KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 554. Vrijdag 7 Juni 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., ADVERTENTIEN Kalender der Week. NIEU WSTIJDINGEN. FEUILLETON. VERST00TEN. 1 Vliegend Blaadje. VOOR DEN per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. franco per post 60 DELDER. te Van I5 regels 35 Centen, elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. JUNI, Zomermaand, 30 dagen. Zondag 9 Pinksterfeest. Opgang der Zon 3u. 37 m. Ondergang 8 u. 17 m. Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Verjaard, v. Prins Prederik. Vrijdag 14 Zaterdag 15 Volle Maan. HELDER, 7 Juni 1878. Blijkens het Provinciaal blad be droeg de bevolking dezer gemeente op 1 Januari 1877 22080 zielen en op 1 Januari 1878 21738. In 1877 is de bevolking onzer gemeente alzoo verminderd met 300 zielen. Aanstaanden Dinsdag zal de Gemeenteraad alhier vergaderen tot het installeeren van bet nieuw be noemde raadslid,den br. M. J. Manheim en tot verkiezing van een wethouder, in plaats van den hr. J. Graat. De mailboot Prins van Oranje" kwam hedenmorgen alhier binnen. Volgens uit Penang ontvangen telegram is het stoomschip Madura, aan boord hebbende de passagiers, equipage en troepen van het gestrande stoomschip Voorwaarts, benevens 1825 blokken tin, daarvan afkomstig, den 5den Juni 's namiddags 4 uur van die plaats vertrokken naar Nieuwe- diep. Een Poolache geschiedenis. 37). XII. „Broedertjeik heb vernomen dat ge een bekwaam mensch zijt, iemand die meer kan dan anderen, die in de sterren kan lezen en van kruiden dingen koken, die ieven en dood brengen! Broederlief! kunt ge mij niet verkoopen zulk een slaapdrank? Ik zal hem goed betalen," zei Jacob Tewe- les, op de laatste woorden bijzonder veel nadruk leggend. Wat heet verkoopen een slaapdrank is een gevaarlijke zaak!" En sluw met de oogen knippend, voer de jood voort: „Wie is mij borg dat ge er geen slecht ge'ornik van zult maken Wie verzekert mij verder, dat ge na het gebruik er van mijn naam Londen 5 Juni. Volgens het rap port van de P. Oriental St. N. Company is telegrapisch bericht ont vangen uit Penang dat door een raad van onderzoek naar de aanva ring tusschen de Khedive en het st. Voorwaarts, bij Penang, de gezag voerder en stuurlieden van eerstge noemd stoomschip van alle schuld aan de aanvaring zijn vrijgesproken Dinsdagavond zijn de te Helle- voetsluis te huis behoorende varens gezellen, Beekhout en Heiligers, aan de Kwak op jammerlijke wijze ver dronken, doordien de sloep, waarin zij zich bevonden, door aanvaring van de Bleepboot Schiedam is omge slagen. Beiden waren gehuwd en laten kinderen na. In de vorige week zijn te Was pik ondertrouwd Louis van Kuyk, van Loon-op-Zand, oud 75 jaar, van beroep zwavelstokkenverkooper (alia» bedelaar,) en Triju van Dubbe (bij genaamd zottte Trien"), oud 73 jaar, van beroep voddenraapster en op koopster. In de diamantslijperij van den heer Coster in de Zwanenburgerstraat te Amsterdam, is eergisteren door een ongelukkig toeval de vromw van den portier met baar kleed in de machine verward geraakt, waardoor zij zwaar gewond werd. Zij mocht niet vervoerd worden. Door het plotseling doen stil staan der machine is deze ontredderd geraakt en hebben de werklieden voor niet aangeeft en ik met u bet gevaar en de straf deel?" „Spreek niet als een schooljongenwij kennen elkaar; wat ge anderen hebt gegeven kunt ge mij ook geven ik zal het be talen," antwoordde Aron. De chemicus ging naar een kast, nam er een fleschje uitwaarin een groen vocht was en keerde tot Aron Teweles terug. „Wat moet dat fleschje kosten?" vroeg Aron. „Minder dan zes dukaten geef ik geen enkelen druppel er van. Twee druppels veroorzaken slaap tien druppels den dood „Dan wil ik n zes dukaten gevenfluis terde Aron Teweles. Jacob Löw nam het geld en overhandigde hem het vergift. Begeerig greep Aron er naar, en toen hij het fleschje in zijn wijden rokzak had doen verdwijnen, verliet hij het vertrek. Als een geest sloop hij door de donkere zijstegen. „Twintig jaren," siste hij tusschen loopig den arbeid moeten staken. Gis teren is de getroffene aan de gevolgen harer verwonding overleden. Folkstone 2 Juni. Een flesch, bevattende een briefje van den vol genden inhoud, werd aan het