KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN \o. 528. Vrijdag 8 Maart 1878. Zesde Jaargang. abonnement i Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., re HELDER. advertentiën Kalender der Week. a ■;.ÏEU W STTJ DINGEN. FEUILLETON. VERSTÖOTEN. [eer 'I Vliegend Blaadje. VOOR DEN nde per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. ,3 franco per post 60 Van 15 regels28 Centen, eikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. MAART. Zondag 10 Opgang der Zon 6 u. 23 m. Ondergang 5 u. 58 m. Maandag 11 Dinsdag 12 le Kwartier. Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag 15 Za^ idag 16 HELDER, 8 Maart 1878. In den nacht van 5 op 6 dezer trof onze gemeente een gevoelige slag, W door het afsterven van den heer Lucas |i Vgrhey. Door capaciteit en huma- eit uitmuntende, genoot hij de wel- /diende achting zijner plaatggenoo- 'n. Niet alleen als gemeente secretaris, maar ook in onderscheidene andere betrekkingen was de heer Verhey nuttig werkzaam. Zijn afster- ven zal voorzeker door velen betreurd worden. Bij de commissie alhier tot i-izameling van giften voor de nagela- ■1 betrekkingen van den loodskotter 3 en het stoomschip Friesland, i tot heden reeds ingekomen de e- belangrijke som van f 9528.68, waar in van met bepaalde bestemming, voor c-den loodskotter no. 8 f 5300.VCC/u, s. voor hetstooms. Friesland f 1499.48Y2 n" 'm voor beiden te zamen f 2728.49. t 1 Ter gelegenheid van haar 9jarig 5 bestaan zal de sociëteit »Mars" op g, - 1, Ben Poolsche geschieden is. 17). VI. j Een wenk met de hand en een zacht woord brachten den schranderen hond tot zwijgen, en om den graaf niet te ontmoeten begaf zij zich naar den tegenover liggenden uitgang van het boschje. Maar de kromming van het pad moest haar spoedig aan de oogen van den graaf verraden, en derhalve besloot zij achter het struikgewas te treden om hem en zijn geleider te laten voorbijgaan, een besluit dat nieuwsgierigheid eu achter docht voor de oogmerken van den graaf spoedig geheel tot rijpheid brachten. Langzaam naderden beiden. De graaf sprak met onderdrukte stem, zoo dat men zijne woorden niet verstaan kon. En niet eer dan toen beiden bij de steenen bank, 20 dezer een soiree litteraire et mu- sicale geven in Musis Sacrum. Met het stoomschip Voorwaarts, dat morgen van hier vertrekt, zal weder een detachement koloniale troepen naar Indië worden overge bracht. Het st. Prins Hendrikvan Batavia naar hier, is des ochtends 5 dezer, te Napels aangekomen en heeft 's namiddags de reis voortgezet. Alles wel aan boord. Het st. Prins van Oranje, van hier naar Batavia, arriveerde te Port- Safd en vertrok van daar den 5den Maart 's ochtends. Alles wel aan boord. Omtrent het hedenavond hier op te voeren tooneelstuk »Een be roemd proces", door het gezelschap van den heer Victor Driessens, dat te Parijs, Brussel en Amsterdam een groot succes heeft, zegt het H.blad: De laatste opvoering van: »Een be roemd Proces," in het Grand Théatre, was een ware triopif voor Victor Driessens en zijn gezelschap. De hoofdvertooners werden in den loop van den avond negenmaal terugge roepen het jegende bloemen en Victor Driessens werd met een lauwerkrans vereerd." Wij voegen er de volgende aneedote, door de Rott. Ot. medegedeeld bij Welk een roerend stuk Een beroemd Proces, te Amsterdam eu elders op gevoerd, is, kan blijken uit het feit, op welke Anka zoo even gezeten had, stil hielden, kon zij het gesprek hooren. „Dus morgen nacht," klonk de stem van den graaf, „zal hij een poging tot ont vluchting beproeven; onthoud goed, morgen te middernacht, achter de dorpskerk is de samenkomst." „Ja, mijnheer de graaf." „Ge begeeft u heden naar Dubroviea en deeldt dit den aanvoerder der kozakken mee; maar wees voorzichtig dat niemand je ziet. Zoo verhinderen wij de vlucht van den graaf en bewijzen onze regeering een gewich- tigen dienst." En in gedachten voegde hij er bij„de kozakken zullen, indachtig het hun door Murawieif gegeven bevel, met den Pool niet veel omstandigheden maken en hem als een hond neerschieteu." De knecht scheen tamelijk goed te begrij pen, dat liet den graaf meer om eigen voordeel dan om het belang der regeering te doen was, want toen de graaf zijne beurs opende en hem'geld gaf, hield hij met de onbeschaamdste tronie ter wereld nog een poos de hand op, zeggende dat een krijgsmaneen verstaalde soldenier des Konings, van rang ser geant, onder de voorstelling in