KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN \o. 537. Dinsdag 9 April 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers berkhout Co., adv ertentien Geabonneerden PftEU WSTTJDINOEN. FEUILLETON. VERSTOOTEN. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. >3 franco per post 60 tè HELDE R. Van 15 regels25 Centen, eikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. buiten deze gemeente, die nog niet het verschuldigde over het afgeloopen kwartaal voldaan hebben, worden verzocht dit nog heden te voldoen. Na deze week worden de kwitantiën met 10 cent verhooging per post algezonden. ÜlELDER, 9 April 1878. We herinneren tooneelliefheb bers nogmaals aan de heden in Tivoli te geven voorstelling door het gezelschap van den heer Vietor Driessens. - Het stoomschip »Frederick Snowdott," hetwelk eenigen tijd ge leden bij Callantsoog strandde, is 11. Zaterdagnacht vlot gekomen en be- houden door de sleepboot »Adsis- tent" van dén Heer M. Thomasz hier binnen gebracht. Aanvankelijk vreesde men dat het stoomschip het lot van de Wilhelm'' niet kon ontgaan en was't ook reeds door het volk verlaten. Het is den aannemer, den Heer M. Thomasz, echter na veel inspanning mogen gelukken het stoomschip af te brengen. De kompagniën vesting-artille rie, in kustplaatsen in garnizoen, zullen in den aanstaanden zomer worden gedetacheerd te Helder, ten einde te worden geoefend in het vuren met kustgeschut. Ben P^op 1 s c h e geschiedenis. 24). VIII. Achter de schenktafel zat Mozes met zijn sluw gezicht en zijn langen baard, met gluipende blikken zijn geld tellende of bran dewijn inschenkende voor de lustige drin kers. Het was eeu onstuimige nacht; de wind huilde en brulde in den schoorsteen en wierp de zware regendroppels tegen de -kleine vensters der herberg. Plotseling werd het gejoel der drinkers, en buiten den storm, door het ratelen van een wagen oyarstemd dié over de hobbelige straat van het dorp rolde en voor de herberg stil hield. De deur werd geopend en twee in natte zware man tels gehulde gestalten traden binnen. Nanwe- lijks had Mozes Teweles ze gezien, of hij Vrijdagavond jl. had in het gebouw voor Evangelisatie (Palm straat), een openbare uitvoering plaats, van de Christelijke Zangverèeniging Zingt den Heer", ten voordeele der zending onder de heidenen. Een tiental nommers werdeü door déze vereeniging, onder leiding van den heer H. de B., zeer goed uitgevoerd. En ongetwijfeld verlieten de talrijk aanwezigen zeer voldaan over het gehoorde het gebouw. Het st. Prinses A malia, is 6 April van Batavia naar hier vertrok ken. Het st. Madura, van hier naftr Batavia, is 7 April 's namiddags te Southampton aangekomen. Londen, 8 April. Het Neder- landsche stoomschip Spartan, van Hamburg naar Londen, met een lading suiker, is 7 April op de Has- borough Sands verongelukt. Dertien schepelingen zijn gered. BenoemdTot kommand, voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etablissement te Soerabaya J. F. J. v. d. Berg. Men schrijft uit Amsterdam Zaterdagmiddag ten 3 ure had op de werf der heeren Meursing en Huijgens een indrukwekkend feit plaats. De Willem Barendz" liep van stapel, het scheepke, waarmede éenige kloeke mannen den tocht naar de Noordpool zullen ondernemen. Het sprong overeind om de aangekomenen te begroeten. Het waren Baruch Levi en Aron Teweles, die van hunne reis terugkeerende, in de herberg afstapten, tot hunne paarden gevoederd zouden zijn. „Alles vol gasten," zei Aron tot zijn broeder, „dan moet ge goede zaken dóen." „Wat, goede zaken?" gaf de jodenkaste- lein ten antwoord, „de eeue betaalt, de anderen niet, en wanneer ik het overige krijg weet God!" „Maar sinds wanneer zijn hier de opstan delingen?" Mozes verhaalde nn hoe de Polen aange komen en den jongen graaf Dewbinsky ge wond naar het kasteel gebracht hadden. Barucb, -zoo wel als Aron luisterden ver wonderd. Dus de jonge graaf, die in Diihrovica gevangen was, bevindt zich hier. Toen de boeren en de opstandelingen zich van lieverlede verwijderd hadden, traden de drie joden dichter bijeen en be gonnen een gesprek in de Hebreeuwzche taal. „Met wie houdt ge het?" vroeg Aron vaartuig kwam op een uitstekende wijze in zijn element terecht. Binnen veertien dagen zal het geheel zijn op getuigd en geproviandeerd, zoodat het in het laatst der maand zeilklaar zal wezen, 't Is een kleine