strand alhier opgevischt De schoener Yesper is zinkend» er is geen hoop meer. De equipage bestaat uit 8 man, kapt. L. Mortu- gall, 18 Mei 1878. De consul van het Duitsche Rijk te Amsterdam vraagt bijdragen ten behoeve der nagelaten betrekkin gen van de zeelieden, die het leven hebben verloren bij het zinken van het gepantserde schip Grosser Kur- fürst. Bij 't vergaan van de Grosser Kurfürst is de kapitein vau dezen bodem, Graaf Monts, op inderdaad onbegrijpelijke wijze gered. Hij wei gerde zijn schip te verlaten en toen het zonk trachtte hij zich door zwemmen te redden. Een boot nam hem opdaar dit vaartuig reeds zwaar geladen was, kantelde het, zoodat Monts opnieuw in 't water viel. Hij werd toen voor de tweede maal door een bootje opgenomen, maar ook dit sloeg om, totdat de kapitein voor de derde maal, én voor goed, schoon in geheel bewus- teloozen toestand, gered werd. De rue Béranger te Parijs, de schouwplaats van deze vreeselijke ontploffingwaarvan wij ter zijner zijne zwarte tanden, „liecft de doctor gezegd, kan zij nog leven als krankzinnig en ik zou ze moeten voeden en voor duur geld laten bedienen en ieder oogenblik vreezen, dat zij ontsnapt en mij naar Siberië brengt of onder de knoet! Maar ik zal wijzer zijn dooden spreken niet - kosten niets zijn niet meer gevaarlijk!" Sara zat dezen nacht weder op de kanapé en aanschouwde met flauwe oogen de oude huishoudster, die het half aangeraakte avondeten weder bijeen raapte en haar spot* tend goeden nacht wenschend, zich verwij derde. Sara was alleennu bekroop haar de vreeselijke gedachte, dat Aron Teweles, zooals hij gedreigd had, haar, de arme, zwakke met geweld zou mishandelen als hij terug kwam. Hare polsen klopten koortsig, de haren rezen haar te berge en om 1 haar angst te vermeerderen, gebeurde het, dat toen de ongelukkige van haar zitplaats opsprong en in hare ongerustheid heftig door de kamer liep, zij tegen het tafeltje stiet, waarop de tijd melding maakten, is, ofschoon het nu reeds drie weken geleden is, sedert het ougeluk plaat» vond, nog steeds van den morgen tot den avond met nieuwsgierigen gevnld. Een viertal agenten van politie hebben handen vol werk, om de circulatie voor de rijtuigen open te houden. De inschrijving, die ten behoeve der slachtoffers van die ramp geopend is, heeft reeds 150.000 frs. opgebracht. Verscheidene processen zullen uit dit ongeluk voortkomen. De opruiming der puinhoopen, die van overheids wege is uitgevoerd, heeft een uitgaaf veroorzaakt van f 15.000. De Keizer van Duitschland bevindt zich naar omstandigheden vrij wel. De wonden genezen reeds en de eetlust neemt toe. De artsen koesteren de beste ver wachting. De keizer is zeer helder en opgewekt. Er is hoop, dat men Nobiling nog in het leven zal houden. Te vergeefs zoekt men nog naar de beweegredenen, die tot den laatsten moordaanslag hebben geleid. Dat de misdaad zoo geheel onbegrijpelijk is, vermeerdert de onrust, die nog voort durend in Duitschland heerscht. Het is natuurlijk van het grootste belang te weten, of Nobiling mede plichtigen heeft. Om hem tot beken nen te bewegen had men zijne moeder laten komen. De ontmoeting van moeder en zoon moet hartverscheurend zijn ge- lamp stond, zoodat deze omgeworpen en uit gedoofd werd. Daar haar bewaakster haar voor dezen dag het laatste bezoek had gebracht, was er weinig hoop de lamp weder ontstoken te krijgen. In de duisternis zijn de ongelukkigen, die in den slaap geen rust vinden, meestal nog ellendiger. Licht is immers de grootste trooster. Zoo kwam dan ook dit klein on geval Sara bijna ondragelijk voor. Toen zij nu in de duisternis terecht zocht te komen en met bitter wee de handen wrong, werd zij door een smalle lichtstreep op den wand opmerkzaam gemaakt en in de grootste ver bazing gebracht. Zij tastte met de handen er naar en ontwaarde dat dit licht door een scheur in de lijst van een der groote spie gels, waarmede de wanden waren bedekt binnen drong. Maar toen zij op die lijst drukte, voelde zij tot hare groote verbazing, dat de spiegel uit den wand kwam, en ware zij niet voor zichtig geweest dan zou het vooruitspringend spiegelglas haar geweldig getroffen hebben. Doch zij bezat genoeg tegenwoordigheid

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1