S. Mo. 562. Vrijdag 5 Juli 1878. Zesde Jaargau S Kleine Courant voor den Helder, Nieuwediep, enz. en Kalender der Week. NIEUWSTIJDINGEN FEUILLETON. VERSTOOTEN. Vliegend Blaadje Uitgevers BERKHOUT tfc Co JULI, Hooimaand, 31 dagen. Zondag 7 Opgang der Zon 3 u. 48m. Ondergang 8 u. I7m. 'm Maandag 8 Dinsdag 9 Woensdag 10 •0 Donderdag 11 Vrijdag 12 Zaterdag 13 Volle Maan. HELDER, 5 Juli 1878. Een bezoek in de tent van den br. Wery te brengen, is wel een wandeling naar 't Heldersebe plein waardig. De werkzaamheden der gedresseerde dieren zijn buitengewoon en de toeren der gymnastiekers zullen niet gemak kelijk overtroffen worden, 't Werken op een telegraafdraad verwekte al- gemeene bewondering. De tent van den hr. Mullens is iedereu avond eivol. Prof. Albert ver dient met recht den naam van meester der Goochelaars en de acrobatische toeren van twee knaapjes zijn, den leeftijd in aanmerking genomen, bui tengewoon. Ook de overige werkzaam heden kunnen met lofvermeid worden. 't Gezelschap van Judels Bouw meester heeft onze verwachting niet teleurgesteld. Volle tenten, iederen avond, geven 't bewijs, dat men zoowel met de keuze der stukken als met 't inderdaad geniaal spel uiterst te vreden is. We durven een bezoek bij Stoete aanbevelen, daar de ijverige directeur met zijn bijhebbend gezelschap al 't mogelijke in 't werk stelt tot een goede opvoering der geannonceerde Btukken. Oyer 't gezelschap artisten, werk zaam in 't lokaal Tivoli, wordt al gemeen een gunstig oordeel geveld. Die er nog niet van geprofiteerd beeft, kunnen we verzekeren, dat de matinee's of soirée's aldaar, onder een beschaafd kermisgenot mogen gerekend worden. Be* Poolachc geschiedenis. XVI. "Warschau vertoonde na de laatste door ons geschilderde gebeurtenissen zoo moge lijk nog een treuriger aanblik daa hij den aanvang onzer geschiedenis. Geen vreugde klanken, geen lach, geen heldere kleur stoorde het sombere eentonige van den alge- meeueu rouw. Sterke patrouilles Russische soldaten trokken met geladen geweren en opgestoken bajonetten door de straten der ongelukkige stad. Bevend en met doodsangst oogden hen de voorbijgangers na Wee den bewoners van een huis, voor hetwelk de mi litairen halt houdenwant zij halen er steeds een offer uit.! Is het niet dadelijk te vinden, dan nemen zij maar het eerste het beste lid van het gezin als gijzelaar Het oefenings-escader, bestaan de uit Zr. Ms. schepen Van Galen, Zilveren Kruis en Leeuwarden, kwam Woensdagnacht alhier ter reede en stoomde gisterenmorgen onze haven binnen. Naar wij vernemen, zullen deze oorlogsbodems alhier de noodige her stellingen ondergaan om daarna tot aflossing van matrozen en mari niers, een reis naar O. I. te onder nemen, langs de Kaap do Goede Hoop Zijn wij wel ingelicht, dan wordt de kapt. t. z. W. K. van Gennep, als divisie-komm. vervangen door den kapt. t. z. H. P. van Boneval Faure. Blijkens een bij het Departe ment van marine ontvangen telegram is Z. M. schroefstoomsebip Prinses Maria, onder bevel van den kapt.