297ste Staats-Loterij. Advertentiën. de Snel, van den hr. W. Brems, te Tjummarum, pikeur S. Hellingma. Een zekere G. H. E., secretaris boekhouder bij het algemeen arm bestuur te Workum, is van daar met de noorderzon vertrokken, met ach terlating van vrouw en vier kinderen. Terzelfder tijd is een naaister, goede kennis van E., ook plotseling uit Workum verdwenen. Men verwacht, dat deze twee samen een uitstapje naar Amerika zijn gaan maken. De landbouwers te Deventer klagen thans zeer over de lage prijzen, die zij voor hunne producten maken, als voor boter 80 ct. a fl. per KG., eieren f8. de honderd en aardappe len f 1.75 a f2, per HL., terwijl het zich laat aanzien, dat deze en nog meer landbouwproducten zeer in prijs zullen dalen. Alleen het rundvee is hoog in prijsvoor vette koeien heeft men reeds tot 92 ct. per KG. besteed. De overige soorten worden nog da gelijks duurder. De vette varkens zijn zeer laag in prijs en wegens den zeer grooten toevoer van Amerik. spek verwacht men nog lagere prijzen. De gewezen koning van Hanover Georg V (geb. 1819) is Woensdag te Parijs overleden. Hij was sedert zijn jeugd blind. Hij laat een zoon en twee dochters na. In Pforzheim heeft een Neder- landsch koopman gezegd, sjammer dat de Keizer zich niet op de gezon ken Kurfürst bevond.". Het Duitsche volk verstaattegenwoordig op dit punt geen gekscheren. Als er geen politie bij de hand is, dan treden de burgers als zoodanig op en nemen den vijand der maatschappelijke orde gevangen. Wat den jongeling in Kreuznach betreft, men meldt dat de Duitsche Regeering het geval niet te ernstig zal opnemen. Nobiling's jongste broeder Herman Eduard, die den 4 dezer te Sthochwits in hechtenis is genomen, was verloofd met Meta Schmidt woonachtig te Eisleben, oud 21 jaar, dochter van een houtvester te Oster- hausen. Op den dag waarop haar aanstaande werd gearresteerd, heeft zij een brief ontvangen dien zij onmiddellijk na lezing heeft verbrand. Daarop heeft zij, onder voorwendsel van een bloedverwante te gaan be zoeken, het huis verlaten en is sedert dat oogenblik spoorloos verdwenen. De familie heeft thans in een paar bladen haar signalement gegeven met verzoek aan alle autoriteiten en particulieren om bericht. Van Nobiling zelf valt niets met zekerheid te zeggen. Het onderzoek tegen hem wordt ijverig en met de grootste stilzwijgendheid voortgezet en schijnt tamelijk groote proportiën „Kommandeert hij dien allergewichtigste»! post?" Bij den graaf kwam het voorgevoel van een ongehoorde ramp op. „Spoed u," wendde bij zich tot den adjudant, „den dictator te berichten, dat hij ijlings het kommando te dier plaatse aan den ouden Petrowsky moet opdragen. Ik geloof, Senia- witsch wil ons verraden en verkoopen aan de Russen zijn beste vrienden." Weder rende de adjudant voort. Maar ditmaal was het hem moeielijk de hem op gedragen boodschap over te brengen. Rus sische tirailleurs hadden zich Teeds nier en daar genesteld en minstens twintig kogels werden den voortjagenden nagezonden, die telkens omwegen moest maken, maar moe dig eu schijnbaar nog ongekwetst zijn ge vaarlijken rit voortzette. Eindelijk bracht hij den boodschap aan den dictator. Wordt vervolgd. aan te nemen. De te Schwerin, onder verdenking van medeplichtigheid met Nobiling gearresteerde architect, heet Schwabe. Hij is onder sterke bedek king men vreesde een poging tot ontzet naar Berliju overgebracht. Te Maagdenburg is een onder officier der reserve, die tijdens de jaarlijksche oefening zich aan majes- teitbeleediging had schuldig gemaakt, veroordeeld tot 10 jaren vestingstraf. Uit Oldenburg wordt gemeld: Toen Zondag de predikant Brand in zijn preek over den verderfelijken invloed der sociaal-democratie sprak, ontstond plotseling een verschrikkelijk morren en brommen, dat van de ter kerk gekommandeerde dragonders