t. KLEINE COURANT KELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN IMo. 546. Vrijdag 10 Mei 1878. Zesde Jaargang. ir. c P, abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers berkhout Co., ADVERTENTIËN Kalender der Week. NEU w STJ J DIN I EN feuilleton. VERST00TEN. 'f Vliegend Blaadje. VOOR DEN aan van e en eii; )U- IS- 3r 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 25 Centen eikeregel meer 5 Centengrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. I zijn zijn de en DP- MEI. &NDAG 12 Opgang der Zon 4 u. 10 m Ondergang 7 u. 42 m. ÏAANDAG 13 INSDAG 14 Toensdag '15 ondekdag 16 Volle Maan. KIJDAG 17 aterdag 18 HELDER, 10 Mei 1878. Een elfjarig knaapje, dat zich isterenavond laat bezig bield om e bewoners der Koningstraat door deurtje schellen" te plagen, werd, aar wij vernemen, door een driftig uisvader op heeterdaad betrapt en chternagezet. Eenige oogenblikken aarna vonden zijne speelmakkers em bewusteloos op straat liggen. randaar naar zijn bedroefde ouders ervoerd, Vermochten geen middelen er kunst hein uit dien toestand op i wekken men constateerde alleen ijn dood. De oorzaak van dien plot- slingen dood is ons nog niet juist be- end. Wat het onderzoek daaromtrent ok mocht ophelderen, bet geval is eer betreurenswaardig. De baldadigheid der jeugd, soms ihandelijk verregaande, zou zeker ïerkelijk verminderen, wanneer de aders in 't algemeen streng toezicht p hun kroost hielden. Het st. Prins Hendrik, van hier aar Batavia, is te Suez aangekomen n heeft 8 Mei de reis voortgezet. Jen Poolsche geschiedenis. 8). XI. De kozakken waren met den gevangen eniawitsch en den tuiniersknecht van vorst elotiskoff te Warschau aangekomen. De raaf verhaalde aan Murawieff, dat hij het esprek van Dewbinsky met Langiewicz eluisterd en geloofd had met de beste be- oeling te handelen, door den kozakken iervan door den knecht kennis te laten even, om zoodoende de vlucht van Dew- insky te verijdelen. Waarom deze nog dien- slfden dag zijn voornemen had uitgevoerd, 'as hem te onbegrijpelijker geweest, daar ij het voor onmogelijk hield dat iemand tewbiusky had kunnen waarschuwen. Met de verklaring van den graaf stemde ok die van den tuini.rsknecht en de kozak- Het st. Prinses Amalia, van Batavia naar hier, is 7 Mei 's ochtends te Napels aangekomen en des mid dags van daar vertrokken. Het st. Prins van Oranje, van Batavia naar hier, is 7 Mei voorbij Point de Galle gekomen. Te Amsterdam is overleden ds. P. C. A. Pantekoek, zeer geliefd en algemeen geacht predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar, in den ouderdom van 45 jarenhij leed reeds gernimen tijd aan een kwaal, die een vroegtijdig sterven deed ver wachten. Dinsdagnacht omstreeks half 3 uur, is op den wal tusschen de Heere- en Oosterpoort te Groningen het lijk van zekere vrpuw, genaamd Johanna Boelens, gevonden. De vrouw is blijkbaar een gewelddadigen dood gestorven en wel door verworging. De politie, die weldra met de zaak in kennis werd gesteld, stelt alles in het werk om de zaak tot klaar heid te brengen. Het lijk is naar het akademisch ziekenhuis gebracht. De dader is reeds gevangen genomen en heeft bekend. Hij was pas uit de bedelaarskolonie ontslagen en was vroeger in O. I. (gedegrageerd) kor poraal geweest. Hij had het geld, dat hij nu uit de kolonie had mede gekregen, grootendeels te Groningen verteerd met de door hem geworgde vrouw. Hij was, zooals het schijnt, tot de misdaad gedreven door jaloezie, omdat bedoelde vrouw dien nacht met een anderen man was uitge gaan. De Arnhemsche Ct. zegt: Het ware wel te wenschen, dat ons volk even mild met zijn geld was als met zijn verzen. Natuurlijk vor deren wij niet, dat zij, die nu den uittocht van de Willem Barendsz, bezingenzooveel guldeus hadden bijgedragen als ze er nu letters aan wijden, maar met die hooggestemde zangen, waarmede de expeditie naar de Noord-Poolstreken vergezeld gaat, maakt het een droevig figuur, dat aan zulk een pover scheepje de taak wordt opgedragen Neerlands glorievol verleden" te doen herleven en zijn »alouden roem als zeevarende mogendheid" te handhaven. Wat minder verzen, wat minder hoezee's en toosten en wat meer bij dragen voor het doel, had ons land niet tot oneer gestrekt en ware beter bewijs geweest voor de. vereering der nagedachtenis van onze kloeke voor vaderen" en wat men verder in de laatste maanden heeft verkondigd. Een bijenzwerm maakt den Spaardammerdijk bij Amsterdam on veilig. Hij heeft een aaval gedaan op