KLEINE COURANT HELDER. NIEUWËDIEP EN OMSTREKEN No. 553. Dinsdag k Juni 1878. Zesde Jaargan abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. advertentien feuilleton. VERST00TEN. 'I Vliegend Blaadje, VOOR DEN ner 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. franco per post 60 Uitgevers BERKHOUT Co., HELDER. te Van 15 regels35 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. NIEUW STJJ DIN (.r EN HELDER, 4 Juni 1878. Zaterdagmiddag is van hier U rokken bet schroefstoomschip Acjeh, komm. Bunnik, naar Lissabon. Dit nieuw model schip zal een _uaar maanden in den Atlant. Oceaan 1' -uisen, ten einde te kunnen nagaan, hoeverre verbeteringen toegepast kunn-n worden op de te Amsterdam in afnbouw zijnde De Ruyter" en «Tromp," schepen van hetzelfde type. Deze oorlogsbodems hebben eeh bewapening van 6 krupkanonnen van 17 cM. en 4 krupkanonnen van 12 c.M. A, een stoom vermogen van 450 paardenkracht en een bemanning van 225 koppen. De »Atjek" zal Lissabon en Madeira aandoen voor ververschingen en wordt tegen Augustus alhier terugverwacht. Het breede Amerikaanscke ttiig, in verband met de scherpe lijnen, voor spelt in den bodem een snellen zeiler, terwijl het groote stoomvermogen bij den laatsten proeftocht het schip een vaart van 14 mijl deed loopen. Het st. Celébes, van hier naar Batavia, is 31 Mei te Suez aangeko men en des avonds vertrokken. Het stoomschip Koning der Nederlandenkapt. Bruynsvan Nieuwediep naar Batavia, arriveerde te Southamptön, den 2n Juni, 's na middags ten 2 ure. Het stoomschip Prins van Oranje," kapt. Berkelbach van den Sprenkel, van Batavia naar Een Poölsche geschiedenis. 36). XII. Eenige dagen waren zoo verstreken, toen Arott nit een verwijderde Voorstad een oud man, die zich dücter liet noemen, bij zich in huis bracht. Toen beiden bij Sara in de kamer traden ging zij hen moedig tegen en dreigde den eerste, die haar durfde te naderen, te doo- deh, terwijl zij de hand met een mes ge wapend ophief, hetwelk zij van Rèbekka, die zoo even de spijzen had gebracht, ont vangen had. Haastig verwijderden zich beiden. „Hoe lang kan dat duren, doctor, siste A.on Teweles. „De krankzinnigheid F Men kan er oud Nieuwediep, passeerde Gibraltar den ln Juni 's morgens en den 2n des namiddags kaap Roca en kaap Car- voeiroalles wel aan boord. Het stoomschip »Stad Amsterdam," kapt. Boon, van Londen naar Penang, is den ln te Suez aangekomen en heeft de reis voortgezet. Blijkens een uit Ned.-Indië ontvangen telegram, is de voor Ne derland bestemde brievenmaal aan boord van 't stoomschip Voorwaarts, welke bij de ramp aan dat vaartuig overkomen, werd gered, den 27sten Mei per Britsehè pakketboot ver der verzonden. De bedoelde brieven mail kan alzoo omstreeks den 28sten Juni a. s. te Brindisi worden ont scheept. Voor het hof te 's Hage stond een gehuwde vrouw uit Charlois te recht, beschuldigd, haar pas geboren kind levend begraven te hebben. Zij beweerde gemeend te hebben, dat het reeds overleden was, toen zij het in een kuil wierp en met aarde bedektede deskundigen verklaarden echter, dat hèt kind niet dood was geweest, daar o. a. slijk en aarde in dé luchtpijp en maag waren gevon den. De reden voor die vreeseljjke daad was, volgens het O. M., dat de vrouw zoo gierig was, dat zij be vreesd was, een tweede kind te hebben en daarom de zwangerschap zelfs voor haren man geheim hield en het kind ombrachtDe advocaat-generaal eischte veroordeeling tot 10 jaar bij worden," gaf de arts ten antwoord, ter wijl hij met gewichtig gebaar den vinger aan zijn mond legde. „En hoe oud in dit bijzonder geval vroeg fluisterend Arou Teweles. „Hm, zij is nog jong zij kan het nog twintig jaren ook nog langer uithouden." Aron Teweles verbleektehij betaalde den docter,. drukte zijn muts diep in de oogen stroopte de kraag van zijn peis op en ver liet het hnis. Met haastige schreden snelde hij door de enge straten en sloeg een kleine steeg in. Voor een half vervallen huis hield hij stand. Het was het huis v n den chemicus Löw. Deze man had een zser slechten naam, Was reeds1 meermalen gerechtelijk gestraft ge worden en de politie hield een waakzaam oog op hem. Hij was ook reeds wegens het verkoopen van vergift aan onbevoegde personen voor de rechtbank geweest, maar wat wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken geworden. Jakob Löw was juist aan den arbeid. Laat ons zijn woning in oogenschouw ne- tuchthuisstraf. De verdediger opperde de vraag, of het wel aannemelijk is, dat een zoo vreeselijke misdaad