No. 550. Vrijdag 24 Mei 1878. Zesde Jaargang. Kalender der Week. aai de l\ 't Vliegend Blaadje. MEI—JUNI. Zondag 26 Opgang der Zon 3 u. 47 m. Ondergang 8 u. 6m. Maandag 27 Dinsdag 28 Woensdag 29 Donderdag 30 Hemelvaartsdag. Vrijdag 31 Zaterdag 1 Nieuwe Maan. De jongstleden gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad heeft op velen èen treurigen indruk gemaakt. Onze gemeente telt meer dan twintigduizend 11 zielen en er waren opgekomen 203 stem gerechtigden. De verbrokkelde stemming - zou onwillekeurig eën glimlach afpersen, wanneer de zaak niet te ernstig was. De gemeente Helder verkeert toch heden in een min gunstigen toestand èn men mocht wel eens bedenken, dat 'trgeen tijd is om lijdelijk af te wachten, maar zelf de hand aan den ploeg slaan, ten einde achteruitgang te verhoeden. In de eerste plaats zijn zij daartoe ge- rèepen, die door de keuze hunner mede burgers 't bestuur der zaken in handen hebben en derhalve is onverschilligheid in -die-keuze -niet alleen laakbaar, maar zelfs hoogst onvoorzichtig. Jaren lang hebben de volkeren geworsteld en stroomen bloeds heeft 't gekost, eer men 't zoover had gebracht, dat 't volk 't recht verkreeg zelf zijne bestuurders tekiezen, en helaas, hoe weinig wordt dat recht hier gewaardeerd, 't Is meer dan tijd, dat men zich zelf ernstig afvraagt aan wien willen we onze belangen toevertrouwen? Een kiesvereeniging, goed geleid, zou hier ter plaatse niet alleen recht van be staan hebben, maar was er zelfs hoogst n oodig. Wakkere mannen, mannen van zaakkennis en invloed zijn er gelukkig nog wel te vinden iii de plaats onzer inwoning, mannen die met onze behoeften bekend zijn en van de lokale hulpmiddelen partij weten te trekken, als men de moeite wil doen goed uit de oogen te zien. 't Is thans geen tijd om onverschillig te zijn. De scheepvaart, die den Helder heeft doen bloeien en ruime verdiensten afwierp, heeft zich gedeeltelijk verplaatst en wat er nog verder gebeuren kan moet de tijd leeren. Bij de gunstige ligging onzer zeehaven, zou 't flauwhartigheid zijn te wanhopenmaar dwaasheid ware .'t, niet op de teekenen des tijds te letten en rustig met de handen over elkaar te blijven zitten. God helpt, die zich zélven helpt, en daarom, medeburgers, ziet toe, dat ge man nen in den raad brengt, die verstand en energie bezitten, die belang hebben bij den bloei en den vooruitgangvan onze gemeente. Denkt bij elke verkiezing, dat 't niet alleen een recht is, dat ge uitoefentj maar dat 't kiezen tot de burgerplichten behoort, tot de plichten, waaraan ge u niet moogt onttrekken, wanneer ge uw eigen belang en dat uwer plaatsgenooten wilt behartigen. Meër dan vroeger zijn thans de oogen onzer landgenooten op de plaats onzer in woning gevestigd, en daarom is 't zaak te toonen, dat we onzen toestand begrijpen. st Is meer dan tijd, dat er wat politiek leven onder onze burgers komt, dat we den Jan-Salie-Geest uit ons midden verbannen, waarmee vreemdelingen, en helaas soms niet ten onrechte, den spot drijven. Blijft dan niet, achter, wanneer uw plicht u naar de stembus roept, 't Mag u niet onverschillig zijn, aan wien ge uwe belangen toevertrouwt. Raadpleegt met elkander, en hij, dien ge veronderstelt dat de rechte man op de rechte plaats is, moet gekozen worden. Zaken van ondergeschikt belang, perso naliteiten, etc., mogen hier van geen in vloed zijn. Toont ge uw belangstelling^ dan hebt ge Jt recht iets goeds van uw kan didaat te verwachten, dan laadt de geko zene verplichtingen op zich tegenover de kiezers en zal aan zijne betrekking meer gewicht hechten, dan wanneer hij in den raad komt zonder zelf te weten hoe, en alleen omdat er geen enkel aan 't getal raadsleden mag ontbreken. Reeds dikwijls is in dien geest gesproken en geschreven, zonder dat de zaak er op verbeterd is en we hebben dit