den geheelen inboedel van een reizend koopman, die evenals de eerste be schuldigde, bij den tweeden beschul digde te Velp kamers bewoonde, hadden gestolendat zij toen te zamen hadden afgesproken om het huis van den tweeden beschuldigde, dat goed was geassureerd, in brand te steken dat de tweede beschuldigde, om alle verdenking van zich af te werpen, zich op reis had begeven naar Drempt en omliggende plaatsen, toen in den nacht van 7 Januari 11. brand in zijn huis ontstond. Spoedig werd deze door de buren ontdekt, maar toch verbrandde het huis grootendeels met den inboedel. Intusschen werd ge constateerd, dat de tweede beschul digde op zijn reis bij zich had een karabies met sommige der goederen van den koopman. De eerste besch. die den avond voor den brand op den Velperstraatweg waB ontmoet met een groote petroleumkan in de hand, heeft in de instructie al het hem ten laste gelegde erkend, waar onder ook nog behoort een diefstal met binnenbraak, ten nadeele eener vroegere kostvrouw te Nijmegen. De tweede beschuldigde daarentegen ont kent alle schuld. Aan de derde be schuldigde wordt alleen medeplich tigheid van diefstal ten laste gelegd door het helen van een gedeelte der goederen. Ter terechtzitting werden van de 42 gedagvaarde getuigen 17 gehoord. Onder hen bevond zich de reizende koopman Leverpol, die onder het groot aantal overtuigingsstukken een aan zienlijk deel der door hem vermiste goederen herkende. Deze waren alle terruggevonden in de bank van lee ning of op een kantoor aan de Rijn kade, om met de Rotterdamsche boot te worden verzonden. Daaronder be vonden zich echter niet een aantal goederen, welke hadden gelegen in een blauwe kist, ten haize van den tweeden beschuldigde en waarvan de diefstal ook aan de beschuldigden is ten laste gelegd. Het getuigenverhoor wordt voort gezet. In de Dirk-van-Hasseltsteeg te Amsterdam, is een man gestikt na Overmatig gebruik van jenever. Bij een slager te Delft is een groote hoeveelheid bedorven vleesch in beslag genomen. minuten later als lijk aan de galg. Toen dit afgrijselijk tooneel ten einde was traden twee mannen voor, die voor den president bogen en zeidenOns werk is volbracht!" Kort daarop jcheidde de vergadering; voorzichtig hadden allen, de een na den ander het huis verlaten. Den volgenden morgen vond men graaf Seniawitsch dood in zijn bed; een dolk stak in zijn borst. Op een vel papier, dat in de kamer werd gevonden stonden deze woorden „De dood aan den verrader! De geheime nationale regeering." Ook hem had de rechtvaardige straf ge troffen. XIX. Baruch Leri en graaf Dewbinsky lagen geketend in een cel. Terwijl de gevangenen nauwlijks een bete broods en een dronk water ter verkwikking erlangden, zat Sara op een trede voor de citadel, zonder met iemand te spreken. Ook niemand sloeg eenige acht op haar- Zoo werd het middag en avond, de nacht brak aan, en zij zat nog altijd op de kleine steenen trede. Nu werden de poorten geopend en de naar Siberië veroordeelde rampzaligen, waarbij graaf Dewbinsky en Baruch Levi, met zware ketenen beladen, kwamen in het midden van het escorte te voorschijn. Het plein voor de In Gelderland is de pruimen- oogst dit jaar zeer grootde verzen dingen naar Engeland zjjn aange vangen. Onder een kudde schapen te Driehuizen, gemeente Akersloot, is het kwaadaardige klauwzeer uitge broken. Er is goede tijding van de Barendsz. De kleine schooner, die de Nederlandsche vlag weer in de zee van Barendsz wapperen doet, is vol gens een bericht uit Vardö van Maandag, daar even aan geweest om brieven op de post te doen. Tot zoo ver was de tocht met den besten uitslag bekroond. Allen waren wel. Vardö of Wardoe ligt in het ooste lijk deel van Noorweegsch Finmarken, op een eiland van dien naam, op 70" 22' 35" N.B, en 31° 5' O.L. van Greenwich. Te Rotterdam is de wed. Ouds- hoff, geb. de Weerdt, in den ouder dom van 100 jaar en 5 maanden overleden. Uit Roermond wordt van 23 Juli gemeld Heden tusschen 1 en 3 uur barstte boven deze stad zulk een vreeselijk onweder los als slechts weinigen zich