schuit," bitter klein zelfs, maar ijzersterk ge bouwd. Een oud zeevarende, die op de werf stond en die mij mededeelde, dat de minister van marine het had laten afwimpelen", vond het scheepke zelfs wat al te klein, en inderdaad als men het van binnen beziet, dan is de beschikbare ruimte bestemd voor iuiniatuur-mènscheh. Van luie isgeen sprake, höe ook genaamd. In de afdeelingen, die men kajuiten noemt, kan men te nauwernood recht op staan. De hutten zijn zóó bekrom pen, dat zij slechts tot ligplaats kunnen dienen voor heel rustig sla- penden. De ruimte voor deu dokter en den photograaf is zóó klein, dat de een in zijn kooi moet blijven liggen totdat de ander zich zal hebben aan gekleed. Trouwens, de maat van het schip verklaart alles; het sierlijk ge bouwde vaartuig heeft een lengte van 24 meter, eene breedte van 6 en eene hoogte van 3 meters. Van harte hopen wij, dat de tocht, die met de Willem Barendz wordt ondernomen, een schitterend succes hebbe. Zooveel is echter zeker, dat wij den moed bewonderen van hen, die aan boord van dezen snotedop," naar het barre noorden durven stevenen, in het belang der weten zijn broeder, „met dé Bussen of met de Puien „Wonder Gods, welk een vraagriep Mozes„de Kus vertreedt den jood, de Pool ook, vertreden doet hem iedere Gojim." Met wien ik het houd? Ik lïoud het mét de Rnssen als zij betalenIk hond liet met de Polen als zij betalen--- En des kasteleins mager gezicht met de diep liggende oogen, met den boosaardig ver wrongen mond boog zich geheel tot zijne gasten. „Wanneer beide partijen betalen, „hond ik het met beiden," fluisterde bij. Aron grinnikte en reikte Mozes de hand. „Recht zoo!" zei hij eindelijk, „precies zóo deuk ik; zoo wij een zaak kunnen maken, moeten Wij toetasten, dat is het beste van de geheele slamassel!" Baruch Levi zweeg; hem had de ver standhouding van béiden en hunne opinie weinig bevallen. Hij betaalde wat hij met zijn reisgezel verteerd had en spoorde tot het vertrek aan. Mozes maakte hierop de paarden los, hielp den boer, die de twee reizende joden tot voerman diende inspan- schap, tot eer onzer natie. Verschillende autoriteiten waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Nadat het comité van uitvoe ring voor den tocht naar de Poolzee gemeend had, voor de herhaalde aan biedingen van den heer Sibiriakoff beleefd te moeten bedanken, wenschte deze dan toch door een minder aan zienlijk geschenk dan oorspronkelijk door hem was aangeboden, van zijne sympathie voor de Nederlandsche expeditie te doen blijken. Het hoofdcomité meende onheusch tegenover den heer Sibiriakoff te zul len handelen, wanneer het nogmaals deze bijdrage, die zoozeer van belang stelling in de onderneming getuigt, van de hand wees. Het heeft deze dus, met dankbaarheid aan den mil- den gever, aanvaard en behoud zich voor, ze op een volgenden tocht, wan neer het doordringen in de Kara-Zee meer inde bedoelingen van het comité zal kunnen liggen, op die wijze te besteden, welke den heer Sibiriakoff aangenaam moet zijn. Men meldt uit het N. des lands dat op de hoog gelegen landen het weidevee reeds wordt uitgelaten, ter- Wijl aldaar mede met het poten van aardappelen, hét zaaien van zomer- rogge enz. wordt aangevangen. De groenten in tuinen en op akkers ontwikkelen zich voordeelighet boomgewas komt flink uit én alles belooft een vroegtijdigen bloei. non, en daarop rolde de wagen met Baruch en Aron naar Dubrovica. De kastelein sloot nu zijn huis en telde het heden ontvangen geld. Hij glimlachte stil voor zich, want hij was met de ont vangst te vreden. In het kasteel echter was alles nog op de beqn. De opstandelingen hadden op de binnenplaats een wachtvuur ontstoken, de kosymeri(zeissenmannen) zongen hunne droef geestige nationale liederen, terwijl de afge meten zware tred van den jn den gang heen en weer gaanden schildwacht in de verte hoorbaar was. Daar bijna elk oogen- blik nieuwe vrijwilligers zich hij Öewbinsky aandienden, zoo stonden er nu met meer veertig maar bijna twee honderd man onder zijn (commando. De legioenen der opstandelingen snelden van alle kanten en einden van Polen toe. De militaire macht der Russen was in Polen veel te gering, om de oproerlingen voor het oogenblik krachtig tegen te kun nen gaan. Van Petersburg werden wél be stendig nieuwe regementen afgezonden,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1