-luit. t. z. C; J. Smith, den 12n dezer te Malta aangekomen en zou den vol genden dag de reis naar Nederland voortzetten. Het st. Conrad, van Batavia naar hier, kwam te Port-Said en vertrok van daar 2 Juli 's morgens. Het st. Prinses Amalia arri veerde gisterenmorgen te Napels, en zette des namiddags ten 4 ure de reis naar Batavia voort. Alles wel aan boord. Den welsprekende Beo van den Heer Butter, pas op de tentoonstel ling te Arnhem bekroond, is, na ziek teruggekomen te zijn, in bet buis van zjjn meester overleden, die, boe gelukkig de bekroning voor hem was, nu een belangrijke schade daardoor ondervindt. De trouwdag van prinses Marie van Pruissen met Prins Hendrik der Nederlanden, is bepaald op 27 Au gustus e.k. Het huwelijk wordt te Potsdam voltrokken in tegenwoor digheid van geheel de Keizerlijke familie. In de eerste dagen van Sep tember zal de prins met zijn jonge gemalin zijn intocht doen te 's Gravonhage, vervolgens zal bet vor stelijk echtpaar na eenige dagen in de hoofdstad komen, waar hun het luede. Derhalve outwijken hen de inwoners schuw en bevreesd eu mompelen een vloek tusscheu de tanden. De geheime nationale regeering echter werkt nog ongestoord voort. Meu vindt somwijlen des morgeus als ten tijde van het veemgericht, menschen op de straat ol in het bed in hun eigen huis doorstoken, daarne vens een briefje met deze vreeselijke woor den: „Wegens verraad gestraft" en daar onder het zegel der geheime nationale re- geeriug. De geheele Russische politie was op de been; doch zeer zelden gelukte het haar een samenzweerder te vatten, nooit echter hem tot bekentenis te dwingen. In een der volkiijasce straten van War schau staat het paleis van den grootvorst Konstautijn. In een kamer er van vinden wij den veldheer, in wiens handen de Czaar het lot van het land en de kern zijner keurtroepen had gelegd hij geeft zoo even een kleinen man in zwarten rok audiëntie, wiens listig knippende oogen die van een vos gelijken. Deze man is Baroff, de politie chef vau Warschau. Nationaal Huldeblijk op het Paleis door de Hoofdcommissie aangeboden wordt. Daarna zal de Prins zich met de Prinses naar het slot te Soestdijk begeven en feestelijk worden ontvan gen, om daar vervolgens den gan- schen winter te vertoeven. Het Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest te Bennabroek (bij Haarlem,) is Woensdag den 3n Juli onder be gunstiging van goed weder gevierd. Slechts een enkele maal werd de lucht betrokken en kwam een weinig regen nedervallen. De verschrikkelijke warm te van de vorige week had ge lukkig plaats gemaakt voor een meer gematigde natuur, zooals ze juist voor onze feesten zoo geschikt zijn. We zijn nog niet in de gelegenheid het juiste aantal bezoekers te noemen, doch zeker was het getal niet minder dan vorige jaren. Het terrein door den Hoog-Welgeb. Vrouwe Douarière Willink zoo bereidvaardig afgestaan, bleek een zeer geschikt terrein voor deze gelegenheid te zijn. Spreekplaats n°. 2 was zeer eigenaardig geplaatst in het water, zoo dat de hoorders van den oever de sprekers konden hooren. De cantine was goed in orde, terwijl buiten- het terrein gelegenheid voor nog meerdere verfrissching was. (Chr. Volksbl.) Men meldt ons uit't Zand i. d. Zrjpe van 2 Juli: Heden namiddag teD half zes ure onstond hier brand in de boerenhofstede van Jan Jz. de Wit, die weldra tot den grond was afgebraud. Aan de gunstige omstan digheden van weer en wind is 't te danken, dat de nabij gelegen wonin gen geen schade hebben geleden. Het gebouw en de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De wol en de voorwerpen van waarde zijn gered. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft heden Ferdinand Heun schuldig verklaard aan moord, op de weduwe Aikema te Middelstum gepleegd, en hem veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Een moeder te Nijmegen, die „Zoo gaat bet uiet langer riep de groot vorst. „Ware ik politie-chef, dan had ik reeds lang den draad van dezen geheimen bond ontdekt. Ik heb aanzienlijke sommen beschikbaar gesteld, om uwe spionnen te betalen, maar vergeefsIk wil nu zelf eens zoeken, en, zoo hot noodzakelijk is, geheel Polen in een groote gevangenis veranderen, maar vooraf een vreeselijk gericht houden over miju lauwe beambten." „Doorluchtigheid," stamelde de chef der politie, van zijn stuk gebracht door de hef tigheid, waarin de generaal-stadhouder, een man van indrukwekkende gestalte en karak tervol gezicht, gekomen was„ik verzoek u indachtig te ziju, dat de mij opgedragen taak onuitsprekelijk zwaar is. Eu juist nu staan wij aan den vooravond van een geluk kige uitkomst. Het is mij gelukt twee joden voor onze zaak te winneu, een zekeren Aron Tcweles en zijn broeder, tot wien de onderhande laars der uationale regeeriug zich hebben gewend, om gelden op te nemeu. Ouder het voorwendsel dat zij den toestand van zich even van huis verwijderd had, vond bij hare terugkomst haar kind in de wieg verbrand. In een perceel op de Prinsen gracht te Amsterdam, heeft een per soon getracht zich door vergiftiging van het leven te berooven. In beden- kelijken toestand werd hij per rijtuig naar het binnengasthuis vervoerd. Een jeugdig, sedert enkele weken gehuwd werkman te Vlissingen, was eenige dagen geleden bezig met steen- kruien aan de werken der voormalige marinehaven aldaar. Tengevolge der groote hitte zich onpasselijk gevoe lende, ging hij naar huis en gebruikte in dien verhitten toestand een koud voetbad. Deze onvoorzichtigheid moest hij met het leven boeten, want een half uur later was hij een lijk. Tusschen Pernis en Vlaardingen is Woensdag een in laastgenoemde plaats te huis behoorende schuit met visch omgeslagen. De schipper is gered, doch de knecht is verdronken, nalatende een in behoeftige omstan digheden verkeerend gezin. Een echtpaar uit Beek (Limb.) is op last der Fransche regeering in België gearresteerd, onder beschuldi ging vau te Parijs juweelen te hebben ontvreemd ter waarde van ruim 100,000 fr. De gearresteerden be- hooren tot een der defstigste familiën in Limburg. Bayonne 1 Juli. Aan boord van het schroefst. Cuco had bij het ver trek van Bilbao een ontploffing plaats Het was geladen met petroleum en drogerijen. De equipage was bezig aan het gangspil toen het dek tot aan den top van den mast omhoog vloog, waardoor 3 matrozen werden mede gevoerd, van welke twee overboord vielen en - een in het brandende ruim. De beide in het water gevallen en de overige equipage zwommen aan land. Het schip is onverzekerd en is totaal uitgebrand; alleen het ijzeren scheepshol, ketels en machinerie, zeer ontredderd, zijn overgebleven. deu opstand nauwkeurig kennen moesten, voor zij het geld leenden, zullen zij de ge heime verbindingen vernemen en ze ons dan ontdekken. „Dat zou iets zijn," mompelde half bevre digd de grootvorst, „maar het is de vraag of de zaak gelukken zal. Wat nieuws is er overigens?" De politiechef begon nu zijn regelmatig verslag: „Gisteren werd bij een jood, Ja- kob Löw geheeten, van beroep chemicus, een kleine drukpers gevonden, die diende om oproerige vlugschriften te vervaardigen. Jakob Löw en zijn knecht zijn in hechte nis genomen, maar willen geen medeplich tigen aangeven. Hier is de schriftelijke aangifte." Konstantijn las ze vluchtig, nam een pen, eu schreef op den rand der aanklacht: Ja kob Löw en zijn knecht moeten binnen ,24 uur gefusilleerd worden: na de executie verslag te doen. „Wat is er verder vroeg vervolgens de veldheer. Wordt vervolgd.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1