uitging. De infanteristen en artilleristen hiel den zich rustig. Zes man zijn voor- loopig gearresteerd. Zeer vele fabrikanten hebben be kend gemaakt, dat zij geen socialisten meer in hunne werkplaatsen toelaten. Enkele vereenigingen, onder anderen een te Bieleveld, hebben alle socialisten en voorstanders van het socialisme van het lidmaatschap uitgesloten. Aan den logementhouder Holt- feuer, die door Nobiling bij diens arrestatie is gekwetst en nog vooreerst niet hersteld zal zijn, is op last des Keizers een geatifieatie van 10.000 mark uit de particuliere koninklijke kas toegekend. Montevideo 9 Juni. Door het stoomschip Santa Rosa," alhier van de kust van Patagonië aangekomen, zijn geland 25 personen, waarvan 13 behoorende tot de equipage van het op zee verbrande Noorsche schip »Constantino." De overigen zijn van het op Pnnta Arena gestrande schip Scout," het welk van Swansea naar Valparaiso was bestemd. In de Boomgaardstraat, achter het koninklijk paleis te Laeken, is een in aanbouw zijnd huis ingevallen zes werklieden werden door den val meegesleept. Bij het licht van fakkels poogde men hen te redden. De eerste werkman, die ten 10 ure uit het puin werd gehaald, was erg gekwetst; het is een vader van vier kinderen. Twee uren later had men de lijken ontdekt van vier andere werklieden, een schoonbroeder van den nog levende, gehuwd, zonder kinderende andere werklieden zijn alle drie ongehuwd; den volgenden morgen heeft rneii het lijk ontdekt van het laatste slachtoffer, gehuwd en vader van twee kinderen. Men schrijft de oorzaak van het ongeluk toe aan de slechte hoedanig heid der bouwmaterialen. Op Malta verkeert men in groote vrees wegens het overbrengen van cholera en typhus door de troepen uit Indië. Er bestaat trouwens grond voor die vrees, vermits op verscheidene der troepenschepen sterfgevallen aan beide ziekten zijn voorgekomen. On der anderen stierven op de »Mara- wall," die op 21 Mei in 'tSuezkanaal aaukwam, 2 Europeesche geneesheereo aan de cholera. Op 23 Mei kwam een ander transportschip met 4 cho leragevallen aan boord. Dit schip werd door het Gezondheidsbestuur teruggehouden. Aan boord van de Clydesdale" kwamen 5 cholerage vallen voor. Aan boord van het (Oostenrjjk-Hongaarsche) stoomschip >>Ettore" waren 30 typhusgevallen, waarvan 10 in het hospitaal te Alexandrië verder werden behandeld. Twee mannen stierven daar, bij het overbrengen naar het ziekenhuis, op straat. De Vereeniging tot ondersteu ning van Meisjes in Weenen heeft een dienstbodenschool opgericht. Zij bestaat uit 4 afdeelingende eerste tot opleiding van kindermeisjes, de tweede kamermeisjes, de derde van keukenmeiden, de vierde van verzorg sters van zieke kinderen. Zaterdag 1 Juni is het stoom schip Idaho op de Iersche kust ge strand bij Wexford, tijdens er een dichte mist hing. De boot was den 21 Mei van New-York met 61 passa giers en een bemanning van 82 per sonen vertrokken, en had o. a. 1000 vatenvleesch en 54 paarden aan boord. Zij had op reis bij voortduring mist, regen eu oostenwind, en twee dagen sterke windvlagen. Een week lang leefde de kapt. Holmes op de brug. Zaterdag te half één 's namiddags kwam de boot Queenstown aan en zette een uur later, na 14 reizigers aan land te hebben gezet, hare reis naar Liverpool voort bij fraai weder. Maar weldra kwam een mist op en kort daarna stootte het schip op de Carringmore-rots bij de Zuidoostpunt van Ierland, een halve mijl binnen het lichtschip, dat niet kon worden gezien. De kapitein, iets zwarts voor zich ziende, gaf bevel te stoppen en achteruit te werken, maar het was te laat; het schip scheurde en het water stroomde binnen. De booten werden ijlings uitgebracht; de kapitein verliet het schip het laatst; twee minuten later zonk de fraaie boot, 20 minuten na het stooten. De passa giers zagen bijna