KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 529. Dinsdag 12 Maart 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., advertentiën nieuwstijdingen feuilleton. VERSTOOTEN. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. ,3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 12 Maart 1878. De alhier in de laatste dagen binnengekomen vischsloepen hebben allen zeer zwaar stormweder door gestaan en weinig visch gevangen. Van een Engelsche vischsloep, Zondag 11. hier binnengekomen, is een man over boord geslagen en verdanken. Een andere sloep had driemalen plat op zijde gelegen, doch geen noemens waardige averij bekomen. De prijs van den visch is door den be perkten aanvoer weder vrij wat geste gen. Haring heeft men in de laatste dagen aan deze knst betrekkelijk veel gevangen; de prijs blijft door de groote behoefte nog al hoog. Zondagavond hield Genoegen zij ons Doel" in Tivoli hare 2e bui tengewone vergadering. De mindere bekendheid dier vereeniging was zeker oorzaak, dat de zaal slecht bezet was. De beide stukken, door haar ten tooneele gebracht, werden meesterlijk afgespeeld en gaat die vereeniging zoo voort, dan zal zij spoedig een eerste plaats in de liefhebberij-come- dies innemen. De daverende applaus na ieder bedrijf bewezen dan ook, dat het publiek voldaan was. Een recht genoegelijk bal besloot dezen avond. Het st. Prinses, Amalia, 26 Januari van hier vertrokken, is 9 Maart te Batavia aangekomen. Een Poolsche geschiedenis. 18). YI. In hetzelfde oogenblik trad Seniawitsch op de binnenplaats; toen de rijdster hem gewaar werd, groette zij haastig met de hand hare ouders en rende van de binnen plaats naar buiten, gevolgd door den stal meester. Zij vreesde dat Seniawitsch haar zou volgen en in dat geval ware alles voor Dewbinsky verloren Een lichte aanraking met de karwats spoorde het dier tot een snéllen loop aan; als een afgeschoten pijl vloog het met zijne slanke berijdster voor waarts. De stalmeester gaf zijn paard de sporen, zoodat het luid hinniktedaar Anka echter haar paard nog altijd voortdreef, werd de afstand tüsschen haar en den stal meester steeds grooter, zoodat den armen Batavia naar hier, passeerde 9 Maart Gibraltar en 10 Maart namiddags Kaap Sint Vincent. Het st. Voorwaarts, van hier naar Batavia, is 10 Maart 's avonds te Southampton aangekomen. Volgens mededeeling van het dep. van Marine zal de oefenings divisie, bestaande uit de schróefstoom- schepen le klasse van Galen, Zilve ren Kruis en Leeuwarden onder bevel van den kapt. t. z. W. K. v. Gennep, tegen medio Maart, in stede van medio Aprilvan St.-Vincent (Kaap-Verdische eilanden) via Suri name en Barbados naar Curafao stevenen. In Mei a.s. zal bij de directie der Marine te Hellevoetsluis een ver gelijkend examen plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2e klasse wenschen te worden aan genomen. Belanghebbenden vinden de voorwaarden in de St.-Ct. van heden (no. 58.) Bij Egmond aan Zee strandde het Noord-duitsch barkschip Amalia, gezv. Nieman, van Dantzig naar Honfleur Het schip is uiteengeslagen, één man is slechts gered. Nog strandden op Texel het Deensche schoenerschip Sophia Frederika, gezagv. Rasmussen, van Libau met gerst naar Schiedam, waarvan de bemanning is gered en het Noorsche schip Volo, gezagv. Jensen, met hout naar Leuven be man reeds het angstzweet langs het voor hoofd liep doch het stelde hem eenigszins gerust dat de jonge vorstin onwrikbaar in den zadel zat. Spoedig was Anka bij de kromming van den weg in een bosch voor zijn oogen geheel,verdwenen en rende regelrecht op Dubrovica toe. Zoodra zij zich overtuigd had, dat zij alleen was, matigde zij de snel heid van haar paard en sloeg een zijpad in, langs hetwelk zij in een uur haar doel bereikte. Verwonderd, maar eerbiedig groette haar Iwan, die juist in gesprek met een kozak was, en hielp haar uit den zadel. „Mijn paard is met mij doorgegaan," zeide zij, den kozak de van zweet druipende Betsy overhandigende. „Breng mij spoe dig bij den graaf," fluisterde zij Iwan toe; Iwan ging vooruit en Anka volgde. Haar hart klopte onstuimig, de maagdelijke schaamte, alleen voor hem te verschijnen, deed harerechten geldenzij moest al haar moed verzamelen, om niet terug te keeren. Maar gold het dan niet de redding zijns Het N. schip Neutraal, beladen met tarwe, is door visschers op