herinneren ooit te hebben bijgewoond. Uit het zuidwesten opkomende, kwam het later veel heviger uit het oosten terug, gepaard met een geweldigen slagregen en een weinig hagel. Alles dreunde van de ratelende dondersla gen. Op verschillende plaatsen in en om de stad is de bliksem ingeslagen, onder ander in den toren van de Munsterkerkwaar hij langs den afleider verdween. Van een paar woonhuizen in de onmiddellijke nabij heid van de stad zijn de schoorstee- nen en eenig uitstekend muurwerk en van de Turkschroodververij mede een hooge schoorsteen getroffen, zon der dat er brand ontstond. Zoo hevig was de regen, dat onder Maasniel een in brand geslagen huisje letterlijk uit geregend is. Op het telegraafkantoor werden de toestellen zoodanig toege takeld, dat de gemeenschap geheel verbroken was. Vreemd is 't dat een uur of drie ten noorden der stad en naar den kant van Maastricht het onweder zich niet heeft geopenbaard. De hittedie dezen morgen al met ruim 80° Fah- renheit begon, was, nadat het onwe- citadel was eenzaam, in de naburige straten keerschte diepe stilte; de heldere volle maan goot haar licht op de straten, door welke de trein zich voortbewoog. Aan de spits marcheerde een jonge, goed hartig nitziende Russische luitenant, de kom- maudant van het transporst. Sara, door de duisternis begunstigd, volgde den trein. Toen deze over een kleine brug, die over den Weichsel voerde, moest gaan, naderde zij den voortuitgaanden luitenant, die bijna verschrikt achteruit deinsde, toen hij een non zag. „Wat wenscht ge eerwaarde zuster?" vroeg hij, zich herstellend. „Ik wensch te weten of onder de gevan genen mijn vader Baruch Levi zich be vindt," antwoorde zij met holle stem. De luitenant verwonderde zich waarschijn lijk in stilte er over, hoe een jood de vader eener non kon zijn, want hij vroeg„Is Baruch Levi werkelijk uw vader?" „Ja," antwoorde Sara. „Nu ja," zei de luitenant hierop, „uw vader bevindt zich er bij." „Zeg hem dan vaarwel van wege zijn vervloekte, verstootene dochter!" Met deze woorden sprong het meisje over de brugleuning en wierp zich in den Weichsel. Wordt vervolgd. der voorbij was, nog weinig vermin derd. In de omstreken der stad ligt het nog te veld staande koren plat voor den grond. Hödel beeft den termijn voor aanvrage om cassatie van zijn vonnis laten verloopen zonder van dit rechts middel gebruik te maken. Een der aanzienlijkste familiën in Mexico bevond zich in het laatst van Mei jl. op haar buitenverblijf te St. Angel. Ze ontving van den handelaar Martinez Zorilla,uit Mexico, een kistje, waarin de familie de bestelde rozenkranzen, gewijde me dailles, enz. vermoedde te vinden. Bij de opening van het kistje werden nog eenige gasten gevraagd. Een kuscht werd geroepen, dat openen te bewerkstellingen. Hij open de de 4 kistjes, die in elkaar gesloten waren. Toen kwam er een metalen bus voor den dag, dia hij met een hamerslag opende. Er volgde een vreeselijke slag en alle aanwezigen werden op gru- welijken wijze gedood of zwaar ver wond en het huis in een puinhoop veranderd. De afzender bleek bij vergissing een kistje met dynamiet- patronen gezonden te hebben. Uit Nieuw-Zuid-Wallis wordt gemeld, dat in den loop van het laatste jaar belangrijke ontdekkingen zijn ge daan van goud te midden der steen- kolenbeddingen. In een methodistenkerk te Hauly in Engeland zou een 70 ja rig man, vader van verscheiden vol wassen kinderen, in het huwelijk treden met een 18-jarig meisje. Bij de kerk werd de bruiloftsstoet door een volkshoop aangevallen, de klee deren van het bruidspaar werden ge scheurd. Tien politieagenten trachtten te vergeefs de orde te herstellen, de troep drong in de kapel en brulde en floot gedurende den geheelen tijd der plechtigheid. Toch ging het trou wen doorhet jonge paar vluchtte daarna, begeleid door 8 konstabels, naar huis. Aan de stad Berlijn is ten be hoeve eener stichting voor dames uit den fatsoenlijken stand, die in be hoeftige omstandigheden zijn gekomen door Mevrouw Lange 350,000 mark vermaakt. De Fransche politie heeft te Parijs een