KLEINE COUEANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN J\o. 523. Diasdag 19 Februari 1878. Zesde Jaargang, abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co.. advertentien nieü wstijdingen. feuilleton VERSTOOTEN. Vliegend Blaadje, VOOR DEN >er 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct 3 franco per post 60 HELDER. te Van 15 regels 25 Centen, elke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 19 Febr. 1878. De verjaardag van onzen ge- ierbiedigden Koning wordt heden .een door het uitsteken van vlaggen, jok bij particulieren, herdacht. Para de, of assauts, anders op dien dag ge bruikelijk, zijn op 's Konings verlan gen, nagelaten, Enkele particuliere •migingen hebben echter feestelijke jgeenkomsten, in 't bijzonder in 't »Te Huis voor Militairen," daar is alles voorbereid om dezen avond op een gepaste wijze te berdenken. Belangrijk veel visch wordt in de laatste weken door sloepen en ggers hier aangevoerd. Zaterdag was s vangst zeer groot: door de sloepen werden aangebracht ongeveer 1000 levende kabeljauwen150 lengen, 15 heilbotten, 600 doode kabeljau wen en 4300 schelvisschen. De schok kers hadden ook goede vangst; met een vloot van 35 schuiten brachten zij 1750 stuks kabeljauw aan en circa 14 stuks rog. Sommigen hunner had- ,deu ook tarbot, tong en schol ge vangen, die voor zeer hooge prijzen verkocht werd. Kabeljauw gold ge middeld f 1.25, rog 40 a 45 ct. Voorzeker zal 't aangekondigde concert op 23 Febr. a. s. met genoe- gi door muziekliefhebbers zijn ver nomen. Die 't vorige concert, door 't, Zweedsche Zangerskwartet gegeven, bijwoonden, zullen zeker gaarne de kennismaking met die artisten ver- Eon Poolsche geschiedenis. i). III. Door deze gedachte gefolterd, had hij niet opgemerkt dat Anka en Seniawitsch dicht bij hem stonden niet eerder dan toen hij naast zich hoorde spreken werd hij op lettend. Seniawitsch fluisterde Anka eenige woor den toe, welke Dewbinsky niet verstaan kon. „Neen," antwoordde Anka tamelijk luid en barsch. Andermaal sprak Seniawitsch zacht tot haar. „Hij heeft liet voor zijn vaderland ge daan zei Anka weder. „Ik ben wanhopend, door u verkeerd be nieuwen, en hen, die daartoe niet in de gelegenheid warendurven we aanbevelen dit concert te bezoeken. Naar wij vernemen zal de önde vuurtoren op het fort Kijkduin bin nen kort publiek voor afbraak wor den verkocht. Vrijdag 2 Maart a. s. zal door den kommandant der Genie alhier worden aanbesteedhet maken van gebouwen of inrichtingen voor het torpedo-materieel te Helder. Raming f65.000 Naar wij vernemen zullen de werkende leden van de vereeuiging Eendracht ons Genoegen", daartoe op vereerende wijze door een aantal tooneelliefhebbers uitgenoodigd, op Zondag 3 Maart eene openbare too- neelvoorstelling geven, en alsdan nog maals de beide tooneelstukkeu opvoe ren, welke zij de vorige week voor de leden der vereeniging met zooveel succes ten tooneele voerden, zijnde het schoone drama: >Jeanne, de vrouw van den Diamant-Slijper" én het blij spel «Ijverzucht." Het st. Koning der Nederlanden, 5 Januari van hier vertrokken, is 16 Februari te Batavia aangekomen. Het st. Prins van Oranje, van hier naar Batavia, is 17 Februari des avonds te Southampton aange komen. Het st. Madura is 17 Februari van Kopenhagen naar bier vertrokken. grepen te worden, dierbare Anka," zei Seni awitsch. „Ik bezweer u het gezegde slechts aan mijne gloeiende liefde toe te schrijven en geloof mij „Mijnheer de graaf, ik heb nooit uwe liefde aangewakkerd en nog minder u het recht gegeven, mijn gedrag na te gaan," antwoordde Anka fier en draaide hem den rug toe. Bij deze scherpe terechtwijzing vloog een koortsig rood over het gezicht van den graaf, die zich toornig op de, lip beet. Zijne oogen vonkelden als die van een tijger, die gereed is op zijn prooi te springen; met onmachtige woede balde hij krampachtig zijne vuisten en tandenknarste. Hij herstelde zich echter spoedig en verdrong zijne gewaar wordingen, alleen de plotseling volgende bleekheid zijner wangen verried zijn inwen- digen strijd. Zoodra Seniawitsch zich verwij derd had, trad Dewbinsky, wiens hart hoor baar klopte, toen hij onwillekeurig getuige van dit gesprek was geweest, te voorschijn. Zijn blik zocht Anka, maar hij zag haar niet. Eindelijk ontdekte hij haar in een Een dertigtal werklieden van de marinewerf