zwijm gevallen is." Blijkens een bij hpt departe ment van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, den 5den dezër te St. Vin cent (Kaap-Verdische eilanden) aan gekomen. Alles wel aan boord. Te Alkmaar onstond Zondag nacht brand in een aan de Voormeer liggende, met een verhuisboedel ge laden koftjalb, waarin de schipper en zijn knecht lagen te slapendoor de doeltreffende maatregelen van den met den nachtdienst belasten agent van politie L. v. Reijen zijn twee men- schenlevens behouden, daar de schip per en zijn knecht reeds door den rook bedwelmd waren, en werd de brand gebluscht. Dinsdagmiddag is een schuit qp de Poel, bij Zaandam, waar het water door den hevigen wind zeer onstuimig was, gezonken. Twee per sonen verloren daarbij het leven. Betreffende de ontvluchting van een gevangene te Amsterdamdie slechts één arm had en Huystee ge naamd is, verneemt de Amsterdamsche Courant nog de volgende bijzonder heden Zoodra eenarrn, aldus wordt de persoon iu deu wandel genoemd, na zijn vervolgers op een dwaalspoor gebracht te hebben, zich in vrijheid „Mijnheer de graaf, de Pool zou mij zeker het tienvoudige geven, zoo ik eerst tot hem wilde gaan en hem waarschuwen." „Schurk!" riep de graaf opstuivendmaar hij bedacht zich spoedig en terwijl hij er nog een roebel uit zijn beurs bij legde, ant woordde hij „Ge krijgt het dubbele, zoo ge mij over tuigd hebt, dat ge je boodschap behoorlijk uitgevoerd hebt." „Mijnheer de graaf zal met mij te vredea zijn." Met deze woorden verwijderden de knecht en de graaf zich in verschillende richting. Een oogenblik later trad ook Anka van achter het kreupelhout te voorschijn; zij had al haar zclf'oekeérschiug te baat geno men, om zich niet te verraden. Het gesprek dat zij gehoord had, had haar nopens den ernst van Dewbinsky's gelaat op den vorigen avond Verklaring gegeven en haar tegelijk de grootte van het gevaar doen kenneu, hetwelk haar redder te gemoet ging; want zij wist nit Dewbinsky's eigen mond, dat een mislukte poging ter ontvluch- bevondbegaf hij zich naar een schaf'tkelder op de Prinsengracht, waar vrouw Westenberg, wier man gedetineerd is, niet weinig verbaasd opkeek Huystee te ziendien zij achter slot en grendel waande. Spoe dig echter werd de zaak opgehelderd en Huystee in een achtervertrek aan de oogen van vier sjouwerlieden, die zaten te schaften, onttrokken. Vrouw Westenberg zond een kruier meteen brief naar zijne ouders in de Lindestr., met verzoek eenige kleedereu en wat geld mede te geven, aan welk ver zoek echter niet werd voldaan, voor dat men zich van het raadselachtige der ontvluchting had overtuigd. Daarop werd een jas, een pet en eenig geld gezonden. Toen echter de sjouwerlieden bespeurden wat er gaande was, bood een hunner aan, Huystee voor f 30 gedurende drie maanden in zijn zolderschuit te ver bergen, als hij daarentegen een baal koffie aan den man wist te brengen. Over deze voorwaarden werd men het echter niet eens, waarna de sjou werlieden dreigden eenarm te zullen verraden als hij hun geen geld ver schafte. Daar de ontvluchte zich na het vertrek der sjouwerlieden bij vrouw Westenberg niet meer veilig' achtte, begaf hij zich des avonds iu vrouwenkleederen naar de ouders van een medegevangene, in de Marnix- straat, maar bemerkte op zijn weg dat hij door de sjouwerlieden besjned werd. Toen deze zagen dat er voor Ung tem het leven zou kosten en hieruit leidde zij zeer juist af, dat Seniawitsch van deze omstandigheid gebruik wilde maken, om zich zijn tegenstander op een g-emakke- lijhe wijze van den hals te schuiven, ja, dat hij misschien zelf op een of andere wijs Dewbinsky tot ontvluchten aanspoorde. Maar hoe den graai' bekend te maken met bet gevaar, dat hem bedreigde? Moest zij een bode naar Dubroviea zenden? Wel ken Kon zij een der bedienden vertrou wen En zoo hij haar bedroog Blik semsnel verdrong in haar brein de eene gedachte de andere? Zoo was zij weder in het huis teruggekeerd en overlegde of j het niet liet best ware hare ouders de gedane i ontdekking mee te deeleu eu zich aan hun raad te onderwerpen. Daar trad de kamenier j binnen en berichtte, dat, de stalmeester liet j vragen,' welk paard de vorstin straks voor i de wandeling begeerde, wijl haar gewoon rijpaard aan de hpef gekwetst en voor 1 heden niet te berijden was. j Auka dacht een oogenblik na. j „Yerzoek den stalmeester bij mij te komen,"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1