!\o. 542. Vrijdag 26 April 1878. Zesde Jaargang. Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN. FEUILLETON. VERSTOOTEN. Vliegend Blaadje APRIL—MEI. Zondag 28 Opgang der Zon 4u. 35 m. Ondergang 7 u. 20 m. Maandag 29 Dinsdag 30 Woensdag 1 Donderdag 2 Nieuwe Maan. Vrijdag 3 Zaterdag 4 HELDER, 26 April 1878. Dinsdag jl. had hier bijna weder een knaapje door verdrinking het leven verloren. Spelende aan den wa terkant der gracht om de Marine warf, had het 't ongeluk daarin te vallen. De werkman P. W. Arends, welke slechts één arm ter zijner beschikking heeft, sprong van de overzijde der gracht in het water en had het ge luk 't kind te redden. Gisterenavond hield de vereeni- ging iVaderland en Oranje" een bijeenkomst in Tivoli, tot inwijding van een banier. De president, de hr. Colijn, noemde die banier een hechte band voor de leden, een teeken der eer en uitte den wensch, dat men die getrouw mocht blijven. Spreker gaf de banier over aan den gekozen banierdrager, den heer van dsr Kraan, waarna 't Volkslied werd gespeeld. Een optocht door de zaal stelde ieder in de ge- I legenheid 't zoo lang begeerde ver- eenigingsteeken te zien. De banier is van zijde vervaardigd, omboord met goud en versierd met gouden kwasten, 't Nederlandsche wa pen staat er keurig op, met 't baven- schrift Onderofficiers-Vereeuiging en 't onderschrift Vaderland en Oranje. Moge de wensch van den president vervuld worden en die banier de leden vereenigd houden in vriendschap en kamaraadschappelijken zin. Met de gewone tact, wist V. en O. den avond recht genoegelijk te maken. De zangvereeniging »Cecilia" zal Zondag a. s. een buitengewone Een Poolsche geschiedenis. 28). IX. Toen Baruch zijne dochter op de straat had geworpen, stormde hij als een dol ge worden tijger de kamer binnen, waar Rachel en Aron Teweles zich bevonden, en vloekte en weende in aen adem, zoodat beiden ge loofden, dat de oude man krankzinnig was geworden. Slechts mot veel moeite gelukte het hnn hem eenigszins tot bedaren te brengen. „Waar is uw dochter?" vroeg Aron, die uit de halve woorden van den ouden man afleidde, dat er aen heftig tooneel tussohen vader en kind had plaats gehad. „Waar zij is?" herhaalde de andere, ter wijl zijne oogen spookachtig glinsterden, „weg is zij uit mijn huis, dat zij onteerd heeft vervloekt en verstooten is zij, als eeu 'verraadster van ons volk, als een afval lige van het geloof onzer vaderenMet vergadering houden in Musis Saerum. (Zie advertentie.) Aanstaanden Zondag zal de Bur gerkring Harmonie, daartoe van ver schillende zijden aangezocht, nogmaals het tooneelspel »De Oude Kleer- Kooper" opvoeren, welk stuk jl. Zon dag door dit gezelschap voor zijne leden op uitstekende wijze werd ten tooneele gevoerd. De laag gestelde entrée zal beminnaars van het tooneel zeker niet terughouden en doet een volle zaal verwachten.(Zie advertentie.) Als een bijzonderheid deelt men ons mede, dat bij een ingezetene dezer gemetente aan een druivenboompje den 20sten dezer zich reeds jonge druiven vertoonden, welke zich thans flink ontwikkelen. Volgens een bij het Dep. van marine ontvangen telegram, is het ramtorenschip Koning der Neder landen, kapt. t. z. W. Enslie, den 20 dezer te Bombay aangekomen. Aan boord alles wel. Het st. Koning der Nederlan den, van Batavia naar hier, is 20 April des namiddags Gibraltar ge passeerd. Het st. Conrad, van hier naar Batavia, stoomde voorbij Aden, den 23n April, 's nachts. Het st. Madura, van hier naar Batavia, kwam te Suez en vertrok van daar den 24n April, 's namiddags. Z. M. heeft A. Westra, thans ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot, benoemd tot ontvanger dierzelfde middelen te Helder. Met 15 Mei a. s zal d» nieuwe lijn Zaandam Amsterdam door ds Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij geopend worden; voorloopig echter voor personen en bagage, aangezien de inrichtingen op het station te Amsterdam nog niet geheel voltooid zijn. De eerste tramway-locomotief in ons land is te 's Hags beproefd door de Haagsch# Tramway-Maat- schappij. Bij den rit op den nieuwen Badweg, tusschen het Badhuis en de korte woorden verhaalde hij het gebeurde. Vervolgens schreeuwds hij plotseling jam merend uit„Ik heb geen kind meerAan alles hseft Dewbinsky schuld!" „Baruch," zei Aron met van woede ge smoorde stem, „wij zullen ons wreken en daarbij nog een goede winst maken; wij zullen naar Lublin reizen, waar Murawieff zich thans ophoudt, wij zullen hem zeggen, waar hij den graaf kan vinden. Wij zul len den prijs van driehonderd dukaten verdienen, die op zijn hoofd zijn gezet." „Ja," viel Baruch Levi hem in de rede. „Sterven moet hijik zelf wil de Russen naar het slot der gravin Jablonowska voeren! De dukaten moogt gij behoudenik wil geen bloedgeld, ik wil wraak, slechts wraak „Mijn broeder Mozcs," voer de andere voort, „zal ons raad' gevenhij zal ons de hand leenen bij alles; in drie dagen zal de fraais graaf, de ellendige goj gevangen zijn Op naar Lublinschreeuwde Baruch, „niet morgen, niet in vier uren nu oogenblikkelijk wil ik weg!" De oude man snelde naar beneden, trok den knecht van zijn bed, hielp zelf de paar- witte brug aan het Kanaal, heeft dit voertuig, vervaardigd in d» con- structie-werkplaatsen van de firma Carles Fréres te Gent, goed voldaan. Door wijlen vrouwe B. H. baronesse van Brakell tot den Bra- kellBrand is aan het Protestantsch Bestedelingshuis te Arnhem f 15,000 en f 10,000 aau de algemeene armen vermaakt, vrij van rechten. Gedurende de Paaschdagen zijn langs den Rijnspoorweg ruim 20,000 reizigers vervoerd. Dinsdagochtend ongeveer half zes is in de stoomsalamoniak-fabriek op het Korte Bleekerspad te Amster dam, de stoomketel gesprongen. In de fabriek moet ernstige schade zijn aangericht en een der werklieden het leven verloren hebben. In de Leidsche Kruisstraat te Amsterdam viel Zaterdagavond een vrouw, terwijl zij met eenige huren stond te praten, dood neder. Haar man, die eeuige oogenblikken daarna thuis kwam, werd van schrik krank zinnig, en het kostte zooveel moeite hem in bedwang te houden, dat de hulp der politie moest worden in geroepen, om den ongelukkige on schadelijk te maken. Donderdag 2 Mei zal zekere H. K„ oud 36 jaren, voor het Ge rechtshof te Leeuwarden terechtstaan wegens bigamie (dubbel huwelijk). Hij woonde vroeger iu Chicago en later in ons laud. Jacob Krijger, landbouwer te Naaldwijk, heeft de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond, in dit jaar gepoot en gerooid, aan Z. M. den Koning aangeboden. Een dronken kanonnier, te Arnhem in garnizoen, denkende in de kazerne te zijn, ging geheel ont kleed op den publieken weg ter ruste. Eenigen tijd later door de koude wakker geworden, bemerkte hij, dat zijn goed was verdwenen, en moest zich alzoo in Adamskostuum bij zijn opperwachtmeester aanmelden. den inspannen, en een uur later reed een rijtuig op den weg die naar Lublin voert. De twee joden in hunne reispelzen gehuld zaten er ingeen van beiden sprak een woordzij wisten dat hetgeen zij onder namen, een gevaarlijke zaak was, want zij wilden de opstandelingen aan de Russen verradan, en ingeval de Polen zulks ooit