KLEINE COURANT HELDER, NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., advertentien nieuwstijdingen eeuilleton. VERSTOOTEN. Vliegend Blaadje VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. HELDER, 14 Mei 1878. Het stoomschip Prins Hendrik, van hier naar Batavia, passeerde Aden 14 Mei 's ochtends. Het st. Celebes, van hier naar Batavia, is 12 Mei's avonds te Sout- hampton aangekomen. Volgens telegraphisch bericht is het schoenerschip Willem Barendsz, kapt. de Bruijne, 12 dezer te Bergen aangekomen. Het schip voldeed goed en alles was wel aan boord. Zr. Ms. Ramtorenschip Koning der Nederlanden is den 6en dezer te Atjeh aangekomen. Aan boord was alles wel. -Gisterenmorgen is in de Zijpe het lijk uit het water opgehaald van zekeren R. D. De man leed aan een kwaal en men denkt dat het hope- looze daarvan hem tot die nood lottige daad gedreven heeft. Een in de vorige week aan het Postkantoor te Amsterdam bezorgde brief, inhoudende f 145.aan bank papier en geadresseerd aan den heer A. Visser alhier, is niet aan zijn adres bezorgd. Men verneemt, dat de dezer dagen eervol ontslagen officier van gezondheid der 1 kl. L. B. E. Lede- boer, zal optreden als directeurgenees- kundige van het krankzinnigen gesticht te Soerabaja. Een matroos van een loods- Een Poolsche gesohiedenis. 33). XI. In een ander oogenblik zou de graa f den onbeschaamde uit de deur laten werpen, maar hij moest nu trachten den wisse], hoe ook, in zijne handen te krijgen, om hem te knnnen vernietigen; want de acceptatie van den vorst was valseh. Aron Teweles scheen zulks ook te ver moeden en werd door de toegevendheid van den graaf hierin gesterkt, zoodat zijn toon tegenover hem steeds brutaler werd. Na een lange woordenwisseling bewilligde Aron er in nog duizend roebels voor te schieten en den ouden wissel drie maanden te prolongecren. Toen hij den graaf verlaten had glim lachte hij voor zich„Waarom zou ik niet kotter is Zaterdag bij het verlaten vau een uitgaand schip te IJmuiden, tusschen de vlet en het schip in het water gevallen en verdronken. In de St. Pieterssteeg te Am sterdam is Vrijdag tusschen twee knapen van 10 en 12 jaar een hevige twist ontstaan, waarbij de een den ander zoodanige verwondingen toe bracht, dat hij voor dood opgenomen en naar het gasthuis is vervoerd. Het kind met de tijgerhuid," te Leiden, blijkt sedert zijn geboorte aan de zoogenaamde olifants-ziekte een soort van melaatschheid, te lijden. De moeder behoort tot een rondrei- zenden kermistroep. Aan de sommatie aan directeuren van het Teyler Genootschap te Haar lem, dato 15 Maart jl. beteekend, is door gesommeerden geen gevolg ge geven de zaak wordt derhalve nu in proces voortgezet. Als advocaten voor den heer J. H. Pottkempe, ge volmachtigde der Hollandsche en Duitsche familieleden, treden op Mr. S. van Hoten, lid der tweede kamer, en mr. J. H. Mosselmans. De politie in de hoofdstad, zegt het N. v. d. D., heeft de eigen aardige ervaring opgedaan en kan dit met een statistiek bewijzen, dat bij somber weer de meeste processen- verbaal wegens laster en beleediging worden opgemaakt. Als het lang sleGht weder geweest is en dan het vroolijke, vriendelijke zonlicht zich het geld van hem nemen, voordat hij het aan anderen verspeelt Is de wissel valseh, dan zal hij ook nog meer dan tien duizend roebeis betalen, om hem terug te hebben." Arons koele bedreiging den wissel aan den vorst Felotiskoff te vertoonen en zoo het bedrog te ontsluieren, had den graaf op dat oogenblik diep geschokt, doch dat gevoel had bij den dag levenden welluste ling het gevolg, dat hij het besluit nam nu zoo spoedig mogelijk Auka's~hand en haar rijkdom te erlangen, en zoo zulks niet ge lukken mocht, den ouden Barueh te over reden hem Sara tot vrouw te geven. Op den tweeden dag na het verhaalde gesprek begaf hij zich weder naar Wollnaka, om bij den vorst plechtig Anka's hand te vragen in geval van nood was hij er toe bereid in het Russische leger te treden om allen twijfel aan zijn „loyale" gezindheid bij den vorst te verdrijven. Maar de uiterst plechtstatige, stijve en koele ontvangst, die hem van de zijde des vorsten te beurt viel, bewoog hem het kasteel spoedig weder te verlaten en zijn voornemen weder vertoont, worden de menschen beter schelden en lasteren ten minste doen zij dan oneindig