men. De op heden avond te geven volksvoorstelling zal wederom het bewijs geven dat de heer Wery zijn hier reeds gevestigden ouden roem waardig wèet te handhaven. vragen, wijl de wil harer ouders voor haar wet moest zijn; maar de moeder stelde de verloving nog uit, door de jeugdigheid van hare dochter voor te wenden. Zij wilde niet dat haar eenig kind soms ongelukkig zou worden, en zij hoopte zelfs, dat Anka's keuze, bij de zeldzame ontmoetingen met andere jongelingen, met die der ouders overeen zou komen. En Anka? 'Zij beminde Seniawitsch niet; maar stellig zou ze hem, ingevolge den wensch harer ouders, hare hand hebben gegeven, omdat haar hart zieh nog niet tot een anderen man aangetrokken gevoelde. Nu had het ongeval bij Dubrovica plaats gehad, en van nu af dacht zij meer dan dat zij zich bekennen wilde, aan haar redder. Het was Seniawitsch minder om het bezit van Anka zelve, dan veel meer om het bezit van baar toekomstig vermogen te doen, hetwelk hem in staat kon stellen zijn gewoon leven ongestoord voort te zetten. Gelukt het mij hier niet, dacht hij, dan heb ik nog een pees voor mijn boog in Conrad, van Batavia naar hier, arriveerde te NaPels den 12 Febr. 's avonds en vertrok van daar den 13 Feb. 's morgens. Het st. Prinses Amalia, van Batavia naar hier, arriveerde te Port- Said en vertrok van daar den 13 Febr. 's morgens. Voor eenige dagen is te Har- lingen een typhuslijder aan de waak zaamheid van den verpleger ontsnapt en zijn huis ontloopen: men heeft hem nog niet teruggevonden. Onge twijfeld is de ongelukkige in het water omgekomen. Te Scheveningen is in 't kanaal het lijk gevonden van een jongmensch, bijna rechtop in het water staande. Men meldt uit Rotterdam, van 12 Feb.Heden morgen te omstreeks 61/i ure, is een roeibootje op de Maas, waarin 27 menschen gezeten waren, die zich naar de op stroom liggende stoomboot Spray begaven om daaruit ijzererts te lossen, in aanraking ge komen met de postboot Postillon, varende naar Érielle, tengevolge waarvan het bootje omsloeg en allen te water geraakten. Niettegenstaande van alle kanten hulp kwam opdagen en één persoon, Vogel genaamd, alleen 10 man moet hebben gered, zijn er nog 7 verdronken, wier lijken dezen morgen allen op één na zijn gevon den. De meeste verongelukten laten een vrouw met kinderen hulpbehoe vend achter. voorraad. Deze tweede pees moet de i schoone Sara zijn, daar ook haar vader met zijn bijeen gescharrelden grooteu rijkdom niet alleen al zijn schulden betalen, maar zijne doohter ook nog een aanzienlijken i bruidschat kon geven. De verschijning van Dewbinsky was Seniawitsch dus zeer onaangenaamreeds eenige dagen geleden had hij achterdocht i tegen hem opgevat en nu ontmoetten beide i mannen elkander hier weder. Een zeker voorgevoel deed de eeu in den ander ziju vijand erkennen. Seniawitsch vernam van de dames, dat Dewbinsky, dp gebannen eigenaar van Dubro- viea, de dames door zijn moedige vastbera denheid in het beslissend oogeublik gered hadeen bericht, dat nijd eu haat tegen Dewbinsky in hem opwekte, jegens wien hij zich zoo vriendelijk mogelijk moest betoo- I nen. Spoedig werd een nieuw bezoek aange kondigd, en Seniawitsch was blijde voors hands van een lastigen dwang bevrijd te worden. Maar in zijn binnenste gistte en Na afloop der loting voor de nationale militie te Wolvega, Don derdag jl. moeten eenige Noordwol- dinger lotelingen in beschonken toe- tand een paar mede-lotingen, zonen van de Boer uit Bleschdijk en van M. Scheen van Peperga, met een scherp werktuig erge verwondingen aan den rug en de beeuen hebben toegebracht, waarvan een vreeselijke bloedstorting het gevolg was. In het opgemaakte proces-verbaal zijn door de politie de getrokken nummers, die volgens gewoonte door de lotelingen op de pet zichtbaar vastgespeld wor den, te baat genomen, om zoo de namen der daders te weten te komen. Natnra Artis Magistra heeft een zeer belangrijk verlies geleden door den plotselingen dood van de heide Zeeleeuwenwelke vermoed wordt een gevolg te zijn van kwaad willigheid. De oorzaak van of aanleiding tot den dood van deze twee zeldzame dieren, welke het Genootschap voor duizenden guldens uit Australië liet overbrengenwordt streng onder zocht. Te Zaandam is Dinsdagmorgen door de politie een persoon in arrest genomen, beschuldigd van den brand, die in zijne woning op dien morgen was ontstaan, doch bij tijds ontdekt, zelf te hebben aangestoken, wat hij dan ook reeds schijnt bekend te hebben. kookte de ijverzucht, want hij begreep dat deze Poolsche balling hem bij de schoone Anka nu zeer gevaarlijk kon worden. Hij besloot beiden voorloopig scherp in het oog te houden, tot er misschien een omstan digheid plaats had, waarvan tot Dewbinsky's nadeel op een of andere wijze gebruik kon worden gemaakt. In den loop van den dag kwamen nóg verscheidene familiiin met hare dochters van j de naburige landgoederen aan, zoodat des j avonds ongeveer twintig personen in de groote gezelschapszaal bijeen waren. De bejaarde héeren zaten spoedig aan de speeltafeltjes, terwijl de jongere heeren over i jacht en wedrennen, of ook over politiek 1 spraken en de jonge dames amuseerden, j Weldra werd het levendiger, men schertste j luid en zacht en gebruikte de ververschin- j gen en lekkernijen, die rondgediend werden, i Nu en dan naderde en nam een der lieve jonge dames plaats aan de welluidende I piano en speelde, onachtzaam de toetsen aanrakende 't thema van een quadrille of I wals, terwijl hare vriendinnen ongeduldig

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1