KLEINE COURANT ELDER EN OMSTREKEN Ulo. 543. Dinsdag 30 April 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co advertentiën nieuwstijdingen. lr feuilleton. VERST00TEN. laadje en. VOOR DEN ,er 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct, 3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. W HELDER, 30 April 1878. B Gisterenmiddag, tusscben 12 en ure, bad in de smederij op's rijks rerf, waarschijnlijk door opeenboo- I ing van gas, in de windbuis ontstaan oor het niet goed afsluiten der xanen of door een andere oorzaak, pn vreeselijke ontploffing plaats, even lsof een stuk zwaar geschut werd 'geschoten. De windbuis in hetge- "jouw is op twee plaatsen in stukken •;cslagen en de windmolen buiten het fj.jebouw geheel verbrijzeld. Door den cbok zijn 133 ruiten in het gebouw ernield. Gélukkig bevond zich op dat /enblik niemand in de werkplaats. drinkeL^onjag geraakte bier weder en aanvallig knaapje al spelende n de binnenhaven; men merkte bet ingeluk toen bet reeds te laat was, raut alle aangewende pogingen om I e levensgeesten op te wekken bleken f A rucbteloos slechts bet lijkje kon ïeu aan de diepbedroefde ouders erugg<"Ten. Wet genoegen woonden we J iondagavond de Zanguitvoering van 't ezelschap sCecilia," in Mnsis Sacrum ij. 't Programma was goed gekozen en verd goed uitgevoerd. De kooren ens raren goed ingestudeerd en de solisten j weten zich uitmuntend van hunne (f k, hetgeen blijkbaar was door de .„rhaalde applaus. Een gedeelte van t ij e Landelijke Avondstond," zette als op 't werk. lotnummer de kroon len, i.' JSen Poolsche geschiedenis. 9). X. 1.« De nacht was ruw en koud. Bulderend liste de noordwestenwind in de holten "iade kalkrotsen bij het kasteel der ravin Jablonowska. De storm zweepte NG. Bnkere wolken aan het zwerk voort; de - teren namen de wijk onder hunne daken; ■lfs de dieren bergden zich in kloven en reupelhout; alleen de reuzige kettinghond Bi het slot wedijverde in het huilen met en storm, in zijn hok. Bij het flauwe licht ,t somwijlen de maan nit den wolken- iaos op de aarde wiarp, zag men een ie- slijke gedaante langzaam en voor- ic'utig uit de diepte van een oude verval- Ut. in steengroeve opwaarts stijgen. Een geanimeerd bal besloot op gezel lige wijze dezen avond. Aan de volgende personen in Rijks dienst zijn Vrijdag en Zater dag de medailles en bijbehoorende gratificatiën uitgereikt voor betoon den ijver en trouwe dienstbetrachting de gouden medaille en f 100, grati ficatie voor 36-jarigen dienst aan G. Zwier, J. Klaverstein en J. van Heusden de zilveren medaille met f 50 gra tificatie voor 24-jarigen dienst aan J. Zoetelief, S. Lab, M. Boon, D. J. Kuil, A. J. Feij, K. Kolborn, D. N. de Back, A. Meijer, J. de la Houssaye en M. Meereus; De bronzen medaille voor 12-ja- rigen dienst aan H. D. v. d. Laag, C. W. Raurder, J. A. Kraak Sr., J. Kraak, J. B. Abeln, D. de Ruij- ter, H. Vonk en L. van Öeven. Aan de bemanning van de reddingboot aan den Helder, die zoo moedig en met opoffering van twae menscbenlevens de equipage van het Deensche stoomschip Nord Lyset redde, is door tusschenkomst van den Deenschen consul te Am sterdam vanwege zjjne Regeering overmaakt een som van 410 kronen. Het st. Prins Hendrik, van hier naar Batavia, is 24 dezer Ouessant Het st. Prins van Oranje ver trok van Batavia naar Nederland den 27en April. V. De man moest hier bekend zijn, want met zekeren voet betrad hij de vervallen steenen treden, die van een diepe, natuur lijk» bron af naar het slot voerden, en welke treden, liit kunsteloos in, den leèmbodem ingedrukte onbehouwen steenen bestaande, door den regen glibberig waren geworden. Hij stond nu boven en staarde soherp in de onvriendelijke duisternis. „Nu ben ik dicht bij mijn doodsvijand," mompelde hij„misschien gelakt mijn plan." Hij opende een kleine deur en steeg be hoedzaam den wenteltrap op. Binnen in een verwarmde kamer zat graaf Dewbinsky. Hij had zoo even den brief van Iwan gelezen en dacht aan Anka en aan al de gebeurtenissen, die zoo snel elkander gevolgd waren. Wat kon hem de toekomst brengen, wanneer mocht hij zijn Anka weder zien Deze gedachte hield zijn geest bezig, toen «en opstandeling binnenstormde met den kreet. „Mijnheer de graaf, een jood is door de achterdeur in het kasteel geslopen, en werd toen hij «ich zoo even in een kamer ver- Zr. Ms. eskader, dat