met bewustheid is gepleegd. Zekere S., te West-Graftdijk, had zich voor eenige dagen failliet verklaard. Bij het inventariseeren vond men slechts zaken van geringe waarde, doch later kwam men tot de ontdekking dat hij bijna geheel zijn huisraad en inboedel naar een bloedverwant zijner vrouw in een naburige plaats had laten vervoeren. Hij is daarop dadelijk in hechtenis genomen. Toen men later ook zijne vrouw kwam gevangen nemen is deze in den regenbak gesprongen en verdronken. Zekere B., weduwnaar te Mep- pel, is met achterlating van een 3tal hulpbehoevende kinderen met de noor derzon vertrokken en heeft zich, naar men verneemt, te Harderwijk voorlndischen dienst laten inschrijven. Zaterdag trachtte eèn man te IJmuiden een meisje van 15 jaar, dat bij hem logeerde, den hals af te snijden. Het meisje is gewond, maar buiten gevaar. De dader is in hechtenis. In een kroeg te Venlo heeft een der bezoekers, een boerenknecht, Donderdagavond twist gekregen met den kastelein, die daarop een schot uit een revolver op hem loste. De boerenknecht werdt thuis gebracht met een verbrijzelde kinde tanden men; een grijsgeverfde, slecht onderhouden kamer met kale wanden, en akelig in hare naaktheid. Bij den ingang zien wij een kleinen chi- pceschen oven van zonderlingen vorm, waar uit een blauwachtige vlam opgaat. Op dien oven staan en liggen een menigte smelt kroezen van verschillende grootte, klompen metaal en verschillende toestellen. Op een lomp bewerkte houten bank liggen groote stalen veeren, schroeven en metalen klokjes. Aan het eenige venster, dat uit in lood ge vatte kleine groenachtige glasruiten bestaat, smal en ouderwetsch tot aan de zoldering •reikt en door zijn vuile glazen de stralen der ondergaande zon met doffe kleurscha- keeringen binnen laat, zit een oude, magere jood. Zoo ooit de natuur een mensch de grootste schurkachtigheid op het gezicht schreef, deed zij het bij dezen. Deze oude kerel wits de beruchte Jacob Löw. Eenige schreden achter hem zit een menschelijk wezen. Zijn dik hoofd, dat de natuur in een gril met sarcastische weerspraak bijna tegen alle regels van menschelijke afkomst waren hem uit den mond geschoten en hij miste ook een stuk van zijn tong. Daar hij niet kon spreken, is het rechte van de zaak nog niet bekend. Intussehen heeft de justitie zich van den kroeghouder meester gemaakt. A. s. Woensdag zal voor het gerechtshof te Amsterdam terecht staan de persoon A. Pens, beschul digd van moedwilligen doodslag op zijne vrouw den 30en November 1877, in het Binnengasthuis gepleegd in de wachtkamer der vrouwenafdeeling. Hij, die voor deze beschuldiging zal terecht staan, is 54 jaar oud en was slechts 8 maanden met de ver- slagene gehuwd. Om de wreedaardige wijze, waarop zij door hem mishan deld werd, had zij zich, hoewel tegen zjjnen wil, naar het gasthuis begeven om daar hare bevalling af te wachten. Op de Rijks-Marinewerf te Am sterdam is aan een langen tijd bestaand misbruik door den Ingenieur der werf op gestrenge wijze een eind gemaakt. Het was namelijk gewoonte, dat werk lieden van de werf, wie overwerk opge dragen werd, aan de kommandeurs en opzichters een gedeelte van het loon, op het overwerk verdiend, als fooi weg schonken, Eenige werklieden waren zoo verstandig met dit fooienstelsel te breken, in de overtuiging dat hun ei gen ijver en niet die van de opzichters hun dat loon verwerven deed, Doch toen zorgden de opzichters enkomman- denrs wel dat aan de werklieden, die gevormd schijnt te hebben, zit onmiddelijk op een puntig uitloopenden rug en de plaats waar men gewoon is den hals te zoeken, vormt zulk een oumerkbaren overgang, is zoo kroppïg en ineengegroeid, dat zefs een bekwaam anatoom in verlegenheid zou komen, zoo hij het begin en het einde er van be palen moest. Ook de bultenaar zweet en hijgt, want de vlam eener lamp, aan wier scherpe vlam hij een kleine blaaspijp houdt, flikkert hem, door hem aangeblazen, in het vooruit gehouden gezicht, dat pijnlijk maar tevens grappig verwrongen is. Deze twee joden zijn de eenige bewoners der kamer. De leelijke, dwergachtige knecht is eindelijk met zijn soldeeren gereed, blaast de lamp uit, zoekt op zijn tafel iets, dat hij niet vindt en stoort vervolgens met een wan luidende stem de stilte. „Mij dunkt, er klopt iemand, mijnheer." „Nu, ga dan zien wie het is!" De knecht ging. Spoedig keerde hij terug, op de hielen gevolgd door Aron Teweles. Jakob Löw bekeek eenj oogenblik den

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1