al hun goed verloren gaande kapitein en de officieren be hielden alleen hun kleederen. Gelukkig werd een kompas gered en zoo bereikten de booten omstreeks 9 uur het groote Saltee's-eiland. Daar staat slechts een hnis, dat voor de vrouwen werd ingeruimd; maar niets dan een weinig zwart brood en melk was te verkrijgen. Daarom werd met de booten de tocht naar het vasteland Kilmore ondernomen, welke gelukkig afliep. De Idaho was een der fraaiste stoombooten van de Guionlijn, 9 jaar oud en 3357 ton groot; de machines waren van 400 paardekracht. Het aantal slachtoffers van de mijn-ontploffing te flaydoek bleek bij verder onderzoek niet 230 maar 180 te dragen. HELDERSCHE MOPPEN. Iemand ging naar de sociëteit zijn half fleschje drinken. Onderweg kwam hem een man tegen, die hem vijf gulden schuldig was. „Ik verlang dat ge mij betaalt" zeide de eerste, „ik heb het geld noodigTa melijk driftig antwoordde de aangesprokene „En ge gaat naar de soeieteit om geld te verteeren? Weet je wat, blijf daar een wëek van daan, dan hebt ge de vijf gulden al en behoeft mij niét meer lastig te vallen." ADOLF! ADOLF! Sommige menschen kunnen voor weinig geld lekker eten. Laatst kwam er een welgekleed heer in eene restauratie en liet zich een goed maal opdienen. Hij was aan het dessert. Eensklaps springt hij op, roept tot den garpon: „spoedig een tweede bord!" loopt, zonder zijn hoed te vergeten, de straat op en schreeuwt uit alle macht „Adolf! Adolf! Maar noch hij, noch Adolf kwam weder in de restauratie. 2de Klasse.le 2e, en 3e Lijst. No. 10743 f5000. No. 15098 16216 f1500. Nos. 11539 13630 f 1000. Nos. 2341 4570 9134 f200- Nos. 1928 9097 9507 11233 15629 20151 f100. No. 19134 f20.000. No. 16762 f2000. Nos. 92 7616 7880 f1000. Nos. 2795 12849 15848 16361 48712 f 400. No. 18634 f200. Nos. 2535 3244 4737 7526 8981 12111 14691 17966 18941 f 100. No. 7474 f200. Burgerlijke Stand Helder. Yan 1114 Juni 1878. ONDERTROUWD: B. v. Praag, koop man en M. Werkendam. GEHUWDH. E. Hanzen en P. Stui- venberg. P. D. de Lange en M. E. Klik. K. Vermeulen en J. de Jongi G. Komen en M. Bakker. BEVALLENM. J. van Biemen geb. Schoenmaker, D. A. Smit geb. Kok, D. T. de Rover, geb. Blom, Z. M. M. v. d. Woldt geb. de Vogel, Z. N. de Wit geb. de Roos, D. G. J. Kaptein geb. v. Oosten D. A. M. Vinken geb. Ramler, D. A. F. Schellinger geb. Groen, D. OVERLEDEN: 1 levenloos aangegeven. 3EÏOI-1J15L Burgemeester en Wethouders der ge meente Held be, brengen in herinnering hunne bekendmaking van den 3 dezer, be treffende den herijk aer maten en gewichten, en vestigen de aandacht van Heeren Apo thekers en handelaren in Goud en Zilver op de bepaling, dat de verificatie der gewichten voor fijnere wegingen, uitsluitend is bepaald op Donderdag den twintigsten dezer maand, van des voormiddags 9 tot des namid dags 2 ure; dat op de verdere zitdagen de verificatie van die gewichten niet zou kunnen plaats hebben, en alzoo door den IJker zouden moeten worden geweigerd. Helder, den 13 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, STAKMAN BOSSE, 3urgem. C. BOON, Secr. 25-Jarige Echtvereeniging van Pieter Meurs en Haartje Heere Straghout, Helder, 16 Juni 1878. Uit naam bunner dankbare!) kinderen. Algemeene kennisgeving. Getrouwd: H. E. HANSEN en P. STUIVENBERG. Helder, 13 Juni 1878. Algemeene kennisgeving Bevallen van een Zoon, PETRONELLA BARTEN, geb. Stokebrand. Nieuwediep, 14 Juni 1878. Algemeene kennisgeving. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een welgeschapen Doch ter, mijn geliefde echtgenoote ESTHER RICHTER, geb. Polak. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter, A. F. SCHELLINGER, geb. Groen. Helder, 12 Juni 1878. Bevallen van een welgeschapen Zoon, T. BLOM, echtgenoote van C. de ROOVER. Helder, 11 Juni 1878.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2