een rijtuig dat langs den dijk kwam. De woedende bijen stortten zich op het paard, op den eigenaar van het rijtuig, die zelf mende, en zijne kinderen die in 't rijtuigje zaten. Met levensgevaar gelukte het den bestuurder van het rijtuig op den dijk te keeren, waardoor hij en de keu overeen. De wachtmeester der kozakken moest voor zijne nalatigheid hard boeten Murawieff liet hem zonder veel omstandig heden fusiileeren. Seniawitsch en de knecht werden weder vrij gelaten. De graaf bleef eenige dagen te Warschau. In het gezelschap van Rus sische officieren had hij spoedig de rest van de door Baruch Levi geleende roebels ver speeld. Tot dezen kon en wilde hij nu niet op nieuw om geld gaan. Na een aan de roulette doorgebrachten nacht zat hij in een kamer van zijn hotel en dacht er over na hoe en waar hij wederom geld kon opjagen, om zijn ledige beurs weder te vullen, toen hem Aron Teweles in de ge dachte kwam, die oo-k reeds eenige geld zaken met hem gedaan had. Dadelijk zond hij een knecht, om hem op te zoeken en bij zich te ontbieden. Aron was, nadat hij in plaats van het beloofde geld een duchtig pak slagen met zijn broeder eerlijk gedeeld had, weder naar Warschau terug gekeerd, en de bode van den graaf vond hem in zijn huis Na verloop van een uur verscheen Aron Teweles bij Seniawitsch. „Ha! reeds hier?" zoo ontving de graaf de met ontelbare buigingen binnentredende, „kom nader, ik zou gaarne een zaak met je willen doen." Aron beantwoordde de toespraak van den graaf met een half spottenden glimlach vervolgens zeide hij kuchend en met snate rende stem, terwijl hij een smerige brieven- tasch te voorschijn haalde. „Met pleizcr wil ik mijne rekening met mijnheer den graaf in orde brengen, üe graaf beet zich op de lippen en ter wijl hij den eigenlijken zin in het antwoord van den jood niet scheen op te merken, antwoordde hij met schijnbare zorgeloosheid, welke echter zijn misnoegdheidslechtverborg. „Ik moet drieduizend roebels hebben, meester Aron, cn ge kent mij te goed ore niet te weten, dat, ge niets bij' de zaak waagt. „Ik geef u miju woord, mijnheer de graaf," hernam de jood, „dat mijn beurs even zoo droog is als de jordaan in de heete Augus- zijnen, hoewel hevig gestoken, kon den ontkomen. Teleurgestelde liefde had Dins dagavond te 's Hage bijna een 22- jarig minnaar het leven gekost. Zijn aangebedene bleef doof voor al zijn smeekgebeden, al wandelde zij ook rustig met hem voort, langs om en bij". Wanhopig door haar aanhou dende weigering om het zoo vurig begeerde »ja" uit te spreken, sprong hij in 't water, om te sterven of te overwinnen. Het laatste schijnt hem te zijn gelakteen voorbijgan ger sprong den verliefden drenkeling na, redde hem en voerde hem in de armen zijner Dulcinea, die immers nn wel, verteederd door zooveel liefde haar hart en hand aan den roman- tischen gelaut zal schenken. Werd dezer dagen gemeld, dat een godsdienstige sekte in Noord- Amerika besloten had voortaan geen predikanten, die rooken, meer aan te stellen, als pendant wordt n* gemeld, dat de eerwaarde kerkeraad van Dussen het besluit genomen heeft ter vervulling' der vacature, die reeds jaren lang duurt, geen predikant te beroepen, die een baard draagt. Te Leiden is een kind geboren met een tijgerhuid. Het geheele lichaam is behaard en gevlekt. In de nabijheid van Praag is een tweeling (meisjes) geboren, die met de bekkenbeenderen aan elkander zijn verbonden. Overigens zijn beide tusmaand. Ik heb eenige dagen geleden een wissel betaald en dat heeft mij geheel op het droge gebracht." Hij stond langzaam van zijn stoel op, haalde uit zijn porte feuille een wissel en hield dien den graaf voor. Bij het zien er van, werd Seniawitsch's gezicht doodsbleek en hij stak de hand er naar uit; maar Aron trok haastig zijne hand terug en bergde hem weder in zijn porte feuille. „Ik wilde slechts weten, of mijn heer de graafj dit papier kende, dat mij tien duizend rochels heeft gekost. Deze wissel is vijf duizend roebels groot en vervalt binnen drie dagen." „Hoe zijt ge aan dit papier gekomen „Ik ontving het van Baruch Levi, en daar gij zoo het schijnt, niet wenscht mijn heer den vorst te laten weten, dat gij de acceptatie, welke hij zoo vriendelijk gege ven heeft Ik ben in de macht van dezen jood, dacht de graaf. Vol woede tandenknarsend, maar zijne gevoelens onderdrukkend zeide hij „Beste meester Aron, prolongeer den wissel nog op drie maanden en op den

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1