KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN No. 565. Dinsdag 16 Juli 1878. Zesde Jaargang. ald di b abonnement Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT Co, advertentiën nieuwstijdingen feuilleton. N, VERST00TEN. Vliegend Blaadje VOOR DEN ïr 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te HELDER. Van 15 regels 35 Centen elke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zij 11 DE. HELDER, 16 Juli 1878. 54 De mailboot Madura, aan boord ïbbende de passagiers en equipage 8ee\n yjjft verongelukte st. Voorwaarts, 'tteWam. heden morgen alhier binnen. e mailboot Conrad wordt heden Per'ond of morgen verwacht. Blijkens een telegram van den puvemeur generaal van Ned.-Indië, 1. 12 Juli, zijn de IV en VI Moe- ,m weder door de vijandelijke beuden, e, blijkens het vorige bericht, zich irfiliar genesteld haddenontruimd a e)5órdat nog de van Java gezonden oepenversterking in Atjeh was aan- bkomen. Een paar kolonnes, die de «schillende bergpassen zijn doorge- t. okken, hebben er geen vijandelijk- sden ontmoet. Verlangend wordt de komst in het vorstelijk echtpaar te 's Hage irbeid, leest men in de Haagsche 3 roniek der Gron. Ct. in een bericht ?er het aanstaande huwelijk van t het- K- H. prins Hendrik en prinses 'aria van Pruisen, en men is voor- emens der jeugdige prinses een bitterende ontvangst te bereiden. I an geineeentewege zijn reeds plan- sn voor een keurige versiering der i n ,"d en voor een illuminatie outwor- jag^n, maar de geheele bevolking zal [den ;ker meewerken om de ontvangst icht feestelijk te doen zijn. Ik heb :eds iets vernomen van een plan Jtsto, ..i. tot plaatsing voor het paleis van prins Hendrik van een monster- pyramide van bloemen, op te richten door de voornaamste bloemisten van het geheele land. Dit jaar zal een deel der land macht, in verband met de zeemacht, op een gedeelte der Noordzeekust van Zuid en Noord-Holland veldmauoeu- vres op groote schaal houden. Aan die manoeuvres zal deelnemen de 2 divisie, waarhij zullen worden gevoegd 2 komp. art. transporttrein, 1 batte rij van het 1 reg. veldartillerie en een detachement hospitaalsoldaten. De manoeuvers zullen plaats hebben van omstreeks 2 tot 12 September aanstaande. De vischsloep Eendracht, van Arnemuiden, is op de schelde door het Duitsche st.schip Sakkarah zoodanig aangevaren, dat ze onmiddelijk zonk. De jongste zoon van den schipper is, volgens de Midd. Ct., bij het on geval omgekomen. Het st. was naar Antwerpen bestemd. De knecht van een veerschipper werd Zaterdagmiddag, op de hoogte van Koedijk, bij het uitvieren van de jaaglijn overboord geworpen en is verdronken. Een hoefsmid te Amsterdam zou een paard nieuwe ijzers aanleg gen. Het hoornachtig binnengedeelte van den hoef snijdende, stootte hij op een hard voorwerp. Dit bleek JS- en Poolsche geschiedenis. J Bi XVII. Murawieff aanschouwde het meisje op- erkzuani en hetzij dat zijn hart plotseling iwogen werd of dat hij haar mooi vond, j zeide met zachte stem: „Waarmee kan ik u dienen, eerwaardige ister? Spreek, want ik heb slechts weinige inutén tijd, wijl vele andere personen mij ireken willen." Sara vatte nu moed en begon de ge- mrtenissen van den laatsten tijd kort en indig te verhalen. „Nu, en wat zei uw vader er van, dat 3 christin en de vrouw van een christen ildet worden vroeg de graaf, haar in de ide vallend. Sara waagde het niet de oogen op te slaan en lispte „Hij heeft mij verstooteu en vervloekt." „Dat behoefde hij niet te doen," ant woordde de generaal spottend, „want Se- niawitsch moest immers met de jonge vorstin Felotiskoff huwen, die graaf Dewbinksky hielp ontvluchten. „Ha ha," lachte hij, opdat ge echter niet ongehuwd heen gaat, moogt ge graaf Dewbinksky als man hébben. Dat is geen slechte demoediging voor den trot- schen graaf voor dien prijs wil ik nw vader en hem het leven schenken eu u beiden dadelijk in het huwelijk laten ver binden De arme Sara had de laatste woorden niet meer gehoord. Zij was niet in staat antwoord te geven. Seniawitsch, ter wille van wien zij den vloek baars vaders had ondergaan, om wiens wille zij zooveel ge leden had Seniawitsch had haar schan delijk misleid, bedrogen. Zij riep slechts„Ontferming, ontferming met mijn armen Vader „Ik scherts niet," zei Murawieff streng en schelde. een gouden ring te zijn, dien het paard zich in den hoef moet hebben