KLEINE COURANT HELDER. NIEUWEDIEP EN OMSTREKEN \'o. 568. Vrijdag 26 Juli 1878. Zesde Jaargang. ABONNEMENT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers BERKHOUT <fc Co, HELDER. ADVERTENTIËN Kalender der Week. NIEUWSTSJ DINx-EN' HELDER, S!6 Juli 1878. FEUILLEljON VERSTOOTEff. 't Vliegend Blaadje. VOOR DEN 'per 3 maanden binnen de gemeente 35 Ct. 3 franco per post 60 te Van 15 regels 35 Centenelke regel meer 5 Centen; grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. or Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VKIJDAGSMÓRGENS vóór 10 ure bij de Uitgevers bezorgd zijn. at. JULI, Hooimaand, 31 dagen. I Zondag 28 Nieuwe Maan. Opgang der Zon 4 u. 16 m. B Ondergang 8 u. 1 m. Maandag 29 Dinsdag 30 Woensdag 31 }er AUGUSTUS, Oogstmaand, 31 dagen. Donderdag 1 Vrijdag 2 LÜ Zaterdag 3 te je Gisterenvoormiddag ontlaste zich boven deze gemeente een hevig an onweder, vergezeld van verschrikke- )or lijke regenbuien, In sommige straten of stegen kon men de jeugd op plan- len ken zien rondvaren. In verscheidene er- huizen werden de bewoners, door lek ten kage of verstopte goten overstroomd, lie zoo zelfs, dat men in enkele perceelen het water met de brandspuit uit de ben kelder moet pompen, en, De hoeveelheid, gevallen regen be draagt ruim 6 cM. Men herinnert zich hier niet ooit ïen zulke hevige regenbuien te hebben de bijgewoond. ft jpet Prinses Amalia, van be~ Nieuwediep naar Batavia, stoomde voorbij Point de Galle den 23 Juli. WÜ Het st. Holland, van Foochow naar s^e Londen, stoomde voorbij Malta den 23 kje Juli. Alles wel aan boord. 13 :h- >ija Ben Poolsche geschiedenis. XVIII. „Zoo?" riep de president metvreeselijke Big stem, „ik zal je zeggen, ellendigen, wat ze je baten gij zoudt onze namen aan den j politie-chef .Baroff verraden en de dragers ^er name11 aan de galg brengen y „Heer, God in den hemel wat zegt ge welke vreeselijke dingen," stamelde Mozes; J terwijl Aron zich nauwelijks meer staande 3on houden. IA. „Ja," riep de president, „gij zijt verra- 11 ctrs, ellendige schurken, die voor een zon- ■ngeld de edelste hoofden van Polen aan -si beul van ons vaderland verraden wilt." „Slaat hen dood, do honden!" klonk het Vólgens de Zeepost" is bij het Ministerie van Koloniën bericht ont vangen, dat de Nederlandsche stoom- baggermolen »Merak No. 3," van Glasgow naar Batavia, bij Galle ge strand is. Het schip is vermoedelijk totaal weg; de .bemanning is gered. Amsterdam, 24 Juli. Uit het rapport der expertise, den 27 Mei gehouden omtrent het stoomschip Voorwaarts" blijkt, dat het schip toen lag in modder en zand, ter djepfe van 18 voet, met dep voorste ven naar het eilpnd, het dek boven water voor en achter, doch in de midscheeps eenige duimen onder wa ter; dat de scheur aan ba kboordszijde, onmiddellijk achter het voortuig ig, en ongeveer 15 duim diep in de dek plaat, voorts recht naar beneden gaat 16 a 18 vóet en over een strekkende lengte van 12 voet twee tot vier voet openstaat; de dekplaat en ver schansing zijn verbrijzeld en er is een andere even belangrijke opening eenige voeten onder1 het bovendek. De brug, de stuurhut, de booten, stutten en davids aan bakboordszijde van achter het voortuig af, tot aan de xstoke hole" zijn allen gebroken. Het oordeel der experts is, dat, aangezien het schip in zekere mate beschut is door een uitstekende land punt en op 800 voqt afstand van de kust ligt, terwijl er geen werking in het schip wordt bespeurd, het mo gelijk is om de gaten te stoppen en door krachtige stoompompen het door de geheele zaal„slaat hen dood Sabels wérden uit de scheeden getrokken de geheele vergadering was in een vreese lijke opgewondenheid. De president liet zijn schel klinken; dadelijk ontstond de diepste stilte. „Broeders," hernam hij met verheffing van stem, „ik wist dat wij met verraders te doen zouden hebben en daarom liet ik deze schur ken zonder hen te blinddoeken hier heen voeren zij zullen deze plaats niet meer levend verlaten." Aron en Mozes vielen op hun knieën en bezwoeren luid jammerend en krijschend hunne onschuld. Nu trad eèn jonkman voor, dien Aron reeds vroeger had opgemerkt, maar daar deze hem dadelijk den rug had gekeerd en hier in Poolsche. kleederdracht was, niet oo- gpublilfkeüjk herkend had. Het was do secre taris van den chef der politie Baroff. Herhaalt woordelijk, wat ge voor drie dagen den chef der politie gezegd hebt," riep de jongelingmaar liegt niet, want