mochten ontdekken, konden beiden verze kerd zijn, dat zij het langst geleefd hadden. Nog denzelfden avond kwamen de reizi gers te Lublin aan en werden onmiddelijk bij Murawieff toegelaten. Zij hadden met hem een lang, geheim gesprek. Den volgenden morgen vóór het krieken van den dag reden zij weder uit Lublin wegmaar vijfhonderd schreden achter hen reden op hnn gemak twee kozakken, en achter hen op eenigen afstand ODgeveer twintig en op dezen volgden iets verder achterwaarts vijf escadrons. Niemand was het ingevallen, dat de twee in het rijtuig zittende joden tot de troepen behoorden en toch was het zoo. Baruch Levi en Aron Teweles voerden de kozakken naar het kasteel der gravin Jablonowska. Zij hadden Murawieff beloofd hem den graaf Dewbinsky LI. Zaterdagmorgen heeft te Haarlem een treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl twee knechts van den tabaksverkooper Wolffenbuttel, wo nende aan het Spaarne, bezig waren met het ophijsclieu van een mand tabak door middel van een windas, waartoe zij zich op den zolder be vonden, speelde het 6jarig zoontje van den zadelmaker v. Amstel, mede in die buurt woonachtigop de stoep van genoemden tabaksver kooper. Door het schommelen van de mand, kwam deze in aanraking met een openstaand houten zonne- i scherm der tweede verdieping, dat daardoor met geweld uit de schar nieren werd gewipt en terecht kwam op het hoofd van dit knaapje, waarbij een ijzeren pen, met kracht in de hersenen gedrukt, het hoofd belang rijk verwondde, zoodat hij in bewus- teloozeu toestand naar de ouder lijke woning is overgebracht. De heer Dr. Winkler, die dadelijk ge neeskundige hulp heeft verleend verklaarde, dat het kind niet buiten gevaar was. De gezagvoerder van het st. Baron Hambro, te Marseille van Huil aangekomen, rapporteert 14 April, ongeveer zestig Engelsche mijlen ten W. van Europa-punt een barkschip te zijn gepasseerd, plat op zijde liggende, met de masten te water. Een groot gat was in de zijde van het schip, vermoedelijk veroorzaakt door aanzeiling, en een aantal vaten en andere wrakstukken dreven in de j nabijheid. j De machinisten te Marseille, j die het werk hebben gestaakt, zijn ten deele weer aan den arbeid. Er zijn er nog die leegloopen, maar niet omdat zij niet weer tot den arbeid willen overgaan tegen het vroegere loon. Integendeelzij hebben op den ouden voet hunne diensten aangeboden, maar zij zijn afgewezen, daar in hunne plaatsen reeds voorzien is. De dader van den gruwelijken over te leveren. Murawieff, om zeker van zijn zaak te zijn, zond langs een anderen weg een tweede afdeeling troepen tegen het slot. De eerste troep dezer tweede ko- lonnc bestond uit een pulk geregelde Rus sische kozakken in Poolsche dracht, blauw en rood, goed gewapend mét lansen en schietgeweer; hun zijden vendel met bet heiligenbeeld wapperde in de lucht. Ver volgens kwamen hun altaman aan de spits, van krijgslieden, dar Uraalsche en Donsche stammen in zonderlinge Oostersche klceding van allerlei kleur, zonderlinge puntige mut sen boven de door de zon verbrande, baar dige gezichten, grijsaards en jongelingen; de achterhoede vormde een hoop baskieren, een haveloos volk, met bloeddorst op het wild dierlijk gelaat;. Tegen acht ure's avonds i was het slot der gravin Jablonowska een uur in den omtrek door Russisch* troepen omsingeld. Daar de voorposten van Dew binsky veel dichter bij het dorp geplaatst waren, had noch deze, noch eeu of auder soldaat vaL zijn troep eenig vermoeden van het gevaar, dat hen bedreigde. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1