toegeschreven aan den gunstigen toestand van handel en scheepvaart; maar nu we een crisis beleven wordt 't tijd de zaak ernstig aan te vatten. Wachten we niet tot 't te laat is. Zelfs op 't gevaar af dat öaze opwekking een vox c 1 am a n s i n deserto is, roepen we u, kiesgerechtigden, toe: Op naar de stembusZiet toe aan wien ge uwe be langen toevertrouwt en behandelt de ver kiezing met dien ernst, waartoe de tijds omstandigheden dringen. NIEUW STï JÏ)IN GEN HELDER, 24 Mei 1878. Woensdagmorgen had in de nabijheid onzer kust weder een droevige schipbreuk plaats. Naar men bijna met zekerheid weet was het de Ned. brik „Diewerke," kapi tein B. van Yeen, die sedert een paar dagen IJmuiden uitgezeild, nu op den ra- zenden bol verzeild geraakte. Gevaarlijker plaats is wel niet denkbaar voor een schip. Spoedig getuigde alles dat de bemanning in den grootsten nood verkeerde. De hevige zeeën maakte het ondoenlijk om met vletten die plaats te bereiken, waarom men ijlings maatregelen nam om de reddingboot in zee te brengen. Die boot, bemand met wakkere mannen zou, hoopte men, spoedig het schip bereiken. IJdele hoop! Het stoomschip „Hercules" keerde met de tijding terug dat het schip verbrijzeld en de bemanning haar graf in het woedende element gevonden had. Men boort, betreffende dit droevig geval, vreemde geruchtende mannen, der redding boot, steeds wedijverende in liefde tot in nood verkeerende schipbreukelingen, schenen nu te aarzelen, en niet spoedig genoeg was de boot bemand. "Wat was daarvan de oor zaak? Maakte de gedachte aan hunne mak kers, die bij de „Nördlyset" hun leven lieten, hen vreesachtig P Neen Er heerseht in den boezem van die mannen, die nooit vooraf den prijs bepaalden voor hunne zelf- opojferenden moed, ontevredenheid; men be loont hen alleen met schoone woorden. Zonder de commissie van geldelijk beheer der ingekomen giften te willen beoordeelen deelen wij hier de opmerking mede van hen, die er het naast betrekking op hebben. „Er is veel geid ingekomen; gedeelten zijn uitgekeerd aan de twee weduwen en twee gekwetste roeiers, dat is billijk, maar moeten wij, hunne kameraden, alleen vrede hebben met het gelukkig toeval, dat ons het leven liet en afgescheept worden met het loon dat gewoonlijk voor een tocht met de boot bepaald is. Kwam ons dezen keer niet meer toe?" Dat is waarschijnlijk de oorzaak van het weifelen bij het bemannen der boot en misschien rorzaak dat zoo vele menschen daar hun do' d vonden. De loods, dip het schip in zee bracht, is er vroeger afgegaan en dus behouden Men verzoekt ons het redres van een bericht, waaruit blijkt dat er alléén bij de officieren der Marine een lijst circuleert voor een hulde blijk bij het aanstaande huwelijk van Z. K. H. Prins Hendrik. Bewuste lijst circuleert ook bij de onderoffi cieren en minderen van Zr. Ms oor logschepen in deze haven en big het gedeelte mariniers, hier in garnizoen. Zij die drie a vier jaren de Fransehe taal beoefend hebben, spre ken 't Fransch dikwijls nog vrij ge brekkig en velen zullen daarom gaarne gebruik maken van de gele genheid, die de heer de Beaux, pro fessor de la langue Franyaise, aan biedt, ten einde zich in 't spreken te oefenen. De conditiën zijn, daar hier van een cursus sprake is, uiterst billijk en behoeven niemand te weerhouden. De certificaten, die de hr. de Beaux van respectabele familiën kan over leggen, roemen zijne methode als aan genaam, gemakkelijk en doeltreffend. Het st. Prins van Oranje, van Batavia naar hier, arriveerde te Suez en vertrok vandaar den 21 Mei des avonds. De schade, door den brand te Zaandijk veroorzaakt, wordt op twee ton gouds berekendbijna alles was verzekerd. Niet minder dan 21 kadastrale peroeelen zijn door den brand ver woest. Dinsdagavond sloeg de bliksem in den gemeentetoren te Raamsdonk. Het bovenste