ik heb elk woord gehoord." water uit het schip te halen. Inmiddels bevalen zij aan om de lading en kolen zooveel mogelijk te lossen. De Agenten van de Voorwaarts" hielden daarop een inschrijving voor het bergen van schip en lading, en sloten een contract met de voornaam ste ingenieur-firma's van de plaats, waarbij deze aannamen, om te trach ten schip en lading te bergen, tegen betaling van 37Yj percent der waarde van het geredde. Het schip moet daarvoor, hetzij te Padang of te Sin gapore, geleverd worden als een eerste klasse assurantie risico, en de bergers ontvangen dan 371/2 percent van de waarde, waarop het schip in zijn gerepareerden toestand geschat wordt, niet een extra belooning van 15.000 dollars. Van de lading is de Tin grooten- deels gered de tabak, die aangebracht werd, bleek in den beschadigden toe stand zeer weinig waarde te hebben en werd verkocht, eerst voor 2Yé a 3, daarna voor 1 per pak. Uit Vlaardingen schrijft men aan het, N. v. d. D. v Met den nieuwen Rotterdamsehen waterweg naar zee schijnt het niet gunstig gesteld te zijn. Gaandeweg neemt de verontdieping van den Maasmond toe. Niettegenstaande alle inspanning blijkt men niet bij machte met de natuurkrachten te wedijveren door wegbaggering van het zand, dat de rustelooze zee voortdurend in de „Verraden!" schreeuwde Aron Teweles en viel' in onmacht. „Lage schurken!" hernam de secretaris, „ge durft het woord „verraad" uitspreken Ge hebt overigens gelijk, ge zijt verradene verraders 1" De president schelde andermaal dade lijk onstond stilte. „In naam der natie veroprdeel ik deze twee personen, die ouder het voorwendsel ons geld voor te schieten, als spionnen der Kussen in onzen bond zijn geslopen, ter dood 1 Wie in de vergadering heeft hier iets tegen in te brengen? Hij trede voor!" Een diepe stilte heerschto. Niemand be woog zich. Daarop gaf de president een teeken. Een groote gordijn, als van een tooneel, waarop Aron noch Mozes tot nu gelet hadden, werd opgetrokken. In ieders borst hield het hart bijna op te kloppen, staakte het ademen. Alles verbeidde in angstige verwachting het treurspel dat vertoond zou worden. De schouwplaats werd door fakkels verlicht. monding voert. Schepen van eenigen diepgang of stoombooten wagen het niet meer daar uit te gaan of binnen te vallen, en de kloeke varenslui van onze haring en visscherij-vloot beginnen ook al huiverig te worden voor dit vaarwater. »Deze zeelieden, zoo goed als de beste loodsen op onze kusten bekend, sedert hun vroegste jeugd genoopt met de vele stroomverlegging aldaar rekening te honden en haar zoo nauwkeurig mogeljjk gade te slaan, voorspellen van den nieuwen Maas mond op de duur weinig goeds. Den tegenwoordigen toestand van de geul schrijven zij toe aan de verlenging van het Zuiderhavenhoofd, waarvan de theorie een tegenovergesteld gevolg aanwees." Maandag is door het Gerechts hof te Arnhem een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak tegen Ph. Boek, H. Blommers en diens huisvrouw, beschuldigd van gequali- ficeerden diefstal of medeplichtigheid daaraan de eerste bovendien van brandstichting in een bewoond huis met gevaar voor menschenlevens, en de tweede van medeplichtigheid daar aan. De derde beschuldigde verscheen ter terechtzitting met een kind van drie weken aan de borst. Bij de zeer uitvoerige acte van beschuldiging wordt aan de beschul digden ten laste gelegd, dat de eerste en tweede, gezamenlijk met een thans voortvluchtigen Dnitscher, ongeveer Een hooge galg stond daar opgericht en daarboven een groqt bord, op hetwelk met groote letters deze woorden stondenVoor de verraders van het vaderland!" Een man stond op de bovenste sport, eener ladder. Het was de beul. Vier andere mannen, zijne helpers, wachtten bij den ondersten sport. Een angstkreet klonk door de zaal, een ontzettende kreet hij kwam van Aron Teweles, toen hij deze toebereidselen zag. De president riep met krachtige stem: „Beul, doe uw plicht 1 Ik lever den ver rader des vaderlands in uwe handenAron Teweles De vier mannen liepen op hun offer toe en sleepten hem naar de galg vier minu ten later was Aron Teweles een lijk. En weder klonk de vreeselijke stem „Beul, doe uw plicht! Ik lever u den verrader des vaderlands Mozes Teweles over." Een tweede angstgil trilde in de lucht. Mozes Teweles verweerde zich met handen en voeten vergeefs! Ook hij hing weinige

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 1