een oefe- ningstocht in den Atlantischeu oceaan doet, is na een kort oponthoud vóór Suriname den 5en April jl. van daar vertrokken en den 7n April te Bar bados aangekomen. Den lOen daar aanvolgende zou het naar Curayao stevenen. Zaterdagnamiddag is in de buitenhaven te Zierikzee de loods de Waard, een bejaard man, die juist een schip had buitengebracbt, van boord gevallen en verdrouken. Thans is naar men uit Ber lijn meldt bepaald, dat de vol trekking van het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik met prinses Maria te Potsdam in het midden van Juni zal plaats hebben. Vijf personen te Amsterdam, die een zwervend leven leiden, en 's nachts op straat ronddwalen of in dezen of genen hoek zich ter ruste legden, poogden onlangs bij een goud- en zilversmid in te breken en hadden reeds een ruit stuk gesla gen, toen de eigenaar hen betrapte. Zij zijn allen gevangen genomen. A. F. Hauwert, een der twee onlangs uit bet Huis van Arrest te Haarlem ontvluchte gevangenen en voor eenige dagen aldaar terugge bracht, heeft zich Vrijdagnamiddag in zijne cel door ophanging van bet leven beroofd. Zaterdagnamiddag stootte te Middelburg een 15-jarige knaap, die schuilen wilde, betrapt en aangehouden." „Breng hem hier," beval Dewbinsky, terwijl hij Iwan's brief in zijn schrijftafel bergde. De deur werd geopend en twee zeissenman- nen brachten Baruch Levi gebonden binnen. De graaf was overeind gesprongen. „Wat wilt ge bier, Levi?" vroeg hij. „Bij God!" antwoordde de jood, scherp op ieder woord drukkend, „bad ik kunnen gelooven dat mijnheer de graaf zoo vele getuigen zou roepen en mij laten binden, terwijl ik gekomen ben over onze familie aangelegenheden te spreken." „Maakt den man los en laat ons alleen zei de graaf met sombere stem. Zijn bevel werd dadelijk volbracht en weinige seconden later stond Baruch voor den graaf alleen. „Mijnheer de graaf, wilt ge mij wel ver- oorlooveu te gaan zitten En zonder een antwoord af te wachten, zette zich de oude man. „Hoe sterk is uwe bezetting hier in het kasteel?" voer hij toen voort. Graaf Dewbinsky sprong verstoord op. werkzaam was op de werf de Vol harding, tegen een stapel planken, waardoor deze kantelde en bij ze allen op bet lijf kreeg. Hij was onmidde- lijk een lijk. Op het Leidscbeplein te Am sterdam zijn drie jongens gearresteerd wegens diefstal van Sigarenpijpjes. De haven op het eiland Ter schelling zal weldra de noodige ver betering ondergaan. De aanbesteding daartoe zal eerlang plaats hebben. In de vorige week zijn te Itzig (Luxemburg) dertig buizen door brand vernield. Onder den naam van de flotille van bet Roode Kruis is een zeer belangrijke uitbreiding gegeven aan den vruchtbaren werkkring van het roode Kruis in bet Oosten van Eu ropa. Op 17 April werd nl. te Giur- gewo feestelijk ingezegend een flotille van bet Roode Kruis, bestaande uit 2 stoombooten en 6 barken, die te zamen 1200 bedden bevatten. De flotille kost 3.000 pd. st. De offi cieren en manschappen worden door de Oostenrijksche Donauvaartmaat- schappij verschaft. De vloot vaart van Sistowa naar Galat», vice-versa. Zij zal voorshands ongeveer 12,000 zieken moeten overbrengen. De Noorscbe bark Veranda," gezagvoerder Christophersen van Montevideo naar Antwerpen bestemd, kwam jl. Maandag langs de reede van Vlissingen. Tijdeus het innemen „Welk een vraag is dat?" riep hij, „wilt ge ons verraden „Waarom vertoornt ge n? Wanneer den jood de genade is deelachtig geworden, dat zijne dochter door mijnheer den graaf is verleid, waarom zou hij dan niet mogen vragen, hoe sterk de bemanning in het slot is?" „Hoe durft ge u vermeten mij den ver leider van uw dochter te noemen?" ant woordde Dewbinsky. „Ik wilde weten of uw troepen tegen twee a drie duizend weerstand konden bieden?" voer Baruch spottend voort, j „Wat bedoelt ge hiermee vroeg de i graaf, wien een vreeselijk vermoeden bekroop. „Ik bedoel," zei Baruch Levi, zich hoog oprichtend. „Let goed opIk had op deze wereld niets dan mijn kind, mijne Sara! Daar kwaamt ge in ons huis sluipen als een tijger, die zijn buit opspoort. Ge ver veelde! u op nw hoog kasteel, ge moest een speeltuig hebben; ge hadt daartoe uitge kozen mijne Sara, mijn hartebloed en om te weten hoe ver de liefde van een arm joodsch meisje ging, hebt ge haar gebeden ofbevo-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1