zee drij vende gevonden en zonder ekvvipage te Calais binnengebrachtkapt. Gust, diens vrouw en de ekwipagie zijn te Ramsgate aangekomenzij hadden het schip plat op zijde liggende verlaten. Men schrijft uit Texel dd. 10 dezer, aan de N. R. Ct.Aan het strand is gisteren en heden veel wrakhout aangedreven, henevens eenige bougies. Ook de garnaalvis- schers hebben een groote hoeveel heid bougies langs 't vaarwater en in 't Marsdiep zien dry ven. Men ver moedt, dat een en ander van een onbekend schip afkomstig is, dat nabij de kust is vergaan. De eenige geredde matroos van het te Holyhead verongelukte schoenerschip Elisabeth Kloosterboer, kapitein Mulder, van Mazagan met boonen via Falmouth naar Liverpool bestemd, rapporteert den lsten Maart, te middernacht, bij dik weder en har den wind, kort na het signaal van een vuurpijl gezien en een kanon schot gehoord te hebben (vermoe delijk als gevaarsein van een vuur toren) branding te hebben ontdekt, waarna het schip onmiddelijk zwaar begon aan den grond te stooten en spoedig vol water liep. Wij beproef den toen de boot overboord te zetten, doch voordat wij daarin slaagden levens - Nu kon zij hem de moedige daad, welke hij voor haar gedaan had, toen zij dn gevaar verkeerde, door een dergelijke vergel den. Deze gedachte hield haar kracht bijeen. Als geëlectriseerd sprong Dewbinsky van zijn stoel op, toen Anka onaangediend met Iwan 1 binnentrad. Sprakeloos van verbazing en vreugde bood hij haar een fauteuil aan, waarop zij zich neerliet. Iwan verwijderde zich dadelijk, hij ver moedde dat slechts iets van het hoogste gewicht de jonge vorstin aanleiding tot dezen stap had kunnen geven. Nog voor dat Dewbinsky woorden vond, zei Anka haastig „Mijnheer de graaf, uw plan ter ont vluchting is verraden. Ik wilde dat bericht aan geen bode toevertrouwen, zulks scheen mij te gevaarlijkWees dus op uw hoede „En hoe weet ge dat ik vluchten wil?" vroeg de graaf, terwijl Anka's wangen zich met een hooger rood kleurden. „Het toeval heeft het mij verraden," gaf zij ten antwoord. „O, ik bezweer u, wees voorzichtig «üuv UUU1 üljl/ gc DiUUCU en tegen de verschansing geworpen, waardoor een been van den kapitein brak en een matroos zwaar gewond werd. Wij namen daarop de toevlucht in het want en sleepten den gezag voerder en den gewonden matroos mede naar boven. Nadat de lading uit het schip gedreveu was viel het plat op zijde. Bij het aanbreken van den dag werd ik door de zee uit het want geslagen en zwom naar een klip, ongeveer twee scheepslengten van het schip, en na ongeveer een half uur daarop vertoefd te hebben werd ik door de reddingboot afge haald en te Rhosneigr aan land ge bracht. De gezagvoerder, stuurman en drie man der equipage zijn ver dronken. De gezagvoerder van het Spaansche barkschip Juliana,', van Antwerpen naar Havana bestemd, met tegenwind ter reede van Eam- mekens liggende, heeft zich Woens dag morgen in zijn slaapvertrek door een pistoolschot van het leven beroofd. Bij het gemeentebestuur van Zaandam zjjn ingekomen plannen voor een duinwaterleiding, die langs de Zaan loopende, Amsterdam van water moet voorzien. Deze leiding zou in verband staan met de defensie middelen der hoofdstad. Een gedetineerde in de cellu laire gevangenis te Amsterdam, heeft zich door ophanging van het leven l)eze woorden met innige bezorgdheid gesproken, veroorzaakten den graaf een diepe aandoening. „Hoe verheug ik mij u nog eens te zien," zeide hij. „Ja, het is waar, ik wilde vluchten, ik wilde dit oord verlaten, om voor mijn ongelukkig vader land te strijden. Ik wilde gaan, zonder af scheid van u te nemen." „Ik weet dat uw plicht u roept," ant- woorde zij haastig, „vlucht, zoo ge moet maar nog heden, morgen zou het te laat zijn!" Een nauwelijks merkbare beving ver gezelde deze woorden. „Wien kan mijn gesprek met Langiewicz bekend zijn?" fluisterde de graaf voor zich. Zij wilde nu weder opstaan, want zij had hare boodschap verricht en gevoelde dat het in dit oogenblik geen gewoon ge sprek kon zijn maar eeu zekere vrees weer hield haar tegelijkertijd de bekentenis, die op Dewbinsky's lippen zweefde, uit te lok ken. Zij wilde heengaan. Maar de graaf, bemoedigd door den stap, dien zij voor hem gewaagd had, besloot van de gelegenheid gebruik te maken, die zijn geluk gronden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1