getrapt. Door Ferdinand Heun, arbeider te Usqert thans in hechtenis, is cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Gerechtshof te Leeuwarden, waarbij hij, ter zake van moord en diefstal, is veroordeeld tot leveüslauge tuchthuisstraf. Onlangs is gemeld, dat in de Marnixstraat te Amsterdameen echtgenoot zijn gade uit het raam zou hebben geworpen. De gade is echter wegens een huiselijken twist uit het raam geprongen, bevindt zich thans vrjj wel en is met haar man verzoend. Bij laag water viel Vrijdag te Arnhem een gedeelte van de Lau- wergracht nabij bet Koningsplein droog en daar werd een zonderlinge vondst gedaan. Niet minder dan een en zestig sleutels van allerlei vorm, aan ringen, touwtjes, of los, lagen daar bijeen. Zij schenen hoogstens drie weken of een maand hier ge legen te hebben. De oplossing is misschien zeer eenvoudig; voor het oogenblik is de zaak echter vrij raad selachtig. Bijna zou men geneigd zijn, de verzekering, die men in 't vorig jaar zoo vaak hoorde zingen: »niijn sleutel ben ik kwijt", voor ernst te gaan houden. Dat hier het magazijn van een inbreker" zou zijn Dadelijk verscheen een ordonnans-officier. Graaf Dewbinsky en de jood Barucli Levi moeten oogeublikkelijk hier gebracht worden; vervolgens moet onverwijld de regements- geestelijke komen." De ordonnansrofficier bezag eenigszins verbluft zijn chef, doch herstelde zich spoedig, groette en snelde weg om het ontvangen hevel te volbrengen. „Ik raad u geen woord tegen mijne ver ordeningen te uiten en u aan alles te on derwerpen, zoo ge het leven ilws vaders wilt behouden zien;" na deze woorden ver liet Murawieff de kamer. Na een kwartier uur, hetwelk de angstige Sara eeu eeuwig heid scheen, trad een bediende binnen. „De generaal laat u zeggen, dat ge mij volgen moet," zei hij ernstig, maar beleefd. Willoos als een kind gehoorzaamde Sara. De bediende voerde haar door verseheidene gangen tot hij eindelijk een deur opende. Sara trad binnenzij stond in een kapel, waar juist een knecht bezig was de kaarsen op het kleine altaar aan te steken. Het flauwe licht, dat de kleine kapel alleen gedeponeerd, is niet waarschynlyk zelfs hij, die de uitgebreidste zaken doet in dit vak van industrie, kan, dunkt ons, met een kleiner stel werktuigen volstaan. »Arnh. Ct." Een sluiker, die nog twee ja ren gevangenisstraf to goed had, en om deze te ontgaan naar Pruisen vluchtte, heeft zijn dierbaar Neder land niet kunnen vergeten. Dit was 'smans ongeluk. Nauwelijks toch bevond hij zich op vaderlandschen bodem of hij werd door de rijksamb tenaren, te Ter Apel gestationneerd, ingerukt, om zijne met de justitie nog openstaande rekening te ver effenen. Ouder het kleine aantal perso nen, thans in de gevangenis te Mid delburg verblijf houdende, bevinden zich drie ex-gemeente-secretarissen, wien men tevens het baantje van ge meente-ontvanger had opgedragen. Die heeren schijnen dus al te „ronde Zeeuwen" geweest te zijn. Een gepensioneerd sergeant schrijver, die zich om drank te be komen schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een jas in een herberg, is gevat, nadat hij de jas voor 75 cents en den inhoud, een aantal lote rijbriefjes, ter waarde van f70 ver kocht voor had f 5. Ken dienstbode te Amsterdam, ont stal haar meesteresse een paar juwee- van de twee enkele kaarsen ontving, hulde de schilderij van het altaar in een donkere schaduw, en de anders zoo zachte en lief derijke gelaatstrekken der heilige moeder Gods schenen nu ernstig, bijna streng bij het schemerlicht. Sara knielde neder en bad. Zoowel de bediende, die haar bad binnen gevoerd, als bij di,e de kaarsen bad ont stoken, waren verdwenen. Sara was alleen. Voetstappen van soldaten werden hoorbaar, evenzoo het neervallen der geweerkolven, toen de manschappen voor de kapel halt hielden. De deur werd geopend en Sara, in de meening dat Murawieff binnentrad, stond op. Niet Murawieff, maar een man met ketenen beladen, met geboeide handen en ter aarde gewénd gezicht wankelde binnen. Het was graaf Dewbinsky. Di,ep gebukt onder den last der zware ketenen, zich slechts met moeite voortslepend, volgde haar vader hem. Achter hem verscheen Murawieff en ver- verlustigde zich m,et dit zeldzaam schouwspel. Toen Baruch de oogen ophief en zijn van tranen bezwaarden blik op Sara vielwas

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1