Spaansche vrouw gearres teerd, die in haar land een even treurige vermaardheid had verworven als indertijd Adèle Spitdezer in Beie ren met hare beruchte Dachauer bank. In 1872 vestigde zich zekere mevrouw P. te Madrid, waar zij weldra groot aanzien verwierf. Zij nam kleine sommen gelds in leen, ;die zij na weinig dagen reeds weder terug gaf met 12 pet. rente. De toevloed van lieden, die haar hun geld toevertrouw den, was buitengewoon grootvooral onder de mindere standen had zij talrijke kliënten. Het openbaar minis terie vertrouwde de zaak niet te best, en overwoog de vraag of me vrouw P. niet in hechtenis genomen moest worden en of de loop harer zaken niet diende te worden nage gaan. Men liet dit denkbeeld varen, omdat men de populariteit, die mevr. P. toen onder de bevolking genoot, duchttehare arrestatie zou, vreesde men, een oproer uitlokken. Men ver genoegde zich daarom met mevrouw P. te verzoeken een patent te nemen als bankier. Zij deed dit terstond en sedert verkregen hare zaken een enormen omvang het geld stroomde letterlijk naar haar kantoor. Dit duurde een drietal jaren, tot eindelijk in 1875, Madrid op zekeren morgen vernam, dat mevrouw P. zich uit de voeten gemaakt had met hare geheele kas, die een som van 20 millioen realen moest bevatten. Duizenden familiën hadden hunne lichtgeloo- vigheid met het verlies van hun ver mogen moeten bekoopen. Sedert werd mevrouw P. ijverig gezocht. De be driegster heeft echter lang de politie weten te verschalken, totdat zij ein delijk, nu weinige dagen geleden, te Parijs werd opgespoord. Het middelpunt van een storm, waaiende pit het Z.O. tot N.W. ver gezeld van regen en waarschijnlijk weerlicht, voorafgegaan door lagen barometerstand, kan omstreeks den' 27n op de Britsche kusten en een gedeelte der Fransche kust verwacht worden. De baan van den storm ligt vermoedelijk tusschen 40 en 50 graden NBr. en van af 30 graden WL., en van daar noordoostelijk naar de Britsche kusten. Een Engelsehe spoorwegmaat schappij heeft, met het oog op het comfort" van reizigers in deze da gen van buitengewoon hooge tempe ratuur, het wensehelijk geaeht op verschillende stations op het perron een glas water met kunstmatig ijs verkrijgbaar te stellen, tegen betaling van éen penny. De reizigers behoe ven hunne coupé's niet te verlaten, maar het glas water zal door het por tier aan den dorstige ter verfrissching worden overhandigd. Voorloopig zal dit op de lijn Londen—Brighton, waar geregeld pleiziertreinen loopen, in praktijk worden gebracht, maar te oordeelen naar den algemeenen bijval, verwacht men dat andere maatschappijen weldra dat loffelijk voorbeeld zullen volgen. Misschien zouden Nederlandsche spoorwegmaatschappijen aan de reizi gers denzelfden dienst kunnen be wijzen. In Zwitserland heeft op den weg van Seelisberg naar den Rutli een treurig ongeval plaats gehad. De heer Ocker, uit Leipzig, was met een gezelschap dien weg opgegaan en ontmoette aldaar een aantal school- leerlingen uit Alstatten, die den berg opliepen. Eenigen hunner begaven zich, in plaats van het voetpad te houden, op het daar langs gelegen brokkelige terrein, waardoor de heer Ocker en zijn gezelschap, beneden langs een steilen wand gaande, groot gevaar liep van door afrollende stee nen getroffen te worden. Hij riep dan ook den jongelieden toe het voet pad te houden doch juist terwijl hij dit deed, kwam reeds een groot steen blok naar omlaag en trof hem zoo danig aan het hoofd, dat hij twee uren daarna den geest gaf. Z. M. den Keizer van Duitsch- land maakt op Babelsberg dagelijks wandelingen in het park en zijn gezondheidstoestand verbetert dan ook zichtbaar, 't Hindert het publiek een weinig dat zulke kolossale maatre gelen van veiligheid zijn genomen, zoo zelfs dat Babelsberg op een in staat van beleg verkeerende vesting gelijkt. Uit een rapport van het de partement voor landbouw te Was hington blijkt, dat op 1 Juli onge veer 50 millioen acres met koren werden beplant, zijnde iets minder

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1878 | | pagina 2