KLEINE COURANT HELDER. NSEUWEDIEP EN OMSTREKEN t s, No. 557. Dinsdag 18 Juni 1878. Zesde Jaargang. abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co., advertentiën SECRETARIE. GEABONNEERDEN sk nieuwstijdingen. feuilleton. ks. VERSTOOTEN. ju. Vliegend Blaadje VOOR DEN 9r 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 HELDER. te Van 15 regels25 Centeneikeregel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. ian BURGEMEESTER en WETHOU- hij OERS der gemeente Helder brengen ir algemeene kennis, dat van af den jen- Juli e. k. de Secretarie der ge- iseüte op iederen werkdag geopend il zijn van des voormiddags 9 tot nde amiddags 4 uur. be- Helder, 14 Jnni 1878. .ten Burgemeester en Wethouders n. voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burg, ;3g BOON, See. uiten deze gemeente worden beleef- ïlijk verzocht het verschuldigde over 3t 2e kwartaal 1878 vóór 3 Juli m de Uitgevers te doen overmaken, iar op 4 Juli a. s. met 10 Cent srbooging per post zal gedisponeerd orden. BERKHOUT Co. )Ó8. HELDER, 18 Juni 1878. - Het st. Koning der Nederlanden m hier naar Batavia, is 17 Juni Port-Said aangekomen en zou den tlgenden dag vertrekken. Blijkens bij het dep. van Marine ïtvangen telegrammen is de oefe- ngsdivisie, kapt. t. z. W. K. van ennepden 30 Mei jl. van St. omingo naar Nederland vertrokken ,jer. Sen Poolsche geschiedenis. var ivei 1.20 IIA- der- tot ■eed. KS- van AN- sons oote per XIII. Het was een vreeselijke tijding. De larschuwing kwam te laat. Zoo het bosch ijs gegeven was kon de toestand plotse- ig zulk een keer nemen, dat de opstan- lingen door de Russen, instede van deze or genen omsingeld en ingesloten werden. 1 wat Langiewicz vreesde geschiedde maar te spoedig. Van het bosch af knalde jtseling het geweervuur der Russen in n flank der opstandelingen. Toen Langie- ez naar Petrowsky vroeg, zeide men hem, t de grijsaard hij de verdediging eener rans door twee geweerkogels in het hoofd troffen, gevallen was. Ook deze tijding sl den dictator zwaar op het hart. Maar de geestdrift, de heldenmoed der en de instructie-brik Zeehond, kapt.- lnit. t. z. H. D. Guyot, den 14 dezer te Wilhelmsbaven aangekomen. Laatstgenoemde bodem zou den 19 dezer naar Christiania vertrekken. Alles wel aan boord dier schepen. De telegraafkabel tusschen hier en Texel is gebroken en wel onher stelbaar. Waarschijnlijk zal de kabel door een nieuwen worden vervangen. In de Tweede Kamer zijn gis teren de algemeene beraadslagingen aangevangen over de wet op het la ger onderwijs. Langs den Hollandschen Spoor weg zijn op be beide Pinksterdagen vervoerd 81,000 personen, langs den Oosterspoorweg 19,000. Het aantal schepen (loggers, boekers en bomschuiten, dat dit jaar van de reederijen in Nederland be stemd is voor de haringvisscherij, be draagt 391. Op 19 Juni a. s. zal voor het gerechtshof te Amsterdam worden behandeld de zaak van W. C. graaf v. R. L., beschuldigd van in den nacht van 17 op 18 Jan. 1-878, te 12 uren, met het voornemen om den burge meester van Nieuwkoop H. B. van O. te dooden, tot tweemaal een schot te hebben gelost uit een revolver, •door het vensterraam van diens slaap kamer, in de richting van het ledi kant, waarin deze zich bevond. De beschuldigde zal worden verdedigd vzrradenen vermeerdereu. Hoe meer de dap peren vielen, des te verbitterder streden de overlevendenhet scheen alsof de geest der dooden op hen was overgegaan. Haastig beveelt Langiewicz het overschot der zijnen zich om hem heen te verzamelen en laat ook Dewbinsky met zijne ruiters door een adjudant terug roepen, om met vereende kracht zich op een punt te werpen en er zich door te slaan. Nog wappert de Poolsche banier hoog in de lucht, hoezeer ook van vele kogels doorboord en van den kruitdamp zwart. De eene zijde van het vaandel vertoonde 's Heilands moeder, Po- lens patrones, aan hare voeten de aardbol; aan de andere zijde p.'ikte de witte adelaar. Daar dondert liet gesci.ut van den vijand in de dichte gelederen der opstandelingen en dunde ze vreeselijkde laatste hoop is verijdeld! Langzaam als een gekwetste leeuw trok de dictator voor de overmacht terug, om ringd van de zeisenmannen, die gezworen hadden met hem te sneven. De aftocht liep dicht voorbij de plaats, waar Baruch Levi door den advokaat mr. J. W. Tydeman. Door het aanhoudend natte weer lijden