te Hsllevoetsluis zul len naar Amsterdam gedetacheerd worden, om met kracht te kunnen werken aan de gereedmaking van eenige schepen. Deze week is een bediende der associatie-cassa te Amsterdam ge vangen genomen. Hij beeft zich aan misbruik van vertrouwen schuldig gemaakt, door van de gelden, welke hem in zijne betrekking in banden kwamen, zich een groot gedeelte toe te eigenen. De Ontvreemde som be draagt ongeveer f 10.000; met den diefstal gaan valschbeden in boeken, waardoor de diefstal moet worden bemanteld, gepaard. De man was eenvoudig kantoorbediende en beeft bekend. De Groninger Studenten-rijclub zal, ten voordeele van de nagelaten hulpbehoevende betrekkingen van de verongelukte passagiers en equipage der stoomboot Friesland, op den 2 Maart e. k in het manege-gebouw een voorstelling in de rijkunst geven. De lijst van inteekening telt reeds vele namen. Een huisvader te Deventer, die Dinsdag in den vroegen morgen met de geboorte van een zoon verblijd werd, zag Donderdagmorgen zijn gezin met een dochter vermeerderd, die dus drie dagen jonger is dan haar twee lingbroeder. aangrenzend vertrek in gesprek met een bejaarde dame; hoewei eenigszins bleek, had zij toch al hare bedaardheid herkregen. Juist klonk de muziek voor een quadrille. „Mag ik zonder onbescheiden te zijn u de laatste quadrille verzoeken?" vroeg Dew binsky, terwijl hij eerbiedig naderde, toen de dame Anka verlaten had. „Ik moest zooeven de lieve gravin al de bijzonderheden mijner redding verhalen," zeide zij, terwijl zij met een bevallige bui ging hem haar arm reikte. Dierbare Anka! Uw goedheid schat mijne geringe verdienste al te hoog," antwoordde Dewbinsky. Voor de eerste maal had hij haar niet vorstin, maar bij haar naam genoemd; hij was zelfs bijna over zijne stoutmoedig heid verschrikt; maar terwijl hij in hare schitterende oogen zag, gevoelde hij zich onuitsprekelijk gelukkig, zoodat hij bijna ver gat dat men in de zaal op een vis avis wachtte. Toen hij met haar binnentrad, zocht zijn blik Seniawitsch, hij scheen verdwenen te zijn. Mevrouw P. geboren P. freiile Y. in de Jacob van der Doesstraat, te 's Gravenhage woonachtig, is een nog betrekkelijk jeugdige vrouw, een dame van een geachte Zeeuwsche familie. Haar huwelijk met den heer P. was niet gelukkig en voor ge- ruimen tijd verliet haar echtgenoot haar zelfs onverwachts, om zich, in gezelschap van een freule G. naar Parijs te begeven. Er volgde weldra op verlangen, der bedrogen echtgenoot een scheiding van tafel en bed, en in 't vooruitzicht van een de finitieve ontbinding van het feite lijk reeds verbroken huwelijk, aan vaardde mevr. P. de liefde vau een ritmeester der kavalerie, die haar zijn naam beloofde, doch voor wien er, behalve 't huwelijk van mevr. nog een reden bestond om niet spoedig te trouwen: hij had een maitresse en een kind. Van die vrouw zich voor goed te scheiden, wasvoor goed afstand doen van zijn kind en daar toe miste hij den moed. Meermalen had hij er zich dan ook over uitgelaten dat, indien hij met zijne maitresse kon «breken" zonder afstand te doen van het kind, hij gelukkig zou zijn; mevr. P. die tot eiken prijs wilde trouwen, had er op geantwoord, dat zij het kind als dat van den man, dien ze lief had, zon aannemen als het daar op- aankwam. Er was alzoo slechts een persoon, die de plannen der hartstoch telijke vrouw in den weg stond de "Wij willen ons niet verder ophouden bij de latere bezoeken welke Dewbinsky op het kasteel Wollnaka aflegde, en die hem steeds meer tot de overtuiging brachten, dat hij Anka onuitsprekelijk beminde en ook door haar bemind werd. Beiden waren in het zalige tijdstip van een liefdesroman geko men, in welken men, zonder een woord te Bpreken, elkander begrijpt, te zamen spreekt en de een zich naar den ander regelt En Seniawitsch? Hij had eenige dagen na Anka's geboortedag afscheid genomen, voorwendende een noodzakelijke reis naar Warschau te moeten doen. VI. Bijna drie maanden waren sedert Auka's geboortedag verstreken. De winter moest voor de tooverkraebt der lieve lente wijken. Van berg en veld had zij met haar war men wasem het witte sneeuwkleed verwij derd en weidén en beemden prijkten met sappig groen. De hoornen en struweelen hadden weer haar lommerrijk loofdak, en vroolijk kweelden de uit het zuiden terug-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1