KLEINE COUEANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN Mo. 530. Vrijdag 15 Maart 1878. Zesde Jaargang. aire >ozen ïz. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers berkhout Co., te BELDEK. advertentiën Kalender der Week. nie u wstijdingen feuilleton. VERSTOOTEN. J§ 1 Vliegend Blaadje, VOOR OEN KOOT. Wj per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 Van 15 regels 25 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. MAART. Zondag 17 Opgang der Zon 6 u. 7 m. Ondergang 6 u. 17 m. Maandag 18 Dinsdag 19 Volle Maan Isr. Purim feest. Woensdag 20 Begin der Lente. Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 HELOER, 15 Maart 1878. De heer O. Boon is benoemd tot secretaris van het Algemeen Wees huis alhier, ter verhanging van wijlen den heer L. Verhey. Wij vernemen, dat de schout bij-nacht. jhr. J. H. van Capellen met 1 Mei a. s. alhier wordt geplaatst als directeur en kommandant der Marine, ter vervanging van den vice- admiraal P. A. van Rees, die op non activiteit wordt gesteld. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het ramtorenschip Koning der Nederlan den, kapt. ter zee W. Enslie, den 11 dezer te Gibraltar aangekomen. Alles wel aan boord. Van Zr. Ms. stoomschip Atjeh is een marinier gedeserteerd in de burgerplunje van officieren en voor zien van een portemonnaie met f 25 van een adelborst, welke onontbeer lijke zaken om te reizen hij vooraf Een Poolsehe geschiedenis. 19). VII. Toen Anka het kasteel van Dewbinsky verlaten had, kwam hem alles als een droom voormaar hij was de man niet om er lang over na te denken, hoe zijn geliefde met zijn plan ter ontvluchting bekend was ge worden, en door dat peinzen de behoorlijke maatregelen ter uitvoering van zijn ernstig voornemen te verzuimen. Haar vermaning, dat hij nog hedennacht zou vluchten, moest hij volgen, wilde hij zijn aan Langie- wicz gegeven woord houden en den gehei men bond trouw bewijzen. Te Sandomir bad Langiewicz gezegd had hij zjjn leger opgeslagen. Daar zooveel honderd Polen er gekomen waren, hoopte ook Dewbinsky dat doel te bereiken. had wéten machtig te worden. Of de man er lang mooi mede zal zijn betwijfelen wij. Oe rammonitor Matador, in aanbouw op het etablissement Feije- noord, zal bij gunstigen waterstand Zaterdag a. s. des namiddags worden te water gelaten. Dit oorlogschip is lang 71 M., breed 14.40 M., hol 3.40 M en zal 2.90 M. diepgang hebben bij volle uit rusting. De wapening zal bestaan uit twee achterlaadkanonnen van 28 c.M., wegende elk 35 ton met slede en affuit. Zooals dit schip nu tot afloopen gereed op de helling staat, weegt het 810 ton; geheel gereed, gepantserd, met machines voorzien •n uitgerust, zal het 1930 ton wegen. Volgens particulier telegram uit Batavia, dd. 13 Maart is het Ned. schip Waterloo op de Oostkust van Madura gestrand en geabandonneerd nadare bijzonderheden ontbreken. In den loop van dit en het volgende jaar kunnen 140 kom miezen vierde klasse der direkte be lastingen, invoerrechten en akcijnseu worden aangesteld op een bezoldi ging van f 420 's jaars en een toelage voor eens van f 75 voor uitrusting, ,nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld. Nadere bijzonder heden vinden belanghebbenden in de Staats-Ct. Maandag heeft een baggerman, werkzaam aan het Zieken te 's Hage, Hij riep Orlonoif en Iwan bij zich. Beiden stonden spoedig voor hun meester, die met een doordringenden blik den jager onder zoekend in de oogen zag; zonder een ge laatstrek te bewegen wachtte hij in stijve houding de bevelen van den graaf. „Ik geloof u te kunnen vertrouwen," zeide Dewbinsky met gesmoorde stem, terwijl hij dicht bij hem trad. „Mijnheer de graaf, uw vertrouwen zal mij vereeren en ik beloof u onvoorwaarde lijke gehoorzaamheid." „Goed, wacht mij heden avond ten acht ure aan den kruisweg, ter plaatse waar de weg naar Wollnaka loopt bij de steenen zuil, maar ge moet je den zwaren baard afnemen en slechts den knevel behouden; ook zal Iwan je kleeren van mij brengen, welke gij echter eerst in het bosch aantrekt. Het plan is om heden de mij begeleidende kozakken te misleiden, door mijn persoon te vervangen." Orlanoff antwoordde niet, maar zijn glin sterende oogen en zijn gelaatsuitdrukking verrieden, dat hij trotsch was op het ver- het lijkje van een pasgeboren kind opgehaald. Eerst Dinsdag werd dit bij het ledigen van zijn schuit ont dekt. Het lijkje is in handen der politie gesteld, die de schuldige