de lage hooilanden in Overijsel en elders groote schade veel van het gemaaide begint te rotten, terwijl het ongemaaide tevens groot nadeel ondervindt en de tijd der hooiing le snede begint te ver- loopen. Ook de veld- en tuinvruchten komen niet vooruit en wachten op warmen zonneschijn. Zekere G. v. d. W., oud 70 jaren, in dienst bij R. V., landbouwer te Weert, kwam jl. Woensdag met zijn baas naar Budel om een koe te koopen. Onderweg had eerstgenoemde zijn baas herhaaldelijk gevraagd om 't geld te dragen, wat hem gewei gerd werd, omdat het papierengeld was, dat V. niet hinderde. Terwijl zij voortgingen, gaf de knecht een broodje met goed vet er op gesmeerd aan den landbouwer. Nauwelijks had deze eenige beten gedaan, of bij ge voelde zich onpasselijk en moest in het eerste huis, waar hij aankwam, bij zekere S. terstond te bed gelegd worden, terwijl de geneesheer beval de laatste H. Sacramenten den lijder te laten toedienen. Den volgenden dag keerde W. naar Weert terug en werd vervolgens vervangen door den zoon van R. V., die op zijns vaders verzoek de porte feuille uit den zak moest nemen. Bij on derzoek bleek, dat 't geld er uit ver in de diepste wezenloosheid nog altoos zat, het hoofd in zijne handen verbergende. Twee kozakken reden op den ouden man toe en zonden hem stellig gedood hebben, zoo niet Dewbinksky ter rechtertijd zulks ziende, en zijn paard latende zwenken, hem te hulp was gekomen. Hij sabelde den eeuen kozak neer, de andere had nog den tijd zijn pi stool af te vuren; de kogel trof den arm van den graaf, die dadelijk zijn sabel liet vallen; maar snel had Roman Makarewski den kozak neergestoten en voerde den graaf en Baruch nit het gewoel. Nieuwe regimenten met gevelde bajonet vervolgden de nog bij den aftocht dapper strijdende opstandelingen. Het paard van den dictator stortte, door een kogel ge troffen neer. Alles schreeuwde„Langiewicz is dood!" De Polen snelden weg over de lijken hunner broeders, die hier gevallen waren, zonder de zaak van hun vaderland te kunnen redden. Langiewicz liep op Dew binksky toe en riep met smartelijke stem „Ik ontbind u van uw eed, vlncht. Alles is verloren!" dwenen was; onmiddellijk werd G. v. d. W. verdacht, die, boewei bij eerst halsstarrig ontkende, later door de mand viel, toen de politie de bank briefjes vond in den tuin, waar V. d. W. aan bet spitten was. Hij is gearresteerd en gevankelijk naar Roermond overgebracht. Een moeder uit Ammerstol is in hechtenis genomen, onder beschul diging baar 2-jarig zoontje zoodanig mishandeld te hebben, dat bet aan de gevolgen is overleden. De veehouder en zijn knecht te Sloten, die beschuldigd worden van eenige honden de staarten te hebben afgehakt, stonden de vorige week voor het kantongerecht te Amsterdam terecht. De eiseh is 5 dagen celstraf en f 25 boete. De prijzen der kaas zijn dit jaar aanmerkelijk lager dan in het vorigebesteedde men toen f 31 voor de 50 kilo, thans wordt er tegen f22 a 23 afgeleverd. Een 16-jarige scheepsjongen op het Duitsche schip Laura Gertruda heeft zich Donderdag op de reede van Brouwershaven door ophanging van het leven beroofd. Uit Terheiden meldt men, dat de ambtenaar van den burgelijken stand aldaar de huwelijken ten half zes des morgens inzegent. Dit valt, - zeer verklaarbaar, niet in den smaak der betrokken personen. En spoedig was door de Russische over macht de kleine bende als kaf in den wind verstoven. Aan den dictator Langiewicz en Henriette Pustowojtoff gelukte het de Oostenrijksche grenzen te bereiken, vanwaar zij als gevangenen naar het binnenste van het land gevoerd werden. Een oud diepgebogen man ging met een jong en bleek officier, die een arm in een doek droeg op bet bosch van Dnbrovica toe. Haastig traden zij over het veldhoe dichter zij bij het bosch kwamen, des te voorzich tiger werden hunne schreden, des te scherper hunne blikken. De oude man bad dit is toch immer de laatste toevlucht van angstige zielen in nood en gevaarZij traden in het bosch; kale berken en groene dennen wis selden elkander af. Slechts het huilen van den wind onderbrak somwijlen de stilte van den nacht. De oude man kon nauwelijks voorwaarts komen. Meermalen struikelde zijne vermoeide voeten tegen een uitstekenden boomwortel, of zonk in een nog met sneeuw bedekte

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1