gedeelte der spits stond in een oogenblik in brand, en wegens de hoogte kon men niet zoo spoedig water aanbrengen tot blusscbing. De vlammen deelden zich verder aan de geheele spits mede, en kwamen steeds lager. Ten gevolge van bet neder- storten der brandende balken van den toren geraakte ook het dak der kerk in brand, hetgeen zoo spoedig toenam, dat er bijna aan geen blus- scben meer te denken viel; zoowel de toren als de kerk zijn totaal ver nield, zander dat een stukje bout overbleef. Alleen een gedeelte van de kerkekamermeubelen beaft men gered. Alles was tegen brandschade ver zekerd bij de Tielsohe maatschappij. Verleden jaar werd door brand een gedeelte der banken in de kerk vernield en bet prachtige orgel zwaar beschadigd, hetwelk thans in repa ratie was. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. De kosterswoning, op eenige ellen van (je kerk verwijderd, van steen en planken gebouwd en nog gedeel telijk met riet gedekt, is door krach tige hulp van twee brandspuiten behouden gebleven, niettegenstaande er een stortzee van vonken op neder- viel. Zóndag zag men van Hoorn uit eeu schip, een Keulsche aak met kélen in nood. Op aansporing van dëtt burgemeester gingen eenige visschers met hunne scbuitén in den barden storm uit, om de iu nood ver keerenden te hulp te komen zij had den bet geluk, de acht opvarenden en ook het vaartuig te Enkhuizen behouden binnen te brengen. Maandagmorgen omstreeks elf uur is te N aarden een locomobiel, op een schuit geplaatst, omgevallen en terechtgekomen op bet lichaam van een aan de machine geplaatsten werk man. Hij was terstond een lijk. Maandag beeft de wachtmeester S., van het 2 esk. 4 reg. huzaren, te Zutphen, zich door een pistool schot van het leven beroofd. Dinsdagnacht kregen twee muziekanten te Rotterdam twist op de Coolvest. Een der partijen verloor in dit tweegevecht een zijner handen. Een man en een vrouw trok ken Maandagmiddag de aandacht van de voorbijgangers langs de Boompjes te Rotterdam. Zij hadden een hevige woordenwisseling met elkander, die de man liet gepaard gaan met het toedienen van slagen aan zijn vrouw. In de nabijheid van de Koningsbrug wilde hij haar zslfs in de Maas wer pen, waarin hij echter belet werd door de politie, die hem geboeid naar het polietiebureau bracht. De man was over die arrestatie volstrekt niet gesticht, daar hij herhaaldelijk de vraag uitteof hij dan geen meester over zijn eigen vrouw was. Het tot nog toe duistere punt, op welke wijze Hödel, die den moord aanslag op den keiser van Duitsch- land pleegde, aan de betrekkelijk groote som gelds was gekomen, die hij in de laatste dagen had verteerd, is thans opgehelderd: het veelbelo vende jongmensoh had, alvorens een moord te willen plegen zijn ouders bestolen. Eerst Dinsdag kwam men tot de ontdekking, dat hij bij zijn laatste bezoek den spaarpot van de oude lui, waarin 168 mark, had medegenomen. Het socialistische blad Vorwarts beweerde tot nog toe, dat Hödel's zinnen door armoede en gebrek waren verbijsterd, toen hij den moord wilde plegen. Na de gedane ontdekking is dat beweren moeielijk vol te houden Hödel was er de persoon niet naar om gebrek te lijden, daar hem blijk baar geen middelen te slecht waren om aan geld te komen. Dat de uitdamping der jonge koffie aan boord zeer gevaarlijk kan zijn, heeft de bemanning van het barkschip Onstee, dat den 19 April te New-York aankwam, na een moeielijke reis, ondervonden. »Kort na het vertrek (R0 December) werden de beide stuurliedeu ziek, en ook de overige equipage, behalve de kok, be gon aan dezelfde kwaal te lijden, namelijk zware hoofdpijnen, brakin gen én hloedafgang, met éen dikke, zwarte korst over de tong en kramp in de beenen. t)en 10 Januari stierf de tweede stuurman en den 12en

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1