tracht op te sporen. Zondagmorgen heeft zich in een heekje nabij Roermond een man ver dronken van 40 a 45 jr., die een vrouw met zes kinderen onverzorgd achter laat. Zijn vader en zijn broeder kwamen eveneens door verdrinking om het leveneen zijner kinderen werd door een paard doodgeslagen; een zoon werd op de fabriek van de vroegere firma Tijssen Linsen door een machine van 't leven beroofd; zijn oudste zoon moest soldaat wor den, waardoor een groot gedeelte van 't wekelijksch inkomen voor een tijd verloren ging. Al deze ongeluk ken schijnt de man zich zoozeer te hebben aangetrokken, dat hij in een vlaag van moedeloosheid een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De justitie te Arnhem heeft zich Woensdag naar Nijmegen bege ven ten einde een onderzoek in te stellen naar een vermoedelijken man slag op zekeren R. van V., die achter zijn huis is gevonden, met wonden, eu dientengevolge moet overleden zijn. De man is naar men meldt, in zijn tuin vermoord geworden. De vermoorde scheen uit zijn kamer naar beneden gegaan, waarschijnlijk om zich te verdedigen. Woensdagmorgen is de officier trouwen van zijn meester en volkomen be greep wat het betrof. Zoodra ik de steenen zuil zal hebben bereikt, zal ik schielijk van mijn paard springen, en gij zult even zoo schielijk mijn plaats innemen, en naar het kasteel terug rijden, waar het u dan gemakkelijk zal zijn u weder te verkleeden en u des nachts uit de voeten te maken. De kozak zal in de schemering de verwisseling niet opmerken." „Mijnheer de graaf gelieve mij te ver gunnen wapens race te nemen; in geval van nood zal ik ze weten te gebruiken," antwoordde de jager ernstig en trouwhartig. „Ik hoop bloedvergieten te kunnen ver mijden," zei Dewbinsky; „overigens kunt ge u van een revolver voorzien, die dan u eigendom blijft; hier," voer hij voort, „hebt ge nog een jaar loon als geschenkik kom wêer terug. De jager dankte met aandoenlijke woor den. Dewbinsky wendde zich nu tot den anderen bediende. „Ook gij, Iwan, zult heden nog een ge wichtige zaak moeten uitvoeren. Gij zult van justitie uit Groningen, vergezeld van de doktoren Folkersma en Sor- mani, naar Middelstum vertrokken dit wordt in verband gebracht met het gerucht, dat daar een oude vrouw zou zijn vermoord. Volgens de Asser Ct. verhaalt meu het volgende. De postbode Aikema, loopende van Middelstum naar Appin- gadain, ging hedennacht als gewoon lijk zijne reis om 3 uur aanvaarden, Hij woont naast zijne moeder Harmke Moorlag, wed. van Geert Aikema, winkelierster, wonende nabij den Loppersummer grindweg; hij be merkte echter, dat de voor- en achter deur van de woning zijner moeder openstonden. Hij ging naar binnen en zag het kabinet openstaan en zijne moeder levenloos met verschillende wonden aan den hals op den grond onder de tafel liggen. In Lintz is dezer dagen een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De Heer Kirchmaijer ging met zijn twee kinderen, een meisje van 4 jaren en een jongen van 6 jaar, wandelen. Buiten gekomen, gingen de kinderen bloempjes zoekenen het meisje, ongelukkig te dicht bij het water komende, gleed uit en viel in den Donau, zonder dat de vader het merkte. De knaap, zijn zusje willende helpen, deelde met haar hetzelfde lot en nu eerst werd de vader door de hulpkreten de ramp gewaar. Hij spoedde zich naar den oever en sprong te water, maar de kinderen waren den kozakken aankondigen dat ik van avond te zes uren naar Dubroviea rijd en mijn paard zadelen, maar ik zal je er mee naar den hoefsmid zenden en voor mij den bruine laten zadelen. Doch in plaats van naar den smid, gaat ge ook naar het bosch en wacht ter zijde in het kreupelhout dicht bij de steenen zuil met het paard tot ik u zelf roepen zal. En nu", besloot de graaf, „wees indachtig, dat ge ongezien de klee- dingstukken en de wapens voor mij weg brengt, welke laatsteu reeds in dit kistje zijn. Spreek met elkander niets meer dan onvermijdelijk noodzakelijk is. Met de betuiging van trouw en ver knochtheid verlieten de twee dienaren dén graaf, die nog eenige brieven an bevelen voor den intendant schreef. Tegen zes uren begaf hij zich op de bin nenplaats van het kasteel, en beval 'luid dat Iwan hem het paard zou brengen, het geen dadelijk geschiedde, tegelijk hield ook een kozak zicli gereed om hem te geleiden. De graaf scheen heden bijzonder slecht geluimd te zijn; want eerstens zat de

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1