veel minder. Voor ongeveer 5 jaar vertrok uit Stadskanaal als stuurman de schip per B. met een schip van den Heer M. ta Zwolle; vijf weken vóór zijn vertrek was hij gehuwd. Donderdag avond thuis komende, vond hij tot zijn groote verwondering zijne vrouw getrouwd en sedert vijf weken moe der geworden. Gedurende zijn ge heel© afwezigheid had men van schip en ekwipage niets vernomen; de rechter had verklaard, dat er rechts vermoeden van overljjden bestond, zoodat de vrouw een tweede huwe lijk mocht aangaan. Te Arnhem is een zeldzaam voorbeeld van zedelijke verbetering gegeven. De politie heeft nl. een 11-jarig meisje gearresteerd, dat zich herhaaldelijk aan allerlei diefstallen schuldig maakte met het erkende doel om in een gesticht te komen en, na daar eerst eenige jaren vertoefd te hebben, op rijperen leeftijd de wereld te kunnen ingaan en eerlijk haar brood met/ werken te kunnen verdienen. Bij een o'nweder, dat zich Zater dagmiddag over Zeeland ontlastte, sloeg de bliksem in bij een herber gier te Kwadendamme. De bliksem sloeg in den winkel in en baande zich een weg naar de schuur, welke tot den grond afbrandde, zonder dat men er iets uit kon redden. Den win kel, de herberg en 't woonhuis wist men gelukkig te behouden. Ook té Ter-Neuzen en omstreken is op verschillende plaatsen de blik sem ingeslagen. Op een hofstede werd een kapitale schuur getroffen en in de asch gelegd. Op het gehucht Othene, op korten afstand van Ter- Neuzen, werd mede brand veroorzaakt j in een schuur of bergplaats, doóh daarvan is nog een gedeelte behouden. Ook te Zaandam sloeg Zaterdag de bliksem in den toren der R. C. kerk, zonder echter brand te veroorzaken. Zondag is op het strand een kruik gevondenwaarin een met potlood geschreven briefje van dep volgenden inhoud Ik ben op 70° 30' WL. en 30° 45' N. B. vergaan met de geheele bemanning van mijn vaartuig. Kapt. Verschuur. Tegen 20 personen te Amster dam is proces verbaal opgemaakt, omdat zij niet zijn verschenen ter inlijving voor de nationale militie. In den omtrek van Scheveningen schijnt zich, volgens de N. R. Ct., in de laatste dagen een dievenbende te hebben opgehouden. De daders hebben hun werk in den nacht ver richt in twee villa's, en stalen voor namelijk pendules en tafelkleeden. De politie is hen nog niet op het spoor. tot e«n gunstiger oogenblik te verschuiven. Hij begaf zich hierop naar Dubrovica, om Sara te spreken, maar vond Baruch's huis gesloten. Op zijne vraag deelde een dorps bewoner mede, dat Baruch weg was en men geloofde dat hij tot de opstandelingen was overgegaan. „En zijne dochter?" vroeg de graaf. „De schoone Sara?" zei meesmuilend de boer, „is verdwenen, en waarschijnlijk ook bij de opstandelingen, want men zegt dat zij en haar vader graaf Dewbinsky bij zijn vlucht behulpzaam zijn geweest." Seniawitsch stond als versteend bij dit bericht. Zou de woekeraar, die naar zijne meening in plaats van een hart een geldzak had, voor dien Poolschen graaf zoo zeer j ingenomen zijn, dat hij hem met gevaar van zijn éigen leven in zijn vlucht gehol- j pen had Neen, dat was onmogelijk i En Sara? Zij is valseh, zeide hij voor zich, j zooals alle vrouwenHij beoordeelde haar karakter naar het zijne, j Hoogst misnoegd verliet hij het dorp. Wederom was het deze gehate Dewbinsky, die sijn geheele spel bedorven had. „Maar ik wil er alles aan wagen!" riep hij woe- dend, „reeds heden doe ik den eersten stap." In zijn kamer gekomen, beval hij den knecht, dadelijk weder alles in te pakken: en kort, daarop was Seniawitsch op reis naar J Warschau. Daar had hij een geheim ge- sprek met Murawieff. XII. j Ditmaal brengen wij den lezer, die reeds j zoo dikwerf de luimen onzer fantasie volgde, j in de jodenstad of het ghetto van Warschau, l In een smal, hoog huis dezer stadswijk, in een donkere kamer der eerste verdieping, zat aan een met rekeningen, wisselbrieven en andere handelspapieren bedekte tafel een gebogen ineen gedoken gestalte. De vensters waren buiten van dikke ijzeren staven voor zien, welke aan de kamer bijna het voor komen eener gevangenis gaven, schoon zij er slechts tot veiligheid waren. Bij den eersten aanblik kwam men in de verzoeking het berookte, met weinig en slecht huisraad voorziene vertrek, voor een verblijf van be-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1